Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Paolo Bettini vandt 3. etape

Paolo Bettini vandt 3. etape

03. september 2007 17:450

Quick Steps Paolo Bettini vandt dagens tredje etape i Vuelta a España, som på papiret endnu engang så ud til at favorisere de hurtige ryttere. Netop dagens afsluttende tre kilometer med en nogle steder temmelig skarp stigning favoriserede den lille italiener.



Tredje etape af årets Vuelta på 155 km blev skudt i gang i Viveiro og førte rytterne igennem en kuperet rute med en enkelt kategori to stigning og tre kategori tre stigninger. Tre af dagens stigninger lå i den første del af løbet, derefter fulgte langt, fladt mellemstykke inden den sidste stigning, som så igen blev efterfulgt af et fladt stykke mod mål, idet de sidste tre kilometer dog går let opad. På papiret endnu en etape, som syntes skræddersyet til sprinterholdene.

188 ryttere var klar til start, herunder vinderen af første etape, Daniele Bennati, der var blandt de ryttere, som styrtede kort før mål på gårsdagens etape.

Efter bare fire kilometer kom tre ryttere af sted. Angel Vallejo Dominguez (REG), Serafín Martinez Acevedo (KGZ) og David de la Fuente (SDV) fik hurtigt et forspring på et par minutter. Dagens første bjergspurt blev vundet af Acevedo og gav desuden point til danske Chris Anker Sørensen fra Team CSC.

De tre udbrydere havde på et tidspunkt 3:50 minutter til feltet, der blev ført an af hollandske Rabobank og den gyldne trøje på Oscar Freire, men der var på intet tidspunkt tale om, at feltet ikke havde udbryderne under fuld kontrol, og med omkrng 80 km igen af dagens etape var forspringet skrumpet til under tre minutter.

Hastigheden var heller ikke den hurtigste. Rytterne kørte i modvind, og den første times gennemsnitshastighed var på 36,7 km/t, mens anden time blev kørt lidt langsommere. Her var gennemsnittet 35,6 km/t.

Modvinden gjorde også, at de tre udbrydere havde en umulig opgave foran sig. I modsætning til rytterne i feltet kunne de ikke ligge i læ, og det var tydeligt at se på afstanden. Med 75 km igen var deres forspring nede på 2:37 minutter. Til gengæld måtte Rabobank-rytterne også arbejde for føden. Der var ikke mange frivillige oppe for at hjælpe med føringsarbejdet, og først med omkring 60 km igen sendte Lampre holdet et par ryttere med frem for at deltage.

Med 45 km igen havde de tre udbrydere kun to minutter ned til feltet, hvor det fortsat var Lampre og Rabobank, der sørgede for at sætte tempo, og det forspring fortsatte med at falde. Det skyldes dog ikke et højere tempo, idet løbets tredje time blev kørt med en gennemsnitsfart på 35,2 km/t. På dagens sidste stigning satte Quick Step holdet sig frem, og det betød, at de tre udbryderes forspring blev minimeret yderligere. Da der resterede 35 km, havde de kun 45 sekunder ned til det jagtende felt. Tempoet havde også det resultat, at flere ryttere ikke kunne følge med. De blev sat op ad stigningen.

For udbryderne betød dagens sidste stigning også, at Serafín Martinez Acevedo (KGZ) blev hentet. Han nåede dog lige at tage tredjepladsen i bjergspurten, som blev vundet af
David de la Fuente (SDV) foran Angel Vallejo Dominguez (REG), inden det var slut. Med 30 km igen var det også slut for de sidste to.

Euskatel-Euskadi havde sat sig frem, og de fortsatte forceringen ned ad Alto de Bobia. Det baskiske hold har ikke selv nogen decideret sprinter med i deres Vuelta-opbud, Koldo Fernandez blev syver på lørdagens første etape. Til gengæld forsøgte de at splitte feltet i sidevinden. En orange advarselskegle, som blev væltet af en af Rabobank-rytterne forårsagede imidlertid styrt, da der manglede 18 km af dagens etape, og det gik ud over Haimar Zubeldia, som slog sin skulder. Han blev liggende på asfalten et stykke tid, men kom så på cyklen igen. Spørgsmålet er dog, hvor meget han kom til skade ved faldet.

Styrtet gjorde, at Euskatel-rytterne straks trak sig i fronten, og i stedet tog Quick Step over endnu engang. Flere af de ryttere, der blev sat på dagens sidste stigning kom tilbage, men herfra gik det med høj hastighed ind mod mål. Relax-holdets kaptajn, Daniel Moreno, fik defekt på dette uheldige tidspunkt, og det betød, at stort set alle holdets ryttere blev sendt ned for at hente ham tilbage i feltet, efter at han indledningsvist havde fået en holdkammerats cykel.

På vej ind mod etapens sidste tre kilometer, hvor profilen nogle steder steg med helt op til 7,5 %. To Saunier Duval-ryttere måtte også mærke asfaltens hårdhed.

I spurten var det Gerolsteiners Davide Rebellin, der sad på den ubehagelige plads fremme i vinden, han blev overhalet af Discovery Channels Allan Davis, men bagfra kom Paolo Bettini med et uimodståeligt ryk, som betød, at han vandt tredje etape. Oscar Freire var bestemt ikke tilfreds og mente, at han var blevet hindret af Bettini.

Resultat af 3. etape
1 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 4.08.42
2 Oscar Freire Gomez - Rabobank
3 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
4 Davide Rebellin - Gerolsteiner
5 Philippe Gilbert - Française des Jeux
6 René Mandri - AG2r Prévoyance
7 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
8 Cadel Evans - Predictor - Lotto
9 Franco Pellizotti - Liquigas
10 Daniel Moreno - Relax - Gam
11 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
12 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
13 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
14 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
15 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
16 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
17 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
18 David López - Caisse d'Epargne
19 Denis Menchov - Rabobank
20 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
21 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi
22 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
23 Manuel Beltrán - Liquigas
24 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
25 Josep Jufré - Predictor - Lotto
26 Chris Horner - Predictor - Lotto
27 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
28 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
29 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
30 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
31 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
32 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
33 Carlos Castaño - Karpin Galicia
34 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne
35 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
36 Erik Zabel - Team Milram
37 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
40 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
41 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
42 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
43 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
44 Carlos Sastre - Team CSC
45 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic
46 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
47 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
48 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
49 David García - Karpin Galicia
50 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Karsten Kroon - Team CSC
52 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
53 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
54 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir
55 Andreas Klier - T-Mobile Team
56 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
57 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank
58 Jesús Hernández - Relax - Gam
59 Christian Vande Velde - Team CSC
60 Elia Rigotto - Team Milram
61 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
62 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
63 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
64 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
65 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
66 Volodymir Gustov - Team CSC
67 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
68 Alexandr Kolobnev - Team CSC
69 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
70 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 0.18
71 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
72 Koos Moerenhout - Rabobank
73 Alessandro Vanotti - Liquigas
74 Mario Aerts - Predictor - Lotto
75 Chris Anker Sørensen - Team CSC 0.28
76 Adam Hansen - T-Mobile Team
77 Iñigo Cuesta - Team CSC
78 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
79 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
80 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
81 Michael Blaudzun - Team CSC
82 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
83 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
84 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
85 Joost Posthuma - Rabobank
86 Santiago Perez - Relax - Gam
87 Mauro Da Dalto - Liquigas 0.34
88 Roman Kreuziger - Liquigas
89 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
90 Scott Davis - T-Mobile Team
91 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
92 Santos González - Karpin Galicia
93 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
94 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
95 David Loosli - Lampre - Fondital
96 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
97 André Greipel - T-Mobile Team
98 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
99 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
100 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
101 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
102 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
103 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
104 Patrick Calcagni - Liquigas
105 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 0.49
106 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
107 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 1.04
108 Morris Possoni - Lampre - Fondital
109 Bert Grabsch - T-Mobile Team
110 Stef Clement - Bouygues Telecom
111 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
112 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
113 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
114 Ángel Vallejo - Relax - Gam 1.24
115 Stephan Schreck - T-Mobile Team
116 Martin Müller - Team Milram 1.55
117 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 2.04
118 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 2.08
119 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
120 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
121 Marco Marzano - Lampre - Fondital 2.17
122 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic
123 Andrea Moletta - Gerolsteiner 2.19
124 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 0.01
125 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 3.38
126 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
127 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
128 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
129 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
130 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur
131 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
132 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 0.01
133 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 5.31
134 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
135 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur
136 Marcus Ljungqvist - Team CSC
137 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam
138 Matej Jurco - Team Milram
139 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
140 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
141 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
142 Niki Terpstra - Team Milram
143 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur
144 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
145 Bart Dockx - Predictor - Lotto
146 Mickael Delage - Française des Jeux
147 Alberto Ongarato - Team Milram
148 Marco Velo - Team Milram
149 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
150 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
151 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom
152 Christophe Kern - Crédit Agricole
153 Rony Martias - Bouygues Telecom
154 Theo Eltink - Rabobank
155 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
156 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
157 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
158 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
159 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
160 Tim Klinger - Gerolsteiner
161 Markus Fothen - Gerolsteiner
162 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
163 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia
164 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
165 Gustavo César - Karpin Galicia
166 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
167 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
168 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
169 Francesco Chicchi - Liquigas 8.16
170 Fabio Sabatini - Team Milram
171 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
172 Bert Roesems - Predictor - Lotto
173 Marc De Maar - Rabobank
174 Angelo Furlan - Crédit Agricole
175 Magnus Backstedt - Liquigas
176 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
177 Alessandro Petacchi - Team Milram
178 Mark Renshaw - Crédit Agricole
179 Ian McLeod - Française des Jeux
180 André Korff - T-Mobile Team
181 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
182 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
183 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
184 Bradley McGee - Française des Jeux
185 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
186 Jérémy Roy - Française des Jeux
187 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 11.00


Samlet stilling efter 3. etape
1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 11.22.54
2 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
3 Erik Zabel - Team Milram
4 René Mandri - AG2r Prévoyance
5 David López - Caisse d'Epargne
6 Cadel Evans - Predictor - Lotto
7 Manuel Beltrán - Liquigas
8 Xavier Florencio - Bouygues Telecom
9 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
10 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir
11 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne
12 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
13 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
14 David García - Karpin Galicia
15 Denis Menchov - Rabobank
16 Carlos Sastre - Team CSC
17 Philippe Gilbert - Française des Jeux
18 Renaud Dion - AG2r Prévoyance
19 Davide Rebellin - Gerolsteiner
20 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
21 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
22 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
23 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi
24 Chris Horner - Predictor - Lotto
25 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
27 Daniel Moreno - Relax - Gam
28 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
30 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
31 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
32 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
33 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
34 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
35 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
36 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi
37 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
38 Josep Jufré - Predictor - Lotto
39 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir
40 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
41 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
42 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
43 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic
44 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
45 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
46 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir
47 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
48 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
49 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
50 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
51 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
52 Franco Pellizotti - Liquigas
53 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
54 Jesús Hernández - Relax - Gam
55 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team
56 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
57 Christian Vande Velde - Team CSC
58 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
59 Carlos Castaño - Karpin Galicia
60 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank
61 Andreas Klier - T-Mobile Team
62 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
63 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
64 Alexandr Kolobnev - Team CSC
65 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
66 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
67 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Volodymir Gustov - Team CSC
69 Karsten Kroon - Team CSC
70 Alberto Fernandez De La Puebla - Saunier Duval - Prodir
71 Koos Moerenhout - Rabobank 0.18
72 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
73 Alessandro Vanotti - Liquigas
74 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
75 Mario Aerts - Predictor - Lotto
76 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 0.28
77 Adam Hansen - T-Mobile Team
78 Chris Anker Sørensen - Team CSC
79 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
80 Joost Posthuma - Rabobank
81 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
82 Santiago Perez - Relax - Gam
83 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance
84 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
85 Iñigo Cuesta - Team CSC
86 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
87 Michael Blaudzun - Team CSC
88 Elia Rigotto - Team Milram 0.31
89 André Greipel - T-Mobile Team 0.34
90 Patrick Calcagni - Liquigas
91 Roman Kreuziger - Liquigas
92 Mauro Da Dalto - Liquigas
93 Roy Sentjens - Predictor - Lotto
94 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
95 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
96 Scott Davis - T-Mobile Team
97 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
98 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
99 David Loosli - Lampre - Fondital
100 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
101 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
102 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
103 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
104 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
105 Santos González - Karpin Galicia
106 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
107 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 0.49
108 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
109 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 1.04
110 Bert Grabsch - T-Mobile Team
111 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam
112 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
113 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
114 Stef Clement - Bouygues Telecom
115 Morris Possoni - Lampre - Fondital
116 Stephan Schreck - T-Mobile Team 1.24
117 Ángel Vallejo - Relax - Gam
118 Martin Müller - Team Milram 1.55
119 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 2.04
120 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 2.08
121 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
122 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
123 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 2.17
124 Marco Marzano - Lampre - Fondital
125 Andrea Moletta - Gerolsteiner 2.19
126 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 3.38
127 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
128 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
129 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur
130 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
131 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam
132 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital
133 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 5.31
134 Markus Fothen - Gerolsteiner
135 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
136 Rony Martias - Bouygues Telecom
137 Marco Velo - Team Milram
138 Christophe Kern - Crédit Agricole
139 Marcus Ljungqvist - Team CSC
140 Alberto Ongarato - Team Milram
141 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
142 Mickael Delage - Française des Jeux
143 Matej Jurco - Team Milram
144 Theo Eltink - Rabobank
145 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur
146 Tim Klinger - Gerolsteiner
147 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam
148 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
149 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
150 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic
151 Raúl García De Mateos - Relax - Gam
152 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
153 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur
154 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic
155 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
156 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur
157 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur
158 Gustavo César - Karpin Galicia
159 Niki Terpstra - Team Milram
160 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
161 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
162 Bart Dockx - Predictor - Lotto
163 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
164 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
165 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
166 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 8.16
167 Alessandro Petacchi - Team Milram
168 Angelo Furlan - Crédit Agricole
169 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
170 Francesco Chicchi - Liquigas
171 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
172 Mark Renshaw - Crédit Agricole
173 Jérémy Roy - Française des Jeux
174 Ian McLeod - Française des Jeux
175 Marc De Maar - Rabobank
176 Magnus Backstedt - Liquigas
177 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
178 Bert Roesems - Predictor - Lotto
179 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
180 André Korff - T-Mobile Team
181 Fabio Sabatini - Team Milram
182 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
183 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 9.50
184 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 10.19
185 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 11.00
186 Bradley McGee - Française des Jeux 12.58
187 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 30.28


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 65 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 45
3 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 30
4 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 27
5 Davide Rebellin - Gerolsteiner 26
6 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22
7 Erik Zabel - Team Milram 22
8 René Mandri - AG2r Prévoyance 20
9 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 19
10 Alessandro Petacchi - Team Milram 16
11 Philippe Gilbert - Française des Jeux 13
12 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 12
13 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 9
14 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 9
15 Cadel Evans - Predictor - Lotto 8
16 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 8
17 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 7
18 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 7
19 Franco Pellizotti - Liquigas 7
20 Rony Martias - Bouygues Telecom 7
21 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 6
22 Ángel Vallejo - Relax - Gam 6
23 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 6
24 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
25 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 6
26 Daniel Moreno - Relax - Gam 6
27 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 5
28 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 5
29 André Greipel - T-Mobile Team 5
30 Angelo Furlan - Crédit Agricole 5
31 David López - Caisse d'Epargne 4
32 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 4
33 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4
34 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 3
35 Denis Menchov - Rabobank 3
36 Marcus Ljungqvist - Team CSC 3
37 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 3
38 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 2
39 Patrick Calcagni - Liquigas 2
40 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
41 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 1
42 Mark Renshaw - Crédit Agricole 1
43 Jérémy Roy - Française des Jeux 1


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 35 pts
2 Ángel Vallejo - Relax - Gam 21
3 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 15
4 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 6
5 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
6 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
7 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 4
8 Gustavo César - Karpin Galicia 3
9 Chris Anker Sørensen - Team CSC 2
10 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 2
11 Marc De Maar - Rabobank 2
12 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 1
13 Joost Posthuma - Rabobank 1
14 Elia Rigotto - Team Milram 1
15 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 1


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Caisse d'Epargne 34.08.42
2 Quickstep-Innergetic
3 Predictor-Lotto
4 Euskaltel-Euskadi
5 Liquigas
6 Rabobank
7 AG2r Prévoyance
8 Discovery Channel
9 Cofidis-Le Crédit par Téléphone
10 Gerolsteiner
11 Karpin Galicia
12 Saunier Duval-Prodir
13 Team CSC
14 Crédit Agricole 0.28
15 T-Mobile Professional Cycling
16 Relax-Gam
17 Française des Jeux
18 Lampre-Fondital 0.34
19 Andalucia-Cayasur 0.52
20 Team Milram 1.55
21 Bouygues Telecom 6.35

Foto: Sirotti
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER