Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Der var fest og farver på programmet, da Joachim Parbo arrangerede Grote Prijs CK Aarhus vol. VI, men Parbo blev snydt af sin landsmand.
Annonce
Grote Prijs CK Aarhus er først og fremmest en fest, og sjette udgave af løbet var ingen undtagelse med både udklædninger, tøndeslagning, DJ og sauerkraut. Der blev også kørt cykelløb, og i herre A-feltet var Kenneth Hansen (Haderslev Starup Cykelklub) stærkest foran arrangør Joachim Parbo (Challenge Tires) og Thomas Nørup (Team Novo Nordisk). I juniorfeltet sejrede Christian Duus Storgaard (Varde Cykelklub) foran Niklas Letholm Patino (Holbæk Cykelsport) og Rasmus Hyldebrandt (Slagelse Mountainbike).
A
1 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub 01:01:21.421
2 Joachim Parbo - Challange Tires 01:03:07.421
3 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk 01:04:30.54
4 Max Lindenau - Stevens Racing Team Hamburg 00:00:00
5 Lucas Mikkelsen - Dansk Mountainbike Klub 01:06:55.472
B
1 Lars Johnsen - Cycling Nord 01:02:28.563
2 Jesper Kjær Nielsen - Cycling Nord 01:03:34.763
3 Martin Weiss Hansen - Cycling Nord 01:03:38.615
4 Rasmus Cleemann - CK Aarhus 01:04:11.564
5 Rasmus Sloth - MTB Randers 01:06:55.139
6 Kean Bang-Sørensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 01:01:49.329
7 Bjarke Refslund - 01:02:24.199
8 Claes Høgh Cubel - Aarhus MTB 00:31:59.83
9 Jesper Kannegaard - Hobro Cykle Club af 1938 00:33:47.711
10 Johannes Ollerup Sall - 00:39:56.179
11 Philip Berggreen Johansen - Kalundborg Cykle Club 00:25:26.815
12 Morten Holm - FBL 00:30:57.907
Dame B
1 Trine Øhlenschlæger - 01:01:45.797
2 Sine Lysdahl - 01:06:06.942
Junior
1 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub 01:02:39.712
2 Niklas Letholm Patino - Holbæk Cykelsport 01:03:26.352
3 Rasmus Hyldebrandt - Slagelse Mountainbike 01:08:51.99
H40
1 Nicolaj Brems - Fredericia Cycle Club 01:03:03.58
2 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub 01:05:36.715
H50
1 Lars Storgaard - Varde Cykelklub 01:02:32.702
2 Joerg Steffens - RG UNI Hamburg 01:03:30.39
H60
1 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club 01:03:35.68
H70
1 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB 01:02:21.127
D40
1 Charlotte Kristensen - 01:05:28.401
D50
1 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960 01:04:48.411
U17
1 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub 01:03:42.601
2 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub 01:06:46.516
3 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense 01:07:48.722
4 Alexander Andreasen - Mountainbike Club Vejle 01:05:21.31
U16p
1 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:36:58.449
U15
1 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00:38:53.963
U13
1 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub 00:35:52.667
2 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus 00:40:50.409
3 Oliver Mortensen - Cykling Odense 00:41:11.772
U13p
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00:42:39.705
Motion
1 Paw Ager - CKL 00:47:05.962
2 Daniel Dallerup 00:48:12.531
3 Rune Hemmingsen 00:49:36.356
4 Niels Bjørnsteen - Squadra Molteni 00:49:51.711
5 Lasse Petersen - Aarhus adventure 00:52:21.833
6 Lars Hansen 00:52:31.359
7 Johan Damkjær 00:52:49.33
8 Trine Øhlenschlæger - Cycling Nord 00:53:27.185
9 Johannes Romdahl 00:53:45.584
10 lasse Genz 00:53:47.087
11 Jörg Steffens - Radsport Gemeinde Uni Hamburg 00:47:37.936
12 Ronni Ammitzböll - Aarhus MTB 00:48:52.13
13 Mathies Glasdam 00:48:54.638
14 Jan Ager - CKL 00:49:06.034
15 Torben Lindby - Bloksbjerg CK 00:49:15.13
16 Grane Måløe 00:49:51.773
17 Rasmus Sloth - Randers MTB - OCX4Leif 00:50:26.923
18 Johnny Sparvath 00:50:50.017
19 Joshua Hlet 00:53:05.328
20 Helle Holm 00:54:21.723
21 Esben Visby Fjerbæk 00:48:01.597
22 Jørgen Sindal Jensen - CCH 00:48:56.258
23 Niels Mosegaard Bentzon 00:49:08.404
24 Ronald Reagan - Secret Service Cyclocross 00:49:14.391
25 Rasmus Riemann - Cykelfabrikken Factory Team 00:53:28.628
26 Charlotte Kristensen - Cycling Nord 00:54:02.279
27 Mathias Mohr - Fortuna Celle 00:54:06.08
28 Trine Kvist Villumsen 00:56:19.679
CargoCross
1 Daniel Preben 00:50:03.029
SingleSpeed
1 Sebastian Andersen - OCX 4 Life 00:50:20.129
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce