Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Oscar Freire hurtigste mand igen

Oscar Freire hurtigste mand igen

19. februar 2007 16:360

Anden etape af Ruta del Sol blev i dag afgjort i en massespurt, og her viste Rabobanks Oscar Freire sig endnu, som en af de hurtigste sprinter i feltet.

I spurten slog Rabobank-rytteren Francisco Ventoso (Saunier Duval) og Tadej Valjavec (Lampre-Fondital).

Hele etapen blev kørt i et højt tempo, og flere ryttere prøvede gentagende gange at komme afsted i et udbrud, men sprinterholdene Rabobank (Oscar Freire), Quick Step (Tom Boonen) og Lotto-Predictor (Robbie McEwen) formåede at holde det hele samlet. Kort før finalen var der dog en lille stigning, som betød, at McEwen og Boonen forsvandt fra fronten. Dermed kunne Freire forholdsvis nemt vinde etapen.
 
I den samlede stilling er det stadigvæk Dario Cioni (Predictor-Lotto) som fører, men Oscar Freire avancerer med dagens sejr til andenpladsen, blot et sekund efter.

Imorgen skal rytterne 170,5 kilometer lang etape, og det forventes at det bliver til endnu en sprinter afslutning. Først på onsdag forventes det at sprinterholdene kan få svært ved at holde feltet samlet.



Resultat af 2. etape
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 3.44.54 (41.779 km/h)
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
3 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
4 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 0.02
5 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 0.04
6 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
7 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
8 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
9 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
10 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
11 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
12 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
13 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto
14 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
15 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
16 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
17 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
18 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia
19 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
20 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com
21 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
23 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
24 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
25 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
26 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
27 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
28 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
29 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM
30 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
31 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic
32 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
33 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
35 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.13
36 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
37 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital 0.17
38 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
39 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
40 Julián Sánchez (Spa) Relax-GAM 0.04
41 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur
42 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.21
43 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 0.22
44 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne
45 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.33
47 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 0.34
48 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
49 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 0.39
50 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 0.41
51 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne 0.45
52 Eric Baumann (Ger) T-Mobile
53 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
54 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
55 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 0.04
56 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 0.45
57 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile
58 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 0.52
59 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 0.53
60 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia
61 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.57
62 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile
63 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 0.58
64 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
65 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM 1.03
66 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur 1.07
67 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.23
68 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
69 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1.24
70 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne
71 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.26
72 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.37
73 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia 1.42
74 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
75 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
76 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic 1.44
77 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
78 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
79 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
80 Steven De Jongh (Ned) Quickstep-Innergetic
81 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
82 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias 1.48
83 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto
84 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
85 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic 1.50
86 Jorge García (Spa) Relax-GAM
87 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto
88 José Alberto Martínez (Spa) Agritubel
89 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM
90 Robbie McEwen (Aus) Predictor-Lotto 2.31
91 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
92 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 2.33
93 Leon Van Bon (Ned) Rabobank
94 Jan Boven (Ned) Rabobank
95 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
96 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 2.57
97 Wim Vansevenant (Bel) Predictor-Lotto
98 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 2.59
99 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
100 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias 3.31
101 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 3.33
102 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 16.12

Udgået på dagens etape
DNF Baden Cooke (Aus) Unibet.com
DNF Linas Balciunas (Ltu) Agritubel


Samlet stilling efter 2. etape 
1 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 7.16.54
2 Oscar Freire (Spa) Rabobank 0.01
3 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
4 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
5 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
6 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 0.03
7 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 0.05
8 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
9 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
10 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
11 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
12 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia
13 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
14 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
16 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
17 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
18 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
19 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
20 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
21 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
22 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
23 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
24 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
25 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
27 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM
28 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
29 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com
30 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
31 Julián Sánchez (Spa) Relax-GAM
32 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com
33 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur
34 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.14
35 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
36 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.18
37 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital
38 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
39 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.21
40 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.22
41 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne 0.23
42 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
43 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
44 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic 0.34
45 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 0.35
46 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 0.40
47 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 0.46
48 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne
49 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
50 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 0.58
51 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
52 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne 0.59
53 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia 1.10
54 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir
55 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile
56 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 1.12
57 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 1.15
58 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
59 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.16
60 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile 1.21
61 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM 1.22
62 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 1.24
63 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne 1.25
65 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.28
66 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 1.30
67 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 1.35
68 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur 1.37
69 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.38
70 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 1.39
71 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic 1.45
72 Steven De Jongh (Ned) Quickstep-Innergetic
73 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
74 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto 1.51
75 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic
76 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1.57
77 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.59
78 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias 2.03
79 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 2.09
80 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
81 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 2.13
82 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
83 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
84 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM 2.18
85 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia 2.20
86 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic 2.32
87 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 2.36
88 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
89 José Alberto Martínez (Spa) Agritubel 2.38
90 Jorge García (Spa) Relax-GAM 2.44
91 Wim Vansevenant (Bel) Predictor-Lotto 2.58
92 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 3.27
93 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 3.58
94 Jan Boven (Ned) Rabobank 4.03
95 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 4.06
96 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 4.11
97 Robbie McEwen (Aus) Predictor-Lotto 4.12
98 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 4.37
99 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 4.41
100 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 4.46
101 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias 5.15
102 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 27.00


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 41 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 34
3 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 28
4 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 26
5 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 22
6 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
7 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 13
8 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 12
9 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 10
10 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias 9
11 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 9
12 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
13 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 8
14 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 7
15 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM 7
16 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias 7
17 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 5
18 David López García (Spa) Caisse d'Epargne 5
19 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia 4
20 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile 4
21 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 2
22 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur 2
23 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 6 pts
2 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur 5
3 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 4
4 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
5 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
6 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
7 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Euskaltel-Euskadi 21.50.53
2 Fuerteventura-Canarias 0.04
3 Unibet.com
4 T-Mobile
5 Karpin-Galicia
6 Andalucia-Cayasur
7 Relax-GAM
8 Saunier Duval-Prodir 0.09
9 Lampre-Fondital 0.13
10 Caisse d'Epargne 0.20
11 Agritubel 0.52
12 Rabobank 1.30
13 Predictor-Lotto 1.43
14 Quickstep-Innergetic 1.44
15 Skil-Shimano 1.46
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS