Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Oscar Freire igen først

Oscar Freire igen først

05. september 2007 17:270

Det lignede bestemt ikke en sprinteretape, men ikke desto mindre blev femte etape afgjort i et massespurt, som blev vundet af Rabobanks Oscar Freire foran Danielle Bennati og Paolo Bettini.

Femte etapes 157,4 km fra Cangas de Onis til Reinosa bestod af tre kategori to stigninger og en enkelt kategori et stigning, og på forhånd var det forventet, at det formentlig ikke ville være et samlet felt, der kom til mål i Reinosa, selvom dagens sidste stigning til Puerto de la Palombera lå 21 km før mål.

Igen i dag viste det nordlige Spanien sig fra sin solrige side med temperaturer omkring 20 grader, dvs. optimalt for godt cykelløb.

Discovery Channels Sergio Paulinho stillede ikke til start på dagens etape, og dermed er det amerikanske hold nede på syv ryttere. Bouygues Telecom mistede Giovanni Bernaudeau efter kort tid på dagens etape. Han havde allerede problemer på gårsdagens etape, og nåede altså grænsen i dag. Hen imod afslutningen måtte Remi Pauriol fra Credit Agricole også sande, at årets Vuelta a España var slut for hans vedkommende. Med omkring 30 km til mål valgte han at stå af cyklen.

Etapen startede nervøst med mange angreb, herunder fra Rabobanks Oscar Freire. De blev dog alle kørt ind igen. Det gjorde også at etapens første time blev kørt med et gennemsnit på hele 43,9 km/t, mens anden times gennemsnitshastighed lå på 40,6 km/t.

Efter flere angreb fra blandt andet Angel Gomez Gomez, som i to omgange fik et lille forspring sammen med diverse ryttere, forsøgte Team CSC’s Karsten Kroon at komme afsted, og atter engang lykkedes det Angel Gomez Gomez at komme med. De tos forspring til feltet var med 40 km til mål på tre minutter.

Caisse d’Epargne førte feltet an, og de virkede ikke specielt interesseret i at hente de to udbrydere, som i det samlede klassement lå et godt stykke tilbage. Bedst placeret var Saunier Duval rytteren, som før dagens etape lå 6.56 minutter efter Vladimir Efemkin, mens Karsten Kroon var mere end 14 minutter efter.

Da de to udbrydere nåede dagens sidste stigning til Puerto de la Palombera, stak Karsten Kroon fra sin følgesvend. Stigningen var med sine maksimale stigningsprocenter på 6,6% ikke specielt stejl, men til gengæld på grund af sine 14 km alligevel noget af en prøvelse.

På den sidste stigning satte det hollandske Rabobank hold sig frem, og det kostede bagude, hvor de første ryttere måtte opgive at følge med. Blandt rytterne i Grupettoen sad Credite Agricole og Gerolsteiners klassementkaptajner Pietro Caucchioli og Markus Fothen. En endnu større overraskelse var det, at Damiano Cunego ikke kunne følge med. Lampre-rytteren var øjensynligt stadig plaget af følgerne af sit styrt sidste søndag.
Med 25 km til mål angreb Jose Angel Gomez Marchante, og han kørte hurtigt op til holdkammeraten, Angel Gomez Gomez, som gav sine sidste kræfter for at hjælpe sin kaptajn et lille stykke vej, inden han måtte slippe. Herefter fortsatte Marchante alene i et forsøg på at indhente hollandske Karsten Kroon. I feltet var det fortsat Rabobank, der satte tempo, idet Team CSC dog også havde ryttere fremme lige efter det hollandske hold.

Karsten Kroon så ikke ud til at være specielt plaget af den lange stigning. Til gengæld virkede det ikke til, at Marchante havde regnet med at komme til at sidde alene på memllemhånd. Saunier Duval kaptajnen havde formentlig håbet, at flere af favoritterne ville have fulgt trop. På toppen af dagens sidste stigning var forspringet fra Karsten Kroon til Marchante knap et minut, mens afstanden ned til feltet var yderligere 40 sekunder.

Nedkørslen fra Puerto de la Palombera var forholdsvis kort, inden det gik ind mod målstregen på en forholdsvis flad strækning. Det lykkedes dog Karsten Kroon at hente yderligere et par sekunder til sit forspring på nedkørslen. Hans kvaliteter i den disciplin var helt tydeligt bedre end Saunier Duval rytterens. Marchante blev da også hentet kort efter nedkørslen, hvor Lampre holdet satte sig frem samen med Rabobank og Quick Step. Flere af sprinterne var altså kommet med over stigningen og var klar til at kæmpe om etapesejren. Lampres Danielle Bennati sad med det omkring 90 mand store hovedfelt, men for Alessandro Petacchi var afgørelsen på dagens etape noget, der skete langt forude. Han sad i grupettoen. Til gengæld var Milram-holdkammeraten Erik Zabel også stadig blandt de forreste. Den tyske rytter er kendt som en af de sprintere, der sidder bedst med over stigningerne.

Karsten Kroons forspring faldt hurtigt, og med 9 kilometer havde han bare 43 sekunder ned til det jagtende felt, og efter yderligere tre kilometer var det nede på 30 sekunder. Den hollandske CSC-rytter fortsatte dog ufortrødent, men med knap fire kilometer var det slut, Kroon opgav sit forehavende, og sprinterholdene begyndte deres positionskampe ind mod mål. Med et højt tempo sikrede de sig, at ingen kom af sted.

I spurten var det en kamp mellem Oscar Freire, Danielle Bennati og Paolo Bettini, og her var det endnu engang spanske Oscar Freire, der trak det længste strå. Han vandt etapen foran Lampres Bennati og verdensmesteren, Paolo Bettini.

Resultat af 5. Etape
1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 4.07.51 (38.0 km/t)
2 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
4 Philippe Gilbert - Française des Jeux
5 Erik Zabel - Team Milram
6 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
7 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
8 Josep Jufré - Predictor - Lotto
9 René Mandri - AG2r Prévoyance
10 David García - Karpin Galicia
11 Alessandro Vanotti - Liquigas
12 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
13 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
14 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
15 Scott Davis - T-Mobile Team
16 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
18 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
19 Cadel Evans - Predictor - Lotto
20 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
21 Michael Blaudzun - Team CSC
22 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
23 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
24 Stephan Schreck - T-Mobile Team
25 Jérémy Roy - Française des Jeux
26 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
27 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
28 Manuel Beltrán - Liquigas
29 Bart Dockx - Predictor - Lotto
30 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
31 Marcus Ljungqvist - Team CSC
32 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
34 Denis Menchov - Rabobank
35 Daniel Moreno - Relax - Gam
36 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
37 Alexandr Kolobnev - Team CSC
38 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
39 Mario Aerts - Predictor - Lotto
40 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
41 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
42 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
43 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
44 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
45 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir
46 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank
47 Carlos Sastre - Team CSC
48 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne
49 Roman Kreuziger - Liquigas
50 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic
51 Christophe Kern - Crédit Agricole
52 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
53 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
54 Stef Clement - Bouygues Telecom
55 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
56 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
57 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
58 David López - Caisse d'Epargne
59 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
60 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
61 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi
62 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
63 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
64 Chris Anker Sørensen - Team CSC
65 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi
66 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
67 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur
68 Jesús Hernández - Relax - Gam
69 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
70 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
71 Chris Horner - Predictor - Lotto
72 Davide Rebellin - Gerolsteiner
73 Franco Pellizotti - Liquigas
74 Volodymir Gustov - Team CSC
75 Andrea Moletta - Gerolsteiner
76 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
77 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
78 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
79 Koos Moerenhout - Rabobank
80 Joost Posthuma - Rabobank
81 Morris Possoni - Lampre - Fondital
82 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
83 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
84 David Loosli - Lampre - Fondital
85 Iñigo Cuesta - Team CSC
86 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
87 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
88 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
89 Martin Müller - Team Milram
90 Theo Eltink - Rabobank
91 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
92 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 0.18
93 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.59
94 Karsten Kroon - Team CSC 2.25
95 Mauro Da Dalto - Liquigas 5.58
96 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur
97 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur
98 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
99 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
100 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
101 Mickael Delage - Française des Jeux
102 Marc De Maar - Rabobank
103 Marco Velo - Team Milram
104 Gustavo César - Karpin Galicia
105 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
106 Adam Hansen - T-Mobile Team
107 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
108 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic
109 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
110 Christian Vande Velde - Team CSC
111 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
112 Bert Grabsch - T-Mobile Team 8.42
113 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
114 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
115 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
116 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
117 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
118 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
119 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 12.05
120 Alberto Ongarato - Team Milram
121 Alessandro Petacchi - Team Milram
122 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
123 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
124 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
125 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
126 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
127 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
128 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
129 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
130 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 16.16
131 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
132 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
133 Markus Fothen - Gerolsteiner 17.01
134 Bert Roesems - Predictor - Lotto 17.33
135 Niki Terpstra - Team Milram
136 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam
137 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
138 Fabio Sabatini - Team Milram
139 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi
140 Matej Jurco - Team Milram
141 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia
142 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
143 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
144 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
145 Santiago Perez - Relax - Gam
146 Santos González - Karpin Galicia
147 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
148 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
149 Francesco Chicchi - Liquigas
150 Magnus Backstedt - Liquigas
151 Angelo Furlan - Crédit Agricole
152 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
153 Patrick Calcagni - Liquigas
154 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
155 Rony Martias - Bouygues Telecom
156 Marco Marzano - Lampre - Fondital
157 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
158 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
159 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
160 Carlos Castaño - Karpin Galicia
161 André Korff - T-Mobile Team
162 André Greipel - T-Mobile Team
163 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
164 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
165 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
166 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
167 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
168 Tim Klinger - Gerolsteiner
169 Andreas Klier - T-Mobile Team
170 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
171 Mark Renshaw - Crédit Agricole
172 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
173 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
174 Ian McLeod - Française des Jeux
175 Ángel Vallejo - Relax - Gam
176 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir
177 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
178 Elia Rigotto - Team Milram
179 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom
180 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
181 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
182 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
183 Bradley McGee - Française des Jeux 21.39

Udgåede ryttere
Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
Rémi Pauriol - Crédit Agricole

Samlet stilling efter 5. Etape
1 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 20.10.41
2 Denis Menchov - Rabobank 1.06
3 Carlos Sastre - Team CSC
4 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
5 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
6 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.28
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.33
9 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 1.36
10 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 1.49
11 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.54
12 Manuel Beltrán - Liquigas 1.57
13 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
14 Chris Anker Sørensen - Team CSC 2.18
15 Franco Pellizotti - Liquigas
16 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 2.23
17 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 2.29
18 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 2.30
19 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 2.32
20 Josep Jufré - Predictor - Lotto 2.49
21 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2.57
22 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3.02
23 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 3.05
24 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 3.11
25 David López - Caisse d'Epargne 3.33
26 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
27 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.51
28 Chris Horner - Predictor - Lotto 4.10
29 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
30 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 4.47
31 Roman Kreuziger - Liquigas 4.49
32 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 4.58
33 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 5.01
34 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 5.03
35 Jesús Hernández - Relax - Gam 5.06
36 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 5.11
37 Daniel Moreno - Relax - Gam 5.16
38 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 5.29
39 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
40 Philippe Gilbert - Française des Jeux 5.46
41 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.02
42 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 6.14
43 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 6.21
44 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
45 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Joost Posthuma - Rabobank 6.49
47 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 7.12
48 Mario Aerts - Predictor - Lotto
49 René Mandri - AG2r Prévoyance 7.21
50 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.48
51 Alexandr Kolobnev - Team CSC 7.52
52 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 8.13
53 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 8.16
54 Iñigo Cuesta - Team CSC 8.20
55 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 9.20
56 Davide Rebellin - Gerolsteiner 9.22
57 Volodymir Gustov - Team CSC 9.23
58 Koos Moerenhout - Rabobank 9.38
59 Scott Davis - T-Mobile Team 9.57
60 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
61 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
62 Stef Clement - Bouygues Telecom 10.27
63 Christian Vande Velde - Team CSC 11.12
64 Christophe Kern - Crédit Agricole 11.52
65 Theo Eltink - Rabobank 12.32
66 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12.41
67 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 12.50
68 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 12.56
69 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 13.34
70 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 14.08
71 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance 14.14
72 David Loosli - Lampre - Fondital 14.16
73 Adam Hansen - T-Mobile Team 14.37
74 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 14.38
75 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
76 Stephan Schreck - T-Mobile Team 14.58
77 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 15.38
78 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne 15.42
79 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 15.49
80 Karsten Kroon - Team CSC 16.02
81 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 17.28
82 Oscar Freire Gomez - Rabobank 18.03
83 Erik Zabel - Team Milram
84 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
85 David García - Karpin Galicia
86 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
87 Alessandro Vanotti - Liquigas 18.21
88 Michael Blaudzun - Team CSC 18.31
89 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 18.33
90 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
91 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 18.37
92 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
93 Morris Possoni - Lampre - Fondital 19.07
94 Martin Müller - Team Milram 19.58
95 Andrea Moletta - Gerolsteiner 20.22
96 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 20.25
97 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 21.10
98 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 21.28
99 Mickael Delage - Française des Jeux 21.51
100 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 21.55
101 Bert Grabsch - T-Mobile Team 23.20
102 Marcus Ljungqvist - Team CSC 23.34
103 Bart Dockx - Predictor - Lotto
104 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 24.01
105 Mauro Da Dalto - Liquigas 24.35
106 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 24.58
107 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 25.54
108 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 26.18
109 Jérémy Roy - Française des Jeux 26.19
110 Ángel Vallejo - Relax - Gam 26.43
111 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 26.46
112 Carlos Castaño - Karpin Galicia 26.56
113 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 27.19
114 Santiago Perez - Relax - Gam 27.24
115 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 27.38
116 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 29.03
117 Marco Marzano - Lampre - Fondital 29.18
118 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur 29.19
119 Marco Velo - Team Milram 29.32
120 Gustavo César - Karpin Galicia
121 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
122 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
123 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 30.06
124 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 30.08
125 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
126 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 30.23
127 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 30.57
128 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 31.39
129 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
130 Marc De Maar - Rabobank 32.17
131 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 32.27
132 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam 32.56
133 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 33.37
134 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 34.53
135 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 35.18
136 Santos González - Karpin Galicia 35.26
137 Andreas Klier - T-Mobile Team 35.36
138 Alberto Ongarato - Team Milram 35.39
139 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
140 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
141 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 35.54
142 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 36.04
143 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
144 Elia Rigotto - Team Milram 36.07
145 André Greipel - T-Mobile Team 36.10
146 Patrick Calcagni - Liquigas
147 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
148 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
149 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
150 Tim Klinger - Gerolsteiner 36.38
151 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 36.40
152 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
153 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 36.41
154 Niki Terpstra - Team Milram 38.12
155 Alessandro Petacchi - Team Milram 38.24
156 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 39.14
157 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 39.36
158 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 39.50
159 Markus Fothen - Gerolsteiner 40.35
160 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 41.07
161 Rony Martias - Bouygues Telecom
162 Matej Jurco - Team Milram
163 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
164 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
165 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
166 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 41.16
167 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 42.29
168 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 43.52
169 Angelo Furlan - Crédit Agricole
170 Francesco Chicchi - Liquigas
171 Ian McLeod - Française des Jeux
172 Magnus Backstedt - Liquigas
173 Bert Roesems - Predictor - Lotto
174 Fabio Sabatini - Team Milram
175 André Korff - T-Mobile Team
176 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 45.26
177 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 45.55
178 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 49.48
179 Mark Renshaw - Crédit Agricole 53.53
180 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 55.54
181 Bradley McGee - Française des Jeux 58.11
182 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 1.00.02
183 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 1.06.04

Pointkonkurrencen efter 5. Etape
1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 90 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 61
3 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 47
4 Erik Zabel - Team Milram 34
5 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 32
6 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 30
7 Philippe Gilbert - Française des Jeux 27
8 René Mandri - AG2r Prévoyance 27
9 Davide Rebellin - Gerolsteiner 26
10 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 25
11 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 20
12 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 19
13 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 18
14 Denis Menchov - Rabobank 17
15 Cadel Evans - Predictor - Lotto 17
16 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 16
17 Alessandro Petacchi - Team Milram 16
18 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
19 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 12
20 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 10
21 Carlos Sastre - Team CSC 10
22 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 9
23 Mickael Delage - Française des Jeux 8
24 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
25 Franco Pellizotti - Liquigas 8
26 Josep Jufré - Predictor - Lotto 8
27 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 8
28 David García - Karpin Galicia 8
29 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 7
30 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 7
31 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 7
32 Alessandro Vanotti - Liquigas 7
33 Rony Martias - Bouygues Telecom 7
34 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 6
35 Ángel Vallejo - Relax - Gam 6
36 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 6
37 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 6
38 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6
39 Daniel Moreno - Relax - Gam 6
40 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 5
41 Chris Anker Sørensen - Team CSC 5
42 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 5
43 André Greipel - T-Mobile Team 5
44 Angelo Furlan - Crédit Agricole 5
45 Karsten Kroon - Team CSC 4
46 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 4
47 David López - Caisse d'Epargne 4
48 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 4
49 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4
50 Manuel Beltrán - Liquigas 3
51 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 3
52 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 3
53 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3
54 Marcus Ljungqvist - Team CSC 3
55 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 3
56 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 2
57 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 2
58 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
59 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 2
60 Patrick Calcagni - Liquigas 2
61 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 1
62 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
63 Scott Davis - T-Mobile Team 1
64 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 1
65 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1
66 Jérémy Roy - Française des Jeux 1
67 Mark Renshaw - Crédit Agricole 1

Bjergkonkurrencen efter 5. Etape
1 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 44 pts
2 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 30
3 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 29
4 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 28
5 Karsten Kroon - Team CSC 26
6 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 24
7 Ángel Vallejo - Relax - Gam 21
8 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 20
9 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 20
10 Denis Menchov - Rabobank 16
11 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
12 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 12
13 Carlos Sastre - Team CSC 10
14 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 10
15 Cadel Evans - Predictor - Lotto 8
16 Gustavo César - Karpin Galicia 8
17 Josep Jufré - Predictor - Lotto 7
18 Alessandro Vanotti - Liquigas 7
19 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 6
20 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 6
21 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
22 David López - Caisse d'Epargne 6
23 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
24 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
25 Franco Pellizotti - Liquigas 5
26 Daniel Moreno - Relax - Gam 5
27 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 5
28 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 5
29 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 4
30 Chris Anker Sørensen - Team CSC 4
31 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 4
32 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 4
33 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 3
34 Roman Kreuziger - Liquigas 3
35 Iñigo Cuesta - Team CSC 3
36 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2
37 René Mandri - AG2r Prévoyance 2
38 Volodymir Gustov - Team CSC 2
39 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 2
40 Marc De Maar - Rabobank 2
41 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1
42 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1
43 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 1
44 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 1
45 Joost Posthuma - Rabobank 1
46 Elia Rigotto - Team Milram 1
47 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 1

Holdkonkurrencen efter 5. Etape
1 Caisse d'Epargne 60.36.57
2 Liquigas 1.10
3 Team CSC 3.16
4 Saunier Duval-Prodir 3.22
5 Predictor-Lotto 3.33
6 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.47
7 Euskaltel-Euskadi 4.08
8 AG2r Prévoyance 5.06
9 Discovery Channel 6.24
10 Rabobank 7.44
11 Karpin Galicia 11.34
12 Quickstep-Innergetic 12.14
13 Gerolsteiner 13.36
14 T-Mobile Professional Cycling 18.18
15 Relax-Gam
16 Française des Jeux 21.05
17 Lampre-Fondital 21.52
18 Andalucia-Cayasur 22.17
19 Crédit Agricole 32.10
20 Bouygues Telecom 47.33
21 Team Milram 54.13

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER