Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny etapesejr til Alexandre Vinokourov

Ny etapesejr til Alexandre Vinokourov

23. juli 2007 17:150

Rabobank var hårdt angrebet på dagens 196 km lange etape i Pyrenæerne, fra Loudenvielle til Le Louron. Men danske Michael Rasmussen forsvarede flot førertrøjen og øgede forspringet til flere af de nærmeste konkurrenter. Etapesejren gik til Alexandre Vinokourov (Astana), der kørte væk fra en udbrydergruppe på dagens sidste stigning Col de Peyresourde.


Der ventede de tilbageværende ryttere i dette års Tour de France hele 196 km meget hårde kilometer ved starten i Loudenvielle frem mod målet i Le Louron. Hele fem bjerge skal rytterne forcere i dag, heriblandt en stigning udenfor kategori og to kategori-1 stigninger.

Starten gik ved foden af kategori 2-stigningen Col de Port og den blev straks brugt som afsæt til angreb. Ryttere som Alexandre Vinokourov (Astana), Oscar Pereioro (Caisse d´Epargne), Iban Mayo (Saunier Duval-Prodir), Berhard Kohl (Gerolsteiner) og ikke mindst Alejandro Valverde var alle med i angrebsforsøg på de første kilometer af etapen.

Det havde øjeblikkelig indvirkning på Rabobank-holdet, hvor flere af Michael Rasmussens hjælperyttere hurtigt kom i problemer. Det hollandske mandskab gik dog til modangreb i form af Denis Menchov, og taktikken så ud til lykkes da den russiske rytter sad sammen med Gorka Verdugo (Euskaltel), Juan Manuel Garate (Quick Step-Innergetic) Johann Tschopp (Boygues Telecom), David Arroyo (Caisse d´Epargne), John Gadret, Stephane Goubert (AG2r), Berhard Kohl (Gerolsteiner), Manuel Beltran (Liquigas), Alexandre Vinokourov (Aatana) og Juan José Cobo (Saunier Duval-Prodir) 30 sekunder foran feltet på toppen af stigningen. En rigtig god situation for det hollandske mandskab, da Denis Menchov var den bedst placerede rytter i klassementet.

Angreb fra Kirchen og Zubeldia
Gruppen blev imidlertid hentet af feltet og i stedet kom en langt mere farlig gruppe for Michael Rasmussens førertrøje afsted. Denis Menchov kom endnu engang med, men denne gang var Haimar Zubeldia (Euskaltel) og Kim Kirchen (T-Mobile), begge bedre placeret end russeren i det samlede klassement, også med i gruppen. Samtidig havde langt de fleste af favoritmandskaberne en eller flere ryttere med fremme og det sendte uundgåeligt Rabobank på arbejde.

Den resterende del af udbrydergruppen er David Arroyo (Caisse d´Epargne), Kurt Asle Arvesen, Christian Vande Velde (Team CSC), Ludovic Turpin (AG2r), Inigo Landaluze, Ruben Perez (Euskaltel), Daniele Bennati, Francisco 'Patxi' Vila (Lampre-Fondital), Bernhard Kohl (Gerolsteiner), Patrice Halgand (Credit Agricole), George Hincapie (Discovery Channel), Laurent Lefevre, Johann Tschopp (Boygues Telecom), Michael Albasini (Liquigas), Benoit Vaugrenard (Francaise des Jeux), Juan Manuel Garate (Quick Step-Innergetic), Christian Knees (Team Milram), Alexandre Vinokourov, Serguei Ivanov, Daniel Navarro (Astana) og Juan Jose Cobo (Saunier Duval-Prodir).

Gruppen splittes på Col de Balés
Gruppen var fortsat samlet, da rytterne begyndte opstigningen af dagens næstesidste stigning, Port de Balés. Gruppen har på dette tidspunkt lidt over otte minutters forspring til feltet, men bliver straks splittet på stigningen. Efter lidt angriber.

Først angriber David Arroyo, Berhard Kohl, Serguei Ivanov, Johann Tschopp, Inigo Landaluze og Laurent Lefevre. Denis Menchov kører senere frem og nogle kilometer efter følger Haimar Zubeldia, Alexandre Vinokourov, Juan José Cobo og Kim Kirchen. Johann Tschopp angriber igen og får lov at kører væk og havde det ikke været for et angreb fra Kim Kirchen var han formentlig nået først til toppen, som den luxembourgske rytter i stedet vinder foran David Arroyo, der også var kørt væk fra gruppen.

Vinokourov angriber
På nedkørslen fra den hårde stigning kom der imidlertid samling igen. Efter lidt angreb i bunden af Col de Peyresourde fra specielt Haimar Zubeldia og Juan José Cobo slår Alexandre Vinokourov kontra et par gange. Til sidst kan ingen følge Astana-rytteren, som har et forspring på 30 sekunder ned til Haimar Zubeldia og Juan José Cobo på toppen. Alexandre Vinokourov kunne derved kører hjem til sin anden etapesejr i dette års Tour de France og den femte i kasakkens karriere.

Sprintermatch om den gule trøje
I gruppen med favoritterne udviklede de sidste kilometer af opstigningen til toppen af Col de Peyresourde sig til en sprintermatch mellem nummer to i klassementet, Alberto Contador (Discovery Channel), og indehaveren af førertrøjen Michael Rasmussen (Rabobank). Alberto Contador angreb flere gange hårdt danskeren, men hver gang fik Michael Rasmussen svaret igen. De to holder således sammen til mål, hvor deres indbyrdes kamp har sat de øvrige favoritter tilbage med næsten et minut.

Resultat af 15. Etape
1 Alexandre Vinokourov - Astana 5.34.28 (35.160 km/t)
2 Kim Kirchen - T-Mobile Team 0.51
3 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
4 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 0.58
5 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 2.14
6 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 3.23
7 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4.25
8 Christian Vande Velde - Team CSC
9 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 5.16
10 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel 5.31
11 Michael Rasmussen - Rabobank
12 George Hincapie - Discovery Channel 5.47
13 Cadel Evans - Predictor - Lotto 6.27
14 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
15 Michael Boogerd - Rabobank
16 Levi Leipheimer - Discovery Channel 
17 Andreas Klöden - Astana
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
19 Carlos Sastre Candil - Team CSC
20 Andrey Kashechkin - Astana
21 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
22 Serguei Ivanov - Astana
23 Yaroslav Popovych - Discovery Channel  7.05
24 Chris Horner - Predictor - Lotto
25 Frank Schleck - Team CSC 7.21
26 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 7.39
27 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 8.34
28 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 9.00
29 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
30 Michael Albasini - Liquigas
31 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
32 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
33 Mauricio Soler - Barloworld
34 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
35 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
36 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 9.23
37 Christian Knees - Team Milram 10.39
38 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
39 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 12.07
40 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
41 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
42 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
43 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
44 John Gadret - AG2r Prévoyance
45 Denis Menchov - Rabobank 12.59
46 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13.21
47 Patrice Halgand - Crédit Agricole 13.35
48 Moises Duenas Nevado - Agritubel 14.48
49 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
50 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
51 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
52 Daniel Navarro Garcia - Astana
53 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
54 Paolo Savoldelli - Astana
55 Kanstantin Siutsou - Barloworld 15.36
56 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.02
57 Charles Wegelius - Liquigas 21.09
58 Freddy Bichot - Agritubel 22.20
59 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
60 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 25.23
61 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 28.25
62 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
63 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
64 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
65 Erik Zabel - Team Milram
66 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
67 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
68 Jens Voigt - Team CSC
69 Kjell Carlström - Liquigas
70 Andry Grivko - Team Milram
71 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
72 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
73 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
74 Sandy Casar - Française des Jeux
75 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
76 Mario Aerts - Predictor - Lotto
77 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
78 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
79 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
80 David Millar - Saunier Duval - Prodir
81 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
82 Axel Merckx - T-Mobile Team
83 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
84 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
85 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
86 Thomas Dekker - Rabobank
87 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
88 Frederik Willems - Liquigas
89 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
90 Daniele Righi - Lampre - Fondital
91 Maxim Iglinskiy - Astana
92 Nicolas Vogondy - Agritubel
93 Markus Fothen - Gerolsteiner
94 Antonio Colom Mas - Astana
95 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
96 Leif Hoste - Predictor - Lotto
97 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 31.51
98 Alessandro Cortinovis - Team Milram
99 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
100 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
101 Manuel Quinziato - Liquigas
102 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
103 Alexander Efimkin - Barloworld
104 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
105 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
106 Murilo Fischer - Liquigas
107 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
108 Fabian Cancellara - Team CSC
109 Giampaolo Cheula - Barloworld
110 Anthony Charteau - Crédit Agricole
111 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
112 Julian Dean - Crédit Agricole
113 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 35.45
114 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
115 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
116 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
117 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
118 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
119 Ralf Grabsch - Team Milram
120 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
121 Peter Wrolich - Gerolsteiner
122 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
123 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
124 Robert Hunter - Barloworld
125 Bert Grabsch - T-Mobile Team
126 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
127 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
128 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
129 Mickael Delage - Française des Jeux
130 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
131 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
132 Grégory Rast - Astana
133 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
134 Enrico Poitschke - Team Milram
135 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
136 Ronny Scholz - Gerolsteiner
137 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
138 Benoît Salmon - Agritubel
139 Paolo Longo Borghini - Barloworld
140 Marcel Sieberg - Team Milram
141 William Bonnet - Crédit Agricole
142 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
143 Pieter Weening - Rabobank
144 Nicolas Jalabert - Agritubel
145 Grischa Niermann - Rabobank
146 Bram De Groot - Rabobank
147 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
148 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
149 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
150 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
151 Geraint Thomas - Barloworld
152 Robert Förster - Gerolsteiner
153 Sven Krauss - Gerolsteiner
154 Lilian Jégou - Française des Jeux
155 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
156 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
157 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
158 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
159 Thor Hushovd - Crédit Agricole
160 Sébastien Chavanel - Française des Jeux

Udgået
Philippe Gilbert - Française Des Jeux 
Filippo Pozzato - Liquigas 
Christophe Le Mevel - Crédit Agricole 
Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance 
Fred Rodriguez - Predictor-Lotto

Samlet stilling efter 15. Etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 69.52.14
2 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.23
3 Cadel Evans - Predictor - Lotto 4.00
4 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.25
5 Andreas Klöden - Astana 5.34
6 Carlos Sastre Candil - Team CSC 6.46
7 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 7.27
8 Andrey Kashechkin - Astana 7.54
9 Kim Kirchen - T-Mobile Team 8.24
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 9.21
11 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 10.41
12 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.29
13 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 14.30
14 Mauricio Soler - Barloworld 15.00
15 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 17.11
16 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 18.27
17 Chris Horner - Predictor - Lotto 18.57
18 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 19.00
19 Michael Boogerd - Rabobank 25.08
20 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 26.02
21 Denis Menchov - Rabobank 26.25
22 Frank Schleck - Team CSC 26.46
23 Alexandre Vinokourov - Astana 28.21
24 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 28.56
25 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 32.46
26 Kanstantin Siutsou - Barloworld 32.58
27 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 35.28
28 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 38.17
29 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 39.25
30 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 39.47
31 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 40.17
32 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 40.35
33 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 45.11
34 Christian Vande Velde - Team CSC 46.02
35 Jens Voigt - Team CSC 48.00
36 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 50.21
37 Markus Fothen - Gerolsteiner 57.01
38 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 57.10
39 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 57.34
40 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 57.46
41 Thomas Dekker - Rabobank 1.01.40
42 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.02.21
43 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.02.37
44 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.03.59
45 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.05.37
46 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.09.24
47 Christian Knees - Team Milram 1.10.02
48 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 1.13.22
49 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 1.14.53
50 Paolo Savoldelli - Astana 1.18.59
51 Antonio Colom Mas - Astana 1.20.16
52 John Gadret - AG2r Prévoyance 1.21.03
53 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.25.22
54 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.26.31
55 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 1.27.24
56 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 1.31.19
57 Serguei Ivanov - Astana 1.31.28
58 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.34.45
59 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
60 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 1.35.04
61 Charles Wegelius - Liquigas 1.36.05
62 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 1.37.12
63 Maxim Iglinskiy - Astana 1.38.10
64 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 1.39.13
65 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 1.40.01
66 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 1.41.46
67 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.41.56
68 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.42.40
69 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 1.42.52
70 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 1.45.01
71 Axel Merckx - T-Mobile Team 1.46.01
72 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.47.23
73 Mario Aerts - Predictor - Lotto 1.47.45
74 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.48.09
75 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 1.51.10
76 David Millar - Saunier Duval - Prodir 1.52.15
77 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1.52.55
78 Michael Albasini - Liquigas 1.54.42
79 Kjell Carlström - Liquigas 1.56.30
80 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 1.57.26
81 Ronny Scholz - Gerolsteiner 1.58.28
82 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 1.58.47
83 Andry Grivko - Team Milram 2.00.06
84 Sandy Casar - Française des Jeux 2.00.27
85 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.00.36
86 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.01.08
87 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 2.03.51
88 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 2.04.11
89 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.05.28
90 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2.07.52
91 Frederik Willems - Liquigas 2.08.42
92 Erik Zabel - Team Milram 2.08.45
93 Grischa Niermann - Rabobank 2.09.35
94 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 2.10.02
95 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 2.10.38
96 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.13.44
97 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 2.15.00
98 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 2.15.20
99 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.16.27
100 Nicolas Vogondy - Agritubel 2.16.32
101 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.18.49
102 Daniel Navarro Garcia - Astana 2.22.13
103 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 2.24.13
104 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 2.24.25
105 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 2.25.02
106 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 2.26.35
107 Alexander Efimkin - Barloworld 2.26.38
108 Grégory Rast - Astana 2.27.49
109 Murilo Fischer - Liquigas 2.28.27
110 Freddy Bichot - Agritubel 2.29.11
111 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2.29.15
112 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 2.29.28
113 Daniele Righi - Lampre - Fondital 2.29.51
114 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 2.31.23
115 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.32.26
116 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 2.32.27
117 Fabian Cancellara - Team CSC 2.33.23
118 Julian Dean - Crédit Agricole 2.36.35
119 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2.37.39
120 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.38.09
121 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2.38.19
122 Nicolas Jalabert - Agritubel 2.38.36
123 Bert Grabsch - T-Mobile Team 2.38.59
124 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 2.39.52
125 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2.40.14
126 Ralf Grabsch - Team Milram 2.40.24
127 William Bonnet - Crédit Agricole 2.40.44
128 Lilian Jégou - Française des Jeux 2.40.45
129 Robert Hunter - Barloworld 2.40.51
130 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 2.40.57
131 Benoît Salmon - Agritubel 2.41.03
132 Mickael Delage - Française des Jeux 2.41.23
133 Paolo Longo Borghini - Barloworld 2.41.42
134 Manuel Quinziato - Liquigas 2.41.54
135 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 2.41.58
136 Alessandro Cortinovis - Team Milram 2.42.00
137 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 2.42.01
138 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.42.20
139 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 2.42.23
140 Marcel Sieberg - Team Milram 2.42.52
141 Leif Hoste - Predictor - Lotto 2.43.23
142 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 2.43.47
143 Pieter Weening - Rabobank 2.44.05
144 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.45.42
145 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 2.46.36
146 Giampaolo Cheula - Barloworld 2.47.37
147 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.47.49
148 Peter Wrolich - Gerolsteiner 2.48.29
149 Enrico Poitschke - Team Milram 2.49.02
150 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 2.49.49
151 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 2.49.54
152 Anthony Charteau - Crédit Agricole 2.51.31
153 Robert Förster - Gerolsteiner 2.52.35
154 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 2.54.48
155 Bram De Groot - Rabobank 2.54.59
156 Thor Hushovd - Crédit Agricole 2.55.54
157 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.58.20
158 Geraint Thomas - Barloworld 2.59.58
159 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.01.59
160 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 3.04.58

Stillingen i pointkonkurrencen
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 195 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 175
3 Erik Zabel - Team Milram 174
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 132
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 127
6 Robert Förster - Gerolsteiner 95
7 Fabian Cancellara - Team CSC 93
8 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 84
9 Murilo Fischer - Liquigas 73
10 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 72
11 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 71
12 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 67
13 Cadel Evans - Predictor - Lotto 63
14 Kim Kirchen - T-Mobile Team 62
15 Andrey Kashechkin - Astana 57
16 Andreas Klöden - Astana 56
17 Michael Rasmussen - Rabobank 52
18 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 51
19 Mauricio Soler - Barloworld 48
20 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 48
21 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 48
22 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 44
23 William Bonnet - Crédit Agricole 44
24 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
25 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 42
26 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
27 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 41
28 Alexandre Vinokourov - Astana 39
29 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
30 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 38
31 Michael Albasini - Liquigas 36
32 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 35
33 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 35
34 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 33
35 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 32
36 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
37 Sandy Casar - Française des Jeux 30
38 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 29
39 Andry Grivko - Team Milram 29
40 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 29
41 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27
42 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 27
43 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 26
44 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26
45 Jens Voigt - Team CSC 26
46 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 25
47 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 25
48 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
49 Carlos Sastre Candil - Team CSC 24
50 Frank Schleck - Team CSC 24
51 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
52 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 23
53 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 23
54 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 22
55 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 22
56 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 21
57 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 21
58 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
59 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 21
60 Sven Krauss - Gerolsteiner 21
61 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
62 Freddy Bichot - Agritubel 19
63 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 18
64 Nicolas Jalabert - Agritubel 18
65 Geraint Thomas - Barloworld 18
66 Marcel Sieberg - Team Milram 17
67 Christian Vande Velde - Team CSC 17
68 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
69 Markus Fothen - Gerolsteiner 15
70 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 15
71 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 15
72 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
73 Manuel Quinziato - Liquigas 15
74 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
75 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 14
76 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 14
77 Julian Dean - Crédit Agricole 14
78 Enrico Poitschke - Team Milram 14
79 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
80 Peter Wrolich - Gerolsteiner 13
81 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
82 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 11
83 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 10
84 Antonio Colom Mas - Astana 10
85 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
86 Paolo Longo Borghini - Barloworld 9
87 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8
88 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8
89 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
90 Denis Menchov - Rabobank 7
91 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 7
92 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 7
93 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 6
94 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
95 Frederik Willems - Liquigas 6
96 Michael Boogerd - Rabobank 6
97 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
98 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
99 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
100 Serguei Ivanov - Astana 4
101 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
102 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
103 Thomas Dekker - Rabobank 3
104 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 3
105 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
106 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
107 Christian Knees - Team Milram 2
108 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 2
109 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
110 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
111 Ralf Grabsch - Team Milram 2
112 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
113 Lilian Jégou - Française des Jeux
114 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC -1
115 Alexander Efimkin - Barloworld -3
116 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -5
117 Ronny Scholz - Gerolsteiner -5
118 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
119 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -20

Bjergkonkurrencen
1 Michael Rasmussen - Rabobank 142 pts
2 Mauricio Soler - Barloworld 140
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 104
4 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 85
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 78
6 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 77
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto 64
8 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 54
9 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 52
10 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 52
11 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
12 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 50
13 Antonio Colom Mas - Astana 50
14 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
15 Alexandre Vinokourov - Astana 44
16 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 44
17 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
18 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42
19 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 42
20 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 33
21 Andreas Klöden - Astana 32
22 Patrice Halgand - Crédit Agricole 31
23 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
24 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 30
25 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 28
26 Andrey Kashechkin - Astana 28
27 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 27
28 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 26
29 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
30 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 25
31 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 25
32 Carlos Sastre Candil - Team CSC 24
33 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24
34 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 20
35 Thomas Dekker - Rabobank 19
36 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
37 Denis Menchov - Rabobank 17
38 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
39 David Millar - Saunier Duval - Prodir 16
40 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
41 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
42 William Bonnet - Crédit Agricole 15
43 Frank Schleck - Team CSC 14
44 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
45 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
46 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 13
47 Christian Vande Velde - Team CSC 12
48 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 12
49 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
50 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
51 Christian Knees - Team Milram 10
52 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
53 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
54 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 9
55 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
56 Michael Boogerd - Rabobank 7
57 Serguei Ivanov - Astana 7
58 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
59 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 6
60 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
61 Jens Voigt - Team CSC 5
62 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4
63 Michael Albasini - Liquigas 4
64 Sandy Casar - Française des Jeux 4
65 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
66 Freddy Bichot - Agritubel 3
67 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
68 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
69 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
70 Andry Grivko - Team Milram 2
71 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
72 Alexander Efimkin - Barloworld 2
73 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
74 Frederik Willems - Liquigas 1
75 Marcel Sieberg - Team Milram 1
76 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1

Ungdomskonkurrencen
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 69.54.37
2 Mauricio Soler - Barloworld 12.37
3 Kanstantin Siutsou - Barloworld 30.35
4 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 35.54
5 Thomas Dekker - Rabobank 59.17
6 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 59.58
7 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.03.14
8 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.07.01
9 Andry Grivko - Team Milram 1.57.43
10 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.58.45
11 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.03.05
12 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.14.04
13 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.16.26
14 Daniel Navarro Garcia - Astana 2.19.50
15 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2.35.56
16 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2.37.51
17 William Bonnet - Crédit Agricole 2.38.21
18 Mickael Delage - Française des Jeux 2.39.00
19 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 2.39.38
20 Marcel Sieberg - Team Milram 2.40.29
21 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 2.44.13
22 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.55.57
23 Geraint Thomas - Barloworld 2.57.35

Holdkonkurrencen
1 Astana 209.52.24
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 2.53
3 Team CSC 15.01
4 Caisse D’epargne 15.22
5 Rabobank 18.03
6 Euskaltel-Euskadi 26.52
7 Predictor-Lotto 1.16.18
8 AG2r Prévoyance 1.28.47
9 Saunier Duval-Prodir 1.29.01
10 Crédit Agricole 1.33.40
11 Liquigas 1.51.58
12 Lampre-Fondital 1.52.45
13 T-Mobile Team 2.09.50
14 Quickstep-Innergetic 2.13.33
15 Bouygues Telecom 2.26.00
16 Gerolsteiner 2.46.13
17 Barloworld 2.50.20
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.30.15
19 Agritubel 4.33.40
20 Team Milram 4.49.25
21 Française des Jeux 5.21.33

Foto: Sirotti

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER