Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Oscar Freire vandt flot etape i Pais Vasco

Oscar Freire vandt flot etape i Pais Vasco

06. april 2006 16:440
Oscar Freire og Rabobank holdet viste stor kørsel på de sidste 25 kilometer af dagens etape. Først fik de indhentet dagens store udbrud med 1500 meter til mål og derefter vandt Oscar Freire massespurten foran Samuel Sanchez og med Fabian Wegmann på tredjepladsen.

Dagens etape var 172 km lang og blev kørt fra Lerin til Vitoria-Gasteiz. Allerede fra starten af etapen var der flere udbrudsforsøg, hvor både Jens Voigt og Nicki Sørensen prøvede at komme af sted. Men feltet gav ikke ved dørene.

Efter 70 kilometers kørsel lykkedes det en 20-mands gruppe, uden CSC ryttere, at få slået hullet ned til feltet. Selvom der blev arbejdet godt sammen i gruppen, lykkedes det dem aldrig at få meget over et minut i forspring.

Med tyve kilometer til mål skulle rytterne op af den otte kilometer lange Alto de Zaldiaran stigning. Kort forinden var udbryder gruppen blevet splittet op, og seks ryttere, Stangelj (Lampre), Moreni (Cofidis), Vasseur (QuickStep), Marzano (Lampre), Wegelius (Liquigas) og Mario Aerts (Davitamon-Lotto), kom afsted. Ved toppen af stigningen havde de dog kun 8 sekunders forspring ned til et jagtende felt, hvor i sær Rabobank arbejdede knaldhårdt for Oscar Freire.

Derefter startede en benhård jagt ind mod mål og med 1500 meter til mål, måtte udbrydergruppen give fortabt over for Rabobank holdet. Dermed var der lagt op til en flot massespurt.

I spurten viste Freire så sin klasse og vandt en forholdsvis suveræn sejr foran den gule førertrøje Samuel Sanchez og med Fabian Wegmann på tredjepladsen. Samlet er det dermed stadigvæk Samuel Sanchez som fører.

Resultat af 4. etape
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 3.56.43
2 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
4 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
5 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
6 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
7 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
8 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
9 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
10 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
11 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
12 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
13 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
14 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku
15 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
16 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
17 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
18 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
19 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
20 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
21 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
22 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
23 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
24 M. A. Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
25 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
26 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
27 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
28 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
29 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
30 Francisco Javier Vila (Spa) Lampre-Fondital
31 Unai Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
32 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
35 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Jorge Azanza (Spa) Kaiku
37 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
39 Yon Bru (Spa) Kaiku
40 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
41 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
42 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
43 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
44 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
45 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
46 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
47 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team
48 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam
50 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
51 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
52 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
53 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
54 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
55 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
56 Denis Menchov (Rus) Rabobank
57 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
58 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
59 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
60 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
61 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
62 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
63 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
64 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
65 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
66 Luis Perez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
67 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam
68 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam
69 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
70 Raul Garcia De Mateo (Spa) Relax-Gam
71 Joseba Beloki (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
72 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
73 Pieter Weening (Ned) Rabobank
74 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
75 Iker Camaño (Spa) Euskaltel-Euskadi
76 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
77 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
78 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
79 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
80 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
81 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
82 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
83 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
84 Ivan Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
85 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
86 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
87 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
88 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
89 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
90 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
91 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir
92 Andrea Noe (Ita) Liquigas
93 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
94 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
95 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 0.27
96 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 0.28
97 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
98 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.42
99 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.52
100 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 2.03
101 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.47
102 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
103 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 3.25
104 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 4.15
105 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
106 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 5.10
107 Jens Voigt (Ger) Team CSC
108 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
109 Theo Eltink (Ned) Rabobank
110 David George (RSA) Relax-Gam
111 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
112 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
113 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
114 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
115 Jonathan Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
116 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
117 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
118 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
119 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
120 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku
121 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
122 Remi Pauriol (Fra) Credit Agricole
123 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
124 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
125 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
126 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
127 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.34
128 Adrian Palomares (Spa) Kaiku 8.15
129 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
130 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
131 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
132 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir
133 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 10.44
134 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 11.12

Samlet stilling efter 4. etape
1 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15.37.41
2 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.02
4 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
5 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
6 M. A. Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems 0.08
7 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
8 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.09
9 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.10
10 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
11 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 0.19
12 Francisco Javier Vila (Spa) Lampre-Fondital 0.20
13 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.25
14 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 0.38
15 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam 0.47
16 Yon Bru (Spa) Kaiku 1.19
17 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 1.25
18 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.31
19 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
20 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 1.34
21 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
22 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
23 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team 1.37
24 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
25 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.41
26 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.52
27 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.23
28 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 2.31
29 Unai Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.42
30 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.48
31 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.53
32 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 2.56
33 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.15
34 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku 3.24
35 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.39
36 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 3.45
37 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.32
38 Oscar Freire (Spa) Rabobank 5.12
39 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 5.22
40 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 5.40
41 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
42 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 5.43
43 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 5.44
44 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 6.07
45 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 6.16
46 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.24
47 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 6.35
48 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam 6.48
49 Ivan Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 7.11
50 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 8.12
51 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.54
52 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 9.09
53 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 10.21
54 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 10.40
55 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 10.45
56 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 11.27
57 Luis Perez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 11.29
58 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 12.00
59 Andrea Noe (Ita) Liquigas 12.30
60 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 12.35
61 Pieter Weening (Ned) Rabobank 13.32
62 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 13.47
63 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 13.49
64 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 14.20
65 Raul Garcia De Mateo (Spa) Relax-Gam
66 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 14.40
67 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 14.53
68 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
69 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 15.15
70 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 15.27
71 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 15.58
72 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 16.03
73 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 16.20
74 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 16.30
75 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 17.31
76 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 17.32
77 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 17.43
78 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 18.21
79 Joseba Beloki (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 18.44
80 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 19.16
81 Jens Voigt (Ger) Team CSC 19.36
82 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
83 Denis Menchov (Rus) Rabobank 19.37
84 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 20.29
85 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 20.33
86 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 20.38
87 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 21.34
88 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 22.02
89 Jorge Azanza (Spa) Kaiku 22.03
90 Iker Camaño (Spa) Euskaltel-Euskadi 23.06
91 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 23.27
92 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 23.30
93 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 23.46
94 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 24.08
95 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 24.18
96 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 24.29
97 Jonathan Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 24.30
98 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 24.57
99 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 25.12
100 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku 25.15
101 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 25.38
102 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 25.49
103 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
104 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 26.03
105 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 26.55
106 Remi Pauriol (Fra) Credit Agricole 27.29
107 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 28.09
108 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 29.21
109 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 29.35
110 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 29.41
111 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 29.44
112 Theo Eltink (Ned) Rabobank 30.03
113 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 30.19
114 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 30.45
115 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 31.08
116 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 31.15
117 Adrian Palomares (Spa) Kaiku 31.47
118 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam 32.00
119 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 32.01
120 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 32.06
121 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 32.27
122 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 32.40
123 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 33.14
124 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 33.44
125 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 33.59
126 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 34.34
127 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 35.16
128 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 36.31
129 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 37.02
130 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 37.49
131 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir 40.12
132 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 40.35
133 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 43.58
134 David George (RSA) Relax-Gam 48.20
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER