Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Juni måned er lig med nationale mesterskaber. Det er endnu engang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder kan køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står linjeløb på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.
Annonce
Danmark - Herrer
1 Mads Würt Schmidt
2 Frederik Wandahl
3 Mathias Norsgaard
Danmark - Kvinder
1 Amalie Dideriksen
2 Emma Norsgaard
3 Cecilie Uttrup Ludwig
Danmark - Herre Junior
1 Carl-Frederik Bevort
2 Nicolai Wandahl
3 Lukas Land Sørensen
Danmark - Dame Junior
1 Solbjørk Minke Anderson
2 Julie Lillelund
3 Laura Auerbach-Lind
Italien - Herrer
1 Sonny Colbrelli
2 Fausto Masnada
3 Samuele Zoccarato
Italien - Kvinder
1 Elisa Longo Borghini
2 Tatiana Guderzo
3 Ilaria Sanguineti
Frankrig - Herrer
1 Remi Cavagna
2 Rudy Molard
3 Damien Touze
Frankrig - Kvinder
1 Evita Muzic
2 Audrey Cordon-Ragot
Holland - Herrer
1 Timo Roosen
2 Sjoerd Bax
3 Oscar Riesebeek
Holland - Kvinder
1 Amy Pieters
2 Nancy van der Burg
Belgien - Herrer
1 Wout van Aert
2 Edward Theuns
3 Remco Evenepoel
Belgien - Kvinder
1 Lotte Kopecky
2 Julie van de Velde
Spanien - Herrer
1 Omar Fraile
2 Jesus Herrada
3 Alex Aranburu
Spanien - Kvinder
1. Mavi Garcia
2. Ane Santesteban
3. Sara Martin
Storbritannien - Herrer
1
2
3
Storbritannien - Kvinder
1
2
3
Sverige - Herrer
1 Victor Rundh
2 Richard Larsen
3 Lucas Eriksson
Sverige - Kvinder
1 Carin Winell
2 Hanna Johansson
3 Alexandra Nessmar
Colombia - Herrer
1 Aristobulo Cala
2 Marco Tulio Suesca
3 Luis Miguel Martinez
Colombia - Kvinder
1 Yeny Lorena Colmenares
2 Paula Andrea Patino
3 Diana Penuela
Israel - Herrer
1. Vlad Logionov
2. Saned Abu-Fares
3. Itamar Einhorn
Israel - Kvinder
1. Omer Shapira
2. Rotem Gafinovitz
3. Nofar Maoz
Australien - Herrer
1 Cameron Meyer
2 Kelland O'Brien
3 Scott Bowden
Australien - Kvinder
1 Sarah Roy
2 Grace Brown
3 Lauretta Hanson
Tyskland - Herrer
1 Maximilian Schachmann
2 Jonas Koch
3 Georg Zimmermann
Tyskland - Kvinder
1 Lisa Brennauer
3 Ricarda Bauerfeldt
Slovenien - Herrer
1 Matej Mohoric
3 Luka Mezgec
Slovenien - Kvinder
1 Eugenia Bujak
2 Ursa Pintar
3 Spela Kern
Norge - Herrer
1 Tobias Foss
2 Anders Skaarseth
3 Kristian Aasvold
Norge - Kvinder
1 Vita Heine
2 Emilie Moberg
3 Ingvild Gaskjenn
Polen - Herrer
1 Maciej Paterski
2 Alan Banaszek
3 Lukasz Owsian
Polen - Kvinder
1 Karolina Karasiewicz
2 Daria Pikulik
3 Dominika Wlodarczyk
Slovakiet - Herrer
1 Peter Sagan
2 Matus Stocek
3 Lukas Kubis
Slovakiet - Kvinder
1 Tereza Medvedova
2 Radka Paulechova
3 Nora Jencusova
USA - Herrer
1 Joey Rosskopf
2 Brent Bookwalter
3 Kyle Murphy
USA - Kvinder
1 Lauren Stephens
2 Coryn Rivera
3 Veronica Evans
Irland - Herrer
1
2
3
Irland - Kvinder
1
2
3
Rusland - Herrer
1 Artem Nych
2 Ilnur Zakarin
3 Ivan Rovny
Rusland - Kvinder
1 Seda Krylova
2 Daria Fomina
3 Tamara Dronova-Balabolina
Schweiz - Herrer
2 Simon Pellaud
3 Johan Jacobs
Schweiz - Kvinder
1 Marlen Reusser
3 Noemi Ruegg
Østrig - Herrer
1 Patrick Konrad
2 Marco Haller
3 Patrick Gamper
Østrig - Kvinder
2 Verena Eberhardt
3 Christina Schweinberger
Portugal - Herrer
1 Jose Neves
2 Rui Oliveira
Portugal - Kvinder
1 Maria Martins
2 Daniela Campos
3 Daniela Pereira
Tjekkiet - Herrer
1 Michael Kukrle
2 Dominik Neuman
3 Daniel Turek
Tjekkiet - Kvinder
1 Tereza Medvedova
2 Radka Paulenchová
3 Nora Jencusova
New Zealand - Herrer
1 George Bennett
2 Michael Torckler
New Zealand - Kvinder
1 Georgia Williams
2 Kate McCarthy
Luxembourg - Herrer
1 Kevin Geniets
2 Jempy Drucker
3 Loic Bettendorff
Luxembourg - Kvinder
1 Christine Majerus
2 Sophie Margue
3 Mia Berg
Canada - Herrer
1
2
3
Canada - Kvinder
1
2
3
Sydafrika - Herrer
1 Mark Oliver Pritzen
2 Willie Smit
Sydafrika - Kvinder
1 Hayley Preen
3 Frances Janse van Rensburg
Kazakhstan - Herrer
1 Yevgeniy Fedorov
2 Yevgeniy Gidich
3 Artyom Zakharov
Kazakhstan - Kvinder
1 Yevgeniy Fedorov
2 Yevgeniy Gidich
3 Artyom Zakharov
Estland - Herrer
1 Mihkel Raim
2 Karl Patrick Lauk
3 Alo Jakin
Estland - Kvinder
1 Aidi Gerde Tuisk
2 Mari-Liis Möttus
3 Laura Lizette Sander
Ecuador - Herrer
1 Alexander Jefferson Cepeda
2 Byron Guamá
3 Jorge Montenegro
Ecuador - Kvinder
1 Miryam Nunez
2 Daniela Jimenez
3 Nikole Pamela Narvaez Pita
Hviderusland - Herrer
1. Stanislau Bazhkou
2. Mark Grinkevich
3. Yauhen Sobal
Hviderusland - Kvinder
1. Tatiana Sharakova
2. Hanna Tserakh
3. Alina Abramenko
Kroatien - Herrer
1 Viktor Potocki
2 Fran Miholjevic
3 Filip Kvasina
Kroatien - Kvinder
1 Maja Perinovic
2 Mia Radotic
3 Maja Marukic
Letland - Herrer
1 Toms Skujins
2 Andzs Flaksis
3 Maris Bogdanovics
Letland - Kvinder
1 Lina Svarinska
2 Dana Rozlapa
3 Lija Laizane
Ukraine - Herrer
1 Andrii Ponomar
2 Anatoliy Budyak
3 Andriy Kulyk
Ukraine - Kvinder
1
2
3
Eritrea - Herrer
1
2
3
Eritrea - Kvinder
1
2
3
Argentina - Herrer
1
2
3
Argentina - Kvinder
1
2
3
Japan - Herrer
1
2
3
Japan - Kvinder
1
2
3
Rumænien - Herrer
1
2
3
Rumænien - Kvinder
1
2
3
Venezuela - Herrer
1. Luis Gomez
2. Angel Pulgar
3. Robert Sierra
Venezuela - Kvinder
1. Willmarys Moreno
2. Katherine Clemant
3. Maria Briceño Jimenez
Litauen - Herrer
1 Ignatas Konovalovas
2 Aivaras Mikutis
3 Evaldas Siskevicius
Litauen - Kvinder
1 Inga Cilvinaite
2 Akvile Gedraityte
3 Olivija Baleisyte
Brasilien - Herrer
1
2
3
Brasilien - Kvinder
1
2
3
Tyrkiet - Herrer
1 Onur Balkan
2 Batuhan Özgür
3 Ahmet Örken
Etiopien - Herrer
1 Hailemelekot Hailu
2 Abdul Abdureazak
3 Addisu Belachew
Etiopien - Kvinder
1 Trhas Tesfay
2 Serkalen Taye Watango
3 Etenshe Tafese
Serbien - Herrer
1 Dušan Rajović
2 Stefan Stefanović
3 Vejlko Stojnić
Serbien - Kvinder
1 Jelena Eric
2
3
Ungarn - Herrer
1 Viktor Filutas
2 Zsolt Istlstekker
3 Gergo Orosz
Ungarn - Kvinder
1 Kata Blanka Vas
2 Barbara Benko
3 Zsofia Szabo
Finland - Herrer
1 Joonas Henttala
2 Ukko Peltonen
3 Antti-Jussi Juntunen
Finland - Kvinder
1 Antonia Gröndahl
2 Minna-Maria Kangas
3 Meri Helmi
Namibia - Herrer
1 Drikus Coetzee
2 Tristan De Lange
3 Ingram Cuff
Namibia - Kvinder
1 Vera Looser
2 Gabriela Rath
3 Risa Dreyer
Qatar - Herrer
1 Afif Abdullah
2 Hamad Afif
Thailand - Herrer
1 Sarawut Sirironnachai
2 Peerapol Chawchiangkwang
3 Thanakhan Chaiyasombat
Thailand - Kvinder
Saudi Arabien - Kvinder
1 Ahlam Alzaid
2 Sara Almadhi
3 Maha Aljaafari
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Overblik: Nationale enkeltstartsmestre 2021
ColoQuick-rytter i nyt kollaps
Kongstad mod WorldTouren: Overraskede mig selv
Norsgaard efter DM-bronze: Håber jeg fik skabt et show
Mads Würtz: Det bliver en smuk garderobe