Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Overblik: Starttider til VM i enkeltstart for juniorer

Overblik: Starttider til VM i enkeltstart for juniorer

21. september 2021 11:30Foto: Innsbruck-Tirol 2018 / Jan Hetfleisch

Enkeltstarterne fortsætter ved årets VM i Flandern, og i dag er det såvel juniorherrer som juniorkvinder, der skal ud på ruten. Vi giver dig her et overblik over dagens starttider.

Annonce

På tredjedagen ved årets VM er der igen flere danskere i aktion, denne gang i de to yngste klasser i kampen mod uret.

 

Victoria Lund og Laura Auerbach-Lind skal repræsentere Danmark før middag i en disciplin, hvor de to danskere er oppe mod hård international konkurrence i et stærkt juniorfelt.

 

På herresiden er det til gengæld Gustav Wang og Carl-Frederik Bevort, der skal bære den danske landsholdstrikot i jagten på et flot resultat. Også her er nogle af årets bedste juniorer med i et stærkt felt, der nok skal udfordre danskerne.

 

Hos kvindejuniorerne kører den første rytter ned af startrampen klokken 10.30, mens Alena Ivanchenko som sidste rytter starter 11.52.

 

Hos herrerne er der start 14.55, mens belgiske Alec Segaert slutter af 16.37. Alle de danske deltagere er herunder markeret med fed skrift.

 

Starttider for kvindejuniorer ved VM i enkeltstart 2021:

1. Kristina Gilfanova - Rusland 10:30:00
2. Anna Kuskova - Uzbekistan 10:31:30
3. Kitija Siltumena - Letland 10:33:00
4. Laura Auerbach-Lind - Danmark 10:34:30
5. Bota Batyrbekova - Kazakhstan 10:36:00
6. Sara Moreno Benitez - Colombia 10:37:30
7. Catilin Thompson - Sydafrika 10:39:00
8. Tamara Szalinska - Polen 10:40:30
9. Alla Marushchuk - Ukraine 10:42:00
10. Pija Galof - Slovenien 10:43:30
11. Elisabeth Ebras - Estland 10:45:00
12. Lilly Ujfalusi - Canada 10:46:30
13. Anaelle Gaillard - Schweiz 10:48:00
14. Marith Vanhove - Belgien 10:49:30
15. Nahia Imaz Perez - Spanien 10:51:00
16. Makayla MacPherson - USA 10:52:30
17. Madelaine Leech - Storbritannien 10:54:00
18. Carlotta Cipressi - Italien 10:55:30
19. Julia Kopecky - Tjekkiet 10:57:00
20. Flavie Boulais - Frankrig 10:58:30
21. Wilma Aintila - Finland 11:00:00
22. Anna van der Meiden - Holland 11:01:30
23. Selma Lantzsch - Tyskland 11:03:00
24. Inna Abaidullina - Rusland 11:04:30
25. Serena Jeanette Torres - El Salvador 11:06:00
26. Yelena Mandrakova - Kazakhstan 11:07:30
27. Eleni Koukouma - Cypern 11:09:00
28. Victoria Lund - Danmark 11:10:30
29. Evelina Ermane Marcenko - Letland 11:12:00
30. Ivana Tonkova - Bulgarien 11:13:30
31. Margarita Misyurina - Uzbekistan 11:15:00
32. Marie Schreiber - Luxembourg 11:16:30
33. Aukse Strainyte - Litauen 11:18:00
34. Daniele Schmidsberger - Østrig 11:19:30
35. Gabriela Lopez Irreno - Colombia 11:21:00
36. Chante Olivier - Sydafrika 11:22:30
37. Amalie Christensen - Norge 11:24:00
38. Maja Wroblewska - Polen 11:25:30
39. Olena Rebrakova - Ukraine 11:27:00
40. Nika Bobnar - Slovenien 11:28:30
41. Karin Soderqvist - Sverige 11:30:00
42. Laura Lizette Sander - Estland 11:31:30
43. Tereza Kurnicka - Slovakiet 11:33:00
44. Nicole Bradbury - Canada 11:34:30
45. Fiona Zimmermann - Schweiz 11:36:00
46. Febe Jooris - Belgien 11:37:30
47. Laia Puigdefabregas Ariz - Spanien 11:39:00
48. Olivia Cummins - USA 11:40:30
49. Zoe Backstedt - Storbritannien 11:42:00
50. Francesca Barale - Italien 11:43:30
51. Eliska Kvasnickova - Tjekkiet 11:45:00
52. Eglantine Rayer - Frankrig 11:46:30
53. Anniina Ahtosalo - Finland 11:48:00
54. Elise Uijen - Holland 11:49:30
55. Antonia Niedermaier - Tyskland 11:51:00
56. Alena Ivanchenko - Rusland 11:52:30

Starttider for herrejuniorer ved VM i enkeltstart 2021:

1. Jonathan Vervenne - Belgien 14:55:00
2. Joshua Tarling - Storbritannien 14:56:00
3. Isaac del Toro Romero - Mexico 14:57:00
4. Daniil Zarakovskiy - Rusland 14:58:00
5. Brayan Molano Alvarado - Colombia 14:59:00
6. Maxim Taraskin - Kazakhstan 15:00:00
7. Robin Donze - Schweiz 15:01:00
8. Jack Carswell - New Zealand 15:02:00
9. Axel Kallberg - Finland 15:03:00
10. Michael Leonard - Canada 15:04:00
11. Alexander Millner - Bermuda 15:05:00
12. Vladislav Troman - Uzbekistan 15:06:00
13. Goncalo Tavares - Portugal 15:07:00
14. Khaled Mansouri - Algeriet 15:08:00
15. Jason Eggett - Sydafrika 15:09:00
16. Zeteny Szijarto - Ungarn 15:10:00
17. Dejan Cogoljevic - Serbien 15:11:00
18. Matyas Kopecky - Tjekkiet 15:12:00
19. Mathieu Kockelmann - Luxembourg 15:13:00
20. Dmytro Polupan - Ukraine 15:14:00
21. Alexander Gustin - USA 15:15:00
22. Joost Brinkman - Holland 15:16:00
23. Gustav Wang - Danmark 15:17:00
24. Luis-Joe Luehrs - Tyskland 15:18:00
25. Romet Pajur - Estland 15:19:00
26. Johan Ravnoey - Norge 15:20:00
27. Kacper Gieryk - Polen 15:21:00
28. Tommaso Bessega - Italien 15:22:00
29. Conal Scully - Irland 15:23:00
30. Eddy le Huitouze - Frankrig 15:24:00
31. Haimar Etxeberria Ansalas - Spanien 15:25:30
32. Cian Uijtdebroeks - Belgien 15:27:00
33. Samandar Sultanov - Uzbekistan 15:28:30
34. Kiya Rogora - Etiopien 15:30:00
35. Lewis Bower - New Zealand 15:31:30
36. Brayan Vargas Hernandez - Colombia 15:33:00
37. Nicolas Gojkovic - Kroatien 15:34:30
38. Liam Flannery - Bermuda 15:36:00
39. Jomantas Venckus - Litauen 15:37:30
40. Jan Christen - Schweiz 15:39:00
41. Dylan Bibic - Canada 15:40:30
42. Matias Sanchez Jimenez - Mexico 15:42:00
43. Leevi Kervinen - Finland 15:43:30
44. Chrisotpher Miranda - Panama 15:45:00
45. Antonio Morgado - Portugal 15:46:30
46. Constantinos Ioannou - Cypern 15:48:00
47. Finlay Pickering - Storbritannien 15:49:30
48. Pablo Bonilla - Uruguay 15:51:00
49. Derex Segarra Alvarado - Puerto Rico 15:52:30
50. Miguel Iturrieta Wilson - Chile 15:54:00
51. Yan Luis Arrieta Diaz - Cuba 15:55:30
52. Jaka Spoljar - Slovenien 15:57:00
53. Gabriel Grozev - Bulgarien 15:58:30
54. Mihneau-Alexandru Harasim - Rumænien 16:00:00
55. Artemii Khomiakov - Rusland 16:01:30
56. Matiss Kalverss - Letland 16:03:00
57. Andrey Remkhe - Kazakhstan 16:04:30
58. Oussama Abdellah Momouni - Algeriet 16:06:00
59. Etienne Tuyizere - Rwanda 16:07:30
60. Pedri Crausse - Sydafrika 16:09:00
61. Martin Svrcek - Slovakiet 16:10:30
62. Bence Meszaros - Ungarn 16:12:00
63. Mihajlo Stolic - Serbien 16:13:30
64. Stepan Telecky - Tjekkiet 16:15:00
65. Marco Schrettl - Østrig 16:16:30
66. Noe Ury - Luxembourg 16:18:00
67. Maksym Varenyk - Ukraine 16:19:30
68. Cole Kessler - USA 16:21:00
69. Tibor del Grosso - Holland 16:22:30
70. Carl-Frederik Bevort - Danmark 16:24:00
71. Mortiz Kaersten - Tyskland 16:25:30
72. Madis Mihkels - Estland 16:27:00
73. Trym Brennsaeter - Norge 16:28:30
74. Mateusz Gajdulewicz - Polen 16:30:00
75. Samuele Bonetto - Italien 16:31:30
76. Darren Rafferty - Irland 16:33:00
77. Romain Gregoire - Frankrig 16:34:30
78. Ivan Romeo Abad - Spanien 16:36:00
79. Alec Segaert - Belgien 16:37:30

Annonce

DEL
INFO
VM - Juniorer
Nyheder
Laura Auerbach-Lind
Nyheder
Carl-Frederik Bevort
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Women's WorldTour Ronde v...(1.WWT) 23/10

Ronde van Drenthe(1.1) 24/10

Saudi Tour(2.1) 19/10-23/10

Women's WorldTour Ronde v...(1.WWT) 23/10

Ronde van Drenthe(1.1) 24/10

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger