Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Overblik: Nationale enkeltstartsmestre 2021

Overblik: Nationale enkeltstartsmestre 2021

21. juni 2021 18:45Foto: Mathias Høj - Feltet.dk

Juni måned er lig med nationale mesterskaber. Det er endnu engang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder kan køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står enkeltstart på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.

Annonce

Danmark - Herrer

1 Kasper Asgreen
2 Mikkel Bjerg
3 Martin Toft Madsen


Danmark - Kvinder

1 Emma Norsgaard (Movistar Team Women)
2 Louise Houbak (Ordrup Cykle Klub)
3 Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope)

 

Danmark - Herre U23

1

2

3

 

Danmark - Herre Junior 

1 Carl-Frederik Bévort (Team ABC Junior)

2 Gustav Wang (Team ABC Junior)

3 Kristian Egholm (Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior)


Danmark - Dame Junior
1 Laura Auerbach-Lind (Give Cykelklub)
2 Gullborg Guttesen (Team Rytger Powered By Cykeltøj)

3 Julie Uhre (Give Cykelklub)

 

Italien - Herrer

1. Matteo Sobrero 

2. Edoardo Affini

3. Mattia Cattaneo

 

Italien - Kvinder

1. Elisa Longo Borghini

2. Soraya Paladin

3. Tatiana Guderzo

 

Holland - Herrer

1. Tom Dumoulin 

2. Sebastian Langeveld

3. Koen Bouwman
Se resultat her

 

Holland - Kvinder

1. Anna van der Breggen

2. Ellen van Dijk

3. Lucinda Brand
Se resultat her
 

Belgien - Herrer
1. Yves Lampaert

2. Remco Evenepoel

3. Victor Campenaerts
Se resultat her

Belgien - Kvinder

1. Lotte Kopecky

2. Julie Van De Velde

3. Julie De Wilde

Se resultat her

 

Spanien - Herrer

1. Ion Izagirre 
2. David de la Cruz
3. Carlos Rodriguez


Spanien - Kvinder
1. Mavi Garcia
2. Sara Martin
3. Lourdes Oyarbide

 

Frankrig - Herrer

1 Benjamin Thomas

2 Bruno Amirail

3 Alexys Brunel

 

Frankrig - Kvinder

1. Audrey Cordon-Raggot

2. Juliette Labous

3. Cedrine Kerbaol

 

Storbritannien - Herrer
1

2

3
 

Storbritannien - Kvinder

1

2

3

 

Colombia - Herrer

1 Walter Vargas

2 Diego Andrés Camargo

3 Andrés Camilo Ardila

 

Colombia - Kvinder

1 Serika Mitchell Guluma Ortiz

2 Ana Cristina Sanabria

3 Milena Fagua

 

Australien - Herrer

1 Luke Plapp

2 Luke Durbridge

3 Kelland O'Brien

Se hele resultatet her

 

Australien - Kvinder

1 Sarah Gigante

2 Grace Brown

3 Nicole Frain
Se resultat her


Tyskland - Herrer
1 Tony Martin
2 Miguel Heidemann
3 Max Walscheid

 

Tyskland - Kvinder
1 Lisa Brennauer

2 Lisa Klein

3 Hannah Ludwig

 

Slovenien - Herrer

1 Jan Tratnik

2 Jan Polanc

3 Tadej Pogacar

 

Slovenien - Kvinder

1. Eugenia Bujak

2. Ursa Pintar
3. Urska Zigart


Norge - Herrer

1 Tobias Foss

2 Søren Wærenskjold

3 Andreas Leknessund


Norge - Kvinder
1 Katrine Aalerud

2 Vita Heine

3 Mie Bjørndal Ottestad

 

Polen - Herrer

1 Maciej Bodnar

2 Filip Maciejuk

3 Lukasz Wisniowski

 

Polen - Kvinder

1. Karolina Karasiewicz

2. Aurela Nerlo

3. Marta Jaskulsa

 

Slovakiet - Herrer

1 Ronald Kuba

2 Lukás Kubis

3 Ján Andrej Cully

 

Slovakiet - Kvinder

1. Nora Jencusova

2. Janka Stevkova

3. Nikola Carbova

 

USA - Herrer

1. Lawson Craddock
2. Chad Haga
3. Tejay van Garderen

 

USA - Kvinder

1 Chloe Dygert

2 Amber Neben

3 Leah Thomas

 

Irland - Herrer
1
2
3

 

Irland - Kvinder

1

2

3

 

Rusland - Herrer

1. Aleksandr Vlasov
2. Artem Ovechkin
3. Vladislav Duyunov

 

Rusland - Kvinder

1. Tamara Dronova

2. Natalia Studenikina

3. Tatiana Antoshina

 

Schweiz - Herrer

1. Stefan Küng

2. Marc Hirschi

3. Thery Schir
Se resultat her

 

Schweiz - Kvinder

1. Marlen Reusser

2. Melanie Maurer

3. Fabienne Buri
Se resultat her

 

Østrig - Herrer

1 Mathias Brändle

2 Felix Ritzinger

3 Tobias Bayer

 

Østrig - Kvinder

1 Anna Kiesenhofer

2 Gabriela Erharter

3 Christina Schweinberger

 

Portugal - Herrer

1. Joao Almeida

2. Rafael Reis

3. Jose Neves

 

Portugal - Kvinder
1. Daniela Campos
2. Ana Caramelo
3. Liliana Domingues Jesus

 

Tjekkiet - Herrer

1 Josef Černý 

2 Jan Bárta

3 Adam Ťoupalík

 

Tjekkiet - Kvinder

1. Nikola Noskova

2. Jarmilla Machakova

3. Nikol Flasarova

 

New Zealand - Herrer

1 Aaron Gate

2 George Bennett

3 Michael Vink

Se hele resultatet

 

New Zealand - Kvinder

1 Georgia Williams

2 Jaime Nielsen

3 Bronwyn MacGregor

 

Luxembourg - Herrer

1. Kevin Geniets

2. Michel Ries

3. Alex Kirsch

 

Luxembourg - Kvinder

1. Christine Majerus 

2. Carmen Coljon

3. Mia Berg

 

Canada - Herrer

1

2

3

 

Canada - Kvinder

1

2

3

 

Sydafrika - Herrer

1 Ryan Gibbons

2 Matthew Beers

3 Kent Main

Se hele resultatet

 

Sydafrika - Kvinder

1 Candice Lill

2 Carla Oberholzer

3 Zanri Rossouw

 

Kazakhstan - Herrer

1. Daniil Fominykh

2. Yevgeniy Fedorov

3. Yuriy Natarov
Se resultat her

 

Kazakhstan - Kvinder

1. Rinata Sultanova

2. Marina Kuzmina

3. Anzhela Solovyeva

 

Estland - Herrer
1. Rein Taaramae
2. Norman Vahtra
3. Artjom Mirzojev

 

Estland - Kvinder

1. Mari-Iiis Mottus

2. Karmen Reinpold

3. Aidi Gerde Tuisk 

 

Ecuador - Herrer

1. Jorge Montenegro

2. Segundo Navarette

3. Leonidas Sebastian Novoa

 

Ecuador - Kvinder

1. Miryam Maritza Nunez

 

Hviderusland - Herrer

1 Yauheni Karaliok

2 Stanislau Bazhkou

3 Dzianis Mazur

Se resultat her

 

Hviderusland - Kvinder

1 Tatsiana Sharakova

2 Hanna Tserakh

3 Nastassia Kiptsikava

Se resultat her


Kroatien - Herrer
1. Toni Stojanov
2. Lorenzo Marenzi
3. Josip Bugarija

Kroatien - Kvinder
1. Mia Radotic 
2. Maja Perinovic
3. Maja Marukic

Letland - Herrer

1. Toms Skuijns
2. Emils Liepins
3. Andris Vosekalns
Se resultat her

 

Letland - Kvinder

1. Dana Rozlapa

2. Lija Laizane

3. Lina Svarinska

 

Ukraine - Herrer
1. Mykhaylo Kononenko
2. Oleksandr Golovash
3. Vitaliy Gryniv

 

Ukraine - Kvinder

1. Valeriya Kononenko
2. Ganna Solovei
3. Olga Shekel
 

Eritrea - Herrer
1
2
3
 

Eritrea - Kvinder

1
2
3

Argentina - Herrer

1
2
3
 

Argentina - Kvinder

1
2
3
 

Japan - Herrer
1
2
3

Japan - Kvinder
1
2
3
 

Rumænien - Herrer




 

Rumænien - Kvinder

1
2
3
 

Venezuela - Herrer

1. Jeison Jose Rujano
2. Enmanuel Viloria
3. Jose Andres Diaz
 

Venezuela - Kvinder

1. Wilmarys Moreno
2. Andisabel Luque de Briceño
3. Katherine Clemant
 

Litauen - Herrer
1. Evaldas Šiskevicius
2. Aivaras Mikutis
3. Venantas Lasinis 

 

Litauen - Kvinder

1. Inga Cesuliene
2. Viktorija Senkute
3. Olivija Baleisyte
 

Brasilien - Herrer

1
2
3
 

Brasilien - Kvinder

1
2
3

Etiopien - Herrer
1 Hailemelekot Hailu
2 Abdul Abdureazak
3 Akrem Kider

Etiopien - Kvinder

1 Trhas Tesfay
2 Serkalen Taye Watango
3 Etenshe Tafese
 

Serbien - Herrer

1 Ognjen Ilic
2 Stevan Klisuric
3 Stefan Stefanovic
 

Serbien - Kvinder

1
2
3
 

Ungarn - Herrer
1 Erik Fetter
2 Attila Valter
3 János Pelikán
 

Ungarn - Kvinder

1. Kata Blanka Vas 
2. Barbara Venko
3. Dorka Jordan

Tyrkiet - Herrer
1. Ahmet Örken
2. Oguzhan Tiryaki
3. Mustafa Sayar
 

Finland - Herrer

1. Matti Hietajärvi 
2. Ukko Iisakki Peltonen
3. Markus Auvinen
 

Finland - Kvinder

1. Tiina Pohjalainen
2. Minna-Maria Kangas 
3. Maisa Tuliniemi
 

Namibia - Herrer

1 Drikus Coetzee

2 Horst Neumann

3 Eiseb Masckernzy

Se hele resultatet

 

Namibia - Kvinder

1 Vera Looser

2 Risa Dreyer

3 Courtney Liebenberg

 

Qatar - Herrer

1 Fadhel Al Khater

2 Afif Abdullah

3 Marwan Al Jalham

Se hele resultatet

 

Thailand - Herrer

1 Peerapol Chawchiangkwang

2 Sarawut Sirironnachai

3 Peerapong Ladngern

Se resultatet her

 

Thailand - Kvinder

1 Phetdarin Somrat

2 Supaksorn Nuntana

3 Kulacha Chairin

Se resultatet her

 

Saudi Arabien - Herrer

1 Mohammed Aljaber

2 Mostafa Arabie

3 Ali Al Sulaymi

 

Israel - Herrer

1 Omer Goldstein

2 Vladislav Logionov

3 Guy Sagiv

Se resultatet her

 

Israel - Kvinder

1 Rotem Gafinovitz

2 Nofar Maoz

DNS Antonia Reznikov

 

Panama - Herrer

1 Cristofer Robin Jurado Lopez

2 Franklin Archibold

3 Bolivar Espinosa Serrano

Se resultat her

 

Panama - Kvinder

1 Cristina Michelle Mata

2 Wendy Ducruex

3 Ana Sofia Rodriguez Morales
Se resultat her

Annonce

DEL
INFO
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Tour de Pologne(2.UWT) 09/08-15/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 12/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger