Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Petacchi vandt sidste etape

Petacchi vandt sidste etape

14. marts 2006 18:050
Den italienske supersprinter Alessandro Petacchi vandt 7. etape og sidste etape af Tirreno-Adriatico. Etapen gik fra Campli til S.Benedetto Del Tronto over 166 km. Etapesejren betød også, at Petacchi overhalede norske Thor Hushovd i kampen om pointtrøjen.

Etapen bød på flere udbrud ens for dem alle var dog, at de blev kørt ind. I finalen satte Milram holdet sig frem og forhindrede et hvert angreb. Tyske Erik Zabel kørte spurten for Alessandro Petacchi, som kvitterede med at vinde årets første ProTour sejr. I den tætte spurt vandt Petacchi foran Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) og Paride Grillo (Ceramica Panaria-Navigare). Dermed fik italieneren også den bedst mulige optakt til Milano-Sanremo, som køres på lørdag.

Thomas Dekker vandt løbet samlet.

Resultat af 7. etape
1 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 4.22.50
2 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
3 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
5 Erik Zabel (Ger) Team Milram
6 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
7 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
8 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
9 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing System
10 Murilo Antonio Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare
11 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
12 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
13 Inaki Isasi Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
14 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
15 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
16 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurth Team
17 Enrico Degano (Ita) Barloworld
18 Andrus Aug (Est) Acqua E Sapone
19 Renè Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
20 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
21 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
22 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team
23 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
24 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
25 Benat Albizuri Aransolo (Esp) Euskaltel-Euskadi
26 Asle Arvesen Kurt (Nor) Team CSC
27 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
28 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
29 Ludovic Auger (Fra) Francaise Des Jeux
30 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
31 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
32 George Hincapie (USA) Discovery Channel
33 Constantin Zaballa Gutierrez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.
35 Michael Barry (Can) Discovery Channel
36 Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears
37 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.
38 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
39 Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Phonak Hearing System
40 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux
41 Hugo Sabido (Por) Barloworld
42 Gregory Rast (Sui) Phonak Hearing System
43 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel-Euskadi
44 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
45 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
46 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing System
47 Bingen Fernandez Bustinza (Esp) Cofidis
48 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
49 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua E Sapone
50 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
51 Marco Velo (Ita) Team Milram
52 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
53 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
54 Luca Paolini (Ita) Liquigas
55 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis
56 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel
57 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears
58 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Wurth Team
59 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
60 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
61 Ivan Basso (Ita) Team CSC
62 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel
63 Fabian Cancellara (Sui) Team CSC
64 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Rabobank
65 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
66 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux
67 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
68 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
69 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
70 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
71 David Herrero Llorente (Esp) Euskaltel-Euskadi
72 Frederic Guesdon (Fra) Francaise Des Jeux
73 Arnaud Gerard (Fra) Francaise Des Jeux
74 Maximiliano Richeze Ariel (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
75 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
76 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
77 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
78 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team
79 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
80 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
81 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
82 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
83 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
84 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
85 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
86 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
87 Rubens Bertogliati (Sui) Saunier Duval-Prodir
88 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux
89 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank
90 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi
91 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
92 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
93 Frederic Bessy (Fra) Cofidis
94 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
95 Mauricio Soler (Col) Acqua E Sapone
96 Alexander Arekeev (Rus) Acqua E Sapone
97 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
98 Pedro Horrillo Munoz (Esp) Rabobank
99 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
100 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
101 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
102 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
103 Amael Moinard (Fra) Cofidis
104 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
105 Massimiliano Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
106 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
107 Cyrille Monnerais (Fra) Francaise Des Jeux
108 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
109 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
110 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
111 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
112 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.
113 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile Team
114 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
115 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
116 Angel Vicioso Arcos (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team
117 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 0.17
118 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing System 0.19
119 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
120 Hugo Pena Grisales Victor (Col) Phonak Hearing System
121 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
122 Riccardo Ricco' (Ita) Saunier Duval-Prodir
123 Pedro Arreitunandia Quintero (Esp) Barloworld
124 Inigo Chaurreau Bernardez (Esp) Ag2R Prevoyance
125 Iker Leonet Iza (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears
126 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
127 Roberto Laiseka Jaio (Esp) Euskaltel-Euskadi
128 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
129 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
130 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
131 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
132 Isidro Nozal Vega (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team
133 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team
134 David Lopez Garcia (Esp) Euskaltel-Euskadi
135 Mauro Facci (Ita) Barloworld 0.24
136 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 0.29
137 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance
138 Oliver Zaugg (Sui) Saunier Duval-Prodir
139 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
140 Luis Perez Rodriguez (Esp) Cofidis
141 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
142 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
143 Mads Christensen (Den) Barloworld
144 Javier Ramirez Abeja (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team
145 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
146 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel
147 Gabriele Balducci (Ita) Acqua E Sapone
148 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 0.41
149 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 0.45
150 Laurent Mangel (Fra) Ag2R Prevoyance
151 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 1.04
152 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua E Sapone 1.09
153 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 1.18
154 Igor Astarloa (Esp) Barloworld
155 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team
156 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
157 Steve Zampieri (Sui) Phonak Hearing System
158 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
159 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
160 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
161 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
162 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
163 Michael Bates Gene (Aus) Team L.P.R.
164 Joseba Albizu Lizaso (Esp) Euskaltel-Euskadi
165 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.50
166 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
167 Bram De Groot (Ned) Rabobank 3.31
168 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
169 Marc Wauters (Bel) Rabobank

Udgået på sidste etape
DNS Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R.
DNS Sascha Urweider (Sui) Phonak Hearing System
DNS Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
DNF Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
DNF Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas

Samlet slutstilling
1 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 27.32.14
2 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Wurth Team 0.14
3 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.20
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 0.40
5 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 0.46
6 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis 0.54
7 Ivan Basso (Ita) Team CSC
8 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.56
9 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.58
10 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel 0.59
11 Asle Arvesen Kurt (Nor) Team CSC 1.15
12 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 1.17
13 Rubens Bertogliati (Sui) Saunier Duval-Prodir 1.18
14 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua E Sapone 1.24
15 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing System 1.28
16 Hugo Sabido (Por) Barloworld
17 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.32
18 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.36
19 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 1.38
20 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.41
21 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.42
22 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.47
23 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1.50
24 Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Phonak Hearing System 1.51
25 Pedro Arreitunandia Quintero (Esp) Barloworld 2.06
26 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing System 2.17
27 Constantin Zaballa Gutierrez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.21
28 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2.22
29 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
30 Inaki Isasi Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi 2.29
31 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2.35
32 Angel Vicioso Arcos (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team 2.36
33 Riccardo Ricco' (Ita) Saunier Duval-Prodir
34 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 2.41
35 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.43
36 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.45
37 David Lopez Garcia (Esp) Euskaltel-Euskadi 2.59
38 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing System 3.22
39 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.35
40 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3.45
41 Alexander Arekeev (Rus) Acqua E Sapone 3.46
42 Massimiliano Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3.52
43 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 3.57
44 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 4.00
45 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 4.01
46 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 4.12
47 Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.33
48 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 4.42
49 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 4.55
50 Cyrille Monnerais (Fra) Francaise Des Jeux 4.57
51 Mauricio Soler (Col) Acqua E Sapone 5.08
52 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank 5.48
53 Michael Barry (Can) Discovery Channel 6.26
54 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team 6.42
55 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 6.58
56 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel-Euskadi 7.01
57 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team 7.18
58 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team 7.22
59 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 7.36
60 Marco Velo (Ita) Team Milram 7.44
61 Isidro Nozal Vega (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team 7.53
62 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 8.04
63 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 8.18
64 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 8.21
65 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 8.33
66 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team 8.34
67 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Rabobank 8.36
68 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 9.06
69 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.25
70 Igor Astarloa (Esp) Barloworld 9.44
71 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 10.20
72 Luca Paolini (Ita) Liquigas 10.46
73 Frederic Guesdon (Fra) Francaise Des Jeux 11.13
74 Javier Ramirez Abeja (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team 11.28
75 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 11.32
76 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing System 11.48
77 Gregory Rast (Sui) Phonak Hearing System 11.49
78 Amael Moinard (Fra) Cofidis 11.53
79 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 12.00
80 Murilo Antonio Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 12.12
81 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 12.37
82 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 12.51
83 Ludovic Auger (Fra) Francaise Des Jeux 13.08
84 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 14.24
85 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 14.40
86 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 14.43
87 Bingen Fernandez Bustinza (Esp) Cofidis 14.59
88 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 15.05
89 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto 16.21
90 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 16.43
91 Joaquin Rojas Gil Jose (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team 17.08
92 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi 17.25
93 Iker Leonet Iza (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17.28
94 Oliver Zaugg (Sui) Saunier Duval-Prodir 17.30
95 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R. 17.36
96 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 18.12
97 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 19.18
98 Frederic Bessy (Fra) Cofidis 19.34
99 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 19.38
100 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 19.46
101 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
102 Joseba Albizu Lizaso (Esp) Euskaltel-Euskadi
103 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 20.25
104 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 21.01
105 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 21.49
106 Fabian Cancellara (Sui) Team CSC 22.22
107 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 23.11
108 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 23.20
109 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 23.24
110 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 23.30
111 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 23.32
112 Mads Christensen (Den) Barloworld 23.38
113 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurth Team 23.55
114 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 24.36
115 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 24.42
116 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 24.59
117 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 25.13
118 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 25.27
119 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 25.39
120 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel 25.46
121 David Herrero Llorente (Esp) Euskaltel-Euskadi 25.57
122 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 26.07
123 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 26.17
124 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 26.21
125 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 27.08
126 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 27.14
127 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 28.21
128 Christian Knees (Ger) Team Milram 28.37
129 Michael Bates Gene (Aus) Team L.P.R. 28.56
130 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team 28.59
131 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua E Sapone 30.07
132 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 30.24
133 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 30.36
134 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 30.44
135 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 30.54
136 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 31.09
137 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 31.55
138 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 32.16
139 Inigo Chaurreau Bernardez (Esp) Ag2R Prevoyance 32.24
140 Benat Albizuri Aransolo (Esp) Euskaltel-Euskadi 33.13
141 Steve Zampieri (Sui) Phonak Hearing System 33.14
142 Arnaud Gerard (Fra) Francaise Des Jeux 33.44
143 Pedro Horrillo Munoz (Esp) Rabobank 33.52
144 Luis Perez Rodriguez (Esp) Cofidis 34.10
145 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance 34.18
146 Maximiliano Richeze Ariel (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 34.51
147 Mauro Facci (Ita) Barloworld 35.14
148 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R. 36.04
149 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux 36.51
150 Luciano Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 36.59
151 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 37.06
152 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 37.31
153 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 37.33
154 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 41.34
155 Andrus Aug (Est) Acqua E Sapone 43.19
156 Bram De Groot (Ned) Rabobank 43.39
157 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 43.49
158 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 44.15
159 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 48.04
160 Laurent Mangel (Fra) Ag2R Prevoyance 48.51
161 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
162 Gabriele Balducci (Ita) Acqua E Sapone 50.16
163 Roberto Laiseka Jaio (Esp) Euskaltel-Euskadi 50.47
164 Renè Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 51.24
165 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 53.57
166 Marc Wauters (Bel) Rabobank 55.35
167 Enrico Degano (Ita) Barloworld 58.27
168 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.01.06
169 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 1.08.37

Slutstilling i Pointkonkurrencen
1 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 37 pts
2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 34
3 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 28
4 Erik Zabel (Ger) Team Milram 26
5 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank 25
6 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 25
7 Riccardo Ricco' (Ita) Saunier Duval-Prodir 18
8 Fabian Cancellara (Sui) Team CSC 17
9 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua E Sapone 17
10 Igor Astarloa (Esp) Barloworld 16
11 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 15
12 George Hincapie (USA) Discovery Channel 14
13 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 14
14 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 13
15 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis 12
16 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 10
17 Robbie Mc Ewen (Aus) Davitamon-Lotto 10
18 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 9
19 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Wurth Team 9
20 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel-Euskadi 8
21 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team 8
22 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 8
23 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 7
24 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 6
25 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6
26 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 6
27 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 5
28 Joseba Albizu Lizaso (Esp) Euskaltel-Euskadi 5
29 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5
30 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 5
31 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5
32 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 4
33 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4
34 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 4
35 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 4
36 Ivan Basso (Ita) Team CSC 3
37 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 3
38 Hugo Sabido (Por) Barloworld 3
39 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3
40 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3
41 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 3
42 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 3
43 Maximiliano Richeze Ariel (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3
44 Renè Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 3
45 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel 2
46 Pedro Arreitunandia Quintero (Esp) Barloworld 2
47 Michael Barry (Can) Discovery Channel 2
48 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing System 2
49 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 2
50 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel 1
51 Massimiliano Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
52 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 1
53 Gregory Rast (Sui) Phonak Hearing System 1
54 Antonio Fischer Murilo (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 1
55 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1
56 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurth Team 1
57 Mauro Facci (Ita) Barloworld 1

Slutstilling i Bjergkonkurrencen
1 Joaquin Rojas Gil Jose (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team 11 pts
2 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 11
3 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 8
4 Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Phonak Hearing System 7
5 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 5
6 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
7 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5
8 Joseba Albizu Lizaso (Esp) Euskaltel-Euskadi 5
9 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 5
10 Ivan Basso (Ita) Team CSC 3
11 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3
12 Constantin Zaballa Gutierrez (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
13 David Lopez Garcia (Esp) Euskaltel-Euskadi 3
14 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 3
15 Mauricio Soler (Col) Acqua E Sapone 2
16 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel-Euskadi 2
17 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team 2
18 Marco Velo (Ita) Team Milram 2
19 Igor Astarloa (Esp) Barloworld 2
20 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 2
21 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1
22 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
23 Angel Vicioso Arcos (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team 1
24 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank 1
25 Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Rabobank 1
26 Frederic Guesdon (Fra) Francaise Des Jeux 1
27 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 1

Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 Discovery Channel 82.38.09
2 Team CSC 0.17
3 Liberty Seguros - Wurth 2.40
4 Team Gerolsteiner 2.58
5 Phonak Hearing Systems 3.34
6 Saunier Duval - Prodir 4.51
7 Rabobank 4.53
8 Team T-Mobile 4.56
9 Barloworld 6.10
10 Euskadi Euskaltel 6.53
11 Team L.P.R. 7.16
12 Naturino-Sapore Di Mare 7.19
13 Credit Agricole 7.33
14 Quick Step - Innergetic 7.34
15 Team Milram 7.41
16 Acqua e Sapone 7.57
17 Cofidis 8.13
18 Caisse D'Epargne - Illes Balears 8.23
19 Lampre - Fondital 10.34
20 Francaise Des Jeux 12.40
21 Liquigas 18.10
22 Bouygues Telecom 23.43
23 Ceramica Panaria Navigare 29.50
24 Davitamon - Lotto 30.21
25 Ag2R Prevoyance 48.57
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER