Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Quinziato vandt på solofremstød - Opd.

Quinziato vandt på solofremstød - Opd.

18. august 2006 18:030
Manuel Quinziato (Liquigas) vandt efter et solofremstød med to kilometer fra mål dagens etape i Eneco Tour. I feltets spurt var Cadamuro hurtigst og måtte dermed for anden dag i træk nøjes med en andenplads. Tom Boonen fører stadigvæk i den samlede stilling.

Feltet blev for alvor splittet i sidevinden på den sidste del af den 194 kilometer lange etape fra Hertogenbosch til Sittard-Geleen. Med to kilometer i igen satte Manuel Quinziato (Liquigas) ind med et imponerende overraskelsesangreb, der satte det stærkt decimerede felt skakmat, og dermed var etapesejren hjemme for den 26-årige italiener.


Resultat af 2. etape
1 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 4.46.43 (40.723 km/h)
2 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 0.04
3 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
4 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
5 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
6 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
7 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
8 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
10 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
11 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
12 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
13 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
14 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team
15 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
16 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
17 Marco Righetto (Ita) Liquigas
18 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
20 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
21 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
22 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
23 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
24 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
25 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
26 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
27 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
28 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
29 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
30 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
31 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
32 George Hincapie (USA) Discovery Channel
33 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
35 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
36 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
37 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
38 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel
39 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
40 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
41 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
42 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
43 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 0.12
44 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.04
45 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 0.26
46 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
47 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 0.53
48 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
49 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
50 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
51 Koen De Kort (Ned) Astana Team
52 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
53 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
54 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
55 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
56 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
57 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
58 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
59 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
60 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
61 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
62 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
63 Jan Boven (Ned) Rabobank
64 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
65 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
66 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
67 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
68 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems
69 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
70 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas
71 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
72 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
73 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
74 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
75 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
76 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
77 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
78 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
79 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
80 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
81 Matej Jurco (Svk) Team Milram
82 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
83 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
84 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
85 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
86 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
87 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
88 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
89 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
90 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
91 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
92 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
93 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 0.04
94 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 0.53
95 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
96 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
97 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
98 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
99 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
100 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
101 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
102 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
103 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
104 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
105 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
106 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
107 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
108 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
109 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
110 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
111 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
112 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
113 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
114 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
115 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
116 Allan Johansen (Den) Team CSC
117 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
118 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
119 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
120 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
121 Martin Müller (Ger) Team Milram
122 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
123 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
124 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
125 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
126 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
127 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
128 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
129 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
130 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
131 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
132 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
133 Andrea Peron (Ita) Team CSC
134 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
135 Michael Albasini (Swi) Liquigas
136 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.55
137 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
138 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
139 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 4.09
140 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.20
141 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
142 Jason McCartney (USA) Discovery Channel
143 Matthew White (Aus) Discovery Channel
144 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
145 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
146 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
147 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
148 Luke Roberts (Aus) Team CSC
149 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
150 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
151 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram
152 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
153 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
154 Bobby Julich (USA) Team CSC
155 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
156 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
157 Bram De Groot (Ned) Rabobank
158 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir
159 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
160 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
161 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
162 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
163 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
164 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
165 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
166 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com 0.04
167 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 7.04
168 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 12.05
169 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir
170 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 12.18


Udgåede ryttere
DNF Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Unibet.com
DNF Dariusz Baranowski (Pol) Astana Team
DNS Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team
DNS Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital


Samlet stilling efter 2. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 9.06.34
2 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.01
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.03
4 George Hincapie (USA) Discovery Channel 0.07
5 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.08
6 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.11
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.16
8 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.18
9 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
10 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 0.19
11 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 0.20
12 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 0.22
13 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.23
14 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
15 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
16 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 0.25
17 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
18 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 0.26
19 Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com 0.27
20 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
21 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
22 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
23 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 0.28
24 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.29
25 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
26 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
27 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
28 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
29 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 0.30
30 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 0.32
31 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.33
32 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 0.34
33 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
34 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 0.35
35 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 0.39
36 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
37 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 0.40
38 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
39 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 0.41
40 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 0.43
41 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 0.48
42 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.49
43 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.52
44 Marco Righetto (Ita) Liquigas 0.58
45 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 1.06
46 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 1.07
47 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 1.09
48 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
49 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 1.14
50 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
51 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 1.15
52 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 1.16
53 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
54 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 1.17
55 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 1.19
56 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
57 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
58 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
59 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
60 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 1.20
61 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
62 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
63 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 1.21
64 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
65 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.22
66 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
67 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
68 Matej Jurco (Svk) Team Milram 1.23
69 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
70 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
71 Andrea Peron (Ita) Team CSC 1.24
72 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
73 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
74 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
75 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
76 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.25
77 Koen De Kort (Ned) Astana Team
78 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
79 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
80 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.26
81 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
82 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
83 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
84 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 1.27
85 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
86 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
87 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 1.28
88 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
89 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
90 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
91 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
92 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
93 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
94 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 1.29
95 Michael Albasini (Swi) Liquigas
96 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 1.30
97 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
98 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
99 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
100 Jan Boven (Ned) Rabobank
101 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.31
102 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
103 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
104 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
105 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1.32
107 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
108 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
109 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
110 Allan Johansen (Den) Team CSC
111 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 1.33
112 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
113 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
114 Martin Müller (Ger) Team Milram 1.34
115 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
116 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
117 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
118 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.35
119 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
120 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
121 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.36
122 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.38
123 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
124 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
125 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 1.40
126 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 1.41
127 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.42
128 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.43
129 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
130 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
131 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 1.44
132 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
133 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.45
134 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 1.51
135 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 1.52
136 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.57
137 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 4.33
138 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.35
139 Jason McCartney (USA) Discovery Channel 4.40
140 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
141 Bobby Julich (USA) Team CSC 4.43
142 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 4.45
143 Luke Roberts (Aus) Team CSC 4.47
144 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 4.49
145 Bram De Groot (Ned) Rabobank 4.51
146 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 4.52
147 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 4.58
148 Matthew White (Aus) Discovery Channel 4.59
149 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 5.01
150 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 5.02
151 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
152 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 5.03
153 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
154 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 5.04
155 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
156 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 5.05
157 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.06
158 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
159 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
160 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 5.08
161 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram 5.10
162 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 5.11
163 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 5.12
164 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 5.27
165 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 6.15
166 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7.51
167 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 12.53
168 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 13.01
169 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 13.10
170 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 14.38


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 50 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 30
3 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 30
4 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 24
5 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 23
6 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 22
7 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 22
8 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 22
9 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 22
10 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 20
11 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 19
12 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 19
13 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 17
14 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 17
15 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 16
16 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
17 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 13
18 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 13
19 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
20 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
21 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 8
22 Matej Jurco (Svk) Team Milram 5
23 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 5
24 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 5
25 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 3
26 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
27 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3


Ungdomskonkurrencen efter 2. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 9.06.37
2 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.13
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.15
4 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 0.16
5 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.20
6 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
7 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 0.24
8 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 0.36
9 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 0.37
10 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 0.45
11 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.46
12 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.49
13 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 1.11
14 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 1.12
15 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 1.13
16 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.16
17 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 1.17
18 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
19 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 1.18
20 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.19
21 Matej Jurco (Svk) Team Milram 1.20
22 Koen De Kort (Ned) Astana Team 1.22
23 Daniel Navarro (Spa) Astana Team
24 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 1.23
25 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
26 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 1.24
27 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 1.25
28 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
29 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 1.26
30 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 1.27
31 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
32 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
33 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 1.28
34 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.29
35 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
36 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 1.30
37 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
38 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 1.31
39 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35
40 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.40
41 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
42 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 1.41
43 Alberto Curtolo (Ita) Liquigas 1.49
44 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 4.30
45 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 4.49
46 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 4.59
47 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 5.00
48 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.01
49 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.03
50 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
51 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 5.09
52 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital 5.24
53 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 6.12
54 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 12.50
55 David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems 12.58
56 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 14.35


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Quick Step-Innergetic 27.20.27
2 Liquigas 0.05
3 DSC 0.07
4 Rabobank 0.22
5 Gerolsteiner 0.47
6 Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.56
7 Team CSC 1.17
8 Unibet.com 1.21
9 Phonak Hearing Systems 1.23
10 T-Mobile Team 1.26
11 Française des Jeux 1.28
12 Skil-Shimano 1.32
13 Credit Agricole 2.05
14 Saunier Duval-Prodir 2.17
15 Team Milram 2.22
16 Lampre-Fondital 2.25
17 Bouygues Telecom 2.32
18 Davitamon-Lotto
19 Astana Team 2.44
20 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.57
21 A2R 3.01
22 Euskaltel-Euskadi 3.14
23 Cofidis, le Credit par Telephone 3.30
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE