Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Oscar Sevilla vandt kongeetapen

Oscar Sevilla vandt kongeetapen

22. juni 2007 17:120
Efter en lang dag i udbrud på gårdagens etape i Route du Sud kunne Oscar Sevilla i dag svarer igen med en etapesejr. Sevilla vandt etapen fra Narbonne til Monts d'Olmes over 178.2 km.

Dagens etape var kongeetapen i Route du Sud, og det første angreb kom fra José Antonio Lopez Gil (Andalucia), Bart Vanheule (Chocolade Jacques) og Cyril Lemoine (Crédit Agricole). Udbruddet havde på et tidspunkt 8 minutter til feltet, som blev anført af Agritubel og Relax, og opad den sidste stigning blev udbryderne hentet.  

Mikhaylo Khalilov (Ceramica Flaminia) åbnede ballet i feltet opad den sidste stigning, men kræfterne holdte ikke helt til målstregen. I stedet slog Yoann Le Boulanger (Bouygues Telecom) og Tom Stubbe (Chocolade Jacques) kontra, men så åbnede Oscar Sevilla (Relax) rigtig for alvor op. Ingen kunne følge Sevilla, som sikkert vandt etapen foran Massimo Giunti (Miche).

I klassementet overtager Oscar Sevilla også førertrøjen.

Resultat af 2. etape
1 Oscar Sevilla - Relax-GAM 5.15.53 (33.848 km/t)
2 Massimo Giunti - Miche 1.08
3 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 1.34
4 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 1.37
5 Francisco Mancebo - Relax-GAM
6 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
7 Nicolas Hartmann - Cofidis 1.39
8 Moisés Dueñas - Agritubel 1.44
9 Pasquale Muto - Miche 1.48
10 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.51
11 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
12 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 1.55
13 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.05
14 Eduardo Gonzalo - Agritubel 3.12
15 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.16
16 Guillaume Levarlet - Auber
17 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 3.18
18 Amaël Moinard - Cofidis 3.20
19 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle 3.22
20 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 3.34
21 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance 3.38
22 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole 3.48
23 Francis Mourey - Française Des Jeux 3.54
24 Benoît Salmon - Agritubel 5.01
25 Frédéric Bessy - Cofidis 5.26
26 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.49
27 Jesús Hernández - Relax-GAM 5.53
28 Lilian Jegou - Française Des Jeux
29 Stéphane Pétilleau - Bretagne-Armor Lux
30 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle
31 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
32 Florian Morizot - Auber
33 Arnaud Gerard - Française Des Jeux 6.03
34 Mickaël Chérel - Française Des Jeux 6.14
35 José Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur
36 Michael Lange - Slipstream-Chipotle
37 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
38 Niels Brouzes - Auber 6.23
39 Maxime Médérel - Auber 6.25
40 Samuel Plouhinec - Agritubel 6.37
41 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7.27
42 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 7.44
43 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance 8.48
44 Craig Lewis - Slipstream-Chipotle
45 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
46 Cyril Lemoine - Crédit Agricole 9.00
47 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 9.11
48 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 10.11
49 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
50 Jan Valach - Elk Haus-Simplon
51 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
52 Cyril Gautier - Bretagne-Armor Lux
53 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
54 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
55 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon 11.27
56 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle 12.00
57 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia 12.37
58 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis 13.20
59 Anthony Charteau - Crédit Agricole
60 Yann Huguet - Cofidis
61 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
62 Jean Mespoulede - Auber
63 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur
64 Juan Miguel Mercado - Agritubel 13.48
65 José Antonio López - Andalucia-Cayasur
66 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 14.57
67 Huub Duyn - Slipstream-Chipotle 15.58
68 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance 16.05
69 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
70 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
71 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance 16.44
72 Franck Renier - Bouygues Telecom 17.24
73 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
74 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
75 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux
76 Nicolas Jalabert - Agritubel
77 Julien Belgy - Bouygues Telecom
78 Guillaume Le Floch - Bretagne-Armor Lux
79 Bingen Fernández - Cofidis
80 Manuel Ortega - Andalucia-Cayasur
81 Cédric Coutouly - Agritubel
82 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
83 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
84 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle
85 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
86 Ángel Vicioso - Relax-GAM 18.04
87 Kilian Patour - Slipstream-Chipotle 21.13
88 Fabien Patanchon - Française Des Jeux
89 Mathieu Drujon - Auber
90 Christophe Mengin - Française Des Jeux
91 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
92 Ludovic Auger - Française Des Jeux
93 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur
94 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
95 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia
96 Yohann Gène - Bouygues Telecom
97 Daniel Moreno - Relax-GAM 23.12
98 David Navas - Ag2r Prévoyance 27.56
99 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance
100 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance
101 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 28.09
102 Jérémie Galland - Auber
103 Adrian Honkisz - Miche
104 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole
105 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur
106 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
107 Krzysztof Szczawinski - Miche
108 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur
109 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia
110 Marc Weisshaupt - Elk Haus-Simplon
111 Ángel Vallejo - Relax-GAM
112 Oscar García-Casarrubios - Relax-GAM
113 José Rafael Martínez - Relax-GAM
114 Johan Lindgren - Française Des Jeux
115 Christophe Diguet - Auber
116 Eddy Serri - Miche

Samlet stilling efter 2. Etape
1 Oscar Sevilla - Relax-GAM 8.30.53
2 Massimo Giunti - Miche 1.12
3 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 1.40
4 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 1.47
5 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
6 Francisco Mancebo - Relax-GAM
7 Nicolas Hartmann - Cofidis 1.49
8 Moisés Dueñas - Agritubel 1.54
9 Pasquale Muto - Miche 1.58
10 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 2.01
11 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
12 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 2.05
13 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.15
14 Eduardo Gonzalo - Agritubel 3.22
15 Guillaume Levarlet - Auber 3.26
16 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
17 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon 3.28
18 Amaël Moinard - Cofidis 3.30
19 Lucas Euser - Slipstream-Chipotle 3.32
20 David Lelay - Bretagne-Armor Lux 3.44
21 Blaise Sonnery - Ag2r Prévoyance 3.48
22 Christophe Le Mevel - Crédit Agricole 3.58
23 Francis Mourey - Française Des Jeux 4.03
24 Benoît Salmon - Agritubel 5.11
25 Frédéric Bessy - Cofidis 5.36
26 Lilian Jegou - Française Des Jeux 6.00
27 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.03
28 Jesús Hernández - Relax-GAM
29 Florian Morizot - Auber
30 Stéphane Pétilleau - Bretagne-Armor Lux
31 Thomas Peterson - Slipstream-Chipotle
32 Arnaud Gerard - Française Des Jeux 6.13
33 Mickaël Chérel - Française Des Jeux 6.24
34 José Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur
35 Michael Lange - Slipstream-Chipotle
36 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
37 Niels Brouzes - Auber 6.33
38 Maxime Médérel - Auber 6.35
39 Samuel Plouhinec - Agritubel 6.47
40 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7.31
41 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 7.54
42 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance 8.58
43 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
44 Craig Lewis - Slipstream-Chipotle
45 Cyril Lemoine - Crédit Agricole 9.07
46 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 9.21
47 Jan Valach - Elk Haus-Simplon 10.18
48 Cyril Gautier - Bretagne-Armor Lux 10.21
49 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
50 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
51 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
52 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
53 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 11.20
54 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon 11.37
55 Timothy Duggan - Slipstream-Chipotle 12.10
56 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia 12.47
57 Manuel Váquez - Andalucia-Cayasur 13.30
58 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
59 Yann Huguet - Cofidis
60 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis
61 Anthony Charteau - Crédit Agricole
62 José Antonio López - Andalucia-Cayasur 13.52
63 Juan Miguel Mercado - Agritubel 13.58
64 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 15.07
65 Huub Duyn - Slipstream-Chipotle 16.08
66 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance 16.15
67 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
68 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
69 Carl Naibo - Ag2r Prévoyance 16.54
70 Jean Mespoulede - Auber 17.08
71 Julien Belgy - Bouygues Telecom 17.32
72 Cédric Coutouly - Agritubel 17.33
73 Franck Renier - Bouygues Telecom 17.34
74 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
75 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
76 Guillaume Le Floch - Bretagne-Armor Lux
77 Nicolas Jalabert - Agritubel
78 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
79 Manuel Ortega - Andalucia-Cayasur
80 Patrick McCarty - Slipstream-Chipotle
81 Bingen Fernández - Cofidis
82 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
83 Emilien-Benoît Berges - Agritubel
84 Ángel Vicioso - Relax-GAM 18.14
85 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 21.23
86 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur
87 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia
88 Yohann Gène - Bouygues Telecom
89 Fabien Patanchon - Française Des Jeux
90 Christophe Mengin - Française Des Jeux
91 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
92 Kilian Patour - Slipstream-Chipotle
93 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 22.15
94 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 24.06
95 Ludovic Auger - Française Des Jeux 27.13
96 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 27.56
97 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance 28.04
98 David Navas - Ag2r Prévoyance 28.06
99 Krzysztof Szczawinski - Miche 28.15
100 Jérémie Galland - Auber 28.19
101 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
102 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia
103 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia
104 Christophe Diguet - Auber
105 Luis Pérez Romero - Andalucia-Cayasur
106 Adrian Honkisz - Miche
107 Eddy Serri - Miche
108 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 33.49
109 Johan Lindgren - Française Des Jeux
110 Daniel Moreno - Relax-GAM 34.48
111 Marc Weisshaupt - Elk Haus-Simplon 34.51
112 Mathieu Drujon - Auber 36.59
113 Oscar García-Casarrubios - Relax-GAM 39.45
114 Ángel Vallejo - Relax-GAM
115 José Rafael Martínez - Relax-GAM
116 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 43.55

Pointkonkurrencen
1 Oscar Sevilla - Relax-GAM 20 pts
2 Jean-Patrick Nazon - Ag2r Prévoyance 20
3 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 18
4 Massimo Giunti - Miche 17
5 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 15
6 Krzysztof Szczawinski - Miche 15
7 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia 13
8 Francisco Mancebo - Relax-GAM 11
9 Stéphane Poulhiès - Ag2r Prévoyance 11
10 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 10
11 Lilian Jegou - Française Des Jeux 10
12 Nicolas Hartmann - Cofidis 9
13 Loyd Mondory - Ag2r Prévoyance 9
14 Moisés Dueñas - Agritubel 8
15 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8
16 Pasquale Muto - Miche 7
17 Cyril Gautier - Bretagne-Armor Lux 7
18 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6
19 Franck Renier - Bouygues Telecom 6
20 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 5
21 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia 4
22 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4
23 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
24 Jorge Ferrío - Andalucia-Cayasur 3
25 Eduardo Gonzalo - Agritubel 2
26 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon 2
27 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1
28 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 1

Bjergkonkurrencen
1 Oscar Sevilla - Relax-GAM 24 pts
2 José Antonio López - Andalucia-Cayasur 18
3 Cyril Lemoine - Crédit Agricole 10
4 Massimo Giunti - Miche 8
5 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 6
6 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6
7 Frédéric Bessy - Cofidis 5
8 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 4
9 Manuele Spadi - Ceramica Flaminia 4
10 Eduardo Gonzalo - Agritubel 3
11 Julien Loubet - Ag2r Prévoyance 2
12 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
13 Francisco Mancebo - Relax-GAM 2
14 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1
15 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1

Holdkonkurrencen
1 Crédit Agricole 25.40.25
2 RELAX GAM 0.14
3 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.56
4 Agritubel 2.41
5 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.09
6 Elk Haus-Simplon 7.50
7 Team Slipstream powered by Chipotle 8.13
8 Auber 8.16
9 Française des Jeux 8.34
10 Bretagne-Armor Lux 12.22
11 Bouygues Telecom 14.40
12 Roubaix Lille Metropole 15.53
13 AG2r Prévoyance 21.15
14 Miche 23.49
15 Ceramica Flaminia 24.40
16 ANDALUCIA - CAJASUR 26.06
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER