Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Moises Duenas vandt i Regio Tour

Moises Duenas vandt i Regio Tour

23. august 2007 17:470

Moises Duenas (Agritubel) vandt den 169,4 km lange 2. etape af Regio Tour fra Müllheim til Neuenburg. Den spanske rytter kørte solo de sidste 10 km og overtager med sejren løbets førertrøje fra gårsdagens etapevinder Alessandro Petacchi (Team Milram).

Mikel Artetxe Gezuraga (Fuerteventura - Canarias) vandt forfølgernes spurt foran Mikhail Ignatiev (Tinkoff Credit Systems).

Resultat af 2. Etape
1 Moises Duenas Nevado - Agritubel 4.16.17 (39.59 km/t)
2 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias 0.51
3 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems
4 Sergio Ghisalberti - Team Milram
5 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
6 Beat Zberg - Gerolsteiner
7 Michael Rogers - T-Mobile Team
8 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
9 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano
10 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
11 Adrian Palomares Villaplana - Fuerteventura - Canarias
12 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
13 Alexander Gottfried - Tinkoff Credit Systems
14 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 3.18
15 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
16 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit Systems
17 Stephan Schreck - T-Mobile Team
18 Marcel Fischer - German U23 Team
19 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3.19
20 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 3.18
21 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
22 Timo Honstein - Team Sparkasse
23 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
24 Giorgio Orizio - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
25 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges
26 Micula De Matteis - Tenax Salmilano
27 Nico Schneider - Atlas - Romer's Hausbäckerei
28 Rodrigo Garcia Rena - Fuerteventura - Canarias
29 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
30 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
31 David Belda Garcia - Fuerteventura - Canarias
32 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems
33 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems 6.22
34 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
35 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
36 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
37 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
38 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 11.32
39 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
40 Richard Faltus - Team Sparkasse
41 Dirk Müller - Team Sparkasse
42 Cédric Hervé - Agritubel
43 Stefan Parinussa - Team Sparkasse
44 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
45 Oleg Chuzhda - Fuerteventura - Canarias
46 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
47 Michael Franzl - German U23 Team
48 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
49 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
50 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
51 Frank Scherzinger - Team 3C - Gruppe Lamonta
52 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
53 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel
54 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura - Canarias
55 Andreas Henig - Atlas - Romer's Hausbäckerei
56 Frederico Vitali - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
57 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
58 Tim Klinger - Gerolsteiner
59 Iker Leonet Iza - Fuerteventura - Canarias
60 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
61 Ralph Naef - Team Wiesenhof Felt
62 Marco Velo - Team Milram
63 Alberto Ongarato - Team Milram
64 Sergej Fuchs - Team 3C - Gruppe Lamonta
65 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta
66 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tönissteiner
67 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
68 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
69 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
70 Martin Lang - Atlas - Romer's Hausbäckerei 13.06
71 Dominik Roels - German U23 Team
72 Stefan Ganser - Team Regiostrom - Senges
73 Andy Cappelle - Landbouwkrediet - Tönissteiner
74 Björn Thurau - Atlas - Romer's Hausbäckerei
75 André Klyuev - T-Mobile Team
76 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt
77 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
78 Elia Rigotto - Team Milram
79 Jonathan Thire - Agritubel
80 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner
81 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
82 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges 16.54
83 Sören Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 20.35
84 Thomas Wagner - Gerolsteiner
85 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems
86 Nicolai Trusov - Tinkoff Credit Systems
87 Linas Balciunas - Agritubel
88 Aivaras Baranauskas - Agritubel
89 Malaya Van Ruitebeek - Team Regiostrom - Senges
90 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
91 Guiseppe Ribolzi - Atlas - Romer's Hausbäckerei
92 Marcel Wyss - Atlas - Romer's Hausbäckerei
93 Brett Lancaster - Team Milram
94 Elio Aggiano - Tinkoff Credit Systems
95 André Korff - T-Mobile Team
96 Volker Ordowski - Gerolsteiner
97 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
98 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
99 Alessandro Petacchi - Team Milram
100 Tilo Schüler - Team Sparkasse
101 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
102 Matthias Russ - Gerolsteiner
103 Nikolai Schwarz - German U23 Team
104 Andrea Moletta - Gerolsteiner
105 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano
106 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet - Tönissteiner 22.59
107 Marcel Kittel - German U23 Team 24.29
108 Alexander Gut - Atlas - Romer's Hausbäckerei
109 Stefan Schäfer - German U23 Team
110 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
111 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet - Tönissteiner
112 Nico Keinath - German U23 Team
113 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta 26.41
114 Sebastian Schwager - Team Milram 29.24

Samlet stilling efter 2. Etape
1 Moises Duenas Nevado - Agritubel 8.34.00
2 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias 0.55
3 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 0.57
4 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 1.01
5 Adrian Palomares Villaplana - Fuerteventura - Canarias
6 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
7 Beat Zberg - Gerolsteiner
8 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
9 Michael Rogers - T-Mobile Team
10 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
11 Alexander Gottfried - Tinkoff Credit Systems
12 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano
13 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 3.23
14 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 3.28
15 Marcel Fischer - German U23 Team
16 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
17 Stephan Schreck - T-Mobile Team
18 Giorgio Orizio - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
19 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
20 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
21 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
22 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
23 Rodrigo Garcia Rena - Fuerteventura - Canarias
24 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges
25 Timo Honstein - Team Sparkasse
26 Nico Schneider - Atlas - Romer's Hausbäckerei
27 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
28 Micula De Matteis - Tenax Salmilano
29 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit Systems
30 David Belda Garcia - Fuerteventura - Canarias
31 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3.29
32 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems 6.30
33 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 6.32
34 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
35 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
36 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
37 Sergio Ghisalberti - Team Milram 7.48
38 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11.33
39 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 11.37
40 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges 11.39
41 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta
42 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura - Canarias 11.41
43 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano 11.42
44 Cédric Hervé - Agritubel
45 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
46 Oleg Chuzhda - Fuerteventura - Canarias
47 Stefan Parinussa - Team Sparkasse
48 Michael Franzl - German U23 Team
49 Marco Velo - Team Milram
50 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
51 Dirk Müller - Team Sparkasse
52 Ralph Naef - Team Wiesenhof Felt
53 Iker Leonet Iza - Fuerteventura - Canarias
54 Richard Faltus - Team Sparkasse
55 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
56 Tim Klinger - Gerolsteiner
57 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
58 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
59 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
60 Frank Scherzinger - Team 3C - Gruppe Lamonta
61 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel
62 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
63 Frederico Vitali - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
64 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
65 Sergej Fuchs - Team 3C - Gruppe Lamonta
66 Alberto Ongarato - Team Milram
67 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
68 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tönissteiner
69 Jonathan Thire - Agritubel 13.12
70 Stefan Ganser - Team Regiostrom - Senges 13.16
71 Andy Cappelle - Landbouwkrediet - Tönissteiner
72 Björn Thurau - Atlas - Romer's Hausbäckerei
73 Dominik Roels - German U23 Team
74 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner
75 André Klyuev - T-Mobile Team
76 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt
77 Martin Lang - Atlas - Romer's Hausbäckerei
78 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
79 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
80 Elia Rigotto - Team Milram 14.42
81 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges 17.04
82 Andreas Henig - Atlas - Romer's Hausbäckerei 18.31
83 Alessandro Petacchi - Team Milram 20.35
84 Nicolai Trusov - Tinkoff Credit Systems 20.39
85 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 20.41
86 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems 20.45
87 Volker Ordowski - Gerolsteiner
88 Tilo Schüler - Team Sparkasse
89 André Korff - T-Mobile Team
90 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
91 Guiseppe Ribolzi - Atlas - Romer's Hausbäckerei
92 Linas Balciunas - Agritubel
93 Malaya Van Ruitebeek - Team Regiostrom - Senges
94 Thomas Wagner - Gerolsteiner
95 Matthias Russ - Gerolsteiner
96 Marcel Wyss - Atlas - Romer's Hausbäckerei
97 Andrea Moletta - Gerolsteiner
98 Aivaras Baranauskas - Agritubel
99 Elio Aggiano - Tinkoff Credit Systems
100 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
101 Nikolai Schwarz - German U23 Team
102 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 21.32
103 Brett Lancaster - Team Milram 21.44
104 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 22.06
105 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet - Tönissteiner 23.09
106 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 24.36
107 Alexander Gut - Atlas - Romer's Hausbäckerei 24.39
108 Marcel Kittel - German U23 Team
109 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet - Tönissteiner
110 Stefan Schäfer - German U23 Team
111 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta 26.51
112 Sören Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 27.32
113 Nico Keinath - German U23 Team 31.27
114 Sebastian Schwager - Team Milram 36.23

Samlet stilling i sprintkonkurrencen
1 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias 18 pts
2 Moises Duenas Nevado - Agritubel 15
3 Alessandro Petacchi - Team Milram 15
4 Nicolai Trusov - Tinkoff Credit Systems 12
5 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit Systems 10
6 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 10
7 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 9
8 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 8
9 Sergio Ghisalberti - Team Milram 8
10 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano 8
11 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 5
12 Beat Zberg - Gerolsteiner 5
13 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 5
14 Tilo Schüler - Team Sparkasse 5
15 Michael Rogers - T-Mobile Team 4
16 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges 4
17 Jonathan Thire - Agritubel 4
18 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges 3
19 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 3
20 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3
21 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta 3
22 Volker Ordowski - Gerolsteiner 3
23 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 2
24 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems 2
25 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges 1
26 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura - Canarias 1
27 Alexander Serov - Tinkoff Credit Systems 1
28 Nico Keinath - German U23 Team 1

Samlet stilling i bjergkonkurrencen
1 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura - Canarias 40 pts
2 Daniele Contrini - Tinkoff Credit Systems 22
3 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 16
4 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta 16
5 Moises Duenas Nevado - Agritubel 6
6 Steffen Weigold - Tinkoff Credit Systems 6
7 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6
8 Stephan Schreck - T-Mobile Team 4
9 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges 4

Samlet stilling i holdkonkurrencen
1 Tinkoff Credit System 25.47.03
2 Fuerteventura-Canarias
3 Tenax-Menikini 2.02
4 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
5 T-Mobile Professional Cycling
6 Gerolsteiner 5.57
7 Team Wiesenhof Felt 10.58
8 Team Regiostrom-Senges
9 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
10 Landbouwkrediet-Tönissteiner 16.01
11 Agritubel 18.00
12 Team Milram 18.59
13 Team Sparkasse 21.02
14 German U23 Team 22.59
15 Atlas-Romer's Hausbäckerei
16 Team 3C-Gruppe Lamonta 24.02

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE