Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny etapesejr Linda Villumsen

Ny etapesejr Linda Villumsen

24. maj 2007 21:030

Den danske mester, Linda Villumsen, er rigtig for alvor ved at have fundet formen. Hun var med til vinde holdtidskørslen tidligere på ugen for T-Mobile. På dagens etape var danskeren igen i angrebsrollen og kom alene afsted med Joanne Kiesanowski. De to ryttere holdte hele vejen frem til målstregen.
Her var danskeren stærkest i spurten og kunne dermed tilføjet endnu en etapesejr i Tour de l'Aude til CV'et. Den anden dansker i løbet Dorte Lohse kom ind på 18. pladsen på dagens etape.

I det samlede klassement forsvarede holdkammeraten Judith Arndt førertrøjen.


Resultat af 5. etape
1 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Team - Women 2.42.50
2 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
3 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 0.20
4 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB 0.29
5 Julia Martisova - FRW - Gauss
6 Marlen Johrend - Germany
7 Olga Slyusareva - Fenixs - HPB 2.33
8 Marianne Vos - Team DSB Bank
9 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung
10 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
11 Tania Belvederesi - FRW - Gauss
12 Daphny Van Den Brand - Vrienden Van Het Platteland
13 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB
14 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
15 Judith Arndt - T-Mobile Team - Women
16 Marina Jaunatre - France
17 Toni Bradshaw - New Zealand
18 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Gysko
19 Eleonora Van Dijk - Vrienden Van Het Platteland
20 Hanka Kupfernagel - Germany
21 Nicole Brändli - Bigla Cycling Team
22 Elena Kuchinskaya - FRW - Gauss
23 Maryline Salvetat - France
24 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung
25 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint
26 Jennifer Hohl - Bigla Cycling Team
27 Béatrice Thomas - France
28 Suzanne De Goede - T-Mobile Team - Women
29 Edita Pucinskaite - Equipe Nürnberger Versicherung
30 Sigrid Corneo - Menikini - Gysko
31 Georgina Waibl - New Zealand
32 Andrea Thürig - Bigla Cycling Team
33 Kettj Manfrin - FRW - Gauss
34 Serena Sheridan - New Zealand
35 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank
36 Iris Slappendel - Team Flexpoint
37 Amber Neben - Team Flexpoint
38 Andrea Bosman - Team DSB Bank
39 Olivia Gollan - Menikini - Gysko
40 Kimberly Anderson - T-Mobile Team - Women
41 Tanja Slater - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
42 Marlyn Brinnendijk - Vrienden Van Het Platteland
43 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
44 Anne Samplonius - Team Expresscopy.com
45 Angela Brodtka - Germany
46 Andrea Graus - Equipe Nürnberger Versicherung
47 Fabiana Luperini - Menikini - Gysko
48 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team
49 Luise Keller - Team Flexpoint
50 Eva Lutz - Equipe Nürnberger Versicherung
51 Melissa Holt - Team Expresscopy.com
52 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team
53 Ina Teutenberg - T-Mobile Team - Women 2.43
54 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung
55 Urte Juodvalkyte - Lithuania 3.34
56 Carissa Wilkes - New Zealand
57 Debby Van De Berg - Global Racing Team
58 Joelle Numainville - Team Expresscopy.com
59 Anke Wichmann - T-Mobile Team - Women
60 Carina Ketonen - Les Pruneaux D'Agen 10.26
61 Edita Janeliunaite - Lithuania 13.04
62 Lina Skujaute - Lithuania 13.06
63 Agne Sukutyte - Lithuania
64 Lang Meng - Giant Pro Cycling Team
65 Oxana Kozonchuk - Fenixs - HPB
66 Fanny Riberot - France
67 Fei Wang - Giant Pro Cycling Team
68 Xiaoning Gao - Giant Pro Cycling Team
69 Sufen Ma - Giant Pro Cycling Team
70 Karine Gautard - France
71 Nathalie Jeuland - France
72 Helen Wyman - Global Racing Team
73 Jaccolien Wallaard - Vrienden Van Het Platteland
74 Marieke Van Wanroij - Team DSB Bank
75 Silvia Tirado Marquez - Comunidad Valenciana
76 Amanda Shaw - Team Expresscopy.com
77 Linda Ringlever - Global Racing Team
78 Erinne Willock - Team Expresscopy.com
79 Liane Bahler - Fenixs - HPB
80 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team
81 Tatsiana Sharakova - FRW - Gauss
82 Ana Garcia Antequera - Comunidad Valenciana
83 Maria Rosario Rodriguez - Comunidad Valenciana
84 Alexandra Sontheimer - Germany
85 Christelle Ferrier-Bruneau - Les Pruneaux D'Agen
86 Natalia Boyarskaya - Fenixs - HPB
87 Janne Brok - Vrienden Van Het Platteland
88 Maribel Moreno Allue - Comunidad Valenciana
89 Marina Duvnjak - New Zealand
90 Miho Oki - Menikini - Gysko
91 Fabienne Sandig - Germany
92 Silvia Valsecchi - Menikini - Gysko
93 Li Ping - Giant Pro Cycling Team 15.05
94 Céline Nivet - Les Pruneaux D'Agen
95 Agne Miliskeviciute - Lithuania
96 Xiong Ying Ruan - Giant Pro Cycling Team


Udgået:
DNF Catherine Moncassin-Prime - Les Pruneaux D'Agen
DNS Tanja Hennes - Bigla Cycling Team
DNF Linda Van Rijen - Team DSB Bank
DNS Jessica Phillips - Team Expresscopy.com
DNF Linn Torp - Global Racing Team


Samlet stilling efter 5. etape
1 Judith Arndt - T-Mobile Team - Women 16.19.19
2 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint 0.18
3 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung 0.43
4 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 1.07
5 Nicole Brändli - Bigla Cycling Team 1.08
6 Marianne Vos - Team DSB Bank 1.11
7 Andrea Bosman - Team DSB Bank 1.59
8 Amber Neben - Team Flexpoint 2.03
9 Edita Pucinskaite - Equipe Nürnberger Versicherung 2.48
10 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 2.52
11 Maryline Salvetat - France 3.01
12 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB 4.22
13 Julia Martisova - FRW - Gauss 4.24
14 Kimberly Anderson - T-Mobile Team - Women 5.19
15 Hanka Kupfernagel - Germany 5.50
16 Marina Jaunatre - France 6.14
17 Sigrid Corneo - Menikini - Gysko 6.37
18 Elena Kuchinskaya - FRW - Gauss 7.05
19 Andrea Graus - Equipe Nürnberger Versicherung 7.25
20 Toni Bradshaw - New Zealand 7.26
21 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 8.05
22 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 10.49
23 Suzanne De Goede - T-Mobile Team - Women 11.43
24 Serena Sheridan - New Zealand 14.17
25 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Gysko 16.18
26 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung 16.23
27 Tanja Slater - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 19.52
28 Andrea Thürig - Bigla Cycling Team 21.12
29 Fabiana Luperini - Menikini - Gysko 21.57
30 Debby Van De Berg - Global Racing Team 22.10
31 Olga Slyusareva - Fenixs - HPB 23.51
32 Georgina Waibl - New Zealand 24.16
33 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Team - Women 28.26
34 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung 31.43
35 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB 31.55
36 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team 32.05
37 Daphny Van Den Brand - Vrienden Van Het Platteland 33.20
38 Karine Gautard - France 33.59
39 Marlyn Brinnendijk - Vrienden Van Het Platteland 34.31
40 Anne Samplonius - Team Expresscopy.com 34.43
41 Luise Keller - Team Flexpoint 34.50
42 Tatsiana Sharakova - FRW - Gauss 36.16
43 Jennifer Hohl - Bigla Cycling Team 37.10
44 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Pro Cycling Team 37.32
45 Oxana Kozonchuk - Fenixs - HPB 39.22
46 Maria Rosario Rodriguez - Comunidad Valenciana 41.41
47 Christelle Ferrier-Bruneau - Les Pruneaux D'Agen 43.38
48 Eva Lutz - Equipe Nürnberger Versicherung 44.36
49 Béatrice Thomas - France 44.39
50 Olivia Gollan - Menikini - Gysko 44.46
51 Fabienne Sandig - Germany 44.58
52 Melissa Holt - Team Expresscopy.com 45.07
53 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank 45.41
54 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team 45.51
55 Lang Meng - Giant Pro Cycling Team 46.15
56 Helen Wyman - Global Racing Team 49.02
57 Sharon Van Essen - Team DSB Bank 50.13
58 Maribel Moreno Allue - Comunidad Valenciana 52.56
59 Ana Garcia Antequera - Comunidad Valenciana
60 Natalia Boyarskaya - Fenixs - HPB 54.12
61 Ina Teutenberg - T-Mobile Team - Women 56.09
62 Eleonora Van Dijk - Vrienden Van Het Platteland 56.41
63 Carissa Wilkes - New Zealand 56.53
64 Urte Juodvalkyte - Lithuania 59.46
65 Janne Brok - Vrienden Van Het Platteland 1.01.30
66 Iris Slappendel - Team Flexpoint 1.01.48
67 Liane Bahler - Fenixs - HPB 1.01.51
68 Silvia Valsecchi - Menikini - Gysko 1.03.19
69 Tania Belvederesi - FRW - Gauss 1.03.28
70 Marlen Johrend - Germany 1.07.22
71 Nathalie Jeuland - France 1.07.34
72 Joelle Numainville - Team Expresscopy.com 1.09.18
73 Alexandra Sontheimer - Germany 1.09.28
74 Erinne Willock - Team Expresscopy.com 1.09.33
75 Carina Ketonen - Les Pruneaux D'Agen 1.09.54
76 Angela Brodtka - Germany 1.10.14
77 Miho Oki - Menikini - Gysko 1.10.15
78 Linda Ringlever - Global Racing Team 1.11.30
79 Jaccolien Wallaard - Vrienden Van Het Platteland 1.13.32
80 Edita Janeliunaite - Lithuania 1.13.34
81 Anke Wichmann - T-Mobile Team - Women 1.14.45
82 Kettj Manfrin - FRW - Gauss 1.16.47
83 Marieke Van Wanroij - Team DSB Bank 1.17.07
84 Fei Wang - Giant Pro Cycling Team 1.17.14
85 Fanny Riberot - France 1.17.20
86 Sufen Ma - Giant Pro Cycling Team 1.17.23
87 Lina Skujaute - Lithuania 1.18.32
88 Marina Duvnjak - New Zealand 1.21.59
89 Amanda Shaw - Team Expresscopy.com 1.25.39
90 Silvia Tirado Marquez - Comunidad Valenciana 1.27.06
91 Xiaoning Gao - Giant Pro Cycling Team 1.29.50
92 Li Ping - Giant Pro Cycling Team 1.36.09
93 Xiong Ying Ruan - Giant Pro Cycling Team 1.38.43
94 Agne Miliskeviciute - Lithuania 1.46.59
95 Agne Sukutyte - Lithuania 1.56.17
96 Céline Nivet - Les Pruneaux D'Agen 2.12.39

Back to top

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger