Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Popovych og Discovery Channel genfødt

Popovych og Discovery Channel genfødt

14. juli 2006 16:590

Annonce

12. etape fra Luchon til Carcassonne blev kørt over 211,5 km, og i dag er det tradition for at de franske ryttere er helt fremme, da det er den franske nationaldag i dag.

Tidligt på etapen angreb 8 ryttere George Hincapie (Discovery Channel), Daniele Bennati (Lampre-Fondital), Jens Voigt (Team CSC), Stephane Goubert (AG2R-Prevoyance), Gorka Verdugo (Euskaltel-Euskadi), Cristian Moreni (Cofidis), David Millar (Saunier Duval), Michael Albasini (Liquigas) og Giuseppe Guerini (T-Mobile). Danske Michael Rasmussen (Rabobank) og David Moncoutie (Cofidis) var også med i udbruddet, hvor Michael Rasmussen fik hentet flere point til bjergkonkurrencen. 8-mandsudbruddet blev dog kørt ind. Så feltet var samlet med små 120 km til mål.

I stedet for angreb en fire mandsgruppe med Yaroslav Popovych (Discovery Channel), Alessandro Ballan (Lampre-Fondital), Oscar Freire (Rabobank) samt Christophe Le Mevel (Crédit Agricole). De fire ryttere holdte feltet på afstand. De fire ryttere arbejde godt sammen til 7 kilometer før mål. I finalen angreb Yaroslav Popovych adskillige gange, hvor Alessandro Ballan måtte lukke hullet gang på gang, men til sidst kunne han ikke svare på Popovychs angreb, som kørte alene i mål til en flot etapesejr.


Yaroslav Popovych vinder etapen / Foto: Sirotti


Et lille halvt minut efter kørte Alessandro Ballan over stregen efterfulgt af Oscar Freire og Christophe Le Mevel. Tom Boonen (QuickStep) vandt feltets spurt.


Ballan tager andenpladsen foran Freire / Foto: Sirotti



Boonen vinder feltets spurt / Foto: Sirotti


Floyd Landis forsvarede den gule førertrøje / Foto: Sirotti


Resultat af 12. etape
1 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 4.34.58 (46.151 km/t)
2 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.27
3 Oscar Freire (Spa) Rabobank 0.29
4 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 0.35
5 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 4.25
6 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval
8 Erik Zabel (Ger) Milram
9 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
10 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole
11 Luca Paolini (Ita) Liquigas
12 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
13 Axel Merckx (Bel) Phonak
14 Jimmy Casper (Fra) Cofidis
15 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
16 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
17 Michael Rogers (Aus) T-Mobile
18 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic
19 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
20 Floyd Landis (USA) Phonak
21 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
22 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile
23 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
24 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
25 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
26 Denis Menchov (Rus) Rabobank
27 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance
28 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
29 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
30 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis
31 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
32 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
33 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
34 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
35 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
36 Jens Voigt (Ger) Team CSC
37 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
38 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux
39 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance
40 Benoît Salmon (Fra) Agritubel
41 David Canada (Spa) Saunier Duval
42 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole
43 Frank Schleck (Lux) Team CSC
44 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
45 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance
46 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
47 Marco Velo (Ita) Milram
48 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
49 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
50 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel
51 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux
52 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole
53 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
54 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval
55 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
56 Björn Schröder (Ger) Milram
57 George Hincapie (USA) Discovery Channel
58 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
59 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
60 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
61 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
62 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic
63 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak
64 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
65 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 4.40
66 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
67 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
68 José Azevedo (Por) Discovery Channel
69 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
70 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis
71 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
72 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
73 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
74 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
75 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
76 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole
77 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
78 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance
79 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.44
80 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
81 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis
82 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
83 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
84 Moises Duenas (Spa) Agritubel
85 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
86 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile
87 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic
88 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
89 Ralf Grabsch (Ger) Milram
90 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis
91 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic
92 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance
93 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance
94 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
95 Koos Moerenhout (Ned) Phonak
96 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile
97 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile
98 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole
99 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval
100 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
101 Bram De Groot (Ned) Rabobank
102 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
103 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic
104 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
105 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
106 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
107 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
108 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
109 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance
110 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic
111 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
112 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
113 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
114 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
115 Pieter Weening (Ned) Rabobank
116 Cristian Moreni (Ita) Cofidis
117 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
118 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
119 Christian Knees (Ger) Milram
120 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile
121 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
122 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
123 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
124 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 4.56
125 Andriy Grivko (Ukr) Milram
126 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
127 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram
128 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 5.02
129 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 5.05
130 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic
131 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
132 David Millar (GBr) Saunier Duval 5.12
133 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 5.13
134 Bert Grabsch (Ger) Phonak
135 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak
136 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel
137 David Moncoutié (Fra) Cofidis
138 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval
139 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval
140 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
141 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance
142 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis
143 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
144 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole
145 Victor Hugo Pena (Col) Phonak
146 Robert Hunter (RSA) Phonak
147 David Zabriskie (USA) Team CSC 5.23
148 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.31
149 Alexandre Moos (Swi) Phonak 6.05
150 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 6.48
151 Michael Albasini (Ita) Liquigas 12.04
152 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 12.07
153 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
154 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval
155 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval
156 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
157 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi
158 Mirko Celestino (Ita) Milram
159 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
160 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux


Udgået:
DNF Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel
DNF Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel
DNF Isaac Galvez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
DNF Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel


Samlet stilling efter 12. etape
1 Floyd Landis (USA) Phonak 53.57.30
2 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 0.08
3 Denis Menchov (Rus) Rabobank 1.01
4 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 1.17
5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 1.52
6 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 2.29
7 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 3.22
8 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 3.33
9 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 3.44
10 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 4.15
11 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 4.17
12 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.26
13 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 5.38
14 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 5.39
15 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 5.54
16 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 6.47
17 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.52
18 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.07
19 José Azevedo (Por) Discovery Channel 7.42
20 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 8.30
21 Frank Schleck (Lux) Team CSC 8.37
22 Axel Merckx (Bel) Phonak 8.39
23 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 9.37
24 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 11.18
25 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 11.35
26 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 13.07
27 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 13.41
28 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 14.03
29 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 14.16
30 Benoît Salmon (Fra) Agritubel 14.35
31 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital 15.25
32 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 16.32
33 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval 16.34
34 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.14
35 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 18.15
36 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval 19.51
37 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20.44
38 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 22.49
39 George Hincapie (USA) Discovery Channel 22.59
40 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 24.43
41 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 25.50
42 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 26.57
43 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 27.07
44 Mirko Celestino (Ita) Milram 27.13
45 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 27.18
46 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.50
47 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 28.52
48 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 29.28
49 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 30.33
50 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 31.12
51 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 31.26
52 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 31.33
53 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 31.59
54 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 32.51
55 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 33.14
56 Simon Gerrans (Aus) AG2R-Prevoyance 33.26
57 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 33.36
58 José Angel Gomez (Spa) Saunier Duval 34.55
59 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 35.02
60 Moises Duenas (Spa) Agritubel 35.17
61 David Moncoutié (Fra) Cofidis 35.41
62 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 35.56
63 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 36.25
64 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 37.06
65 Koos Moerenhout (Ned) Phonak 38.31
66 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 38.58
67 David Canada (Spa) Saunier Duval 39.36
68 Erik Zabel (Ger) Milram 39.45
69 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi 41.55
70 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 42.13
71 David Zabriskie (USA) Team CSC 42.31
72 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance 43.45
73 David Millar (GBr) Saunier Duval 43.57
74 Christian Knees (Ger) Milram 44.06
75 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 44.27
76 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 44.29
77 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 44.38
78 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 44.47
79 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 45.04
80 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 45.25
81 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 45.38
82 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 46.22
83 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 46.29
84 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 46.38
85 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 46.53
86 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 47.34
87 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 48.10
88 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 49.26
89 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 49.41
90 Oscar Freire (Spa) Rabobank 50.33
91 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 51.38
92 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 52.08
93 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 52.32
94 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 53.32
95 Pieter Weening (Ned) Rabobank 53.36
96 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 55.10
97 Ralf Grabsch (Ger) Milram 55.27
98 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 56.35
99 Andriy Grivko (Ukr) Milram 57.07
100 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 57.21
101 Bert Grabsch (Ger) Phonak 57.29
102 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 58.10
103 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 58.15
104 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 58.37
105 Björn Schröder (Ger) Milram 58.39
106 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 58.41
107 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 58.59
108 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 59.34
109 Viatscheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 59.51
110 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 59.56
111 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.00.57
112 Jens Voigt (Ger) Team CSC 1.01.28
113 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.02.59
114 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 1.03.54
115 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux 1.03.58
116 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1.04.23
117 Robert Hunter (RSA) Phonak 1.04.41
118 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1.05.02
119 Marco Velo (Ita) Milram 1.05.24
120 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 1.06.13
121 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis 1.06.26
122 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 1.06.27
123 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.07.04
124 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.07.48
125 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 1.07.50
126 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.08.36
127 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 1.08.40
128 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.09.02
129 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.09.17
130 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 1.10.26
131 Michael Albasini (Ita) Liquigas 1.10.53
132 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1.11.21
133 Victor Hugo Pena (Col) Phonak 1.11.35
134 Alexandre Moos (Swi) Phonak 1.11.39
135 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 1.12.11
136 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 1.13.38
137 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 1.14.32
138 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic 1.15.06
139 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis 1.15.08
140 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 1.15.26
141 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.16.27
142 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 1.17.07
143 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 1.19.08
144 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 1.19.09
145 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 1.19.13
146 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.20.21
147 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 1.20.47
148 Matteo Tosatto (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.20.57
149 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1.21.53
150 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.22.47
151 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 1.27.36
152 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 1.27.43
153 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 1.29.11
154 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.29.51
155 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 1.32.05
156 Anthony Charteau (Fra) Crédit Agricole 1.32.36
157 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.32.39
158 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.36.58
159 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 1.41.34
160 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 1.49.08


Pointkonkurrencen efter 12. etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 232 pts
2 Oscar Freire (Spa) Rabobank 207
3 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 204
4 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 183
5 Erik Zabel (Ger) Milram 161
6 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 145
7 Luca Paolini (Ita) Liquigas 136
8 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 127
9 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 107
10 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 103
11 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 99
12 Jimmy Casper (Fra) Cofidis 98
13 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 71
14 Michael Rogers (Aus) T-Mobile 67
15 George Hincapie (USA) Discovery Channel 48
16 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 46
17 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 46
18 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 43
19 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 40
20 Floyd Landis (USA) Phonak 40
21 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 39
22 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner 39
23 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 38
24 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 34
25 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 34
26 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile 33
27 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis 33
28 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole 32
29 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 32
30 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 31
31 Michael Albasini (Ita) Liquigas 31
32 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 28
33 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 26
34 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 25
35 Marco Velo (Ita) Milram 25
36 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 24
37 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 24
38 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 24
39 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 23
40 Denis Menchov (Rus) Rabobank 22
41 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 22
42 Miguel Angel Martin Perdiguero (Spa) Phonak 21
43 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 20
44 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 20
45 Jens Voigt (Ger) Team CSC 20
46 David Zabriskie (USA) Team CSC 20
47 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 20
48 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 20
49 Björn Schröder (Ger) Milram 19
50 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 18
51 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 18
52 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 17
53 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 17
54 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 16
55 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 16
56 Steven De Jongh (Ned) Quick-Step-Innergetic 16
57 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile 15
58 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
59 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 15
60 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 14
61 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 14
62 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 14
63 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 13
64 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 13
65 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 12
66 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 12
67 Mirko Celestino (Ita) Milram 11
68 Robert Hunter (RSA) Phonak 11
69 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile 10
70 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 10
71 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 10
72 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10
73 Christian Knees (Ger) Milram 10
74 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 10
75 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 9
76 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 9
77 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel 9
78 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 9
79 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 8
80 Frank Schleck (Lux) Team CSC 8
81 Axel Merckx (Bel) Phonak 8
82 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 7
83 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 6
84 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 6
85 Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux 6
86 Christophe Mengin (Fra) Francaise Des Jeux 6
87 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6
88 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 5
89 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 4
90 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4
91 David Canada (Spa) Saunier Duval 4
92 David Millar (GBr) Saunier Duval 4
93 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 4
94 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 4
95 Jose Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
96 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 3
97 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 3
98 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis 2
99 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 2
100 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak 2
101 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 2
102 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 2
103 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 2
104 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
105 José Azevedo (Por) Discovery Channel 1
106 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis 1
107 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1


Bjergkonkurrencen efter 12. etape
1 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 80 pts
2 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance 62
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 61
4 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 61
5 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 45
6 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 41
7 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 38
8 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 36
9 Floyd Landis (USA) Phonak 35
10 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval 35
11 Denis Menchov (Rus) Rabobank 30
12 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 28
13 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 28
14 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
15 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 25
16 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
17 Cristian Moreni (Ita) Cofidis 24
18 Cédric Vasseur (Fra) Quick-Step-Innergetic 22
19 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 20
20 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 16
21 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance 14
22 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance 13
23 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 13
24 José Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance 12
25 Andreas Klöden (Ger) T-Mobile 12
26 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole 12
27 Jens Voigt (Ger) Team CSC 12
28 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 11
29 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
30 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
31 Frank Schleck (Lux) Team CSC 10
32 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile 9
33 Björn Schröder (Ger) Milram 9
34 George Hincapie (USA) Discovery Channel 9
35 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9
36 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7
37 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 7
38 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile 6
39 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 6
40 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R-Prevoyance 6
41 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole 5
42 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5
43 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance 5
44 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 5
45 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 5
46 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 4
47 David Millar (GBr) Saunier Duval 3
48 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 3
49 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
50 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 3
51 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 3
52 David Zabriskie (USA) Team CSC 3
53 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel 2
54 Oscar Freire (Spa) Rabobank 2
55 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
56 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1
57 Tom Boonen (Bel) Quick-Step-Innergetic 1
58 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1
59 Juan Manuel Garate (Spa) Quick-Step-Innergetic 1
60 Cédric Coutouly (Fra) Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen efter 12. etape
1 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner 54.01.47
2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 12.15
3 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 27.16
4 Moises Duenas (Spa) Agritubel 31.00
5 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 31.39
6 Christian Knees (Ger) Milram 39.49
7 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval 40.30
8 José Rujano (Ven) Quick-Step-Innergetic 41.08
9 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 41.21
10 Maxim Iglinskiy (Kaz) Milram 42.21
11 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval 48.15
12 Pieter Weening (Ned) Rabobank 49.19
13 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval 52.18
14 Andriy Grivko (Ukr) Milram 52.50
15 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 53.04
16 Bernhard Eisel (Aut) Francaise Des Jeux 53.58
17 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux 54.24
18 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 1.02.47
19 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.03.31
20 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 1.16.30
21 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.18.30
22 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.25.34
23 Filippo Pozzato (Ita) Quick-Step-Innergetic 1.28.22


Holdkonkurrencen efter 12. etape
1 T-Mobile Team 162.02.16
2 Gerolsteiner 0.46
3 AG2R Prevoyance 5.00
4 Rabobank 5.21
5 Team CSC 7.52
6 Saunier Duval - Prodir 16.03
7 Lampre-Fondital 20.59
8 Discovery Channel Team 22.40
9 Caisse D’Epargne-Illes Balears 23.45
10 Phonak Hearing Systems 24.58
11 Euskaltel - Euskadi 30.09
12 Agritubel 40.39
13 Cofidis Credit Par Telephone 48.54
14 Bouygues Telecom 49.46
15 Davitamon - Lotto 53.20
16 Credit Agricole 53.55
17 Team Milram 1.23.27
18 Francaise Des Jeux 1.36.02
19 Liquigas 2.08.02
20 Quick Step - Innergetic 2.14.12

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR