Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Overblik: Nationale mesterskaber i linjeløb

Overblik: Nationale mesterskaber i linjeløb

27. juni 2022 08:45Foto: Feltet.dk

Juni er lig med nationale mesterskaber. Det er endnu en gang tid til at finde ud af, hvem der de næste 12 måneder skal køre i nationale mesterskabstrikoter, når der står enkeltstart på programmet. Vi giver dig i denne artikel et løbende overblik.

Danmark - Herrer

1. Alexander Kamp

2. Mads Pedersen

3. Mikkel Honoré

 

Danmark - Kvinder

1. Cecilie Uttrup Ludwig

2. Emma Norsgaard

3. Amalie Dideriksen

 

Danmark - Herre U23 

1. Rasmus Søjberg Pedersen
2. Sebastian Kolze Changizi

3. Carl-Frederik Bevort

 

Danmark - Herre Junior 

1. Henrik Breiner Pedersen

2. Theodor Storm

3. Mads Landbo

 

Danmark - Dame Junior

1. Solbjørk Minke Anderson

2. Victoria Lund

3. Ida Mechlenborg Krum

 

Italien - Herrer 

1. Filippo Zana

2. Lorenzo Rota

3. Samuele Battistella

 

Italien - Kvinder

1. Elisa Balsamo

2. Rachele Barbieri

3. Barbara Guarischi

 

Holland - Herrer 

1. Pascal Eenkhoorn
2. Daan Hoole
3. Taco van der Hoorn

 

Holland - Kvinder

1. Riejanne Markus
2. Shirin Van Anrooij
3. Lorena Wiebes

 

Belgien - Herrer

1. Tim Merlier

2. Jordi Meeus

3. Jasper Philipsen


Belgien - Kvinder 

1. Kim de Baat

2. Fien van Eynde

3. Sara Maes

 

Spanien - Herrer 

1. Carlos Rodriguez

2. Jesus Herrada

3. Alex Aranburu

 

Spanien - Kvinder 
1. Mavi Garcia
2. Sandra Alonso
3. Iurani Blanco

 

Frankrig - Herrer 

1. Florian Senechal

2. Anthony Turgis

3. Axel Zingle

 

Frankrig - Kvinder 

1. Audrey Cordon-Ragot
2. Gladys Verhulst
3. Noemi Abgrall

 

Storbritannien - Herrer
1. Mark Cavendish

2. Samuel Watson

3. Alexandar Richardson

 

Storbritannien - Kvinder

1. Alice Towers

2. Pfeiffer Georgi

3. Anna Henderson

 

Colombia - Herrer 

1. Sergio Higuita
2. Yeison Alejandro Rincon
3. Esteban Chaves

 

Colombia - Kvinder

1. Lina Marcela Hernandez
2. Yesi Tatiana Dueñas
3. Camila Andrea Valbuena

 

Australien - Herrer 

1. Luke Plapp
2. James Whelan
3. Brendan Johnston

 

Australien - Kvinder

1. Nicole Frain

2. Grace Brown

3. Alyssa Polites

 

Tyskland - Herrer
1. Nils Politt

2. Nikias Arndt

3. Simon Geschke

 

Tyskland - Kvinder 
1. Liane Lippert

2. Ricarda Bauerfiend

3. Nadine Gill

 

Slovenien - Herrer 

1. Kristjian Koren

 

Slovenien - Kvinder 

1. Eugenia Bujak

2. Spela Kern

3. Ursa Pintar


Norge - Herrer 

1. Rasmus Tiller

2. Alexander Kristoff

3. Edvald Boasson Hagen

 

Norge - Kvinder 

1. Malin Eriksen

2. Vibeke Lystad

3. Mari Hole Mohr

 

Polen - Herrer 

1. Norbert Banaszek

2. Szymon Rekita

3. Lukasz Owsian

 

Polen - Kvinder 

1. Wiktoria Pikulik
2. Dorota Przezak
3. Daria Pikulik

 

Slovakiet - Herrer 

1. Peter Sagan

2. Lukas Kubis

3. Matus Stocek

 

Slovakiet - Kvinder 

1. Nora Jencusova
2. Barbora Svrckova
3. Tereza Medvedova

 

USA - Herrer 

1. Kyle Murphy

2. Tyler Stites

3. Magnus Sheffield

 

USA - Kvinder 

1. Emma Langley

2. Lauren De Crescenzo

3. Lauren Stephens

 

Irland - Herrer 
1. Rory Townsend

2. Cormac McGeough

3. Ben Healy

 

Irland - Kvinder 

1. AliceI Sharpe - BCT
2. MiaI Griffin - BCT
3. FionaI Mangan- BCT 

 

Schweiz - Herrer

1. Robin Froidevaux

2. Sebastien Reichenbach

3. Colin Stüssi

 

Schweiz - Kvinder

1. Caroline Baur

2. Sina Frei

3. Lara Krähemann

 

Østrig - Herrer

1. Felix Grossschartner

2. Patrick Gamper

3. Lukas Pöstlberger

 

Østrig - Kvinder 

1. Christina Schweinberger

2. Anna Kiesenhofer

3. Kathrin Schweinberger

 

Sverige - Herrer 

1. Lucas Eriksson

2. Tobias Ludvigsson

3. Jacob Eriksson

 

Sverige - Kvinder 

1. Jenny Rissveds
2. Emilia Fahlin
3. Julia Borgström

 

Portugal - Herrer 

1. Joao Almeida

2. Tiago Antunes

3. Fabio Costa

 

Portugal - Kvinder
1. Daniela Campos
2. Sofia Gomes

3. Daniela Perreira

 

Tjekkiet - Herrer

1. Matej Zahalka

2. Jan Barta

3. Adam Toupalik

 

Tjekkiet - Kvinder 

1. Tereza Neumanova
2. Nikola Bajgerova
3. Kristyna Zemanova

 

New Zealand - Herrer 

1. James Fouche
2. Tom Sexton
3. Laurence Pithie

 

New Zealand - Kvinder

1. Olivia Ray

2. Ally Wollaston
3. Georgia Williams

 

Luxembourg - Herrer

1. Colin Heiderscheid

2. Noe Ury

3. Alexandre Kess

 

Luxembourg - Kvinder

1. Christine Majerus

2. Isabella Klein

 

Canada - Herrer

1. Pier-Andre Cote

2. Guillaume Boivin

3. Benjamin Perry

 

Canada - Kvinder

1. Maggie Coles-Lyster

2. Alison Jackson

3. Simone Boilard

 

Sydafrika - Herrer

1. Reinardt Janse van Rensburg

2. Willie Smit
3. Marc Oliver Pritzen

 

Sydafrika - Kvinder

1. Frances Janse van Rensburg

2. Hayley Preen

3. Carla Oberholzer

 

Kazakhstan - Herrer​
1. Yegeniy Gidich
2. Artyom Zakharov
3. Gleb Brussenskiy

 

Kazakhstan - Kvinder

1. Rinata Sultanova

2. Akpeiil Ossim

3. Kristina Stuzhuk

 

Estland - Herrer
1. Mihkel Raim

2. Siim Kiskonen

3. Gert Joeaar

 

Estland - Kvinder

1. Ann-Christine Allik

2. Mari-Liis Mottus

3. Kai Lugend

 

Ecuador - Herrer

1. Richard Hueras

2. Richard Carapaz
3. Jonathan Klever Caicedo

 

Ecuador - Kvinder

1. Esther Jessica Galarza

2. Michela Adriana Molina

3. Paula Andrea Jara


Kroatien - Herrer

1. Carlo Jurisevic

2. Antonio Barac

3. Ivan Bratic

Kroatien - Kvinder
1. Matea Deliu

2. Mia Radotic

3. Andrea Heged

Letland - Herrer

1. Emils Lepins

2. Andzs Flaksis

3. Pauls Rubenis

 

Letland - Kvinder

1. Anastasia Carbonari

2. Dana Rozlapa

3. Lija Laizane

 

Eritrea - Herrer 
1. Merhawi Kudus

2. Natnael Tesfatsion

3. Niyat Russom

 

Eritrea - Kvinder

1. Monalisa Araya

2. Kisanet Weldemichael

3. Adiam Dawit

Argentina - Herrer 

1. Emiliano Contreras

2. Lucas Manuel Gaday
3. German Nicolas Tivani

 

Argentina - Kvinder

1. Maribel Roxana Aguirre

2. Sofia Martelli

3. Anabel Ruiz
 

Japan - Herrer 
1. Yukiya Arashiro

2. Yudai Arashiro

3. Masaki Yamamoto


Japan - Kvinder 
 

 

Rumænien - Herrer

1. Emil Dima

2. Valentin Plesea

3. Serghei Tvetcov
 

Rumænien - Kvinder

 

 

Grækenland - Herrer

1. Georgios Bouglas

2. Christopoulos Panagiotis

3. Polychronis Tzortzakis

 

Grækenland - Kvinder
1 Varvara Fasoi - Eneicat - RBH Global 

2 Aikaterini Eleftheriadou
3 Argiro Milaki

 

Venezuela - Herrer 

1. Orluis Aular
2. Xavier Antonio Quevedo
3. Yurgen Ramirez

 

Venezuela - Kvinder

1. Andisabel Luque

2. Lilibeth Chacon

3. Wilmarys Moreno

 

Litauen - Herrer

1. Venantas Lasinis

2. Aivaras Mikutis

3. Ignatas Konovalovas

 

Litauen - Kvinder

1. Rasa Leleivyte

2. Olivija Baleisyte

3. Inga Cesuliene

 

Serbien - Herrer

1. Dusan Rajovic

2. Ognjen Ilic

3. Veljko Stojnic

 

Serbien - Kvinder


 

Ungarn - Herrer

1. Attila Valter
2. Marton Dina
3. Barnabas Peak

 

Ungarn - Kvinder

1. Kata Blanka Vas

2. Dorka Jordan

3. Petra Zsanko


Tyrkiet - Herrer

1. Mustafa Sayar

2. Halil Ibrahim Dogan

3. Onur Balkan

Tyrkiet - Kvinder

1. Azize Bekar
2. Keziban Koyun
3. Fatma Sezer
 

Finland - Herrer 

1. Anders Bäckman

2. Riku Övermark

3. Antti-Jussi Juntunen

 

Finland - Kvinder

1. Anniina Ahtosalo

2. Laura Vainionpää

3. Antonia Gröndahl

 

Namibia - Herrer

1. Drikus Coetzee
2. Hugo Hahn

3. Jean-Paul Burger

 

Namibia - Kvinder

1. Vera Looser

2. Courtney Liebenberg

3. Melissa Hinz

 

Thailand - Herrer 

1. Janluang Jetsada
2. Sarawut Sirironnachai

3. Patompob Phonarjthan

 

Thailand - Kvinder

1. Jutatip Mannephan

2. Supaksorn Nuntana

3. Chaniporn Batriya 

 

Israel - Herrer

1. Itamar Einhorn
2. Guy Sagiv
3. Omer Goldstein

 

Israel - Kvinder

1. Omer Shapira - EF Education

 

Panama - Herrer

1. Bolivar Espinoza

2. Alex Antonio Strah

3. Randish Abdul Lorenzo

 

Panama - Kvinder

1. Wendy Ducreux

2. Cristina Michelle Mata

3. Annibel Emilia Prieto

 

Costa Rica - Herrer

1. Jason Huertas
2. Pablo Mudarra
3. Jospeh Chavarria

 

Costa Rica - Kvinder

1. Krissia Araya

2. Estefanie Alvarez
3. Angie Paola Bogantes

DEL
INFO
Lister
Nyheder
Nationale mesterskaber
Nyheder Profil Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Polynormande(1.1) 14/08

Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08

La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08

Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

EM - Herrer(CC) 14/08

Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08

EM - Kvinder (Enkeltstart)(CCW) 17/08

One Belt One Road Nation'...(2.NCUP) 17/08-19/08

EM - Herrer (Enkeltstart)(CC) 17/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 18/08-28/08

Vuelta a España(2.UWT) 19/08-11/09

EM - Kvinder(CCW) 21/08

BEMER Cyclassics(1.UWT) 21/08

Schaal Sels Merksem(1.1) 21/08

Egmont Cycling Race(1.1) 23/08

Tour Poitou - Charentes(2.1) 23/08-26/08

Druivenkoers - Overijse(1.1) 24/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger