Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Massespurtsejr til Paolo Bettini

Massespurtsejr til Paolo Bettini

22. maj 2006 17:080

Annonce

Efter to andenpladser, en tredjeplads og en fjerdeplads lykkedes det endelig for Paolo Bettini (Quick Step-Innergetic) at tage etapesejren på 15. etape af Giro d´Italia. Den italienske rytter slog Olaf Pollack (T-Mobile) og Robert Förster (Gerolsteiner) i spurten.

For de fleste i feltet blev dagens 189 km. flade etape fra Mergozzo til Brescia en halv fridag. Rytterne var således forskånet for regn eller stegende hede, hvilket uden tvivl var kærkomment forud for de næste dages hårde etaper i bjergene.

Etapen startede naturligvis ud med en hel del angreb, men først efter 23 km. kommer Christophe Edaleine (Credit Agricole), Ivan Mayoz (Euskaltel-Euskadi), Gustav Larsson (Francaise des Jeux) og Gabriele Missaglia (Selle Italia) væk fra feltet.

Team CSC satte sig naturligvis frem i feltet for at kontrollere farten, men blev allerede med lidt over 100 km. til mål afløst af Quick Step-Innergetic, der var ude efter etapesejr til Paolo Bettini nu når flere af de største sprintere er udgået. Senere kom også tyske T-Mobile, med Olaf Pollack, frem i fronten af feltet. De fire udbrydere blev således holdt i kort snor og fik aldrig et forspring på mere end 5.15 min. ned til feltet. De fire lykke riddere blev således hentet med 8 km. til mål, hvorefter der var lagt op til den ventede massespurt.

Der skete som ventet ingen forskydninger i det samlede klassement, hvor Ivan Basso naturligvis fortsat er i førertrøjen.


Resultat af 15. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 4.15.42 (44.583 km/t)
2 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
3 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
4 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
5 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
6 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
7 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
8 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
9 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
10 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
11 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
12 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
13 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
14 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
15 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
16 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
17 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
18 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
19 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
20 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
21 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
22 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
23 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
24 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
25 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
28 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
29 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
30 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
31 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
32 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
33 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
34 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
36 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
37 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
38 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
39 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
40 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
41 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
42 Theo Eltink (Ned) Rabobank
43 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
44 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
45 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
46 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
48 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
49 Ivan Basso (Ita) Team CSC
50 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
51 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
52 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
53 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
54 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
55 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
56 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
57 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
58 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
59 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
60 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
61 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
62 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
63 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
64 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
65 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
66 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
67 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
68 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
69 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
70 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
71 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
73 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
74 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
75 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
76 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
77 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
78 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
79 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
80 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
81 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
82 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
84 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
85 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
86 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
87 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
88 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
89 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
90 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
91 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
92 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
93 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 0.16
94 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
95 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
96 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
97 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
98 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
99 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
100 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
101 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
102 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
103 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
104 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
105 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
106 Marc Wauters (Bel) Rabobank
107 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
108 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
109 Bobby Julich (USA) Team CSC
110 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
111 Christian Knees (Ger) Team Milram
112 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
113 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
114 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
115 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
116 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
117 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
118 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
119 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
120 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
121 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
122 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
123 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
124 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
125 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
126 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
127 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
128 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
129 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
130 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
131 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
132 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
133 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
134 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
135 Jens Voigt (Ger) Team CSC
136 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
137 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
138 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
139 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
140 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
141 Marc De Maar (Ned) Rabobank
142 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
143 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
144 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
145 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
146 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
147 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
148 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
149 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
150 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
151 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
152 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
153 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
154 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
155 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
156 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
157 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
158 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
159 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
160 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
161 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 1.26
162 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
163 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.40
164 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
165 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 2.03
166 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.18
167 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
Udgået Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems


Samlede klassement
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 59.44.07
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 3.27
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.30
4 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 7.35
5 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 8.00
6 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 8.01
7 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 8.14
8 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.35
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 8.58
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 10.36
11 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 11.12
12 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.02
13 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 12.24
14 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.45
15 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.57
16 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 13.01
17 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 13.50
18 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 13.52
19 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 15.12
20 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 15.32
21 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 15.40
22 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 16.37
23 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 16.38
24 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 16.55
25 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 18.05
26 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.28
27 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 19.56
28 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 22.07
29 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 23.43
30 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 23.47
31 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 23.49
32 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 24.58
33 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 25.07
34 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 26.44
35 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 26.51
36 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 26.52
37 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 27.36
38 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 28.04
39 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.12
40 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 28.21
41 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 28.27
42 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 28.31
43 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 29.41
44 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 30.07
45 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 31.24
46 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 31.44
47 Jens Voigt (Ger) Team CSC 31.53
48 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 33.28
49 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 34.34
50 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 34.46
51 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 36.29
52 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 37.17
53 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 38.42
54 Theo Eltink (Ned) Rabobank 39.38
55 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 41.53
56 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 43.10
57 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 43.32
58 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 44.08
59 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 44.30
60 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 46.32
61 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 47.15
62 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 47.18
63 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 47.40
64 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 49.44
65 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 51.16
66 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 51.33
67 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 52.14
68 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 52.34
69 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53.21
70 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 54.35
71 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 54.36
72 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 54.39
73 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 56.19
74 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 57.17
75 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 58.40
76 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 58.46
77 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.01.26
78 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01.27
79 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.01.34
80 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 1.01.49
81 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.02.15
82 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.02.38
83 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1.03.01
84 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.03.04
85 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 1.04.20
86 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.05.14
87 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 1.05.45
88 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.06.45
89 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.08.00
90 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.10.13
91 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 1.10.24
92 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.11.22
93 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.12.40
94 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 1.12.53
95 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.13.13
96 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.13.29
97 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.14.17
98 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 1.14.55
99 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.15.01
100 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.15.39
101 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.15.48
102 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 1.18.22
103 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 1.18.38
104 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1.20.05
105 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.20.31
106 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.20.49
107 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.21.33
108 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.21.50
109 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.22.53
110 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.23.44
111 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.25.00
112 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.25.23
113 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.25.50
114 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 1.26.57
115 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 1.28.13
116 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 1.28.41
117 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.28.51
118 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 1.29.16
119 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1.29.37
120 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 1.30.56
121 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 1.31.23
122 Bobby Julich (USA) Team CSC 1.31.28

123 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 1.31.37
124 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1.33.08
125 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.33.34
126 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.34.07
127 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 1.34.33
128 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.36.30
129 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 1.37.16
130 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 1.37.46
131 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.38.48
132 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 1.38.55
133 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.39.54
134 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.40.17
135 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.41.01
136 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.42.42
137 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.43.32
138 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 1.46.13
139 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 1.47.35
140 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 1.47.41
141 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 1.48.49
142 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1.48.51
143 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 1.50.22
144 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.51.30
145 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 1.51.46
146 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1.52.06
147 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 1.53.54
148 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.54.29
149 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 1.55.17
150 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 1.55.25
151 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 1.57.03
152 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.57.32
153 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 1.58.41
154 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 1.59.02
155 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 1.59.12
156 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.59.47
157 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 2.00.50
158 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 2.01.38
159 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.02.24
160 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 2.02.26
161 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.02.49
162 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 2.02.54
163 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 2.04.18
164 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 2.06.53
165 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2.06.55
166 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.07.54
167 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 2.24.50


Pointkonkurrencen efter 15. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 115 pts
2 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 88
3 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 79
4 Ivan Basso (Ita) Team CSC 78
5 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 76
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 61
7 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 48
8 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 45
9 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 43
10 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
11 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 38
12 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 37
13 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 36
14 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 35
15 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 34
16 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 33
17 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 33
18 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 31
19 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 29
20 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 28
21 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
22 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 25
23 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 25
24 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
25 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 24
26 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 23
27 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 22
28 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22
29 Jens Voigt (Ger) Team CSC 21
30 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 21
31 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 20
32 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20
33 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 20
34 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 20
35 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 19
36 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 18
37 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 18
38 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 17
39 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
40 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 16
41 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 16
42 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 16
43 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 16
44 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
45 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
46 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 14
47 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 14
48 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13
49 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
50 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
51 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
52 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 13
53 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 13
54 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 13
55 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
56 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 12
57 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
58 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 11
59 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 10
60 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 10
61 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 9
62 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 9
63 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
64 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 8
65 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
66 Marc Wauters (Bel) Rabobank 8
67 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
68 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8
69 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 8
70 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
71 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 7
72 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 7
73 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
74 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 6
75 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 6
76 Christian Knees (Ger) Team Milram 6
77 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
78 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
79 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
80 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 5
81 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
82 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 5
83 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
84 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 5
85 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
86 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
87 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
88 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
89 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 4
90 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4
91 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 3
92 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 3
93 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
94 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 3
95 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
96 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
97 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
98 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
99 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
100 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
101 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 2
102 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
103 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 2
104 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
105 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
106 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2
107 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1
108 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
109 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1
110 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
111 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
112 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom -1
113 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems -1
114 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
115 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi -4
116 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
117 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
118 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems -5
119 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -5
120 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5


Bjergkonkurrencen efter 15. etape
1 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 24 pts
2 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23
van Basso (Ita) Team CSC 21
4 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 13
5 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
6 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
7 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 9
8 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5
9 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
10 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
11 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 5
12 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
13 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 4
14 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
15 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 4
16 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
17 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
18 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
19 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
20 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
21 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
22 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
23 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2
24 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
25 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
26 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
27 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
28 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
29 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
30 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1
31 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1
32 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
33 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
34 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1
35 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
36 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1


Sprintkonkurrencen efter 15. etape
1 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 11 pts
2 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 11
3 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 10
4 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 8
5 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8
6 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 8
7 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 7
8 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
9 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6
10 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
11 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
12 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 5
13 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
14 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 5
15 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
16 Marc Wauters (Bel) Rabobank 5
17 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 5
18 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 5
19 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 4
20 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 4
21 Christian Knees (Ger) Team Milram 4
22 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 4
23 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 4
24 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
25 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 3
26 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 3
27 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 3
28 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
29 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
30 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 3
31 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 3
32 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3
33 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 3
34 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 3
35 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2
36 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 2
37 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2
38 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 2
39 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
40 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
41 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 1
42 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
43 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 1
44 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1
45 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1
46 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1


Kombinationskonkurrencen efter 15. etape
1 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 609 pts
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 423
3 Ivan Basso (Ita) Team CSC 332
4 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 263
5 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 223
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 223
7 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 210
8 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 187
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 182
10 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 171
11 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 167
12 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 164
13 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 134
14 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 111
15 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 109
16 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 104
17 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 102
18 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 92
19 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 85
20 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 85
21 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 84
22 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 79
23 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 70
24 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 70
25 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 70
26 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 68
27 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 67
28 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 60
29 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 60
30 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 57
31 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 55
32 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 53
33 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 52
34 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 49
35 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 47
36 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 43
37 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 37
38 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 35
39 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 35
40 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 33
41 Jens Voigt (Ger) Team CSC 32
42 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 32
43 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 31
44 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 28
45 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 27
46 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 27
47 Marc Wauters (Bel) Rabobank 21
48 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 18
49 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 18
50 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 14
51 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 14
52 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 11
53 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 9
54 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 8
55 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 8
56 Bobby Julich (USA) Team CSC 7
57 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7
58 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 6
59 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 5
60 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 4
61 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 2
62 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 2
63 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 1
64 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
65 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1
66 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1
67 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 1


Holdkonkurrencen efter 15. etape
1 Phonak Hearing Systems 178.08.15
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 3.15
3 Liquigas 10.04
4 Lampre-Fondital 10.31
5 Ceramica Panaria-Navigare 10.33
6 Saunier Duval-Prodir 10.40
7 Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.59
8 Liberty Seguros-Würth Team 31.42
9 Team CSC 35.33
10 Credit Agricole 37.57
11 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 38.52
12 Ag2R Prevoyance 50.59
13 T-Mobile Team 54.14
14 Cofidis 57.46
15 Quickstep-Innergetic 1.03.08
16 Euskaltel-Euskadi 1.06.17
17 Team Milram 1.19.35
18 Gerolsteiner 1.26.35
19 Francaise Des Jeux 1.27.29
20 Rabobank 1.31.32
21 Davitamon-Lotto 1.41.31
22 Bouygues Telecom 2.10.51

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR