Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Paolo Bettini sejrede igen i Italien

Paolo Bettini sejrede igen i Italien

09. marts 2006 17:030
Paolo Bettini sejrede nok engang i det italienske etapeløb, Tirreno-Adriatico. Sejren kom i hus, da italieneren kom først over stregen foran Erik Zabel (Milram) og Mikhaylo Khalilov (Team L.P.R).

Dagens etape startede i Tivoli og sluttede i Frascati efter 171 km. Etapen brød på flere udbrud, men det lykkedes feltet, at få samlet tropperne og i spurten var Bettini igen bedst.

Samlet er det fortsat Bettini, der fører.

Resultat af 2. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 4.03.19 (42.167 km/t)
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram
3 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
4 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
5 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
6 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
7 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
8 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
9 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
10 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole
11 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
12 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
13 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
14 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
15 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
16 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
17 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
18 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank
19 Hugo Sabido (Por) Barloworld
20 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
22 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
23 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
24 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
25 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
26 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
27 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
28 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone
30 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team
31 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
32 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
33 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.
34 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
35 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
36 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
37 Victor Hu Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
38 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
39 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
40 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
41 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
42 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
43 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
44 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
45 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
46 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
47 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
48 Ivan Basso (Ita) Team CSC
49 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
50 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
51 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
52 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
53 Marco Velo (Ita) Team Milram
54 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
55 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
56 Luca Paolini (Ita) Liquigas 0.13
57 Alessandr Petacchi (Ita) Team Milram 0.17
58 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 0.34
59 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.42
60 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.45
61 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
62 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
63 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 0.47
64 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
65 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
66 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
67 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R. 0.57
68 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 0.59
69 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.05
70 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
71 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
72 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
73 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
74 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
75 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 1.09
76 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.16
77 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.24
78 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
79 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
80 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
81 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare
82 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
83 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
84 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
85 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 2.10
86 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.28
87 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.32
88 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 3.29
89 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux
90 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
92 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
93 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
94 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
95 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team
96 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
97 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone
98 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
99 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
100 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
101 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
102 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
103 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
104 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
105 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
106 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
107 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
108 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
109 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
110 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 4.50
111 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
112 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram
113 Christian Knees (Ger) Team Milram
114 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
115 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
116 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
117 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
118 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
119 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
120 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone
121 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone
122 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
123 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
124 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
125 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.
126 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
127 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
128 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
129 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
130 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
131 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 6.01
132 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
133 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 7.44
134 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas
135 Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone
136 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team
137 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
138 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
139 Gene Bates (Aus) Team L.P.R.
140 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
141 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team
142 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
143 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
144 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team
145 Bram De Groot (Ned) Rabobank
146 Marco Milesi (Ita) Liquigas
147 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
148 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
149 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
150 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
151 Igor Astarloa (Spa) Barloworld
152 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
153 Mads Christensen (Den) Barloworld
154 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 9.45
155 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
156 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
157 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.34
158 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
159 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
160 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
161 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
162 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
163 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
164 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
165 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
166 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
167 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
168 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
169 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
170 Marc Wauters (Bel) Rabobank
171 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
172 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
173 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
174 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
175 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
176 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
177 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
178 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
179 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
180 Enrico Degano (Ita) Barloworld
181 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems
182 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
183 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
184 Mauro Facci (Ita) Barloworld
185 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
186 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
187 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone
188 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
189 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
190 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
191 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
192 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
193 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
194 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
195 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 13.45
196 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom

Udgået på dagens etape
DNF Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
DNF Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
DNS Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital

Samlet stilling efter 2. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 8.11.54
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram 0.08
3 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 0.16
4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
5 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.20
6 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
7 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
8 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
9 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
10 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
11 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
12 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
13 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
14 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
15 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone
16 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
18 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
19 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
20 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
21 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team
22 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC
23 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
24 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
25 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
26 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
27 Hugo Sabido (Por) Barloworld
28 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole
29 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
30 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
31 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
32 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
33 Ivan Basso (Ita) Team CSC
34 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
35 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
37 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
39 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
40 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
41 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
42 Victor Hu Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
43 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
44 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
45 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir
46 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank
47 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
48 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux
49 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
50 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
51 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
52 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
53 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
54 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 0.47
55 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 0.49
56 Luca Paolini (Ita) Liquigas
57 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 0.54
58 Marco Velo (Ita) Team Milram 1.03
59 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 1.05
60 Alessandr Petacchi (Ita) Team Milram 1.06
61 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.07
62 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
63 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.15
64 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R. 1.17
65 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1.19
66 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.25
67 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
68 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
69 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.31
70 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.44
71 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
72 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.47
73 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.48
74 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.49
75 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 1.58
76 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare 2.00
77 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.13
78 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
79 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.22
80 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 2.30
81 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2.32
82 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.36
83 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 2.51
84 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.52
85 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 2.55
86 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 3.28
87 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team 3.49
88 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
89 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
90 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
91 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.59
92 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 4.18
93 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux
94 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
95 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
96 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 4.32
97 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
98 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
99 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
100 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
101 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 4.45
102 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.00
103 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
104 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 5.10
105 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
106 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.14
107 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.33
108 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
109 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5.39
110 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 5.51
111 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 6.06
112 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
113 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone
114 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 6.13
115 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.
116 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 6.21
117 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
118 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone
119 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
120 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 6.40
121 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone 6.49
122 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 6.54
123 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
124 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
125 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
126 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 7.27
127 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram
128 Christian Knees (Ger) Team Milram
129 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
130 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
131 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
132 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 8.04
133 Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone
134 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 8.20
135 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 8.47
136 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
137 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 9.00
138 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
139 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
140 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas 9.15
141 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
142 Mads Christensen (Den) Barloworld
143 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 9.26
144 Gene Bates (Aus) Team L.P.R. 9.29
145 Ren‚ Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 9.48
146 Bram De Groot (Ned) Rabobank
147 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
148 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 10.05
149 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 10.21
150 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team
151 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
152 Mauro Facci (Ita) Barloworld 10.54
153 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
154 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
155 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
156 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 11.23
157 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
158 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
159 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
160 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems
161 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 11.37
162 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11.49
163 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 11.50
164 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
165 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
166 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 12.05
167 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.19
168 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone 12.33
169 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12.35
170 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12.38
171 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
172 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
173 Marc Wauters (Bel) Rabobank
174 Marco Milesi (Ita) Liquigas
175 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 13.11
176 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
177 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
178 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
179 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
180 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
181 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 13.24
182 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 14.30
183 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 14.44
184 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
185 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 15.26
186 Enrico Degano (Ita) Barloworld 15.28
187 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 16.08
188 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 16.22
189 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 17.07
190 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team 17.23
191 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 19.20
192 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 19.52
193 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 20.13
194 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
195 Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
196 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23.03

Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 24 pts
2 Erik Zabel (Ger) Team Milram 20
3 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 15
4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 14
5 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 11
6 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
7 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 8
8 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
9 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5
10 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 5
11 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5
12 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone 5
13 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 4
14 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 4
15 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
16 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3
17 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
18 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
19 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2
20 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole 1
21 Mauro Facci (Ita) Barloworld 1

Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 8 pts
2 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 5
3 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5
4 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3
5 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3
6 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 2
7 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
8 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2
9 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1
10 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 1
11 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1

Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Credit Agricole 24.36.42
2 Gerolsteiner
3 Rabobank
4 Team CSC
5 Naturino-Sapore Di Mare
6 Phonak Hearing Systems
7 Liberty Seguros-Wurth Team
8 Team L.P.R.
9 Francaise Des Jeux
10 T-Mobile Team
11 Discovery Channel
12 Acqua e Sapone 0.34
13 Team Milram 0.46
14 Euskaltel-Euskadi 1.11
15 Saunier Duval-Prodir 1.42
16 Quick Step-Innergetic 2.39
17 Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.47
18 Cofidis 3.15
19 Ceramica Panaria-Navigare 3.17
20 Barloworld 3.29
21 Lampre-Fondital 4.50
22 Liquigas 5.19
23 Bouygues Telecom 8.01
24 Ag2R Prevoyance 8.32
25 Davitamon-Lotto 10.03
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger