Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Pozzato vandt - Vinokourov tabte

Pozzato vandt - Vinokourov tabte

12. juli 2007 17:410

Liquigas-rytteren Filippo Pozzato vandt en hektisk 5. etape foran Oscar Freire. Cancellara bevarede førertrøjen. Mens Vinokourov tabte omkring 1.20.

Etapen startede egentlig stille og rolig. Efter 19 km kørte 3 ryttere væk. Det var Sylvain Chavanel (Cofidis), Philippe Gilbert (Francaise des Jeux) og William Bonnet (Credit Agricole). Noget tid efter forsøgte Gianpaolo Cheula (Barloworld) at komme op, og efter 58 km lykkedes det ham at nå op, så der var 4 mand i front.

Men så begyndte uheldene at ramle ned over favoritterne. Først måtte Iban Mayo en tur i asfalten, men han kom hurtigt op, da hele Saunier Duval-holdet var nede og hjælpe ham. Herefter havde også Moreau, Klöden, Valverde og Sastre problemer. Men de kom alle op igen. Mest interessant var Vinokourov, der formentlig blev ramt af en motorcykel og tabte omkring 1.20 til sine konkurrenter.

På etapens store kategori 2-stigning Haut-Folin kørte Gilbert og Chavanel væk fra Cheula og Bonnet, der hurtigt blev hentet af feltet. Men Gilbert og Chavanel blev ikke hentet før cirka 10 km fra mål, da Rabobank kørte et hårdt tempo op ad den sidste af i alt 8 stigninger.

På nedkørslen forsøgte både Popovych og Cancellara komme væk fra feltet. Men ingen af dem havde held med det, og det hele endte i en spurt.



I den spurt vandt Filippo Pozzato (Liquigas) en kneben sejr foran Oscar Freire (Rabobank) med Daniele Bennati (Lampre-Fondital) på 3.-pladsen.

Fabian Cancellara blev nummer 12 og forsvarede dermed den gule førertrøje. På grund af Vinokourovs uheld kommer Team CSC også i front af holdkonkurrencen.

Sylvain Chavanel samlede i løbet af etapen så mange bjergpoints sammen, at han nu fører bjergkonkurrencen. Danske Michael Rasmussen hentede også 8 points til den konkurrence i dag.

Resultat af 5. etape
1 Filippo Pozzato - Liquigas 4.39.01 (39.67 km/t)
2 Oscar Freire Gomez - Rabobank
3 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
4 Kim Kirchen - T-Mobile Team
5 Erik Zabel - Team Milram
6 George Hincapie - Discovery Channel
7 Cristian Moreni - Cofidis
8 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
9 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
10 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
11 Cadel Evans - Predictor - Lotto
12 Fabian Cancellara - Team CSC
13 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
14 Chris Horner - Predictor - Lotto
15 Frank Schleck - Team CSC
16 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
17 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
18 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
19 Michael Rogers - T-Mobile Team
20 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
21 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
22 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
23 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
24 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
25 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
26 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Denis Menchov - Rabobank
28 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
29 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
30 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
31 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
32 Michael Boogerd - Rabobank
33 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
34 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
35 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
36 Jens Voigt - Team CSC
37 David Millar - Saunier Duval - Prodir
38 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
39 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
40 Thomas Dekker - Rabobank
41 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
42 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
43 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
44 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
45 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
46 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
47 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
48 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
49 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
50 Carlos Sastre Candil - Team CSC
51 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
52 Michael Rasmussen - Rabobank
53 Mario Aerts - Predictor - Lotto
54 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
55 Mauricio Soler - Barloworld
56 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
57 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
58 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
59 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
60 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
61 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
62 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
63 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
64 Markus Fothen - Gerolsteiner
65 Andreas Klöden - Astana
66 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
67 Axel Merckx - T-Mobile Team
68 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
69 Sandy Casar - Française des Jeux
70 John Gadret - AG2r Prévoyance
71 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
72 Kanstantin Siutsou - Barloworld
73 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
74 Andrey Kashechkin - Astana
75 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 0.28
76 Patrice Halgand - Crédit Agricole
77 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
78 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
79 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
80 Benoît Salmon - Agritubel 0.50
81 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 0.53
82 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.07
83 Alexandre Vinokourov - Astana 1.20
84 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
85 Lilian Jégou - Française des Jeux
86 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
87 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
88 Moises Duenas Nevado - Agritubel
89 Andry Grivko - Team Milram
90 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
91 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
92 Christian Knees - Team Milram
93 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
94 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
95 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
96 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
97 Nicolas Jalabert - Agritubel
98 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
99 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
100 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
101 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 2.12
102 Stef Clement - Bouygues Telecom 4.29
103 Cédric Hervé - Agritubel
104 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
105 Ronny Scholz - Gerolsteiner
106 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
107 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
108 Philippe Gilbert - Française des Jeux
109 Mickael Delage - Française des Jeux
110 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
111 Julian Dean - Crédit Agricole
112 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 4.57
113 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
114 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
115 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
116 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
117 Enrico Poitschke - Team Milram
118 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
119 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
120 Maxim Iglinskiy - Astana
121 Serguei Ivanov - Astana
122 Nicolas Vogondy - Agritubel
123 Paolo Longo Borghini - Barloworld
124 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
125 Pieter Weening - Rabobank
126 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
127 Murilo Fischer - Liquigas 6.45
128 Daniele Righi - Lampre - Fondital
129 Alexander Efimkin - Barloworld
130 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
131 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
132 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
133 Alessandro Cortinovis - Team Milram 7.04
134 Peter Wrolich - Gerolsteiner
135 Marcel Sieberg - Team Milram
136 Ralf Grabsch - Team Milram
137 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
138 Grischa Niermann - Rabobank
139 Robert Hunter - Barloworld
140 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
141 Bert Grabsch - T-Mobile Team
142 Paolo Savoldelli - Astana
143 Antonio Colom Mas - Astana
144 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
145 William Bonnet - Crédit Agricole
146 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
147 Robert Förster - Gerolsteiner 8.53
148 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.04
149 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 9.36
150 Daniel Navarro Garcia - Astana
151 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 11.15
152 Stuart O'Grady - Team CSC
153 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
154 Kjell Carlström - Liquigas
155 Christian Vande Velde - Team CSC
156 Sven Krauss - Gerolsteiner
157 Alberto Ongarato - Team Milram
158 Grégory Rast - Astana
159 Charles Wegelius - Liquigas
160 Michael Albasini - Liquigas
161 Bram De Groot - Rabobank
162 Manuel Quinziato - Liquigas
163 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
164 Freddy Bichot - Agritubel
165 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
166 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
167 Frederik Willems - Liquigas
168 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
169 David Zabriskie - Team CSC
170 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
171 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
172 Geraint Thomas - Barloworld
173 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
174 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
175 Giampaolo Cheula - Barloworld 12.14
176 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14.06
177 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
178 Thor Hushovd - Crédit Agricole
179 Romain Feillu - Agritubel
180 Leif Hoste - Predictor - Lotto
181 Mark Cavendish - T-Mobile Team 18.32
182 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 18.48
183 Enrico Degano - Barloworld 23.11
184 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 44.04


Samlet stilling efter 5. etape
1 Fabian Cancellara - Team CSC 28.56
2 Andreas Klöden - Astana 0.33
3 Filippo Pozzato - Liquigas 0.35
4 David Millar - Saunier Duval - Prodir 0.41
5 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.43
6 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.45
7 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 0.46
8 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 0.49
9 Thomas Dekker - Rabobank 0.51
10 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.52
11 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 0.53
12 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.55
13 Oscar Freire Gomez - Rabobank
14 Andrey Kashechkin - Astana
15 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.56
16 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
17 Michael Rogers - T-Mobile Team 0.57
18 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
19 Erik Zabel - Team Milram 0.58
20 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
21 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 1.00
22 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Denis Menchov - Rabobank
24 Markus Fothen - Gerolsteiner 1.03
25 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
26 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.04
27 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.05
28 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
29 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 1.06
30 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 1.07
31 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.08
33 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
34 Kim Kirchen - T-Mobile Team
35 Jens Voigt - Team CSC
36 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.09
37 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
38 Sandy Casar - Française des Jeux 1.11
39 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
40 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 1.12
41 Chris Horner - Predictor - Lotto 1.13
42 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
43 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team 1.14
44 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
45 Axel Merckx - T-Mobile Team
46 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 1.15
47 Carlos Sastre Candil - Team CSC 1.16
48 Frank Schleck - Team CSC 1.17

49 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
50 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
51 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
52 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 1.18
53 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1.20
54 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.21
55 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
56 Michael Boogerd - Rabobank 1.22
57 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
58 Mauricio Soler - Barloworld 1.23
59 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.24
60 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 1.26
61 Mario Aerts - Predictor - Lotto
62 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
63 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
64 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
65 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 1.27
66 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.28
67 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.32
68 Michael Rasmussen - Rabobank 1.36
69 John Gadret - AG2r Prévoyance 1.38
70 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
71 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
72 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.43
73 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.46
74 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.47
75 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.48
76 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.50
77 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.51
78 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.56
79 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.05
80 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 2.06
81 Alexandre Vinokourov - Astana 2.10
82 Andry Grivko - Team Milram 2.13
83 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.25
84 Benoît Salmon - Agritubel
85 Nicolas Jalabert - Agritubel 2.29
86 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 2.32
87 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 2.33
88 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
89 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
90 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 2.35
91 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
92 Christian Knees - Team Milram 2.38
93 Moises Duenas Nevado - Agritubel 2.40
94 Lilian Jégou - Française des Jeux 2.43
95 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 2.48
96 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 2.50
97 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 2.52
98 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 2.56
99 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
100 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 3.01
101 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 3.36
102 Philippe Gilbert - Française des Jeux 5.21
103 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5.34
104 Stef Clement - Bouygues Telecom 5.36
105 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.40
106 Julian Dean - Crédit Agricole 5.50
107 Nicolas Vogondy - Agritubel 5.55
108 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 5.56
109 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 6.01
110 Mickael Delage - Française des Jeux 6.02
111 Maxim Iglinskiy - Astana 6.05
112 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 6.08
113 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
114 Serguei Ivanov - Astana 6.12
115 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 6.17
116 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 6.21
117 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 6.23
118 Pieter Weening - Rabobank 6.27
119 Enrico Poitschke - Team Milram
120 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.30
121 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 6.36
122 Paolo Longo Borghini - Barloworld 6.43
123 William Bonnet - Crédit Agricole 7.48
124 Robert Hunter - Barloworld 8.01
125 Paolo Savoldelli - Astana 8.02
126 Murilo Fischer - Liquigas 8.03
127 Antonio Colom Mas - Astana 8.07
128 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.08
129 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 8.15
130 Bert Grabsch - T-Mobile Team 8.17
131 Marcel Sieberg - Team Milram 8.19
132 Alexander Efimkin - Barloworld 8.25
133 Grischa Niermann - Rabobank
134 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 8.27
135 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 8.29
136 Ralf Grabsch - Team Milram 8.30
137 Alessandro Cortinovis - Team Milram 8.33
138 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 8.34
139 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 8.43
140 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 8.47
141 Peter Wrolich - Gerolsteiner 8.49
142 Cédric Hervé - Agritubel 8.50
143 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 8.57
144 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 9.16
145 Robert Förster - Gerolsteiner 10.13
146 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 10.17
147 Daniele Righi - Lampre - Fondital 10.49
148 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 10.51
149 Daniel Navarro Garcia - Astana 10.53
150 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 11.31
151 Manuel Quinziato - Liquigas 12.07
152 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.14
153 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 12.19
154 Geraint Thomas - Barloworld 12.22
155 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 12.24
156 Sven Krauss - Gerolsteiner 12.25
157 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 12.27
158 Frederik Willems - Liquigas 12.30
159 Charles Wegelius - Liquigas 12.31
160 Michael Albasini - Liquigas
161 Kjell Carlström - Liquigas 12.36
162 Freddy Bichot - Agritubel 12.39
163 Grégory Rast - Astana 12.41
164 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 12.43
165 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13.16
166 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 13.26
167 Giampaolo Cheula - Barloworld 13.54
168 Stuart O'Grady - Team CSC 13.55
169 Alberto Ongarato - Team Milram 13.59
170 Thor Hushovd - Crédit Agricole 14.35
171 Christian Vande Velde - Team CSC 15.09
172 Leif Hoste - Predictor - Lotto 15.17
173 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 15.29
174 Romain Feillu - Agritubel 15.38
175 Bram De Groot - Rabobank 16.02
176 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 16.27
177 Anthony Charteau - Crédit Agricole 16.37
178 David Zabriskie - Team CSC 18.24
179 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 18.45
180 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 20.16
181 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 20.33
182 Mark Cavendish - T-Mobile Team 22.29
183 Enrico Degano - Barloworld 25.19
184 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 45.38


Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Erik Zabel - Team Milram 102 pts
2 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 98
3 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 84
4 Oscar Freire Gomez - Rabobank 84
5 Robert Hunter - Barloworld 83
6 Thor Hushovd - Crédit Agricole 79
7 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 70
8 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 66
9 Fabian Cancellara - Team CSC 63
10 Robert Förster - Gerolsteiner 59
11 Romain Feillu - Agritubel 57
12 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 55
13 Filippo Pozzato - Liquigas 53
14 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47
15 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 40
16 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
17 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 37
18 Philippe Gilbert - Française des Jeux 35
19 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 34
20 Mark Cavendish - T-Mobile Team 33
21 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 32
22 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 32
23 Murilo Fischer - Liquigas 31
24 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 29
25 William Bonnet - Crédit Agricole 27
26 Andreas Klöden - Astana 24
27 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
28 Kim Kirchen - T-Mobile Team 21
29 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
30 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 20
31 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19
32 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 18
33 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 17
34 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
35 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 16
36 Cédric Hervé - Agritubel 15
37 Sven Krauss - Gerolsteiner 15
38 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
39 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
40 Frank Schleck - Team CSC 12
41 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 12
42 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 12
43 Enrico Degano - Barloworld 12
44 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 11
45 Marcel Sieberg - Team Milram 10
46 Cadel Evans - Predictor - Lotto 10
47 Andry Grivko - Team Milram 10
48 Michael Albasini - Liquigas 10
49 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
50 Julian Dean - Crédit Agricole 9
51 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 8
52 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 8
53 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
54 Manuel Quinziato - Liquigas 8
55 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
56 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
57 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 6
58 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
59 Andrey Kashechkin - Astana 5
60 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 4
61 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 4
62 Alexandre Vinokourov - Astana 4
63 Freddy Bichot - Agritubel 4
64 Alberto Ongarato - Team Milram 4
65 Thomas Dekker - Rabobank 3
66 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 3
67 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 3
68 Michael Rogers - T-Mobile Team 2
69 Christian Knees - Team Milram 2
70 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
71 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
72 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 2
73 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
74 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 1
75 Lilian Jégou - Française des Jeux 1
76 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
77 Kurt Asle Arvesen - Team CSC -5


Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 37 pts
2 Philippe Gilbert - Française des Jeux 23
3 William Bonnet - Crédit Agricole 15
4 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
5 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
6 Michael Rasmussen - Rabobank 8
7 David Millar - Saunier Duval - Prodir 7
8 Christian Knees - Team Milram 5
9 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
10 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 5
11 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 4
12 Freddy Bichot - Agritubel 3
13 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
14 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
15 Andry Grivko - Team Milram 2
16 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
17 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 1
19 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1
20 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1
21 Frederik Willems - Liquigas 1


Ungdomskonkurrencen efter 5. etape
1 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
2 Thomas Dekker - Rabobank 0.06
3 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.07
4 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
5 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.13
6 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.19
7 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 0.23
8 Mauricio Soler - Barloworld 0.38
9 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.02
10 Andry Grivko - Team Milram 1.28
11 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.40
12 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1.48
13 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 2.03
14 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.11
15 Philippe Gilbert - Française des Jeux 4.36
16 Stef Clement - Bouygues Telecom 4.51
17 Mickael Delage - Française des Jeux 5.17
18 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 5.23
19 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 5.32
20 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 5.36
21 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 5.51
22 William Bonnet - Crédit Agricole 7.03
23 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 7.30
24 Marcel Sieberg - Team Milram 7.34
25 Daniel Navarro Garcia - Astana 10.08
26 Geraint Thomas - Barloworld 11.37
27 Sven Krauss - Gerolsteiner 11.40
28 Romain Feillu - Agritubel 14.53
29 Mark Cavendish - T-Mobile Team 21.44


Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Team CSC 73.29.08
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.03
3 Caisse d'Epargne 0.16
4 T-Mobile Team 0.43
5 Rabobank 0.45
6 Française des Jeux 0.46
7 Quickstep-Innergetic 0.52
8 Gerolsteiner
9 Crédit Agricole
10 Euskaltel-Euskadi 0.55
11 Predictor-Lotto 0.59
12 Bouygues Telecom 1.01
13 Lampre-Fondital 1.08
14 Saunier Duval-Prodir
15 Astana 1.18
16 AG2r Prévoyance 1.23
17 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.06
18 Agritubel 3.33
19 Team Milram 3.39
20 Barloworld 6.18
21 Liquigas 7.35

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER