Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny dobbelt Saunier Duval sejr

Ny dobbelt Saunier Duval sejr

08. juni 2007 20:500
Første etape af Euskal Bizikleta, en 172 kilometer lang etape fra Eibar til Tolosa, blev i dag vundet af Saunier Duval-Prodir rytteren, Alberto Fernández de la Puebla, foran holdkammeraten, José Ángel Gómez Marchante.

Dagens etape blev ellers længe domineret af Jon Bru (Euskaltel-Euskadi) og Xabat Otxotorena (Orbea), men de to udbrydere blev hentet med bare ti kilometer til mål for foden af kategori et stigningen Alto de Santa Águeda.

Med det samme stigningen startede, angreb Fernández, og fik selskab af holdkammeraterne David de la Fuente og Gómez Marchante, samt Oscar Sevilla (Relax-GAM), Branislau Samoilau (Acqua & Sapone) og Eladio Jiménez (Karpin-Galicia).

Med seks kilometer til mål satte Fernández endnu et angreb ind, og denne gang var der ingen som kunne følge. Og det lykkedes ham at holde til mål, med kun seks sekunder ned til de nærmeste forfølgere.

Resultat af 1. etape
1 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 4.21.18 (39.54 km/t)
2 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval - Prodir 0.06
3 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam
4 Eladio Jiménez - Karpin Galicia
5 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 0.34
6 Javier Cherro Molina - Fuerteventura - Canarias 0.39
7 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
8 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
9 Alexander Efimkin - Barloworld
10 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
11 Jesus Del Nero - Saunier Duval - Prodir
12 Matteo Carrara - Unibet.com
13 Patxi Vila - Lampre - Fondital
14 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
15 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
16 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
17 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit System
18 Rubén Plaza - Caisse d'Epargne
19 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
20 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel
21 Giampaolo Caruso - Lampre - Fondital
22 Francisco Mancebo - Relax - Gam
23 David López García - Caisse d'Epargne
24 Josu Agirre Aseginolaza - Orbea - Laukiz F.T.
25 Marcos Serrano - Karpin Galicia
26 Jörg Jaksche - Tinkoff Credit System
27 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 0.50
28 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.22
29 Roberto Traficante - Team L.P.R. 1.27
30 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.36
31 José Alberto Martínez - Agritubel
32 Moises Duenas Nevado - Agritubel
33 Iker Leonet Iza - Fuerteventura - Canarias
34 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
35 Roman Kreuziger - Liquigas
36 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
37 David Garcia - Karpin Galicia 2.18
38 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com
39 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
40 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T.
41 Patrick Calcagni - Liquigas
42 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
43 Rigoberto Uran - Unibet.com
44 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias
45 Rodrigo García - Fuerteventura - Canarias
46 Francisco José Lara Ruiz - Andalucia - Cayasur
47 Jose Miguel Elias Galindo - Relax - Gam 0.39
48 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir 3.19
49 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
50 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
51 Vicente Reynes Mimo - Caisse d'Epargne
52 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam
53 Iban Iriondo - Euskaltel - Euskadi
54 Oleg Chuzhda - Fuerteventura - Canarias
55 Tom Criel - Unibet.com
56 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
57 Claudio Casas - Andalucia - Cayasur
58 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
59 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle
60 Oscar Garcia Casarrubios Pintor - Relax - Gam
61 Dario Cataldo - Liquigas
62 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit System
63 Samuel Plouhinec - Agritubel 4.33
64 Thomas Peterson - Team Slipstream powered by Chipotle 4.50
65 José Alberto Benítez - Saunier Duval - Prodir 5.28
66 Serafin Martinez - Karpin Galicia
67 Joseba Zumeta Etxabe - Orbea - Laukiz F.T.
68 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne
69 Peter Stetina - Team Slipstream powered by Chipotle 6.28
70 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi 7.00
71 Blake Caldwell - Team Slipstream powered by Chipotle
72 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
73 José Adrian Bonilla - Fuerteventura - Canarias
74 Juan Carlos Carinena - Andalucia - Cayasur
75 Aivaras Baranauskas - Agritubel 8.53
76 Kjell Carlström - Liquigas 9.27
77 Murilo Fischer - Liquigas
78 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
79 Freddy Bichot - Agritubel
80 Ryan Cox - Barloworld
81 James Lewis Perry - Barloworld
82 Beñat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
83 Unai Etxebarria Arana - Euskaltel - Euskadi
84 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld
85 Timothy Duggan - Team Slipstream powered by Chipotle
86 Marco Marcato - Team L.P.R.
87 Ivan Melero Coco - Orbea - Laukiz F.T.
88 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
89 Luca Celli - Team L.P.R.
90 Walter Proch - Team L.P.R.
91 Michael Lange - Team Slipstream powered by Chipotle
92 Tyler Butterfield - Team Slipstream powered by Chipotle
93 Lucas Euser - Team Slipstream powered by Chipotle
94 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 10.08
95 Paolo Fornaciari - Lampre - Fondital
96 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
97 Marco Cavallari - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
98 Iker Mezo Askargorta - Orbea - Laukiz F.T.
99 Serguei Klimov - Tinkoff Credit System
100 Steffen Weigold - Tinkoff Credit System 10.50
101 Francesco Failli - Liquigas
102 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
103 Julián Sánchez - Relax - Gam
104 Paolo Longo Borghini - Barloworld 11.45
105 Hugo Sabido - Barloworld
106 Julen Zubero - Orbea - Laukiz F.T.
107 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
108 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
109 Xabat Ochotorena - Orbea - Laukiz F.T.
110 Isidro Nozal - Karpin Galicia 12.47
111 Raul García de Mateo - Relax - Gam 13.54
112 Mikel Gaztanaga Echeverria - Agritubel
113 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
114 Santos Gonzalez Capilla - Karpin Galicia
115 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
116 Inigo Lazkano Iriondo - Orbea - Laukiz F.T.
117 Guido Trenti - Liquigas
118 Adrian Palomares Villaplana - Fuerteventura - Canarias
119 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
120 David Loosli - Lampre - Fondital
121 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi
122 Gaizka Lasa Larraya - Karpin Galicia
123 Marco Zanotti - Unibet.com
124 Niels Scheuneman - Unibet.com
125 Victor Hugo Peña - Unibet.com
126 Fabio Baldato - Lampre - Fondital 15.02

Samlet stilling efter 1. etape
1 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 4.21.18
2 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval - Prodir 0.06
3 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam
4 Eladio Jiménez - Karpin Galicia
5 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 0.34
6 Javier Cherro Molina - Fuerteventura - Canarias 0.39
7 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
8 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
9 Alexander Efimkin - Barloworld
10 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
11 Jesus Del Nero - Saunier Duval - Prodir
12 Matteo Carrara - Unibet.com
13 Patxi Vila - Lampre - Fondital
14 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
15 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
16 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
17 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit System
18 Rubén Plaza - Caisse d'Epargne
19 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
20 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel
21 Giampaolo Caruso - Lampre - Fondital
22 Francisco Mancebo - Relax - Gam
23 David López García - Caisse d'Epargne
24 Josu Agirre Aseginolaza - Orbea - Laukiz F.T.
25 Marcos Serrano - Karpin Galicia
26 Jörg Jaksche - Tinkoff Credit System
27 Jose Miguel Elias Galindo - Relax - Gam
28 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 0.50
29 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.22
30 Roberto Traficante - Team L.P.R. 1.27
31 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.36
32 José Alberto Martínez - Agritubel
33 Moises Duenas Nevado - Agritubel
34 Iker Leonet Iza - Fuerteventura - Canarias
35 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
36 Roman Kreuziger - Liquigas
37 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
38 David Garcia - Karpin Galicia 2.18
39 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com
40 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
41 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T.
42 Patrick Calcagni - Liquigas
43 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
44 Rigoberto Uran - Unibet.com
45 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias
46 Rodrigo García - Fuerteventura - Canarias
47 Francisco José Lara Ruiz - Andalucia - Cayasur
48 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir 3.19
49 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
50 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
51 Vicente Reynes Mimo - Caisse d'Epargne
52 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam
53 Iban Iriondo - Euskaltel - Euskadi
54 Oleg Chuzhda - Fuerteventura - Canarias
55 Tom Criel - Unibet.com
56 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
57 Claudio Casas - Andalucia - Cayasur
58 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
59 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle
60 Oscar Garcia Casarrubios Pintor - Relax - Gam
61 Dario Cataldo - Liquigas
62 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit System
63 Samuel Plouhinec - Agritubel 4.33
64 Thomas Peterson - Team Slipstream powered by Chipotle 4.50
65 José Alberto Benítez - Saunier Duval - Prodir 5.28
66 Serafin Martinez - Karpin Galicia
67 Joseba Zumeta Etxabe - Orbea - Laukiz F.T.
68 Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne
69 Peter Stetina - Team Slipstream powered by Chipotle 6.28
70 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi 7.00
71 Blake Caldwell - Team Slipstream powered by Chipotle
72 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
73 José Adrian Bonilla - Fuerteventura - Canarias
74 Juan Carlos Carinena - Andalucia - Cayasur
75 Aivaras Baranauskas - Agritubel 8.53
76 Kjell Carlström - Liquigas 9.27
77 Murilo Fischer - Liquigas
78 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
79 Freddy Bichot - Agritubel
80 Ryan Cox - Barloworld
81 James Lewis Perry - Barloworld
82 Beñat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
83 Unai Etxebarria Arana - Euskaltel - Euskadi
84 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld
85 Timothy Duggan - Team Slipstream powered by Chipotle
86 Marco Marcato - Team L.P.R.
87 Ivan Melero Coco - Orbea - Laukiz F.T.
88 Maurizio Bellin - Team L.P.R.
89 Luca Celli - Team L.P.R.
90 Walter Proch - Team L.P.R.
91 Michael Lange - Team Slipstream powered by Chipotle
92 Tyler Butterfield - Team Slipstream powered by Chipotle
93 Lucas Euser - Team Slipstream powered by Chipotle
94 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 10.08
95 Paolo Fornaciari - Lampre - Fondital
96 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
97 Marco Cavallari - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
98 Iker Mezo Askargorta - Orbea - Laukiz F.T.
99 Serguei Klimov - Tinkoff Credit System
100 Steffen Weigold - Tinkoff Credit System 10.50
101 Francesco Failli - Liquigas
102 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
103 Julián Sánchez - Relax - Gam
104 Paolo Longo Borghini - Barloworld 11.45
105 Hugo Sabido - Barloworld
106 Julen Zubero - Orbea - Laukiz F.T.
107 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
108 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
109 Xabat Ochotorena - Orbea - Laukiz F.T.
110 Isidro Nozal - Karpin Galicia 12.47
111 Raul García de Mateo - Relax - Gam 13.54
112 Mikel Gaztanaga Echeverria - Agritubel
113 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
114 Santos Gonzalez Capilla - Karpin Galicia
115 Andrea Rossi - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
116 Inigo Lazkano Iriondo - Orbea - Laukiz F.T.
117 Guido Trenti - Liquigas
118 Adrian Palomares Villaplana - Fuerteventura - Canarias
119 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
120 David Loosli - Lampre - Fondital
121 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi
122 Gaizka Lasa Larraya - Karpin Galicia
123 Marco Zanotti - Unibet.com
124 Niels Scheuneman - Unibet.com
125 Victor Hugo Peña - Unibet.com
126 Fabio Baldato - Lampre - Fondital 15.02

Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 25 pts
2 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval - Prodir 20
3 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam 16
4 Eladio Jiménez - Karpin Galicia 14
5 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 12
6 Javier Cherro Molina - Fuerteventura - Canarias 10
7 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 9
8 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 8
9 Alexander Efimkin - Barloworld 7
10 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir 6
11 Jesus Del Nero - Saunier Duval - Prodir 5
12 Matteo Carrara - Unibet.com 4
13 Patxi Vila - Lampre - Fondital 3
14 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 2
15 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 1

Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi 12 pts
2 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam 10
3 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval - Prodir 8
4 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 6
5 Eladio Jiménez - Karpin Galicia 4
6 Xabat Ochotorena - Orbea - Laukiz F.T. 3
7 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 2
8 Roman Kreuziger - Liquigas 1

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Saunier Duval-Prodir 13.04.34
2 Relax-Gam 0.44
3 Lampre-Fondital 1.17
4 Caisse d'Epargne
5 Karpin Galicia 1.41
6 Fuerteventura-Canarias 2.14
7 Agritubel 3.11
8 Andalucia-Cayasur 3.53
9 Tinkoff Credit System 3.57
10 Unibet.com 4.35
11 Liquigas 6.33
12 Euskaltel-Euskadi 6.37
13 Orbea-Laukiz F.T. 7.45
14 Barloworld 11.02
15 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 11.29
16 Team LPR 12.32
17 Team Slipstream p/b Chipotle 13.57

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger