Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Morten Christiansen vandt Stensballe løbet

Morten Christiansen vandt Stensballe løbet

14. maj 2006 14:360
Med fire mand i top 5 viste Glud & Marstrand Horsens hvem der var på hjemmebane, da Stensballe Trailercenter-løbet lørdag blev kørt i Horsens. Finalen blev en duel mellem Morten Christiansen fra Glud & Marstrand Horsens og Morten Knudsen fra luxembourgske CC Differdange og her trak Morten Christiansen det længste strå. På den kuperede og vindblæste rute blev det et hårdt løb, hvor feltet blev sprængt i flere små grupper, og i finalen kom rytterne nærmest ind én og én.

Hos kvinderne vandt Jannie Schöne Schmidt fra Team Odense Energi.

Klasse: A
1 Morten Christiansen Glud & Marstrand Horsens 3.59,02
2 Morten Knudsen CC Diffesdange 3.59,05
3 Michael Skelde Glud & Marstrand Horsens 3.59,10
4 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens 3.59,28
5 Troels R. Vinther Glud & Marstrand Horsens 3.59,35
6 Nikola Aistrup Team Python Pro Næstved 3.59,41
7 Kasper Klostergaard Team CSC 3.59,49
8 Simon Lerbech Jensen Team Mermaid 4.00,29
9 Morten Meisner CK Aarhus 4.03,08
10 Christian Alex Hansen Team Designa Køkken s.t.
11 Jacob Nielsen Glud & Marstrand Horsens 4.04,02
12 Janif Hecht Team Vision-Bikes s.t.
13 Michael S. Larsen Herning CK - Elite 4.04,12
14 Martin Hansen Herning CK - Elite 4.04,32
15 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi s.t.
16 Lars Werenberg Team Kvickly Odder s.t.
17 Jens-Erik Madsen Team Designa Køkken 4.06,02
18 Martin Frost Lollesgaard Team Odense Energi s.t.
19 Keld Fjord Kronborg 4.06,04
20 Mads Nielsen CK Aarhus 4.06,22

Klasse: B
1 Christian Poulsen Kolding BC 3.03,23
2 Christian Moberg Jørgensen Odder CK s.t.
3 Lars Bojsen Kolding BC 3.03,31
4 Kalle K. Corneliussen Esbjerg CR s.t.
5 Simon Jul Andreasen Herning CK 3.03,33
6 Klaus Westerlund Århus Mountenbike Klub 3.03,41
7 Jan Birk Oxlund Vejen BC 3.03,52
8 Mads Strange Rydicher Ordrup CC 3.06,58
9 Jannik van Dijk Nielsen Ordrup CC s.t.
10 Jacob Kjeldsen Kolding BC 3.08,30
11 Rasmus Mejldal Cykling Odense 3.09,43
12 Tom Bøttger Sønderborg CK 3.10,29
13 Thomas Jørgensen Skive CK s.t.
14 Lars Ejaas CK Aarhus s.t.
15 Martin Nielsen Cykling Odense s.t.

Klasse: C
1 Kasper Bay Cykling Odense 2.39,44
2 Finn Kenneth Rosenbæk Madsen Skive CK 2.39,46
3 Thomas Heaney RV Rendsport Hamburg 2.39,47
4 Thomas Munk Veirum Randers CK10 2.40,21
5 Søren Pedersen Odder CK s.t.
6 Jacob Holk Cykling Odense 2.40,24
7 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 2.41,25
8 Johan Alexander Hauerberg CK Fix s.t.
9 Mads Tandrup Roskilde CR 2.42,04
10 Jan Christoffersen Cykling Odense s.t.
11 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense s.t.
12 Peter Adrian Brouer Horsens AC s.t.
13 Brian Poulsen Horsens AC s.t.
14 Niels-Jørgen Jensen Cykling Odense s.t.
15 Michael Henneberg Jensen Viborg Cycling s.t.

Klasse: Junior
1 Nicolai Lykke H. Nielsen Esbjerg CR 3.12,54
2 Nikolaj Emil Svenningsen Esbjerg CR 3.13,07
3 John Kronborg Ebsen Holstebro CC 3.16,27
4 Steffan Hansen Esbjerg CR 3.34,02

Klasse: Dame A
1 Jannie Schöne Schmidt Team Odense Energi 3.35,05

Klasse: Dame B
1 Jette Cathrine Fuglsang Thy CR 1.51,37

Klasse: Begynder
1 Rasmus Hvarre Randers CK10 2.08,59
2 Henrik Faurholt Jensen CK Aarhus s.t.
3 René Hansen Aalborg CR s.t.
4 Claus Vinnich Hansen Vejen BC s.t.
5 Thomas Kenneth Sørensen CK Aarhus s.t.
6 Michael Mejdal Nielsen Holstebro CC 2.09,04
7 Andreas Munk Asmussen Middelfart CC 2.09,40
8 Anders Niemann CK Aarhus 2.13,05
9 Daniel Garne Jensen Hammel CK 2.13,08
10 Steffen Sillesen Varde CK 2.13,12
11 Tommy Ågren CK Aarhus s.t.
12 Rolf Nyborg Broge Hammel CK s.t.
13 Orla Momme Lund Agerskov CK91 s.t.
14 Lasse Lyhne Iversen Herning CK 2.13,17
15 Per Juel Jensen Odder CK s.t.

Klasse: Veteran H40
1 Lars Christensen Aalborg CR 3.13,27
2 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling 3.13,39
3 Henning Sørensen Hammel CK 3.16,58
4 Poul Sand Herning CK s.t.
5 Henrik Elstrøm Jensen Hedensted Licens CK s.t.
6 Brian Jacobsen Århus MTB s.t.
7 Per Christensen Skanderborg CK s.t.
8 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
9 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC 3.17,00
10 Søren Thomsen Ringkøbing CC s.t.
11 Roy Andersen Grenaa CC 3.17,07
12 Kai Pedersen Randers CK10 3.24,56
13 Jens Ankerstjerne Hedensted Licens CK 3.27,15
14 Poul Kjær Overgaard Herning CK 3.33,24

Klasse: Veteran H50
1 Danny Koch Christensen Thorsager Motion Cykling 2.43,59
2 Benny Petersen Skive CK s.t.
3 Allan Hillers Skive CK 2.49,06
4 John Sørensen Cycling Langeland 2.49,10
5 A.C. Andersen Skive CK 2.50,31
6 Svend Erik Hansen Svendborg CC 2.52,06
7 Hans-Jørgen Pedersen Thorsager Motion Cykling s.t.
8 Gerhard Neumann Kieler RV s.t.
9 Frank Vobbe USC Kiel s.t.
10 Ib Jørgensen Svendborg CC 2.54,50
11 Henrik Sørensen Randers CK10 2.55,46

Klasse: Veteran H60
1 Helmuth Gram Fredericia CC 2.55,38
2 Ole Chr. Olesen Cykling Odense 2.56,05
3 Heinz Gerhardt Munter Cykling Odense 3.02,16
4 Ib Malm Team Cycling Ringsted 3.02,18
5 Allan Søndergaard Hammel CK 3.02,38

Klasse: Dame Junior
1 Katrine Daugaard Kristensen Horsens AC 1.51,29
2 Ingun Meyer-Wellsen Kiel 1.51,34

Klasse: Ungdom
1 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 1.44,39
2 Martin Lind Aalborg CR s.t.
3 Samuel Rytter Ravn Roskilde CR s.t.
4 Nicki Christiansen Horsens AC s.t.
5 Henrik Hasling Gade Sønderborg CK 1.44,40
6 Tobias Sloth Hansen Viborg Cycling s.t.
7 Jesper Hansen Svendborg CC s.t.
8 Andreas Møller Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
9 Thomas Daugaard Laursen Aalborg CR s.t.
10 Kasper Skovmand Jensen Aalborg CR s.t.
11 Simon Larsen Sønderborg CK 1.44,45
12 Dennis Skov Petersen Sønderborg CK 1.44,47
13 Nicolai Overgård Viborg Cycling 1.44,56

Klasse: Ældste
1 Nicolai Mondrup Jensen Odder CK 1.07,27
2 Jonas Mustafa Awad Grenaa CC 1.09,30
3 Alexander Mørk Nr. - Søby CK s.t.
4 Jens Møller Pedersen Randers CK10 s.t.
5 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
6 Matias Greve Cykling Odense s.t.
7 Filip Fogh Marqvard Hansen Grenaa CC s.t.
8 Simon Kristiansen Herning CK s.t.
9 Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Thomas Jespersen Beck Sønderborg CK s.t.
11 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
12 Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling s.t.
13 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
14 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC s.t.
15 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
16 Mikkel Schertz Andersen Varde CK s.t.
17 Nicolaj I. Aalbæk Hansen Kolding BC s.t.
18 Mads Sønderup Varming Viborg Cycling s.t.
19 Morten Østergaard Gade Kolding BC s.t.
20 Daniel Åge Holm Silkeborg IF Cykling 1.09,37

Klasse: Ældste-Pige
1 Henriette Christensen Sønderborg CK 1.13,49
2 Louise Bering Randers CK10 1.15,00

Klasse: Mellemste
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. - Søby CK 0.42,09
2 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC 0.42,47
3 Niklas Vestergaard Eg Herning CK 0.42,49
4 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 0.43,14
5 Phillip Buch Kolding BC 0.44,49
6 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.
7 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling 0.46,20
8 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 0.47,53
9 Mads Krog Nielsen Herning CK s.t.
10 Rasmus Hviid Schmidt Randers CK10 s.t.
11 Alexander Engels Ryming Skive CK 0.47,55

Klasse: Yngste
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.32,33
2 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Patrick Leth Odder CK s.t.
4 Mikkel Frølich Honorè Fredericia CC s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger