Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Ny tæt sprintersejr til Petacchi

Ny tæt sprintersejr til Petacchi

19. maj 2007 16:300

Den italienske sprinter, Alessandro Petacchi, vandt sin anden etapesejr i dette års Giro d´Italia, da han vandt et tæt sprinteropgør på racerbanen i Mugello. Team CSCs Fabian Cancellara forsøgte sig med et angreb en kilometer fra mål, men måtte sig hentet kort før målstregen.

Annonce

Dagens hele 254 km lange etape fra Spoleto til Scarperia sluttede som ventet i en massespurt med den italienske supersprinter Alessandro Petacchi som vinder.

Det var ellers lige før, at Team CSCs Fabian Cancellara snød sprinterne, da han kørte kontra på et angreb fra Salvatore Comesso (Tinkoff Credit Systems) med en kilometer til mål. Milram-mandskabet fik dog hentet den schweiziske rytter med 300 meter til mål og så kunne Alessandro Petacchi i stedet vinde en tæt sprintersejr foran Thor Hushovd (Credit Agricole), Paolo Bettini (Quick Step-Innergetic) og Danielle Napolitano (Lampre-Fondital).

”Fabian forsøgte sig på det helt rigtige tidspunkt og fik slået et godt hul. Han er en af de få ryttere, der rent faktisk kan lave sådan et nummer efter mere end 250 kilometers kørsel, men Milram-toget var ganske enkelt for godt organiseret og de fik ham halet tilbage. Men vi tog chancen, og det skal vi selvfølgelig gøre igen, hvis muligheden opstår”, sagde Team CSCs sportsdirektør, Alain Gallopin, efter etapen i en meddelelse fra holdet. 

I det samlede klassement skete der ikke de store forskydninger og løbet føres fortsat sikkert af T-Mobiles Marco Pinotti.

Quick Step tog ansvar
Som på de foregående etaper fik et udbrud lov at køre væk tidligt på etapen. Efter ni kilometer får Rubens Bertogliati (Saunier Duval), Benat Albizuri Aransolo (Euskaltel-Euskadi), Fabien Patanchon (Francaise des Jeux) og Elio Aggiano (Tinkoff) hul til feltet og de oparbejder hurtigt et stort forspring, der en overgang er oppe på 11 minutter, ned til feltet.

Quick Step-mandskabet tog for ansvaret for jagten og satte et hårdt tempo frem mod dagens eneste kategoriserede Valvo Croce a Mori, der havde top med lidt over 55 km til mål. De fire ryttere i front havde således kun nogle få minutters forspring da de begyndte på stigningen og på toppen var det næsten nede på et minut. De fire udbrydere blev hentet kort efter nedkørslen med 37 km. til mål

Thor Hushovd måtte slippe
Det hårde tempo af Quick Step-mandskabet betød dog også, at flere af feltets spintere som Thor Hushovd (Credit Agricole), Juan José Haedo (Team CSC), Robert Förster (Gerolsteiner) og Danielle Napolitano (Lampre-Fondital) måtte slippe på Valvo Croce a Mori stigningen og blev fanget i en gruppe, som var ca. et minut efter feltet på toppen af stigningen.

Credit Agricole mandskabet indledte dog en intensiv jagt på den forreste del af feltet og fik skabt samling da rytterne kørte ud på dagens sidste 20 km.

Afgørelse på motorbane
Med seks kilometer til mål kørte rytterne ind på motorbanen ved Mugello, hvor dagens etape skulle afgøres. Trods angrebene fra Salvatore Commesso og Fabian Cancellara på de sidste kilometer af etapen, kunne Alessandro Petacchi sprinte sig til en ny etapesejr foran norske Thor Hushovd, der lige netop fik skubbet cyklen foran verdensmesteren Paolo Bettini i spurten.

Det var Alessandro Petacchis 21. etapesejr i Giro d´Italia.

Resultat af 7. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 6.14.44 (40.668 km/t)
2 Thor Hushovd - Crédit Agricole
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
4 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
5 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
6 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
7 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
8 Enrico Gasparotto - Liquigas
9 Assan Bazayev - Astana
10 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
11 Robert Förster - Gerolsteiner
12 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
13 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
14 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
15 Franck Renier - Bouygues Telecom
16 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
17 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
18 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
19 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare
20 Max Van Heeswijk - Rabobank
21 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
22 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
24 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
25 Alberto Ongarato - Team Milram
26 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
27 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
28 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
29 Nick Gates - Predictor - Lotto
30 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
31 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
32 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
33 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
34 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
35 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
36 Steve Morabito - Astana
37 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
38 Matti Breschel - Team CSC
39 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
40 Andy Schleck - Team CSC
41 Sven Krauss - Gerolsteiner
42 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
43 Matthias Russ - Gerolsteiner
44 Eddy Mazzoleni - Astana
45 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
46 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
47 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
48 Fabian Cancellara - Team CSC
49 Paolo Savoldelli - Astana
50 Serguei Yakovlev - Astana
51 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
52 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
53 Lilian Jégou - Française des Jeux
54 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
55 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
56 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
57 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
58 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
59 William Walker - Rabobank
60 Vincenzo Nibali - Liquigas
61 Marco Marzano - Lampre - Fondital
62 Andrea Noe' - Liquigas
63 Andrey Mizourov - Astana
64 Franco Pellizotti - Liquigas
65 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
66 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
67 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
68 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
69 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
70 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
71 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
72 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
73 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
74 Arnaud Gérard - Française des Jeux
75 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
76 Mario Aerts - Predictor - Lotto
77 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
78 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
79 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
80 Christian Knees - Team Milram
81 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
82 Danilo Di Luca - Liquigas
83 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
84 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
85 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
86 Julian Dean - Crédit Agricole
87 Dmitriy Muravyev - Astana
88 Axel Merckx - T-Mobile Team
89 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
90 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
91 Koos Moerenhout - Rabobank
92 Davide Rebellin - Gerolsteiner
93 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
94 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
95 Marco Pinotti - T-Mobile Team
96 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
97 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
98 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
99 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
100 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
101 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
102 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
103 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
104 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
105 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
106 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
107 Francis Mourey - Française des Jeux
108 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
109 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
110 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
111 David Zabriskie - Team CSC
112 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
113 Vladimir Miholjevic - Liquigas
114 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
115 Maxim Gourov - Astana
116 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
117 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
118 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
119 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
120 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
121 Benoît Joachim - Astana
122 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
123 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
124 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
125 Alessandro Spezialetti - Liquigas
126 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
127 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
128 Alessandro Vanotti - Liquigas
129 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
130 Charles Wegelius - Liquigas
131 Brett Lancaster - Team Milram
132 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
133 Angelo Furlan - Crédit Agricole
134 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
135 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
136 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
137 Volodymir Gustov - Team CSC
138 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
139 Gregory Henderson - T-Mobile Team
140 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
141 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir
142 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
143 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
144 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
145 Alessandro Cortinovis - Team Milram
146 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
147 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
148 Mirco Lorenzetto - Team Milram
149 Thomas Fothen - Gerolsteiner 0.31
150 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 0.54
151 Fabio Sabatini - Team Milram 1.02
152 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 1.07
153 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
154 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 1.16
155 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1.32
156 Michael Blaudzun - Team CSC
157 Nicolas Roche - Crédit Agricole 1.52
158 Tim Klinger - Gerolsteiner
159 Juan José Haedo - Team CSC 2.03
160 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 2.32
161 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
162 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 3.07
163 Yohann Gène - Bouygues Telecom 3.18
164 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 3.31
165 Martin Müller - Team Milram 3.40
166 Michael Rasmussen - Rabobank
167 Alexandr Kolobnev - Team CSC

168 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
169 Sergio Ghisalberti - Team Milram
170 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 3.55
171 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 5.15
172 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
173 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
174 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
175 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 5.31
176 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.34
177 Fabien Patanchon - Française des Jeux
178 Aaron Olson - T-Mobile Team
179 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 6.20
180 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6.39
181 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 6.44
182 Matteo Bono - Lampre - Fondital 8.26
183 Christophe Kern - Crédit Agricole 9.46
184 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 16.00
185 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 16.53
186 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi

Samlet stilling efter 7. etape
1 Marco Pinotti - T-Mobile Team 29.59.16
2 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 3.30
3 Danilo Di Luca - Liquigas 4.12
4 Franco Pellizotti - Liquigas 4.38
5 Andrea Noe' - Liquigas 4.47
6 Vincenzo Nibali - Liquigas
7 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 4.49
8 Andy Schleck - Team CSC 5.05
9 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 5.06
10 David Zabriskie - Team CSC 5.15
11 Paolo Savoldelli - Astana 5.19
12 Eddy Mazzoleni - Astana
13 Andrey Mizourov - Astana
14 Serguei Yakovlev - Astana
15 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 5.29
16 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
17 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
18 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
19 Volodymir Gustov - Team CSC 5.36
20 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.37
21 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5.45
22 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.55
23 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
24 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 6.02
25 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 6.10
26 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 6.12
27 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
28 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 6.29
29 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 6.31
30 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 6.34
31 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
32 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.36
33 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
34 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 6.39
35 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.44
36 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 6.46
37 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 6.48
38 Dmitriy Muravyev - Astana 6.51
39 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 6.55
40 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 6.57
41 Christian Knees - Team Milram 7.05
42 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 7.07
43 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7.12
44 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
45 Mario Aerts - Predictor - Lotto 7.17
46 Charles Wegelius - Liquigas 7.21
47 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 7.23
48 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
49 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.27
51 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.30
52 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 7.41
53 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 7.42
54 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.45
55 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 7.56
56 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 8.00
57 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 8.01
58 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 8.06
59 Matthias Russ - Gerolsteiner 8.10
60 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 8.17
61 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.21
62 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 8.24
63 William Walker - Rabobank 8.25
64 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 8.41
65 Davide Rebellin - Gerolsteiner 8.44
66 Marco Marzano - Lampre - Fondital 9.04
67 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 9.10
68 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 9.12
69 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 9.17
70 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 9.21
71 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 9.28
72 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 9.44
73 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 10.18
74 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 10.21
75 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 10.32
76 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 10.39
77 Francis Mourey - Française des Jeux 10.40
78 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 11.48
79 Koos Moerenhout - Rabobank 12.23
80 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 12.42
81 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.46
82 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 12.53
83 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 13.16
84 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 13.35
85 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 14.06
86 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 14.14
87 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 14.23
88 Vladimir Miholjevic - Liquigas 14.26
89 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 14.28
90 Lilian Jégou - Française des Jeux 14.32
91 Alexandr Kolobnev - Team CSC 14.57
92 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 15.00
93 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 15.08
94 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 15.12
95 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 15.54
96 Alessandro Petacchi - Team Milram 16.15
97 Sergio Ghisalberti - Team Milram 17.20
98 Mirco Lorenzetto - Team Milram 17.53
99 Assan Bazayev - Astana 17.58
100 Steve Morabito - Astana 18.10
101 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18.49
102 Enrico Gasparotto - Liquigas 18.56
103 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 19.21
104 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 19.40
105 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.44
106 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 20.04
107 Axel Merckx - T-Mobile Team 20.23
108 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 20.29
109 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 21.00
110 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 21.08
111 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22.29
112 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 23.23
113 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 23.24
114 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 23.28
115 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 23.36
116 Alessandro Vanotti - Liquigas 24.02
117 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 24.28
118 Matti Breschel - Team CSC 24.35
119 Brett Lancaster - Team Milram 24.53
120 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 24.54
121 Maxim Gourov - Astana 25.00
122 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 25.03
123 Christophe Kern - Crédit Agricole 25.05
124 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 25.10
125 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 25.15
126 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 25.49
127 Julian Dean - Crédit Agricole 26.16
128 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 26.40
129 Angelo Furlan - Crédit Agricole 26.47
130 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 26.55
131 Franck Renier - Bouygues Telecom 27.01
132 Alessandro Spezialetti - Liquigas 28.01
133 Fabian Cancellara - Team CSC 28.50
134 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 28.52
135 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 28.54
136 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 29.03
137 Michael Rasmussen - Rabobank 29.06
138 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 29.09
139 Fabien Patanchon - Française des Jeux 29.15
140 Robert Förster - Gerolsteiner 29.20
141 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 29.28
142 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 29.31
143 Thomas Fothen - Gerolsteiner 29.45
144 Benoît Joachim - Astana 29.48
145 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 30.11
146 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 30.14
147 Alberto Ongarato - Team Milram 30.39
148 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 30.44
149 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 30.51
150 Max Van Heeswijk - Rabobank 30.53
151 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 31.03
152 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 31.35
153 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 31.47
154 Michael Blaudzun - Team CSC 33.01
155 Arnaud Gérard - Française des Jeux 33.07
156 Martin Müller - Team Milram 33.11
157 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 33.35
158 Alessandro Cortinovis - Team Milram 33.37
159 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 33.44
160 Nicolas Roche - Crédit Agricole 33.48
161 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 35.20
162 Thor Hushovd - Crédit Agricole 35.34
163 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 35.45
164 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 35.47
165 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 36.06
166 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 37.13
167 Yohann Gène - Bouygues Telecom 37.18
168 Tim Klinger - Gerolsteiner 37.38
169 Juan José Haedo - Team CSC 37.41
170 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 37.58
171 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 38.18
172 Sven Krauss - Gerolsteiner 38.30
173 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 38.49
174 Fabio Sabatini - Team Milram 41.24
175 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 41.48
176 Oscar Gatto - Gerolsteiner 43.01
177 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 43.12
178 Aaron Olson - T-Mobile Team 43.28
179 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 43.38
180 Gregory Henderson - T-Mobile Team 44.46
181 Nick Gates - Predictor - Lotto 46.40
182 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 48.57
183 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 51.41
184 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 51.49
185 Matteo Bono - Lampre - Fondital 54.21
186 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 1.06.10

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR