Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Michael Rasmussen sejrede igen!

Michael Rasmussen sejrede igen!

25. juli 2007 17:300

Michael Rasmussen vandt også kongeetapen i årets Tour de France fra Orthez til Col d'Aubisque over 218.5 km, og dermed ligner den danske kylling endnu mere en samlet vinder af løbets 2007 udgave!

Da startskuddet lød i dag for 16. etape af årets Tour de France, var det et kun 151 mand stort felt, der rullede ud på de i alt 218 km. Med fem barske stigninger forude (Port de Larrau (Udenfor kategori), Alto Laza (Kategori 3), Col de la Pierre-Saint-Martin (Kategori 1), Col de Marie-Blanque (Kategori 1) og til sidst Col dAubisque (Udenfor kategori)) skulle man tro, at der var adspredelse for hviledagens overraskelser, men det var i første omgang ikke etapens forløb, der var øverst på tapetet..

Med Team Astanas farvel i går efter kaptajnen, Alexandre Vinokourovs positive dopingprøve, var der fra starten lagt op til dramatik. Da Christian Prudhimme gav tegn til at de tilbageværende ryttere kunne sætte i gang fra startområdet, var der i første omgang kun et par Caisse d’Epargne ryttere samt den gule og grønne trøje, der fulgte opfordringen. Otte hold, bestående af de seks franske hold samt de to tyske havde iværksat en blokade som protest mod det dopingsøle, som cykelsporten i øjeblikket befinder sig i. Efterhånden kom der dog gang i alle pedaler, og etapen var ikke mange kilometer gammel, før det første angreb blev sat ind.

Gorka Verdugo (EUS), Vicente Garcia Acosta (GCE), Stephane Auge (COF) og Christophe Rinero (SDV) stak fra feltet, og de fik da også lov at køre. Deres forspring var på et tidspunkt helt oppe på næsten ni minutter.

Med 150 km tilbage af dagens etape var Team CSC’s kaptajn, Carlos Sastre, så initiativtager til et angreb, og han fik følgeskab af Maurice Soler (BAR) og Iban Mayo (SDV), og inden de havde nået dagens første kategori 1 stigning, Col de la Pierre Saint Martin, havde de hentet de forreste, hvorefter gruppen fortsatte med syv ryttere.

Christophe Rinero måtte imidlertid slippe, da den 14,2 km lange stigning op til Cold de la Pierre Saint Martin for alvor gik i gang, og efter lidt tid måtte også Stephane Auge give slip. På det tidspunkt havde de fem tilbageværende et forspring på næsten fire minutter til feltet med Michael Rasmussen i den gule trøje.

Direkte efter dagens første stigning, Port de Larrau, forlod Tour karavanen for et øjeblik Frankrig for at tage en ca. 50 km lang afstikker ind i Spanien. Efter 131 km og passagen af Col de la Pierre St-Martin, vendte feltet igen tilbage til Frankrig.

Hele vejen var det med Team CSC’s Carlos Sastre i fronten af udbrydergruppen. Den lille spanier fik ikke meget hjælp fra de øvrige på nær de tidspunkter, hvor man nærmede sig en bjergspurt. Så gik Mauridio Soler frem for at sikre sig point til bjergkonkurrencen, og hans ihærdighed betalte sig også. Inden dagens sidste stigning havde han overtaget føringen i den konkurrence.

Udbruddet var tæt på at blive hentet, da den 17 km lange opstigning til Col d’Aubisque startede, men Carlos Sastre ville ikke gove op uden kamp, og han satte yderligere et angreb ind. Han fik følgeskab af Saunier Duvals Iban Mayo, som under hele togtet havde siddet på hjul i udbrydergruppen. Men trods Carlos Sastres ihærdige forsøg lykkedes det ikke at holde favoritterne med Michael Rasmussen og Contador bag sig, og deres forspring blev mindre og mindre for hver kilometer opad det legendariske bjerg.

Levi Leipheimer, Cadel Evans, Alberto Contador og Michael Rasmussen hentede først Iban Mayo som måtte opgive at følge deres tempo, og derefter gjaldt det Carlos Sastre. Caisse d’Epargne holdet havde deltaget i jagten på udbryderne, men da det rigtig gjaldt, var der ingen af dem, der alligevel formåede at sidde på hjul.

I front kom der nu en serie angreb fra skiftevis Levi Leipheimer og Alberto Contador, men det lykkedes ikke Discovery Channel at ryste den danske Rabobank-rytter. Michael Rasmussen lod sig ikke stresse, men fortsatte stille og roligt og hentede ind, hver gang et angreb blev iværksat.

Australske Cadel Evans måtte på et tidspunkt slippe grebet, men han kæmpede sig godt igennem det sidste stykke og var flere gange tæt på at få kontakt til favoritterne. Levi Leipheimer, som på et tidspunkt ligeledes blev sat, fik sig også kæmpet retur, og med knap fem kilomer til toppen var han tilbage hos Michael Rasmussen og Alberto Contador.

På de sidste 100 meter forcerede den danske rytter endnu engang, og nu kunne Alberto Contador ikke svare igen. Han blev sat, og Michael Rasmussen kørte over målstregen som vinder af Tourens måske hårdeste etape og får dermed også de ekstra 20 bonussekunder, som etapesejren udløste. Discovery Channels Levi Leipheimer kom i mål på en andenplads, mens holdkammeraten Alberto Contador måtte lade sig nøje med tredjepladsen på etapen fulgt af Cadel Evans.

Det lykkedes dermed Cadel Evans at forsvare sin tredjeplads i det samlede klassement, ligesom Michael Rasmussen ikke bare forsvarede men også udbyggede sin føring i den samlede stilling.


Resultat af 16. Etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 6.23.21 (34.20 km/t)

2 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.26
3 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.35
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.43
5 Mauricio Soler - Barloworld 1.25
6 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 1.52
7 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 1.54
8 Carlos Sastre Candil - Team CSC 2.12
9 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 2.27
10 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
11 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.11
12 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 3.37
13 Frank Schleck - Team CSC 4.42
14 Michael Boogerd - Rabobank 5.32
15 Kim Kirchen - T-Mobile Team 6.02
16 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 6.06
17 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 6.17
18 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 6.36
19 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 7.05
20 Chris Horner - Predictor - Lotto
21 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 7.11
22 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 7.15
23 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 7.23
24 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 7.27
25 Charles Wegelius - Liquigas 7.50
26 Patrice Halgand - Crédit Agricole 8.00
27 Moises Duenas Nevado - Agritubel 8.31
28 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 8.48
29 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 8.50
30 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9.13
31 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 9.42
32 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 10.11
33 Christian Vande Velde - Team CSC
34 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 10.14
35 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 10.27
36 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 17.08
37 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
38 Denis Menchov - Rabobank 18.30
39 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 20.02
40 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 21.06
41 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
42 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 21.36
43 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
44 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
45 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
46 Michael Albasini - Liquigas
47 Frederik Willems - Liquigas
48 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
49 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
50 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
51 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
52 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
53 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
54 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22.01
55 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 22.03
56 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 23.29
57 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 27.30
58 Thomas Dekker - Rabobank 29.20
59 Jens Voigt - Team CSC
60 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
61 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
62 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
63 Erik Zabel - Team Milram
64 Lilian Jégou - Française des Jeux
65 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
66 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
67 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
68 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
69 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
70 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
71 Giampaolo Cheula - Barloworld 29.42
72 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
73 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
74 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
75 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 30.13
76 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
77 Sandy Casar - Française des Jeux 37.03
78 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 41.49
79 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
80 Peter Wrolich - Gerolsteiner
81 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
82 Fabian Cancellara - Team CSC
83 Alessandro Cortinovis - Team Milram
84 Julian Dean - Crédit Agricole
85 Alexander Efimkin - Barloworld
86 Enrico Poitschke - Team Milram
87 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
88 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
89 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
90 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
91 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
92 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
93 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
94 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
95 Marcel Sieberg - Team Milram
96 Ronny Scholz - Gerolsteiner
97 Benoît Salmon - Agritubel
98 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
99 Andry Grivko - Team Milram
100 John Gadret - AG2r Prévoyance
101 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
102 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
103 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
104 Ralf Grabsch - Team Milram
105 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
106 Axel Merckx - T-Mobile Team
107 Mickael Delage - Française des Jeux
108 Thor Hushovd - Crédit Agricole
109 William Bonnet - Crédit Agricole
110 Kanstantin Siutsou - Barloworld
111 Bert Grabsch - T-Mobile Team
112 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
113 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
114 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
115 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
116 Nicolas Jalabert - Agritubel
117 Christian Knees - Team Milram
118 Daniele Righi - Lampre - Fondital
119 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
120 Freddy Bichot - Agritubel
121 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
122 Mario Aerts - Predictor - Lotto
123 Grischa Niermann - Rabobank
124 Markus Fothen - Gerolsteiner
125 Robert Hunter - Barloworld
126 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
127 Anthony Charteau - Crédit Agricole
128 Paolo Longo Borghini - Barloworld
129 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
130 Pieter Weening - Rabobank
131 Robert Förster - Gerolsteiner
132 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
133 Kjell Carlström - Liquigas
134 Bram De Groot - Rabobank
135 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
136 Murilo Fischer - Liquigas
137 Geraint Thomas - Barloworld
138 David Millar - Saunier Duval - Prodir
139 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
140 Manuel Quinziato - Liquigas
141 Sven Krauss - Gerolsteiner
142 Nicolas Vogondy - Agritubel
143 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
144 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
145 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
146 Leif Hoste - Predictor - Lotto
147 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
148 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
149 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
150 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom

Samlet stilling efter 16. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 76.15.15
2 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.10
3 Cadel Evans - Predictor - Lotto 5.03
4 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.59
5 Carlos Sastre Candil - Team CSC 9.12
6 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 9.39
7 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 13.28
8 Kim Kirchen - T-Mobile Team 14.46
9 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 16.00
10 Mauricio Soler - Barloworld 16.41
11 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 16.52
12 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 17.17
13 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 21.08
14 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 25.24
15 Chris Horner - Predictor - Lotto 26.22
16 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 27.37
17 Michael Boogerd - Rabobank 31.00
18 Frank Schleck - Team CSC 31.48
19 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 32.58
20 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 36.31
21 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 37.42
22 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 39.23
23 Denis Menchov - Rabobank 45.15
24 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 48.33
25 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 49.04
26 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 50.08
27 Christian Vande Velde - Team CSC 56.33
28 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 57.15
29 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 57.45
30 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.04.57
31 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.07.07
32 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.10.57
33 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.13.30
34 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.15.07
35 Jens Voigt - Team CSC 1.17.40
36 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1.19.42
37 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.29.46
38 Thomas Dekker - Rabobank 1.31.20
39 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.32.01
40 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.32.30
41 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.33.39
42 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.34.13
43 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 1.34.48
44 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 1.36.59
45 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.37.02
46 Markus Fothen - Gerolsteiner 1.39.10
47 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1.39.43
48 Charles Wegelius - Liquigas 1.44.15
49 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 1.49.20
50 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.50.05
51 Christian Knees - Team Milram 1.52.11
52 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.52.28
53 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 1.55.08
54 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.56.11
55 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.56.41
56 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.58.21
57 John Gadret - AG2r Prévoyance 2.03.12
58 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 2.03.52
59 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 2.04.48
60 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 2.06.52
61 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 2.15.03
62 Michael Albasini - Liquigas 2.16.38
63 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.17.03
64 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 2.17.13
65 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 2.19.22
66 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 2.20.50
67 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2.21.22
68 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 2.22.10
69 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 2.22.35
70 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.22.59
71 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.23.04
72 Axel Merckx - T-Mobile Team 2.28.10
73 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2.29.54
74 Frederik Willems - Liquigas 2.30.38
75 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 2.34.13
76 David Millar - Saunier Duval - Prodir 2.34.24
77 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 2.37.10
78 Sandy Casar - Française des Jeux 2.37.50
79 Erik Zabel - Team Milram 2.38.25
80 Kjell Carlström - Liquigas 2.38.39
81 Ronny Scholz - Gerolsteiner 2.40.37
82 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 2.40.56
83 Andry Grivko - Team Milram 2.42.15
84 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.44.17
85 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 2.46.00
86 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.46.07
87 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.47.37
88 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 2.52.21
89 Grischa Niermann - Rabobank 2.52.24
90 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 2.52.47
91 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 2.55.35
92 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 2.56.15
93 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 2.57.09
94 Nicolas Vogondy - Agritubel 2.58.41
95 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2.58.55
96 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 3.00.17
97 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 3.00.58
98 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 3.06.22
99 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 3.06.34
100 Alexander Efimkin - Barloworld 3.08.47
101 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.10.06
102 Lilian Jégou - Française des Jeux 3.10.25
103 Murilo Fischer - Liquigas 3.10.36
104 Freddy Bichot - Agritubel 3.11.20
105 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 3.11.37
106 Daniele Righi - Lampre - Fondital 3.12.00
107 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 3.12.25
108 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 3.13.32
109 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.14.35
110 Fabian Cancellara - Team CSC 3.15.32
111 Giampaolo Cheula - Barloworld 3.17.39
112 Julian Dean - Crédit Agricole 3.18.44
113 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 3.19.48
114 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.20.18
115 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.20.28
116 Nicolas Jalabert - Agritubel 3.20.45
117 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3.21.08
118 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 3.22.01
119 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.22.23
120 Ralf Grabsch - Team Milram 3.22.33
121 William Bonnet - Crédit Agricole 3.22.53
122 Robert Hunter - Barloworld 3.23.00
123 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 3.23.06
124 Benoît Salmon - Agritubel 3.23.12
125 Mickael Delage - Française des Jeux 3.23.32
126 Paolo Longo Borghini - Barloworld 3.23.51
127 Manuel Quinziato - Liquigas 3.24.03
128 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 3.24.07
129 Alessandro Cortinovis - Team Milram 3.24.09
130 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.24.10
131 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.24.29
132 Marcel Sieberg - Team Milram 3.25.01
133 Leif Hoste - Predictor - Lotto 3.25.32
134 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 3.25.56
135 Pieter Weening - Rabobank 3.26.54
136 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.27.51
137 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.28.45
138 Peter Wrolich - Gerolsteiner 3.30.38
139 Enrico Poitschke - Team Milram 3.31.11
140 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 3.31.58
141 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 3.32.03
142 Anthony Charteau - Crédit Agricole 3.33.40
143 Robert Förster - Gerolsteiner 3.34.44
144 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 3.36.57
145 Bram De Groot - Rabobank 3.37.08
146 Thor Hushovd - Crédit Agricole 3.38.03
147 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.40.29
148 Geraint Thomas - Barloworld 3.42.07
149 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.44.08
150 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 3.47.07

Pointkonkurrencen
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 195 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 175
3 Erik Zabel - Team Milram 174
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 132
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 127
6 Robert Förster - Gerolsteiner 95
7 Fabian Cancellara - Team CSC 93
8 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 84
9 Cadel Evans - Predictor - Lotto 76
10 Murilo Fischer - Liquigas 73
11 Michael Rasmussen - Rabobank 72
12 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 72
13 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 71
14 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 67
15 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 66
16 Mauricio Soler - Barloworld 64
17 Kim Kirchen - T-Mobile Team 63
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 54
19 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 44
20 William Bonnet - Crédit Agricole 44
21 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 43
22 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
23 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 42
24 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 42
25 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
26 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 41
27 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
28 Carlos Sastre Candil - Team CSC 38
29 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 38
30 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 37
31 Michael Albasini - Liquigas 36
32 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 35
33 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 34
34 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 33
35 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 32
36 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 32
37 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 31
38 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
39 Sandy Casar - Française des Jeux 30
40 Andry Grivko - Team Milram 29
41 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 29
42 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27
43 Frank Schleck - Team CSC 27
44 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 27
45 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 27
46 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 26
47 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26
48 Jens Voigt - Team CSC 26
49 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
50 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
51 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 23
52 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 23
53 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 22
54 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 22
55 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 21
56 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
57 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 21
58 Sven Krauss - Gerolsteiner 21
59 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
60 Freddy Bichot - Agritubel 19
61 Nicolas Jalabert - Agritubel 18
62 Geraint Thomas - Barloworld 18
63 Marcel Sieberg - Team Milram 17
64 Christian Vande Velde - Team CSC 17
65 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
66 Markus Fothen - Gerolsteiner 15
67 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
68 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 15
69 Manuel Quinziato - Liquigas 15
70 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
71 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 14
72 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 14
73 Julian Dean - Crédit Agricole 14
74 Enrico Poitschke - Team Milram 14
75 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 13
76 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
77 Peter Wrolich - Gerolsteiner 13
78 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
79 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 11
80 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 10
81 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 9
82 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
83 Paolo Longo Borghini - Barloworld 9
84 Michael Boogerd - Rabobank 8
85 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8
86 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8
87 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
88 Denis Menchov - Rabobank 7
89 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 7
90 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 6
91 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
92 Frederik Willems - Liquigas 6
93 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
94 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
95 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
96 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 4
97 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
98 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
99 Thomas Dekker - Rabobank 3
100 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 3
101 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
102 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
103 Christian Knees - Team Milram 2
104 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
105 Ralf Grabsch - Team Milram 2
106 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
107 Lilian Jégou - Française des Jeux
108 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC -1
109 Alexander Efimkin - Barloworld -3
110 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance -5
111 Ronny Scholz - Gerolsteiner -5
112 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
113 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -10
114 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -16

Bjergkonkurrencen
1 Mauricio Soler - Barloworld 206 pts
2 Michael Rasmussen - Rabobank 196
3 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 128
4 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 104
5 Cadel Evans - Predictor - Lotto 92
6 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 78
7 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 77
8 Carlos Sastre Candil - Team CSC 74
9 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 68
10 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 64
11 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 64
12 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 61
13 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 54
14 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 53
15 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 52
16 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
17 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 50
18 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
19 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 43
20 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
21 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42
22 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 42
23 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 41
24 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 32
25 Patrice Halgand - Crédit Agricole 31
26 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
27 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 30
28 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 27
29 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
30 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 25
31 Thomas Dekker - Rabobank 25
32 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 25
33 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24
34 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 23
35 Denis Menchov - Rabobank 22
36 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
37 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
38 David Millar - Saunier Duval - Prodir 16
39 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
40 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
41 William Bonnet - Crédit Agricole 15
42 Frank Schleck - Team CSC 14
43 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
44 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
45 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 13
46 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 12
47 Christian Vande Velde - Team CSC 12
48 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 12
49 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
50 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
51 Christian Knees - Team Milram 10
52 Jens Voigt - Team CSC 10
53 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
54 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 9
55 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
56 Michael Boogerd - Rabobank 7
57 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
58 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 6
59 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
60 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4
61 Michael Albasini - Liquigas 4
62 Sandy Casar - Française des Jeux 4
63 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
64 Freddy Bichot - Agritubel 3
65 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
66 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
67 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
68 Andry Grivko - Team Milram 2
69 Alexander Efimkin - Barloworld 2
70 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
71 Frederik Willems - Liquigas 1
72 Marcel Sieberg - Team Milram 1
73 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1

Ungdomskonkurrencen
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 76.18.25
2 Mauricio Soler - Barloworld 13.31
3 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 45.54
4 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.10.20
5 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.11.57
6 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.26.36
7 Thomas Dekker - Rabobank 1.28.10
8 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.28.51
9 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.19.54
10 Andry Grivko - Team Milram 2.39.05
11 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.42.57
12 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.44.27
13 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.57.48
14 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.17.18
15 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.19.13
16 William Bonnet - Crédit Agricole 3.19.43
17 Mickael Delage - Française des Jeux 3.20.22
18 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.21.00
19 Marcel Sieberg - Team Milram 3.21.51
20 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.25.35
21 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.37.19
22 Geraint Thomas - Barloworld 3.38.57

Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 229.09.32
2 Caisse D’Epargne 16.48
3 Team CSC 25.01
4 Rabobank 35.00
5 Euskaltel-Euskadi 39.04
6 Saunier Duval-Prodir 1.37.01
7 Predictor-Lotto 1.46.21
8 Crédit Agricole 2.13.19
9 AG2r Prévoyance 2.20.40
10 Liquigas 2.20.55
11 Lampre-Fondital 2.24.42
12 Quickstep-Innergetic 2.55.27
13 T-Mobile Team 3.19.56
14 Bouygues Telecom 3.43.56
15 Barloworld 3.44.04
16 Gerolsteiner 4.10.09
17 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.15.30
18 Agritubel 5.58.44
19 Team Milram 6.35.18
20 Française des Jeux 6.42.27

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger