Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Overblik: Nationale linjeløbsmestre 2021

Overblik: Nationale linjeløbsmestre 2021

22. juni 2021 13:20Foto: Sirotti

Juni måned er lig med nationale mesterskaber. Det er endnu engang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder kan køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står linjeløb på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.

Annonce

Danmark - Herrer

1 Mads Würt Schmidt
2 Frederik Wandahl
3 Mathias Norsgaard


Danmark - Kvinder

1 Amalie Dideriksen
2 Emma Norsgaard
3 Cecilie Uttrup Ludwig

 

Danmark - Herre Junior 

1 Carl-Frederik Bevort

2 Nicolai Wandahl
3 Lukas Land Sørensen

Danmark - Dame Junior
1 Solbjørk Minke Anderson
2 Julie Lillelund

3 Laura Auerbach-Lind

 

Italien - Herrer

1 Sonny Colbrelli

2 Fausto Masnada

3 Samuele Zoccarato

 

Italien - Kvinder

1 Elisa Longo Borghini

2 Tatiana Guderzo

3 Ilaria Sanguineti

 

Frankrig - Herrer

1 Remi Cavagna

2 Rudy Molard

3 Damien Touze

 

Frankrig - Kvinder

1 Evita Muzic

2 Audrey Cordon-Ragot

3 Gladys Verhulst

 

Holland - Herrer

1 Timo Roosen

2 Sjoerd Bax

3 Oscar Riesebeek

 

Holland - Kvinder

1 Amy Pieters

2 Nancy van der Burg

3 Karlijn Swinkels

 

Belgien - Herrer
1 Wout van Aert

2 Edward Theuns

3 Remco Evenepoel

Belgien - Kvinder
1 Lotte Kopecky
2 Julie van de Velde

3 Alana Castrique
 

Spanien - Herrer

1 Omar Fraile
2 Jesus Herrada
3 Alex Aranburu


Spanien - Kvinder
1. Mavi Garcia 
2. Ane Santesteban
3. Sara Martin

 

Storbritannien - Herrer
1

2

3
 

Storbritannien - Kvinder

1

2

3

 

Sverige - Herrer

1 Victor Rundh

2 Richard Larsen

3 Lucas Eriksson

 

Sverige - Kvinder

1 Carin Winell

2 Hanna Johansson

3 Alexandra Nessmar

 

Colombia - Herrer

1 Aristobulo Cala

2 Marco Tulio Suesca

3 Luis Miguel Martinez

 

Colombia - Kvinder

1 Yeny Lorena Colmenares

2 Paula Andrea Patino

3 Diana Penuela

Israel - Herrer
1. Vlad Logionov
2. Saned Abu-Fares
3. Itamar Einhorn

Israel - Kvinder
1. Omer Shapira
2. Rotem Gafinovitz
3. Nofar Maoz

 

Australien - Herrer

1 Cameron Meyer

2 Kelland O'Brien

3 Scott Bowden

Se hele resultatet her

 

Australien - Kvinder

1 Sarah Roy

2 Grace Brown

3 Lauretta Hanson


Tyskland - Herrer
1 Maximilian Schachmann
2 Jonas Koch
3 Georg Zimmermann

 

Tyskland - Kvinder
1 Lisa Brennauer

2 Liane Lippert

3 Ricarda Bauerfeldt

 

Slovenien - Herrer

1 Matej Mohoric

2 Jan Polanc

3 Luka Mezgec

 

Slovenien - Kvinder

1 Eugenia Bujak

2 Ursa Pintar
3 Spela Kern


Norge - Herrer

1 Tobias Foss

2 Anders Skaarseth

3 Kristian Aasvold


Norge - Kvinder
1 Vita Heine

2 Emilie Moberg

3 Ingvild Gaskjenn

 

Polen - Herrer

1 Maciej Paterski

2 Alan Banaszek

3 Lukasz Owsian

 

Polen - Kvinder

1 Karolina Karasiewicz

2 Daria Pikulik

3 Dominika Wlodarczyk

 

Slovakiet - Herrer

1 Peter Sagan

2 Matus Stocek

3 Lukas Kubis

 

Slovakiet - Kvinder

1 Tereza Medvedova

2 Radka Paulechova

3 Nora Jencusova

 

USA - Herrer

1 Joey Rosskopf
2 Brent Bookwalter
3 Kyle Murphy

 

USA - Kvinder

1 Lauren Stephens

2 Coryn Rivera

3 Veronica Evans

 

Irland - Herrer
1
2
3

 

Irland - Kvinder

1

2

3

 

Rusland - Herrer

1 Artem Nych
2 Ilnur Zakarin
3 Ivan Rovny

 

Rusland - Kvinder

1 Seda Krylova

2 Daria Fomina

3 Tamara Dronova-Balabolina

 

Schweiz - Herrer

1 Silvan Dillier

2 Simon Pellaud

3 Johan Jacobs

 

Schweiz - Kvinder

1 Marlen Reusser

2 Elise Chabbey

3 Noemi Ruegg

 

Østrig - Herrer

1 Patrick Konrad

2 Marco Haller

3 Patrick Gamper

 

Østrig - Kvinder

1 Kathrin Schweinberger

2 Verena Eberhardt

3 Christina Schweinberger

 

Portugal - Herrer

1 Jose Neves

2 Rui Oliveira

3 Gaspar Goncalves

 

Portugal - Kvinder
1 Maria Martins
2 Daniela Campos
3 Daniela Pereira

 

Tjekkiet - Herrer

1 Michael Kukrle

2 Dominik Neuman

3 Daniel Turek

 

Tjekkiet - Kvinder

1 Tereza Medvedova

2 Radka Paulenchová

3 Nora Jencusova

 

New Zealand - Herrer

1 George Bennett

2 Michael Torckler

3 Ryan Christensen

Se hele resultatet

 

New Zealand - Kvinder

1 Georgia Williams

2 Kate McCarthy

3 Sharlotte Lucas

 

Luxembourg - Herrer

1 Kevin Geniets

2 Jempy Drucker

3 Loic Bettendorff

 

Luxembourg - Kvinder

1 Christine Majerus

2 Sophie Margue

3 Mia Berg

 

Canada - Herrer

1

2

3

 

Canada - Kvinder

1

2

3

 

Sydafrika - Herrer

1 Mark Oliver Pritzen

2 Willie Smit

3 Nickolas Dlamini

Se hele resultatet

 

Sydafrika - Kvinder

1 Hayley Preen

2 Carla Oberholzer

3 Frances Janse van Rensburg

 

Kazakhstan - Herrer

1 Yevgeniy Fedorov

2 Yevgeniy Gidich

3 Artyom Zakharov

 

Kazakhstan - Kvinder

1 Yevgeniy Fedorov

2 Yevgeniy Gidich

3 Artyom Zakharov

 

Estland - Herrer
1 Mihkel Raim
2 Karl Patrick Lauk
3 Alo Jakin

 

Estland - Kvinder

1 Aidi Gerde Tuisk

2 Mari-Liis Möttus

3 Laura Lizette Sander

 

Ecuador - Herrer

1 Alexander Jefferson Cepeda

2 Byron Guamá

3 Jorge Montenegro

 

Ecuador - Kvinder

1 Miryam Nunez

2 Daniela Jimenez

3 Nikole Pamela Narvaez Pita

 

Hviderusland - Herrer

1. Stanislau Bazhkou 

2. Mark Grinkevich

3. Yauhen Sobal

 

Hviderusland - Kvinder

1. Tatiana Sharakova

2. Hanna Tserakh

3. Alina Abramenko


Kroatien - Herrer
1 Viktor Potocki
2 Fran Miholjevic
3 Filip Kvasina

Kroatien - Kvinder
1 Maja Perinovic
2 Mia Radotic
3 Maja Marukic

Letland - Herrer

1 Toms Skujins
2 Andzs Flaksis
3 Maris Bogdanovics

 

Letland - Kvinder

1 Lina Svarinska

2 Dana Rozlapa

3 Lija Laizane

 

Ukraine - Herrer
1 Andrii Ponomar
2 Anatoliy Budyak
3 Andriy Kulyk

 

Ukraine - Kvinder

1
2
3
 

Eritrea - Herrer
1
2
3
 

Eritrea - Kvinder

1
2
3

Argentina - Herrer

1
2
3
 

Argentina - Kvinder

1
2
3
 

Japan - Herrer
1
2
3

Japan - Kvinder
1
2
3
 

Rumænien - Herrer




 

Rumænien - Kvinder

1
2
3
 

Venezuela - Herrer

1. Luis Gomez
2. Angel Pulgar
3. Robert Sierra
 

Venezuela - Kvinder

1. Willmarys Moreno
2. Katherine Clemant
3. Maria Briceño Jimenez
 

Litauen - Herrer
1 Ignatas Konovalovas
2 Aivaras Mikutis
3 Evaldas Siskevicius
 

Litauen - Kvinder

1 Inga Cilvinaite
2 Akvile Gedraityte
3 Olivija Baleisyte
 

Brasilien - Herrer

1
2
3
 

Brasilien - Kvinder

1
2

3

 

Tyrkiet - Herrer
1 Onur Balkan
2 Batuhan Özgür
3 Ahmet Örken


Etiopien - Herrer
1 Hailemelekot Hailu
2 Abdul Abdureazak
3 Addisu Belachew

Etiopien - Kvinder

1 Trhas Tesfay
2 Serkalen Taye Watango
3 Etenshe Tafese
 

Serbien - Herrer

1 Dušan Rajović
2 Stefan Stefanović
3 Vejlko Stojnić

 

Serbien - Kvinder

1 Jelena Eric

3
 

Ungarn - Herrer
1 Viktor Filutas
2 Zsolt Istlstekker
3 Gergo Orosz
 

Ungarn - Kvinder

1 Kata Blanka Vas
2 Barbara Benko
3 Zsofia Szabo
 

Finland - Herrer

1 Joonas Henttala
2 Ukko Peltonen
3 Antti-Jussi Juntunen
 

Finland - Kvinder

1 Antonia Gröndahl
2 Minna-Maria Kangas
3 Meri Helmi
 

Namibia - Herrer

1 Drikus Coetzee

2 Tristan De Lange

3 Ingram Cuff

Se resultatet her

 

Namibia - Kvinder

1 Vera Looser

2 Gabriela Rath

3 Risa Dreyer

 

Qatar - Herrer

1 Afif Abdullah

2 Hamad Afif

3 Khalil Abduljanan

Se hele resultatet

 

Thailand - Herrer

1 Sarawut Sirironnachai

2 Peerapol Chawchiangkwang

3 Thanakhan Chaiyasombat

Se hele resultatet

 

Thailand - Kvinder

1 Supaksorn Nuntana

2 Phetdarin Somrat

3 Chanpeng Nontasin

Se hele resultatet

 

Saudi Arabien - Kvinder

1 Ahlam Alzaid

2 Sara Almadhi

3 Maha Aljaafari

Annonce

DEL
INFO
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
DM - Juniorer
Nyheder
DM - Kvinder
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Tour de Pologne(2.UWT) 09/08-15/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 12/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger