Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
MICHAEL RASMUSSEN I GULT

MICHAEL RASMUSSEN I GULT

15. juli 2007 17:440

Danske Michael Rasmussen (Rabobank) vandt helt fantastisk 8. etape af dette års Tour de France foran Iban Mayo og Alejandro Valverde.

Annonce

Michael Rasmussen vandt en fantastisk sejr i dag, da han efter et udbrud på 85 km kom alene i mål og tog både den gule førertrøje og den prikkede bjergtrøje.

Etapen startede ellers skidt for Rasmussens Rabobank-hold, da de ikke fik nogen med i et stort 18-mandsudbrud først på etapen. Men da rytterne ramte Cormet de Roseland 85 km fra mål, så kørte Rasmussen væk. Første gang blev han hentet, men anden gang lykkedes det ham at komme væk sammen med David Arroyo (Caisse d’Epargne).

I løbet af stigningen hentede han alle fra det tidligere udbrud og på toppen af Roseland sad han i en gruppe på 7 bestående af ham selv, Michael Rogers (T-Mobile), David Arroyo (Caisse d'Epargne), Stephane Goubert (Ag2r), Bernard Kohl (Gerolsteiner), Christophe Le Mevel (Credit Agricole) og Antonio Colom (Astana).

På nedkørslen var der desværre mange styrt. Rogers væltede i et sving, og Arroyo røg af cyklen og ud over en bjergskråning. Begge kom dog tilbage på cyklen og op til frontgruppen. Desværre gik det ikke sådan for Team CSC’s Stuart O’Grady, der forlod løbet i en ambulance.

Inde på næstsidste stigning Montée Hauteville angreb Rasmussen og satte Rogers, Kohl og Goubert. Le Mevel var sat på nedkørslen. Så Michael Rasmussen havde kun Colom og Arroyo med på slæb til toppen, som ikke hjalp til med føringsarbejdet.

Inde på Montée de Tignes satte Rasmussen de sidste to i bunden og kørte alene de sidste 20 km op til mål. Hos favoritterne angreb Moreau i bunden af stigningen og fik Schleck, Contador, Valverde, Kaschechkin, Evans og Mayo med sig. Der var dog ikke enighed i den gruppe, og der var mange angreb. Mayo kørte væk fra gruppen inden mål og blev 2’er, mens at Valverde spurtede sig til 3. pladsen.

Nede i feltet kørte Sastre væk, da Vinokouov viste svaghedstegn. Han tog Menchov med sig, og de to kom i mål lige efter Conatdor, der desværre punkterede kort før mål.

Men lige meget hvordan man vender og drejer det, så var det Rasmussens dag i dag. Han får både etapesejr, gul førertrøje, prikket bjergtrøje og rødt rygnummer til 9. etape på tirsdag. Indtil videre kan han dog glæde sig over hviledagen i morgen, som han skal tilbringe med sin familie.

Resultat af 8. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 4.49.40 (34.18 km/t)
2 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 2.47
3 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 3.12
4 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 3.13
5 Frank Schleck - Team CSC
6 Cadel Evans - Predictor - Lotto
7 Andrey Kashechkin - Astana
8 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel 3.31
9 Denis Menchov - Rabobank 3.35
10 Carlos Sastre Candil - Team CSC
11 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 3.59
12 Levi Leipheimer - Discovery Channel
13 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
14 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 4.13
15 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
16 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 4.29
17 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
18 Andreas Klöden - Astana
19 Alexandre Vinokourov - Astana
20 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 5.05
21 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
22 Kim Kirchen - T-Mobile Team 5.10
23 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 5.41
24 Jens Voigt - Team CSC 5.47
25 Kanstantin Siutsou - Barloworld
26 Michael Boogerd - Rabobank 6.32
27 Chris Horner - Predictor - Lotto
28 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 6.39
29 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 7.40
30 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8.23
31 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
32 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
33 Mauricio Soler - Barloworld 8.48
34 Christian Knees - Team Milram 9.44
35 Vladimir Gusev - Discovery Channel
36 Markus Fothen - Gerolsteiner
37 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 12.45
38 Christian Vande Velde - Team CSC
39 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
40 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
41 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 13.12
42 Kjell Carlström - Liquigas 14.13
43 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
44 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
45 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 15.16
46 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 15.33
47 Paolo Savoldelli - Astana 17.26
48 Antonio Colom Mas - Astana
49 Axel Merckx - T-Mobile Team
50 George Hincapie - Discovery Channel
51 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
52 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.06
53 Serguei Ivanov - Astana 19.17
54 Mario Aerts - Predictor - Lotto
55 Thomas Dekker - Rabobank
56 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
57 Erik Zabel - Team Milram
58 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
59 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
60 Maxim Iglinskiy - Astana
61 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
62 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
63 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
64 Grischa Niermann - Rabobank
65 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
66 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
67 Grégory Rast - Astana
68 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
69 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
70 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel 20.05
71 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
72 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 22.03
73 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 22.59
74 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 24.18
75 Ronny Scholz - Gerolsteiner
76 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 29.11
77 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
78 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
79 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
80 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
81 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
82 Patrice Halgand - Crédit Agricole
83 John Gadret - AG2r Prévoyance
84 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
85 Michael Albasini - Liquigas
86 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
87 Frederik Willems - Liquigas
88 Murilo Fischer - Liquigas
89 Freddy Bichot - Agritubel
90 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 33.45
91 Fabian Cancellara - Team CSC
92 Daniel Navarro Garcia - Astana
93 Philippe Gilbert - Française des Jeux
94 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
95 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel
96 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
97 Stef Clement - Bouygues Telecom
98 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
99 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
100 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
101 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
102 Nicolas Vogondy - Agritubel
103 Giampaolo Cheula - Barloworld
104 Daniele Righi - Lampre - Fondital
105 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 36.49
106 Filippo Pozzato - Liquigas 39.07
107 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
108 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
109 Robert Hunter - Barloworld
110 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
111 Manuel Quinziato - Liquigas
112 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
113 Alessandro Cortinovis - Team Milram
114 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
115 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
116 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
117 Alberto Ongarato - Team Milram
118 Ralf Grabsch - Team Milram
119 Bert Grabsch - T-Mobile Team
120 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
121 Andry Grivko - Team Milram
122 Marcel Sieberg - Team Milram
123 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
124 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
125 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
126 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
127 Mickael Delage - Française des Jeux
128 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
129 Leif Hoste - Predictor - Lotto
130 David Millar - Saunier Duval - Prodir
131 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
132 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
133 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel
134 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
135 Benoît Salmon - Agritubel
136 Alexander Efimkin - Barloworld
137 Lilian Jégou - Française des Jeux
138 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
139 Anthony Charteau - Crédit Agricole
140 Robert Förster - Gerolsteiner
141 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
142 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
143 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
144 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
145 William Bonnet - Crédit Agricole
146 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
147 Enrico Poitschke - Team Milram
148 Paolo Longo Borghini - Barloworld
149 Nicolas Jalabert - Agritubel
150 Peter Wrolich - Gerolsteiner
151 Pieter Weening - Rabobank
152 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
153 Sven Krauss - Gerolsteiner
154 Moises Duenas Nevado - Agritubel
155 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
156 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
157 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
158 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
159 Geraint Thomas - Barloworld
160 Sandy Casar - Française des Jeux
161 Thor Hushovd - Crédit Agricole
162 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
163 Julian Dean - Crédit Agricole
164 Bram De Groot - Rabobank
165 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
166 David Zabriskie - Team CSC
167 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
168 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
169 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
170 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
171 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
172 Charles Wegelius - Liquigas


Samlet stilling efter 8. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 39.37.42

2 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.43
3 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 2.39
4 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 2.51
5 Andrey Kashechkin - Astana 2.52
6 Cadel Evans - Predictor - Lotto 2.53
7 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 3.06
8 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel 3.10
9 Frank Schleck - Team CSC 3.14
10 Denis Menchov - Rabobank 3.19
11 Carlos Sastre Candil - Team CSC 3.35
12 Andreas Klöden - Astana 3.46
13 Levi Leipheimer - Discovery Channel 3.53
14 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 3.54
15 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 4.00
16 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 4.19
17 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 4.22
18 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 4.51
19 Kim Kirchen - T-Mobile Team 5.02
20 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 5.03
21 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 5.14
22 Alexandre Vinokourov - Astana 5.23
23 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 6.09
24 Kanstantin Siutsou - Barloworld 6.18
25 Chris Horner - Predictor - Lotto 6.29
26 Michael Boogerd - Rabobank 6.38
27 Mauricio Soler - Barloworld 7.31
28 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 7.32
29 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 8.33
30 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 8.51
31 Vladimir Gusev - Discovery Channel 9.23
32 Markus Fothen - Gerolsteiner 9.52
33 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.50
34 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 12.43
35 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 13.06
36 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 13.21
37 Jens Voigt - Team CSC 15.08
38 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 15.24
39 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 16.11
40 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 16.19
41 Christian Knees - Team Milram 17.42
42 Thomas Dekker - Rabobank 18.52
43 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 19.04
44 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 19.57
45 George Hincapie - Discovery Channel 20.19
46 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 21.14
47 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
48 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 22.08
49 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 22.51
50 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team 23.40
51 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 24.23
52 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 24.59
53 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 26.26
54 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27.24
55 Mario Aerts - Predictor - Lotto 27.43
56 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 28.05
57 Maxim Iglinskiy - Astana 28.31
58 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 29.08
59 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 29.31
60 Kjell Carlström - Liquigas 29.58
61 Christian Vande Velde - Team CSC 30.04
62 John Gadret - AG2r Prévoyance 30.39
63 Paolo Savoldelli - Astana 30.48
64 Antonio Colom Mas - Astana 30.51
65 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 31.30
66 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 32.18
67 Axel Merckx - T-Mobile Team 33.31
68 Erik Zabel - Team Milram 34.52
69 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 35.39
70 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 35.51
71 Grischa Niermann - Rabobank 36.10
72 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 36.27
73 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 37.30
74 Patrice Halgand - Crédit Agricole 37.54
75 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 37.57
76 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 38.16
77 Ronny Scholz - Gerolsteiner 38.20
78 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 38.45
79 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 39.01
80 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 39.08
81 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 40.09
82 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel 40.12
83 Serguei Ivanov - Astana 40.20
84 Sandy Casar - Française des Jeux 40.49
85 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 41.03
86 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 41.44
87 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 41.52
88 David Millar - Saunier Duval - Prodir 41.58
89 Moises Duenas Nevado - Agritubel 42.18
90 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 42.28
91 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel 43.04
92 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 46.05
93 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 46.13
94 Grégory Rast - Astana 46.49
95 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 47.00
96 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 47.28
97 Stef Clement - Bouygues Telecom 47.34
98 Philippe Gilbert - Française des Jeux
99 Nicolas Vogondy - Agritubel 48.08
100 Filippo Pozzato - Liquigas 48.10
101 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 48.20
102 Andry Grivko - Team Milram 49.33
103 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 50.29
104 Charles Wegelius - Liquigas 50.43
105 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 51.06
106 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 51.08
107 Fabian Cancellara - Team CSC 51.38
108 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 52.53
109 Alexander Efimkin - Barloworld 53.02
110 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 53.29
111 Murilo Fischer - Liquigas 53.30
112 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 53.36
113 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 55.51
114 Frederik Willems - Liquigas 56.26
115 Nicolas Jalabert - Agritubel 56.27
116 Lilian Jégou - Française des Jeux 56.37
117 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 56.47
118 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 56.48
119 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 57.34
120 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 57.48
121 Benoît Salmon - Agritubel
122 Michael Albasini - Liquigas 57.58
123 Freddy Bichot - Agritubel 58.06
124 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 58.32
125 Daniel Navarro Garcia - Astana 59.29
126 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 59.35
127 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 59.52
128 Mickael Delage - Française des Jeux 1.00.00
129 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.00.06
130 Pieter Weening - Rabobank 1.00.25
131 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.00.49
132 Julian Dean - Crédit Agricole 1.01.13
133 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.01.40
134 William Bonnet - Crédit Agricole 1.01.46
135 Enrico Poitschke - Team Milram 1.01.50
136 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.02.06
137 Bert Grabsch - T-Mobile Team 1.02.15
138 Daniele Righi - Lampre - Fondital 1.02.27
139 Ralf Grabsch - Team Milram 1.02.28


Pointkonkurrencen efter 8. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 147 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 134
3 Robert Hunter - Barloworld 103
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 101
5 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 97
6 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 94
7 Robert Förster - Gerolsteiner 78
8 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 68
9 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 67
10 Fabian Cancellara - Team CSC 63
11 Filippo Pozzato - Liquigas 53
12 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 47
13 Murilo Fischer - Liquigas 47
14 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47
15 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 42
16 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 40
17 Philippe Gilbert - Française des Jeux 39
18 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
19 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 38
20 George Hincapie - Discovery Channel 37
21 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 34
22 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 32
23 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
24 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 29
25 William Bonnet - Crédit Agricole 27
26 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 25
27 Frank Schleck - Team CSC 24
28 Andreas Klöden - Astana 24
29 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 21
30 Kim Kirchen - T-Mobile Team 21
31 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
32 Sven Krauss - Gerolsteiner 21
33 Michael Rasmussen - Rabobank 20
34 Cadel Evans - Predictor - Lotto 20
35 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 20
36 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
37 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
38 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 20
39 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 20
40 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19
41 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 19
42 Cédric Hervé - Agritubel 18
43 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 17
44 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 17
45 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
46 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
47 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 15
48 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
49 Andrey Kashechkin - Astana 14
50 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 14
51 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 14
52 Mauricio Soler - Barloworld 13
53 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
54 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
55 Geraint Thomas - Barloworld 11
56 Marcel Sieberg - Team Milram 10
57 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 10
58 Andry Grivko - Team Milram 10
59 Michael Albasini - Liquigas 10
60 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 9
61 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
62 Julian Dean - Crédit Agricole 9
63 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel 8
64 Manuel Quinziato - Liquigas 8
65 Denis Menchov - Rabobank 7
66 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
67 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 7
68 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
69 Frederik Willems - Liquigas 6
70 Carlos Sastre Candil - Team CSC 6
71 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 5
72 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
73 Lilian Jégou - Française des Jeux 5
74 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
75 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 4
76 Alexandre Vinokourov - Astana 4
77 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4
78 Freddy Bichot - Agritubel 4
79 Alberto Ongarato - Team Milram 4
80 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 3
81 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 3
82 Thomas Dekker - Rabobank 3
83 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
84 Christian Knees - Team Milram 2
85 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
86 Antonio Colom Mas - Astana 2
87 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
88 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 2
89 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
90 Levi Leipheimer - Discovery Channel 1
91 Vladimir Gusev - Discovery Channel 1
92 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
93 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
94 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1
95 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1
96 Alexander Efimkin - Barloworld -3
97 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
98 Kurt Asle Arvesen - Team CSC -5
99 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -5
100 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -15


Bjergkonkurrencen efter 8. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 82 pts
2 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42
3 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
4 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 30
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 27
6 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 26
7 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
8 Philippe Gilbert - Française des Jeux 23
9 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 22
10 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 20
11 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 20
12 Antonio Colom Mas - Astana 20
13 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 19
14 Cadel Evans - Predictor - Lotto 18
15 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
16 Andrey Kashechkin - Astana 16
17 Mauricio Soler - Barloworld 16
18 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
19 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
20 William Bonnet - Crédit Agricole 15
21 David Millar - Saunier Duval - Prodir 14
22 Frank Schleck - Team CSC 14
23 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 13
24 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
25 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
26 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 11
27 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
28 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
29 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
30 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
31 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 7
32 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
33 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 6
34 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 6
35 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 6
36 Christian Knees - Team Milram 5
37 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
38 Freddy Bichot - Agritubel 3
39 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
40 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
41 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
42 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2
43 Andry Grivko - Team Milram 2
44 Alexander Efimkin - Barloworld 2
45 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
46 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1
47 Frederik Willems - Liquigas 1
48 Marcel Sieberg - Team Milram 1


Ungdomskonkurrencen efter 8. etape
1 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 39.38.25
2 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel 2.27
3 Kanstantin Siutsou - Barloworld 5.35
4 Mauricio Soler - Barloworld 6.48
5 Vladimir Gusev - Discovery Channel 8.40
6 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 12.38
7 Thomas Dekker - Rabobank 18.09
8 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 23.40
9 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 34.56
10 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 41.01
11 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 45.30
12 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 46.17
13 Stef Clement - Bouygues Telecom 46.51
14 Philippe Gilbert - Française des Jeux
15 Andry Grivko - Team Milram 48.50
16 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 49.46
17 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 57.05
18 Daniel Navarro Garcia - Astana 58.46
19 Mickael Delage - Française des Jeux 59.17
20 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 59.23
21 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.00.57
22 William Bonnet - Crédit Agricole 1.01.03
23 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.02.53
24 Marcel Sieberg - Team Milram 1.02.59
25 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.04.38
26 Geraint Thomas - Barloworld 1.08.39
27 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.08.42


Holdkonkurrencen efter 8. etape
1 Rabobank 119.02.30
2 Caisse d'Epargne 1.18
3 Astana 2.37
4 Discovery Channel Pro Cycling Team 4.21
5 Euskaltel-Euskadi 5.08
6 Team CSC 5.09
7 T-Mobile Team 13.54
8 Saunier Duval-Prodir 15.08
9 AG2r Prévoyance 20.47
10 Predictor-Lotto 22.35
11 Quickstep-Innergetic 26.48
12 Crédit Agricole 36.26
13 Gerolsteiner 38.51
14 Lampre-Fondital 47.39
15 Barloworld 48.58
16 Liquigas 49.06
17 Bouygues Telecom 54.40
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.08.06
19 Team Milram 1.33.07
20 Agritubel 1.36.19
21 Française des Jeux 1.43.21

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger