Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Ny etapesejr til Dorte Lohse

Ny etapesejr til Dorte Lohse

15. august 2007 18:290

Annonce

Dorte Lohse er i øjeblikket flyvende i kvindernes Tour de France. Dorte Lohse vandt i går 3. etape af løbet og overtog dermed førertrøjen. Den gule førertrøje gav åbenbart vinger i dag, hvor rytterne skulle fra Saintry til Amilly over 94.2 km, fordi på 4. etape var Dorte Lohse igen bedst og tog endnu en etapesejr i Route de France Féminine, da feltet kom samlet til mål.

I spurten vandt danskeren foran Yun Mei Wu (Giant Pro Cycling) og Svetlana Bubnenkova (Fenixs - HPB).

Dorte Lohse fører dermed naturligvis fortsat løbet. Senere i dag køres der en 22 km lang enkeltstart i Amilly.


Resultat af 4a. etape
1 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko 2.44.37 (34.334 km/t)
2 Yun Mei Wu - Giant Pro Cycling
3 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB
4 Peta Mullens - Australian National Team
5 Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Durango
6 Nadejda Vlasova - Fenixs - HPB
7 Fei Wang - Giant Pro Cycling
8 Yongli Liu - Giant Pro Cycling
9 Jolanta Polikeviciute - USC Chirio Forno Asolo
10 Marina Jaunatre - Vienne Futuroscope
11 Eke Gebhardt - Team Getranke - Hoffmann
12 Nathalie Jeuland - Vienne Futuroscope
13 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko
14 Magali Mocquery - French National Team
15 Kori Seehafer - US National Team
16 Miho Oki - Menikini - Selle Italia - Gysko
17 Michelle Hyland - New Zealand National Team
18 Sophie Creux - French National Team
19 Uenia Fernandes - USC Chirio Forno Asolo
20 Suzie Godart - Fenixs - HPB
21 Lang Meng - Giant Pro Cycling
22 Grace Verbeke - Lotto - Belisol
23 Tiffany Cromwell - Australian National Team
24 Clémilda Fernandes - USC Chirio Forno Asolo
25 Emmanuelle Merlot - Vienne Futuroscope
26 Amber Neben - US National Team
27 Olena Sharha - Ukraine National Team
28 Min Gao - Giant Pro Cycling
29 Kate Mercer - Australian National Team
30 Maryline Salvetat - French National Team
31 Mélanie Bravard - Vienne Futuroscope
32 Sylvie Riedle - French National Team
33 Eneritz Iturriaga Echevarria Mazag - Menikini - Selle Italia - Gysko
34 Xiaomei Huang - Giant Pro Cycling
35 Magali Le Floch - French National Team
36 Julie Krasniak - French National Team
37 Olga Polkhovska - Ukraine National Team
38 Jennifer Boissiere - Les Pruneaux d'Agen
39 Catherine Delfosse - Lotto - Belisol
40 Kateryna Krasova - Ukraine National Team
41 Siobhan Dervan - Lotto - Belisol
42 Svitlana Galyuk - Ukraine National Team
43 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko
44 Natalia Boyarskaya - Fenixs - HPB
45 Jocelyn Loane - Australian National Team
46 Ras Polikeviciute - USC Chirio Forno Asolo
47 Laura Lozano - USC Chirio Forno Asolo
48 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno Asolo
49 Corine Hierckens - Lotto - Belisol
50 Stephanie Pohl - Team Getranke - Hoffmann
51 Katheryn Curi - US National Team
52 Christina Becker - Team Getranke - Hoffmann
53 Mara Abbott - US National Team
54 Tina Liebig - Team Getranke - Hoffmann
55 Meredith Miller - US National Team
56 Carissa France Wilkes - New Zealand National Team
57 Mireia Epelde - Bizkaia - Durango
58 Natalie Bates - Team Getranke - Hoffmann
59 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB
60 Sonia Bazire - Vienne Futuroscope
61 Brei Gudsell - New Zealand National Team
62 Louise Kerr - Australian National Team
63 Ione Mujika - Bizkaia - Durango
64 Amber Rais - US National Team
65 Yolandi Du Toit - Lotto - Belisol 1.21
66 Sandra Missbach - Team Getranke - Hoffmann 1.25
67 Oxana Kashchyshyna - Ukraine National Team 1.28
68 Laura Lorenza Morfin - Fenixs - HPB 3.54


Udgået:
DNF Rochelle Gilmore - Menikini - Selle Italia - Gysko
DNF Agurtzane Elorriaga - Bizkaia - Durango
DNF Nina Ovcharenko - Ukraine National Team
DNF Christel Ferrier Bruneau - Les Pruneaux d'Agen
DNS Toni Bradshaw - New Zealand National Team
DNS Rushlee Buchanan - New Zealand National Team
DNS Nekane Lasa - Bizkaia - Durango


Samlet stilling efter 4. etape
1 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko 11.45.03
2 Kori Seehafer - US National Team 0.03
3 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB 0.06
4 Amber Neben - US National Team
5 Sophie Creux - French National Team 0.07
6 Marina Jaunatre - Vienne Futuroscope
7 Maryline Salvetat - French National Team
8 Natalia Boyarskaya - Fenixs - HPB 0.08
9 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko
10 Stephanie Pohl - Team Getranke - Hoffmann
11 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko 0.09
12 Lang Meng - Giant Pro Cycling 0.10
13 Peta Mullens - Australian National Team
14 Michelle Hyland - New Zealand National Team
15 Grace Verbeke - Lotto - Belisol
16 Natalie Bates - Team Getranke - Hoffmann 0.11
17 Carissa France Wilkes - New Zealand National Team 0.12
18 You Mei Wu - Giant Pro Cycling
19 Jocelyn Loane - Australian National Team
20 Julie Krasniak - French National Team 0.14
21 Tiffany Cromwell - Australian National Team
22 Corine Hierckens - Lotto - Belisol
23 Clémilda Fernandes - USC Chirio Forno Asolo
24 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno Asolo
25 Kate Mercer - Australian National Team 0.15
26 Sylvie Riedle - French National Team
27 Uenia Fernandes - USC Chirio Forno Asolo 0.16
28 Miho Oki - Menikini - Selle Italia - Gysko
29 Nathalie Jeuland - Vienne Futuroscope 0.17
30 Tina Liebig - Team Getranke - Hoffmann 0.18
31 Louise Kerr - Australian National Team
32 Jolanta Polikeviciute - USC Chirio Forno Asolo
33 Magali Le Floch - French National Team
34 Emmanuelle Merlot - Vienne Futuroscope 0.19
35 Min Gao - Giant Pro Cycling 0.20
36 Ras Polikeviciute - USC Chirio Forno Asolo
37 Mélanie Bravard - Vienne Futuroscope 0.23
38 Siobhan Dervan - Lotto - Belisol 0.26
39 Kateryna Krasova - Ukraine National Team 0.29
40 Yongli Liu - Giant Pro Cycling 0.37
41 Mara Abbott - US National Team 0.47
42 Amber Rais - US National Team 0.51
43 Magali Mocquery - French National Team 0.55
44 Katheryn Curi - US National Team
45 Catherine Delfosse - Lotto - Belisol
46 Brei Gudsell - New Zealand National Team 1.00
47 Eneritz Iturriaga Echevarria Mazag - Menikini - Selle Italia - Gysko 1.01
48 Sonia Bazire - Vienne Futuroscope 1.03
49 Olga Polkhovska - Ukraine National Team 1.04
50 Eke Gebhardt - Team Getranke - Hoffmann 1.28
51 Meredith Miller - US National Team 1.30
52 Xiaomei Huang - Giant Pro Cycling 1.34
53 Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Durango 1.35
54 Mireia Epelde - Bizkaia - Durango 1.41
55 Oxana Kashchyshyna - Ukraine National Team 1.54
56 Nadejda Vlasova - Fenixs - HPB 1.57
57 Svitlana Galyuk - Ukraine National Team 2.05
58 Olena Sharha - Ukraine National Team
59 Christina Becker - Team Getranke - Hoffmann 2.36
60 Yolandi Du Toit - Lotto - Belisol 3.00
61 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB 5.57
62 Sandra Missbach - Team Getranke - Hoffmann 6.52
63 Fei Wang - Giant Pro Cycling 14.15
64 Laura Lozano - USC Chirio Forno Asolo 17.55
65 Laura Lorenza Morfin - Fenixs - HPB 19.48
66 Ione Mujika - Bizkaia - Durango 23.09
67 Suzie Godart - Fenixs - HPB 26.45
68 Jennifer Boissiere - Les Pruneaux d'Agen 26.53


Ungdomskonkurrencen efter 4a. etape
1 Stephanie Pohl - Team Getranke - Hoffmann 11.45.11
2 Peta Mullens - Australian National Team 0.02
3 Carissa France Wilkes - New Zealand National Team 0.04
4 You Mei Wu - Giant Pro Cycling
5 Julie Krasniak - French National Team 0.06
6 Tiffany Cromwell - Australian National Team
7 Nathalie Jeuland - Vienne Futuroscope 0.09
8 Louise Kerr - Australian National Team 0.10
9 Emmanuelle Merlot - Vienne Futuroscope 0.11
10 Mélanie Bravard - Vienne Futuroscope 0.15
11 Mara Abbott - US National Team 0.39
12 Olga Polkhovska - Ukraine National Team 0.56
13 Mireia Epelde - Bizkaia - Durango 1.33
14 Svitlana Galyuk - Ukraine National Team 1.57
15 Olena Sharha - Ukraine National Team
16 Yolandi Du Toit - Lotto - Belisol 2.52
17 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB 5.49
18 Fei Wang - Giant Pro Cycling 14.07
19 Laura Lozano - USC Chirio Forno Asolo 17.47

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger