Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Morten Christiansen sejrede i Post Cuppen

Morten Christiansen sejrede i Post Cuppen

18. juni 2006 16:500
Morten Christiansen fra Glud & Marstrand Horsens vandt 3. afdeling af Post
Cup 2006, der søndag blev kørt ved Tikøb og var arrangeret af CK Kronborg. Løbet blev afgjort i en massespurt, da feltet kort før målstregen hentede en udbrydergruppe.

Efter to sæsoner plaget af skader er sejren en bekræftelse af, at Morten
Christiansen er ved at være tilbage på det niveau, som sikrede ham den
samlede sejr i Post Cupen i 2003. Det er hans tredje sejr på godt en måned,
og selvom Morten Christiansen tidligere har været lidt tilbageholdende med
at blande sig i massespurterne viste han i dag, at han har genvundet
hurtigheden til også at vinde sprintermatcherne. Morten Christiansen var stærkest og vandt foran den tidligere holdkammerat Jens Erik Madsen (Team Designa Køkken) og Rene Jørgensen (Team Designa Køkken). Undervejs i løbet var der ellers flere udbrud, men de blev alle kørt ind.

I Bell Cuppen for juniorerne sejrede Morten Reckweg (Team Festina Vejle)og udbyggede, dermed den samlede føring. Reckweg sejrede foran Patrick Clausen (CK Fix) og holdkammeraten Rasmus Guldhammer.



Morten Reckweg i Bell Cuppens førertrøje / Foto: Feltet.dk


Resultat af Post Cuppen
1 Morten Christiansen - Glud og Marstand Horsens 04.13,14:
2 Jens Erik Madsen - Team Designa Køkken s.t.
3 Rene Jørgensen - Team Designa Køkken s.t.
4 Kasper Jebjerg - Team GLS s.t.
5 André Steensen - Glud og Marstand Horsens s.t.
6 Martin Pedersen - Team CSC s.t.
7 Michael Mørkøv - Team GLS s.t.
8 Jacob Kodrup - Team Kvickly Odder s.t.
9 Stig Dam - Farsø CK s.t.
10 Jacob Nielsen - Glud og Marstand Horsens s.t.
11 Kim Marius Nielsen - Glud og Marstand Horsens s.t.
12 Dejan Aistrup - Team Python Pro Næstved s.t.
13 Jimmy Hansen - Team GLS s.t.
14 Michael S. Larsen - Team Herning Elite s.t.
15 Simon Lerbech - Team Mermaid s.t.
16 Thomas Bruhn Eriksen - Team Mermaid s.t.
17 Janif Hecht - Team Vision Bikes s.t.
18 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cycling s.t.

B-klassen 120 km.
1 Gregers Rosdahl - Abc 02.56,30:
2 Johan Mathias Håkansson - Abc s.t.
3 Ulrik Christensen - Hillerød Ck s.t.
4 Peter Iten - Abc s.t.
5 Rasmus Sjørup - Abc s.t.
6 Heine Hansen - Cc Gladsaxe s.t.
7 Thomas Henrik Nielsen - Abc s.t.
8 Niels Jakob Thomsen - Cc Gladsaxe s.t.
9 Dennis Wachmann - Ck Kronborg s.t.
10 Kristian Arnt Jensen - Hillerød Ck s.t.
11 Ivan Westh Christensen - Abc s.t.

C-klassen 96 km.
1 Rasmus Andersen - Hvidovre Ck 02.27,00:
2 Lars Liljeroth - Hillerød Ck s.t.
3 Rasmus Bjørn Lauridsen - Abc s.t.
4 Jonas Jørgensen - Næstved Bc 02.32,00:
5 Leslie Lau - Køge Cr s.t.
6 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck s.t.
7 Peter Ott Johansen - Fbl s.t.
8 Luca Buono - Lfck s.t.
9 Morten Mikkelsen - Dcr Ballerup s.t.
10 Christian Hamburger Larsen - Amager Cr s.t.
11 Michael Larsen - Abc s.t.
12 Claus Bjerregaard - Cc Gladsaxe s.t.
13 Steffen Overgaard - Ordrup Cc s.t.
14 Michael Jensen - Nordsjællands Ck s.t.

BEG klassen 96 km.
1 Morten Husted Permin - Ordrup Cc 02.32,00:
2 Jens Noppenau - Fbl s.t.
3 Kristian Israelsen Olsen - Abc s.t.
4 Enrico Delpino - Amager Cr s.t.
5 Adam Linnemann - Holbæk Cr s.t.
6 Niels Mogensen - Køge Cr s.t.
7 Michael Buck Kesby - Dcr Ballerup s.t.
8 Anders Hedelund Nielsen - Dbc s.t.
9 Ron Levy - Fbl s.t.

JUN klassen 120 km.
1 Morten Reckweg - TEAM Festina Vejle 03.03,32:
2 Patrick Clausen - CK Fix s.t.
3 Rasmus Guldhammer - TEAM Festina Vejle 03.03,45:
4 Søren Kirkegaard Madsen - Herning CK s.t.
5 Rasmus Christian Quade - CK Fix 03.04,02:
6 Jesper Hansen - Odder CC 03.04,14:
7 Johannes Ollerup Sall - CK Århus 03.04,50:
8 Christopher Jul Jensen - Odder CC 03.05,09:
9 Christian Skadborg - CK Århus 03.06,13:
10 Jannik Hyltoft - TEAM Festina Vejle 03.06,13:
11 Patrick Henriksen - DCR Ballerup s.t.
12 Nikolai Lykke Nielsen - Esbjerg CR 03.06,20:
13 Mie Bekker Lacota - Team Mermaid s.t.
14 Nicki Rasmussen - Horsens s.t.
15 Michael Schön Poulsen - Amager CR s.t.

DA 96 km.
1 Anette Berg - Team Mermaid 02.02,15:
2 Kamilla Ahrensbach - Team Mermaid s.t.

DB 72 km.
1 Connie Kjøller - Abc 02.10,17:

DJUN 72 km.
1 Margriet Helena Kloppenburg - Holbæk Cr 02.02,15:
2 Rie Strand Olsen - Greve Cc 02.15,15:
3 Inge K. Baumgarten - Roskilde Cr s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE