Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Ny etapesejr til Tom Boonen

Ny etapesejr til Tom Boonen

20. juli 2007 17:280

12. etape af Tour de France fra Montpellier til Castres sluttede i en massespurt, som sikkert blev vundet af Tom Boonen, der derved hentede sin anden og Quick Step mandskabets fjerde etapesejr i det franske etapeløb.

Annonce

Dagens 178,5 km lange etape fra Montpellier til Castres bød på flere kategoriserede stigninger, heriblandt en over 10 km lang kategori 2 stigning efter 130 km. Dagens første seriøse angreb var dog allerede kørt væk fra feltet efter 52 km kørsel, da det efter utallige angreb endelig lykkedes Pierrick Fedrigo (Boygues Telecom) og Amets Txurruka (Euskaltel) at få afgørende hul til feltet.

Nogle kilometer senere fik tyske Markus Burghart (T-Mobile) lusket sig væk fra feltet, men på dette tidspunkt havde de to ryttere i front allerede oparbejdet et forspring på 6 min og det var helt umuligt for T-Mobile rytteren at nå frem til de to i front. I stedet blev han hentet af feltet kørt før dagens kategori 2-stigning.

Der gik lang tid før feltet valgte at reagerer, men med omkring 80 km til mål gik Liquigas frem med hele holdet, uden tvivl fordi man troede på etapesejr til Filippo Pozzato på dagens etape. Det italienske mandskab satte tempo frem til kategori 2 stigningen og blev først afløst af Caisse d´Epargne på den sidste kilometer op ad stigningen. På nedkørslen til mål var det dog specielt Lampre-Fondital og Francaise des Jeux, der tog ansvar. Alligevel var det utrolig tæt på, at feltet ikke nåede frem til de to udbrydere, der først på løbets sidste kilometer måtte opgive etapesejren.

Etapen sluttede derfor i stedet i en massespurt, hvor Quick Step-Innergetic mandskabet fik afleveret Tom Boonen helt perfekt. Den tidligere belgiske verdensmester kunne således sprinte hjem til sin anden etapesejr i løbet.

Michael Rasmussen (Rabobank) var med feltet hjem og er derfor naturligvis fortsat i gult forud for morgendagens enkeltstart i Albi.

Resultat af 12. Etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 4.25.32 (40.33 km/t)
2 Erik Zabel - Team Milram
3 Robert Hunter - Barloworld
4 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
5 Thor Hushovd - Crédit Agricole
6 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
7 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
8 Nicolas Jalabert - Agritubel
9 Robert Förster - Gerolsteiner
10 Andrey Kashechkin - Astana
11 Freddy Bichot - Agritubel
12 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
13 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
14 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
15 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
16 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
17 Filippo Pozzato - Liquigas
18 Paolo Longo Borghini - Barloworld
19 Geraint Thomas - Barloworld
20 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
21 Julian Dean - Crédit Agricole
22 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
23 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
24 Marcel Sieberg - Team Milram
25 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Philippe Gilbert - Française des Jeux
27 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
28 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
29 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
30 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
31 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
32 Cadel Evans - Predictor - Lotto
33 Kanstantin Siutsou - Barloworld
34 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
35 Kim Kirchen - T-Mobile Team
36 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
37 Pieter Weening - Rabobank
38 Christian Knees - Team Milram
39 Mickael Delage - Française des Jeux
40 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
41 Bert Grabsch - T-Mobile Team
42 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
43 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
44 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
45 Kjell Carlström - Liquigas
46 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Michael Rasmussen - Rabobank
48 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
49 Christian Vande Velde - Team CSC
50 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
51 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
52 William Bonnet - Crédit Agricole
53 Lilian Jégou - Française des Jeux
54 Alexander Efimkin - Barloworld
55 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
56 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
57 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
58 Chris Horner - Predictor - Lotto
59 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
60 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
61 Mario Aerts - Predictor - Lotto
62 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
63 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
64 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
65 Grischa Niermann - Rabobank
66 Markus Fothen - Gerolsteiner
67 Benoît Salmon - Agritubel
68 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
69 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
70 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
71 Maxim Iglinskiy - Astana
72 Frederik Willems - Liquigas
73 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
74 Daniele Righi - Lampre - Fondital
75 Serguei Ivanov - Astana
76 Alexandre Vinokourov - Astana
77 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
78 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
79 Jens Voigt - Team CSC
80 Grégory Rast - Astana
81 Mauricio Soler - Barloworld
82 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
83 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
84 Carlos Sastre Candil - Team CSC
85 Andreas Klöden - Astana
86 Frank Schleck - Team CSC
87 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
88 Daniel Navarro Garcia - Astana
89 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
90 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
91 Patrice Halgand - Crédit Agricole
92 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
93 Peter Wrolich - Gerolsteiner
94 Ralf Grabsch - Team Milram
95 Alessandro Cortinovis - Team Milram
96 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
97 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
98 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
99 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
100 Ronny Scholz - Gerolsteiner
101 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
102 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
103 Antonio Colom Mas - Astana
104 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
105 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
106 Paolo Savoldelli - Astana
107 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
108 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
109 Michael Boogerd - Rabobank
110 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
111 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
112 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
113 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
114 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
115 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
116 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
117 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
118 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
119 Thomas Dekker - Rabobank
120 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
121 Leif Hoste - Predictor - Lotto
122 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
123 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
124 John Gadret - AG2r Prévoyance
125 Denis Menchov - Rabobank
126 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
127 Sandy Casar - Française des Jeux
128 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
129 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
130 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
131 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
132 Axel Merckx - T-Mobile Team
133 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
134 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
135 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
136 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
137 Charles Wegelius - Liquigas
138 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
139 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
140 David Millar - Saunier Duval - Prodir
141 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 0.24
142 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
143 Murilo Fischer - Liquigas 0.28
144 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 0.36
145 Manuel Quinziato - Liquigas 0.37
146 Moises Duenas Nevado - Agritubel 2.54
147 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
148 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
149 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
150 Nicolas Vogondy - Agritubel
151 Michael Albasini - Liquigas
152 Andry Grivko - Team Milram 3.53
153 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.34
154 Bram De Groot - Rabobank
155 Enrico Poitschke - Team Milram
156 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
157 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
158 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
159 Giampaolo Cheula - Barloworld
160 Fabian Cancellara - Team CSC
161 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
162 Anthony Charteau - Crédit Agricole 6.38
163 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 9.27
164 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
165 Sven Krauss - Gerolsteiner
166 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir

Samlet stilling efter 12. Etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 57.37.10
2 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 2.35
3 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 2.39
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 2.41
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.08
6 Carlos Sastre Candil - Team CSC 3.39
7 Andreas Klöden - Astana 3.50
8 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.53
9 Kim Kirchen - T-Mobile Team 5.06
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 5.20
11 Andrey Kashechkin - Astana 5.34
12 Frank Schleck - Team CSC 5.56
13 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6.36
14 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 6.38
15 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 6.42
16 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 6.45
17 Mauricio Soler - Barloworld 6.49
18 Denis Menchov - Rabobank 7.10
19 Alexandre Vinokourov - Astana 8.05
20 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.16
21 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 8.51
22 Kanstantin Siutsou - Barloworld 9.00
23 Chris Horner - Predictor - Lotto 9.11
24 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 11.02
25 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 11.05
26 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 13.05
27 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 13.29
28 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
29 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 13.44
30 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 15.49
31 Jens Voigt - Team CSC 17.19
32 Markus Fothen - Gerolsteiner 18.58
33 Michael Boogerd - Rabobank 20.07
34 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20.12
35 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 22.29
36 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 22.45
37 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 26.21
38 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 28.10
39 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 29.28
40 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 29.41
41 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 30.41
42 Thomas Dekker - Rabobank 31.52
43 Christian Vande Velde - Team CSC 32.46
44 Maxim Iglinskiy - Astana 33.06
45 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
46 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 33.09
47 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 33.18
48 Patrice Halgand - Crédit Agricole 33.20
49 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 34.07
50 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 37.38
51 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 39.25
52 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 40.15
53 Mario Aerts - Predictor - Lotto 40.43
54 Christian Knees - Team Milram 43.10
55 Ronny Scholz - Gerolsteiner 44.14
56 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 44.21
57 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 44.49
58 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 45.43
59 Antonio Colom Mas - Astana 47.43
60 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 47.48
61 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 49.27
62 Kjell Carlström - Liquigas 52.06
63 Paolo Savoldelli - Astana 52.56
64 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 53.35
65 Serguei Ivanov - Astana 54.39
66 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 54.48
67 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 54.56
68 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 55.28
69 Sandy Casar - Française des Jeux 55.50
70 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 55.52
71 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 56.33
72 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 57.01
73 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 57.14
74 Axel Merckx - T-Mobile Team 58.59
75 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 1.00.51
76 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 1.00.55
77 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.02.13
78 John Gadret - AG2r Prévoyance 1.03.00
79 Grischa Niermann - Rabobank 1.04.19
80 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.05.33
81 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.05.37
82 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.05.49
83 Erik Zabel - Team Milram 1.06.09
84 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 1.06.27
85 Andry Grivko - Team Milram 1.06.49
86 Charles Wegelius - Liquigas 1.06.58
87 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1.07.10
88 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 1.08.00
89 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.09.26
90 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.09.36
91 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.09.45
92 David Millar - Saunier Duval - Prodir 1.10.07
93 Michael Albasini - Liquigas 1.10.41
94 Nicolas Vogondy - Agritubel 1.10.46
95 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 1.11.56
96 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 1.12.20
97 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.13.24
98 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.14.52
99 Grégory Rast - Astana 1.14.58
100 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.15.41
101 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.15.57
102 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.16.18
103 Filippo Pozzato - Liquigas 1.16.19
104 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 1.17.28
105 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.18.50
106 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 1.18.56
107 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.19.42
108 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 1.21.02
109 Alexander Efimkin - Barloworld 1.21.11
110 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.21.48
111 Murilo Fischer - Liquigas 1.21.59
112 Nicolas Jalabert - Agritubel 1.22.29
113 Frederik Willems - Liquigas 1.24.35
114 Daniele Righi - Lampre - Fondital
115 Fabian Cancellara - Team CSC 1.26.09
116 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 1.26.21
117 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.27.20
118 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.27.56
119 Lilian Jégou - Française des Jeux 1.28.16
120 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 1.28.22
121 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.28.58
122 Benoît Salmon - Agritubel 1.29.17
123 Julian Dean - Crédit Agricole 1.29.22
124 Freddy Bichot - Agritubel 1.29.35
125 William Bonnet - Crédit Agricole 1.29.55
126 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.30.15
127 Bert Grabsch - T-Mobile Team 1.30.24
128 Ralf Grabsch - Team Milram 1.30.37
129 Robert Hunter - Barloworld 1.31.03
130 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 1.31.04
131 Mickael Delage - Française des Jeux 1.31.29
132 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.31.35
133 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 1.31.41
134 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.31.45
135 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
136 Marcel Sieberg - Team Milram 1.31.51
137 Pieter Weening - Rabobank 1.32.03
138 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.33.09
139 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.33.18
140 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 1.33.39
141 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.33.49
142 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.35.24
143 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.36.10
144 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.36.14
145 Manuel Quinziato - Liquigas 1.36.16
146 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.36.21
147 Enrico Poitschke - Team Milram 1.36.33
148 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.37.43
149 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.37.51
150 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 1.38.25
151 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 1.38.30
152 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.38.34
153 Robert Förster - Gerolsteiner 1.41.45
154 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 1.42.00
155 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.42.15
156 Thor Hushovd - Crédit Agricole 1.43.13
157 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.44.58
158 Leif Hoste - Predictor - Lotto 1.45.24
159 Bram De Groot - Rabobank 1.46.08
160 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.47.23
161 Geraint Thomas - Barloworld 1.50.47
162 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 1.51.08
163 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.51.28
164 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.52.14
165 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.54.10
166 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 1.57.10

Stillingen i pointkonkurrencen
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 195 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 175
3 Erik Zabel - Team Milram 174
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 132
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 127
6 Robert Förster - Gerolsteiner 95
7 Fabian Cancellara - Team CSC 93
8 Filippo Pozzato - Liquigas 87
9 Murilo Fischer - Liquigas 73
10 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 72
11 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 72
12 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 71
13 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 67
14 Philippe Gilbert - Française des Jeux 63
15 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 59
16 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 48
17 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 46
18 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
19 William Bonnet - Crédit Agricole 44
20 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
21 Andrey Kashechkin - Astana 42
22 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
23 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
24 Cadel Evans - Predictor - Lotto 39
25 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 38
26 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 38
27 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 37
28 Andreas Klöden - Astana 36
29 Michael Albasini - Liquigas 36
30 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 35
31 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 35
32 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 34
33 Mauricio Soler - Barloworld 33
34 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 33
35 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 32
36 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
37 Michael Rasmussen - Rabobank 30
38 Sandy Casar - Française des Jeux 30
39 Andry Grivko - Team Milram 29
40 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 29
41 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 27
42 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 26
43 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26
44 Jens Voigt - Team CSC 26
45 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
46 Frank Schleck - Team CSC 24
47 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
48 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 23
49 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 22
50 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 22
51 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 21
52 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 21
53 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
54 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 21
55 Sven Krauss - Gerolsteiner 21
56 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
57 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
58 Freddy Bichot - Agritubel 19
59 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
60 Nicolas Jalabert - Agritubel 18
61 Geraint Thomas - Barloworld 18
62 Marcel Sieberg - Team Milram 17
63 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
64 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 15
65 Markus Fothen - Gerolsteiner 15
66 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 15
67 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
68 Manuel Quinziato - Liquigas 15
69 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
70 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 14
71 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 14
72 Julian Dean - Crédit Agricole 14
73 Enrico Poitschke - Team Milram 14
74 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
75 Peter Wrolich - Gerolsteiner 13
76 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
77 Carlos Sastre Candil - Team CSC 12
78 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
79 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 9
80 Christian Vande Velde - Team CSC 9
81 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
82 Paolo Longo Borghini - Barloworld 9
83 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8
84 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8
85 Denis Menchov - Rabobank 7
86 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
87 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 7
88 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 7
89 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
90 Frederik Willems - Liquigas 6
91 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
92 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 5
93 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
94 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 5
95 Alexandre Vinokourov - Astana 4
96 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
97 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4
98 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
99 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
100 Thomas Dekker - Rabobank 3
101 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
102 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
103 Christian Knees - Team Milram 2
104 Antonio Colom Mas - Astana 2
105 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 2
106 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
107 Ralf Grabsch - Team Milram 2
108 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
109 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
110 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
111 Lilian Jégou - Française des Jeux
112 Alexander Efimkin - Barloworld -3
113 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto -4
114 Ronny Scholz - Gerolsteiner -5
115 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
116 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -5
117 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC -5
118 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -20

Stillingen i bjergkonkurrencen
1 Michael Rasmussen - Rabobank 98 pts

2 Mauricio Soler - Barloworld 89
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 86
4 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 50
6 Cadel Evans - Predictor - Lotto 46
7 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 44
8 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
9 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42
10 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 42
11 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 33
12 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 32
13 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
14 Philippe Gilbert - Française des Jeux 26
15 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 26
16 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
17 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24
18 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 20
19 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 20
20 Antonio Colom Mas - Astana 20
21 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 19
22 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
23 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
24 David Millar - Saunier Duval - Prodir 16
25 Andrey Kashechkin - Astana 16
26 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 16
27 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
28 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
29 William Bonnet - Crédit Agricole 15
30 Frank Schleck - Team CSC 14
31 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
32 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
33 Andreas Klöden - Astana 12
34 Thomas Dekker - Rabobank 12
35 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
36 Patrice Halgand - Crédit Agricole 11
37 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 11
38 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
39 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 10
40 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
41 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
42 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
43 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 8
44 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 7
45 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
46 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 6
47 Christian Knees - Team Milram 5
48 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
49 Denis Menchov - Rabobank 5
50 Jens Voigt - Team CSC 5
51 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4
52 Sandy Casar - Française des Jeux 4
53 Michael Albasini - Liquigas 4
54 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
55 Freddy Bichot - Agritubel 3
56 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
57 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
58 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
59 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
60 Andry Grivko - Team Milram 2
61 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
62 Alexander Efimkin - Barloworld 2
63 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
64 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1
65 Frederik Willems - Liquigas 1
66 Marcel Sieberg - Team Milram 1
67 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1

Stillingen i ungdomskonkurrencen
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 57.40.18
2 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 3.37
3 Mauricio Soler - Barloworld 3.41
4 Kanstantin Siutsou - Barloworld 5.52
5 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.41
6 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 19.21
7 Thomas Dekker - Rabobank 28.44
8 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 51.40
9 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 52.44
10 Andry Grivko - Team Milram 1.03.41
11 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.12.33
12 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.12.49
13 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.13.10
14 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.15.42
15 William Bonnet - Crédit Agricole 1.26.47
16 Mickael Delage - Française des Jeux 1.28.21
17 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.28.27
18 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.28.37
19 Marcel Sieberg - Team Milram 1.28.43
20 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.30.01
21 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.30.10
22 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.33.13
23 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.34.43
24 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.44.15
25 Geraint Thomas - Barloworld 1.47.39

Stillingen i holdkonkurrencen
1 Team CSC 173.00.55
2 Caisse D’Epargne 5.02
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 5.08
4 Rabobank 5.19
5 Astana 8.04
6 Euskaltel-Euskadi 17.08
7 Saunier Duval-Prodir 25.32
8 Predictor-Lotto 31.28
9 T-Mobile Team 32.32
10 AG2r Prévoyance 40.32
11 Crédit Agricole 41.07
12 Quickstep-Innergetic 46.07
13 Lampre-Fondital 55.53
14 Liquigas 59.11
15 Gerolsteiner 1.15.48
16 Barloworld 1.19.06
17 Bouygues Telecom 1.19.28
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.51.47
19 Agritubel 2.16.06
20 Française des Jeux 2.32.46
21 Team Milram 2.33.21

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger