Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ny massespurt i Ruta del Sol

Ny massespurt i Ruta del Sol

21. februar 2007 16:480

I dag blev 4. etape af Vuelta Andalucía (Ruta Ciclista del Sol) kørt med start i Cabra og mål i Córdoba efter 179.2 km kørsel.

Dagens etapen bød på flere udbrud allerede efter få kilometer stak Eric Baumann (T-Mobile) og Jose Antonio López Gil (Andalucia-Cajasur) afsted. Feltet gav udbruddet lang snor og på et tidspunkt havde udbryderne over 7 minutter, men så satte Lampre-Fondital tempo på feltet.

Med 3 kilometer til mål blev udbruddet hentet, og dermed endte etapen med en massespurt for 3. gang i træk i dette års løb. I spurten henviste den tidligere belgiske verdensmester Tom Boonen de øvrige ryttere til sekundære placeringer.

Boonen vandt etapen foran Danilo Napolitano (Lampre), Koldo Fernandez (Euskaltel) samt vinderen af 2. etape Oscar Freire (Rabobank). 

Dario David Cioni (Predictor-Lotto) forsvarede førertrøjen.


Resultat af 4. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic 4.32.07 (40,461 Km/h)
2 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
3 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
4 Oscar Freire (Spa) Rabobank
5 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
6 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
7 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
8 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
9 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
10 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
11 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
12 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
13 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
14 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia
15 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne
16 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
17 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
18 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur
19 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur
20 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
21 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
22 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
23 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias
24 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
25 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
26 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM
27 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
28 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
29 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
30 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
31 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
32 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
33 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
34 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM
35 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
39 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
40 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
41 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
43 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com
44 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia
45 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
46 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
47 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM
48 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia
49 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com
50 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
51 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic
52 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
53 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
54 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
55 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto
56 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank
57 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
58 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
59 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
60 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano
61 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
62 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
63 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital
64 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
65 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
66 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
67 Jorge García (Spa) Relax-GAM
68 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
69 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto
70 Wim Vansevenant (Bel) Predictor-Lotto
71 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
72 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne
73 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
74 Jan Boven (Ned) Rabobank
75 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM
76 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
77 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir
78 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile
79 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne
80 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
81 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
82 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
83 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
84 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic
85 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
86 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 1.20
87 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 1.34
88 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia
89 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 2.13
90 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile
91 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto
92 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
93 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
94 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
95 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto
96 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto
97 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia 
Udgået Julián Sánchez (Spa) Relax-GAM 
Udgået Steven De Jongh (Ned) Quickstep-Innergetic 
Udgået José Alberto Martínez (Spa) Agritubel 
Udgået Robbie McEwen (Aus) Predictor-Lotto


Samlet stilling efter 4. etape
1 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 15.46.35
2 Oscar Freire (Spa) Rabobank 0.01
3 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
4 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
5 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
6 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 0.03
7 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 0.05
8 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
9 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
10 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
11 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
12 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
13 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
14 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
15 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
16 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
17 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
18 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
19 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
20 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
21 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
23 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia
24 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
25 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
26 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
27 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
28 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
29 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.14
30 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.18
32 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 0.20
33 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 0.23
34 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel 0.31
35 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.33
36 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 0.38
37 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com
38 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM 0.49
39 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.57
40 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne 0.59
41 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 1.15
42 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital 1.26
43 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne 1.30
44 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 1.35
45 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic 1.40
46 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 1.48
47 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 1.50
48 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 1.51
49 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.52
50 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 1.57
51 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic 2.00
52 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic 2.01
53 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 2.04
54 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 2.14
55 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.18
56 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 2.20
57 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2.24
58 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.32
59 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
60 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 2.38
61 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur 2.45
62 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia 2.49
63 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur 2.53
64 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne 2.58
65 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias 2.59
66 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto
67 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 3.03
68 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias 3.11
69 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile 3.12
70 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias 3.14
71 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne 3.17
72 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 3.21
73 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
74 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM 3.24
75 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 3.30
76 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 3.36
77 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 3.44
78 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia 3.59
79 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 4.08
80 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 4.13
81 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 4.15
82 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 4.22
83 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM 5.08
84 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile 5.13
85 Jorge García (Spa) Relax-GAM 5.34
86 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 5.37
87 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 5.55
88 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 6.01
89 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 6.03
90 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 6.16
91 Wim Vansevenant (Bel) Predictor-Lotto 6.33
92 Jan Boven (Ned) Rabobank 6.35
93 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 7.13
94 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 7.18
95 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias 7.28
96 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 7.58
97 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 29.03 
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE