Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Rasmussen tættere på at vinde Touren

Rasmussen tættere på at vinde Touren

22. juli 2007 17:310

Danske Michael Rasmussen er på vej til vinde dette års Tour de France, det bekræftede danskeren i dag, da han blev nummer to på årets kongeetape.

Rytterne er nu kommet til Pyrenæerne, og dagens etape var det første slag i Pyrenæerne, og man kan roligt sige kongeetapen i dette års Tour de France.

Bjergrytterne havde allerede i dag en glimrende chance for at revanchere eventuelle tidstab på enkeltstarten for både stigningen Port de Pailhères og afslutningen op til Plateau-de-Beille var stigninger uden for kategori, og allerede før dagens etape stod det klart, at tidsforskellene ville blive massive.

27 ryttere angreb fra start
27 ryttere angreb tidligt på dagens etape, og danske Michael Rasmussen var med i dette udbrud, men det blev kørt ind efter godt 30 kilometer. I stedet kørte 6 ryttere væk fra gruppen, og det var Iván Gutiérrez (Caisse d'Epargne), Rubén Pérez og Amets Txurruka (Euskaltel-Euskadi), Carlos Barredo (Quickstep-Innergetic), Antonio Colom (Astana) og Aleksandr Kuschynski (Liquigas).

De seks ryttere arbejdede godt sammen frem til den første stigning udenfor kategori - Port de Pailhères. Herefter ophørte enigheden og efter flere angreb fra Euskaltel-rytterne blev udbruddet splittet. Alligevel lykkedes det udbruddet at komme forholdvis samlet frem til den sidste stigning Plateau-de-Beille. Aleksandr Kuschynski faldt dog fra i front og blev hentet af feltet, så der kun var 5 ryttere tilbage. Forspringet havde også været oppe på næsten 11 minutter undervejs på etapen, men da de 5 udbrydere ramte den sidste stigning var forspringet skrumpet ind til blot 2 minutter og 30 sekunder.

Rabobank og Colom tog teten
Det hollandske mandskab støttede godt op om deres kaptajn Michael Rasmussen undervejs dagens etape, hvor Thomas Dekker, Michael Boogerd og Denis Menchov især imponerede i front af feltet. De tre nævnte ryttere satte også et rasende tempo ind på den sidste stigning, hvilket betød af flere af de store favoritter faldt fra.

Fremme i front angreb Antonio Colom og forsøgte at køre en solo sejr hjem. Astana-rytteren kæmpede også et brag af en kamp, men da først favoritterne åbnede op nede bagfra stod det klart, at det ikke blev til en Astana sejr i dag, da Alexandre Vinokourov var gået tidligt ned på dagens etape, imens Andrey Kashechkin og Andréas Klöden også blev sat opad den sidste stigning.

I favoritgruppen sad i stedet for Michael Rasmussen (Rabobank), Mauricio Soler (Barloworld), Levi Leipheimer (Discovery Channel), Alberto Contador (Discovery Channel), Carlos Sastre (Team CSC) og Cadel Evans (Predictor-Lotto). Efter flere angreb fra bl.a. Michael Rasmussen og Alberto Contador lykkedes det Discovery Channel-rytteren at få sprængt gruppen, og den eneste som kunne svare igen var Michael Rasmussen.  De to arbejdede godt sammen for at tage så meget tid på de øvrige konkurrenter.

Michael Rasmussen forsøgte at angribe til sidst, men mistede sejren til Alberto Contador på de sidste meter. Discovery Channel-rytteren var snu og satte sig på hjul af danskeren på de sidste kilometer og i spurten var den spanske rytter altså bedst. Samlet er Michael Rasmussen dog fortsat bedst og har øget forspringet til nærmeste konkurrent, som nu er Alberto Contador. Danskeren fører dette års Tour de France med 2 minutter og 23 sekunder ned Alberto Contador.

Dagens store taber blev gårdagens vinder Alexandre Vinokourov, Alejandro Valverde, Iban Mayo og Christophe Moreau, som kørte sig helt ud af det samlede stilling.


Resultat af 14. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel 5.25.48 (36.28 km/t)
2 Michael Rasmussen - Rabobank
3 Mauricio Soler - Barloworld 0.37
4 Levi Leipheimer - Discovery Channel  0.40
5 Carlos Sastre Candil - Team CSC 0.53
6 Andreas Klöden - Astana 1.52
7 Cadel Evans - Predictor - Lotto
8 Antonio Colom Mas - Astana 2.23
9 Andrey Kashechkin - Astana
10 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 3.06
11 Michael Boogerd - Rabobank
12 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
13 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 3.45
14 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
15 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
16 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
17 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 3.47
18 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 4.04
19 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
20 John Gadret - AG2r Prévoyance 4.48
21 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5.33
22 Jens Voigt - Team CSC
23 Thomas Dekker - Rabobank
24 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
25 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
26 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 6.34
27 Chris Horner - Predictor - Lotto
28 Moises Duenas Nevado - Agritubel 7.07
29 Kim Kirchen - T-Mobile Team 7.35
30 Charles Wegelius - Liquigas
31 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
32 Christian Vande Velde - Team CSC
33 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 8.02
34 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 8.27
35 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 9.31
36 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 10.20
37 Denis Menchov - Rabobank 11.00
38 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 11.10
39 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 11.25
40 Patrice Halgand - Crédit Agricole 11.38
41 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
42 Paolo Savoldelli - Astana
43 Kanstantin Siutsou - Barloworld 12.16
44 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 12.28
45 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.38
46 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 12.56
48 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
49 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 13.37
50 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 14.13
51 Markus Fothen - Gerolsteiner
52 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
53 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 14.54
54 Frederik Willems - Liquigas 15.43
55 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
56 Christian Knees - Team Milram 16.55
57 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
58 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
59 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
60 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
61 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
62 Frank Schleck - Team CSC
63 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.02
64 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 18.27
65 Axel Merckx - T-Mobile Team 18.30
66 David Millar - Saunier Duval - Prodir
67 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 19.34
68 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 22.05
69 Anthony Charteau - Crédit Agricole 26.26
70 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
71 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27.15
72 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
73 Grischa Niermann - Rabobank
74 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 28.02
75 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
76 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 28.50
77 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
78 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
79 Daniel Navarro Garcia - Astana
80 Serguei Ivanov - Astana
81 Alexandre Vinokourov - Astana
82 Andry Grivko - Team Milram
83 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 30.28
84 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 31.29
85 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
86 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 33.37
87 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 34.52
88 Filippo Pozzato - Liquigas
89 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
90 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
91 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
92 Enrico Poitschke - Team Milram
93 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
94 Alexander Efimkin - Barloworld
95 Alessandro Cortinovis - Team Milram
96 Manuel Quinziato - Liquigas
97 Erik Zabel - Team Milram
98 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
99 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
100 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
101 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
102 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
103 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
104 Murilo Fischer - Liquigas
105 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
106 William Bonnet - Crédit Agricole
107 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
108 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
109 Kjell Carlström - Liquigas
110 Ronny Scholz - Gerolsteiner
111 Bert Grabsch - T-Mobile Team
112 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
113 Mickael Delage - Française des Jeux
114 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
115 Fabian Cancellara - Team CSC
116 Peter Wrolich - Gerolsteiner
117 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
118 Michael Albasini - Liquigas
119 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
120 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
121 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
122 Robert Hunter - Barloworld
123 Maxim Iglinskiy - Astana
124 Benoît Salmon - Agritubel
125 Bram De Groot - Rabobank
126 Grégory Rast - Astana
127 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
128 Ralf Grabsch - Team Milram
129 Daniele Righi - Lampre - Fondital
130 Marcel Sieberg - Team Milram
131 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
132 Thor Hushovd - Crédit Agricole
133 Nicolas Jalabert - Agritubel
134 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
135 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
136 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
137 Geraint Thomas - Barloworld
138 Robert Förster - Gerolsteiner
139 Sven Krauss - Gerolsteiner
140 Giampaolo Cheula - Barloworld
141 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
142 Paolo Longo Borghini - Barloworld
143 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
144 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
145 Lilian Jégou - Française des Jeux
146 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
147 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
148 Sandy Casar - Française des Jeux
149 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
150 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
151 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
152 Pieter Weening - Rabobank
153 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
154 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
155 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
156 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
157 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
158 Mario Aerts - Predictor - Lotto
159 Julian Dean - Crédit Agricole
160 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
161 Nicolas Vogondy - Agritubel
162 Freddy Bichot - Agritubel
163 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
164 Leif Hoste - Predictor - Lotto
165 Philippe Gilbert - Française des Jeux 42.08


Ikke til start
Francisco José Ventoso - Saunier Duval-Prodir


Samlet stilling efter 14. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 64.12.15

2 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.23
3 Cadel Evans - Predictor - Lotto 3.04
4 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.29
5 Andreas Klöden - Astana 4.38
6 Carlos Sastre Candil - Team CSC 5.50
7 Andrey Kashechkin - Astana 6.58
8 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 8.25
9 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 9.45
10 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 10.55
11 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 11.01
12 Mauricio Soler - Barloworld 11.31
13 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 12.15
14 Kim Kirchen - T-Mobile Team 13.16
15 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 14.58
16 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 15.31
17 Chris Horner - Predictor - Lotto 17.23
18 Denis Menchov - Rabobank 18.57
19 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 19.19
20 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 19.33
21 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 22.20
22 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 22.33
23 Kanstantin Siutsou - Barloworld 22.53
24 Michael Boogerd - Rabobank 24.12
25 Frank Schleck - Team CSC 24.56
26 Jens Voigt - Team CSC 25.06
27 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 31.41
28 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 32.45
29 Markus Fothen - Gerolsteiner 34.07
30 Alexandre Vinokourov - Astana 34.12
31 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 36.01
32 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 36.03
33 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 36.07
34 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 36.18
35 Thomas Dekker - Rabobank 38.46
36 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 40.01
37 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
38 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 41.19
39 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 43.08
40 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 46.30
41 Christian Vande Velde - Team CSC 47.08
42 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 48.13
43 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 48.29
44 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 50.34
45 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 51.59
46 Patrice Halgand - Crédit Agricole 54.33
47 Antonio Colom Mas - Astana 57.22
48 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 57.49
49 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.00.30
50 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 1.04.30
51 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.04.31
52 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 1.04.50
53 Christian Knees - Team Milram 1.04.54
54 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.06.45
55 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 1.06.58
56 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 1.08.25
57 Paolo Savoldelli - Astana 1.09.42
58 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 1.12.53
59 John Gadret - AG2r Prévoyance 1.14.27
60 Maxim Iglinskiy - Astana 1.15.16
61 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.16.05
62 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.17.14
63 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 1.18.52
64 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.19.02
65 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.19.46
66 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 1.19.58
67 Charles Wegelius - Liquigas 1.20.27
68 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 1.20.56
69 Axel Merckx - T-Mobile Team 1.23.07
70 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.24.29
71 Mario Aerts - Predictor - Lotto 1.24.51
72 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.25.15
73 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 1.27.12
74 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.28.09
75 Ronny Scholz - Gerolsteiner 1.28.14
76 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 1.28.33
77 David Millar - Saunier Duval - Prodir 1.29.21
78 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.30.22
79 Serguei Ivanov - Astana 1.30.36
80 Kjell Carlström - Liquigas 1.33.36
81 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 1.34.53
82 Andry Grivko - Team Milram 1.37.12
83 Sandy Casar - Française des Jeux 1.37.33
84 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.37.38
85 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.38.14
86 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 1.38.25
87 Grischa Niermann - Rabobank 1.39.21
88 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 1.40.57
89 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 1.41.17
90 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 1.43.42
91 Frederik Willems - Liquigas 1.45.48
92 Erik Zabel - Team Milram 1.45.51
93 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.48.40
94 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 1.49.56
95 Michael Albasini - Liquigas 1.51.13
96 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.52.26
97 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.53.33
98 Nicolas Vogondy - Agritubel 1.53.38
99 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 1.53.59
100 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.56.13
101 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 1.57.07
102 Grégory Rast - Astana 1.57.35
103 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.58.05
104 Filippo Pozzato - Liquigas 1.58.17
105 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 1.58.42
106 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 1.59.14
107 Alexander Efimkin - Barloworld 2.00.18
108 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 2.01.09
109 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 2.01.21
110 Murilo Fischer - Liquigas 2.02.07
111 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 2.03.41
112 Philippe Gilbert - Française des Jeux 2.04.32
113 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2.06.21
114 Daniele Righi - Lampre - Fondital 2.06.57
115 Fabian Cancellara - Team CSC 2.07.03
116 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2.07.25
117 Nicolas Jalabert - Agritubel 2.08.22
118 Bert Grabsch - T-Mobile Team 2.08.45
119 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.09.32
120 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 2.09.33
121 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 2.09.38
122 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2.10.00
123 Ralf Grabsch - Team Milram 2.10.10
124 Julian Dean - Crédit Agricole 2.10.15
125 William Bonnet - Crédit Agricole 2.10.30
126 Lilian Jégou - Française des Jeux 2.10.31
127 Robert Hunter - Barloworld 2.10.37
128 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 2.10.43
129 Benoît Salmon - Agritubel 2.10.49
130 Mickael Delage - Française des Jeux 2.11.09
131 Paolo Longo Borghini - Barloworld 2.11.28
132 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 2.11.44
133 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 2.11.47
134 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2.11.59
135 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.12.06
136 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 2.12.09
137 Freddy Bichot - Agritubel 2.12.22
138 Marcel Sieberg - Team Milram 2.12.38
139 Daniel Navarro Garcia - Astana 2.12.56
140 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 2.13.33
141 Pieter Weening - Rabobank 2.13.51
142 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.15.15
143 Manuel Quinziato - Liquigas 2.15.34
144 Alessandro Cortinovis - Team Milram 2.15.40
145 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 2.16.22
146 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.17.35
147 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.17.53
148 Peter Wrolich - Gerolsteiner 2.18.15
149 Enrico Poitschke - Team Milram 2.18.48
150 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 2.19.32
151 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 2.19.35
152 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 2.19.40
153 Leif Hoste - Predictor - Lotto 2.20.29
154 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 2.21.01
155 Giampaolo Cheula - Barloworld 2.21.17
156 Robert Förster - Gerolsteiner 2.22.21
157 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 2.24.34
158 Bram De Groot - Rabobank 2.24.45
159 Anthony Charteau - Crédit Agricole 2.25.11
160 Thor Hushovd - Crédit Agricole 2.25.40
161 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.28.06
162 Geraint Thomas - Barloworld 2.29.44
163 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.31.45
164 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.32.11
165 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 2.38.38


Pointkonkurrencen efter 14. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 195 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 175
3 Erik Zabel - Team Milram 174
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 132
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 127
6 Robert Förster - Gerolsteiner 95
7 Fabian Cancellara - Team CSC 93
8 Filippo Pozzato - Liquigas 87
9 Murilo Fischer - Liquigas 73
10 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 72
11 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 72
12 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 71
13 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 67
14 Philippe Gilbert - Française des Jeux 63
15 Cadel Evans - Predictor - Lotto 60
16 Andrey Kashechkin - Astana 57
17 Andreas Klöden - Astana 56
18 Mauricio Soler - Barloworld 48
19 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 48
20 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 48
21 Michael Rasmussen - Rabobank 47
22 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 45
23 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
24 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 44
25 William Bonnet - Crédit Agricole 44
26 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
27 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 42
28 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
29 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
30 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 38
31 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 37
32 Michael Albasini - Liquigas 36
33 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 35
34 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 35
35 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 33
36 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 32
37 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
38 Sandy Casar - Française des Jeux 30
39 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 29
40 Andry Grivko - Team Milram 29
41 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 29
42 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27
43 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 27
44 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 26
45 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26
46 Jens Voigt - Team CSC 26
47 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 25
48 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 25
49 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
50 Carlos Sastre Candil - Team CSC 24
51 Frank Schleck - Team CSC 24

52 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
53 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 23
54 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 23
55 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 22
56 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
57 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 21
58 Sven Krauss - Gerolsteiner 21
59 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 20
60 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
61 Alexandre Vinokourov - Astana 19
62 Freddy Bichot - Agritubel 19
63 Nicolas Jalabert - Agritubel 18
64 Geraint Thomas - Barloworld 18
65 Marcel Sieberg - Team Milram 17
66 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
67 Markus Fothen - Gerolsteiner 15
68 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 15
69 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
70 Manuel Quinziato - Liquigas 15
71 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
72 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 14
73 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 14
74 Julian Dean - Crédit Agricole 14
75 Enrico Poitschke - Team Milram 14
76 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
77 Peter Wrolich - Gerolsteiner 13
78 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
79 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 11
80 Antonio Colom Mas - Astana 10
81 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 9
82 Christian Vande Velde - Team CSC 9
83 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
84 Paolo Longo Borghini - Barloworld 9
85 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8
86 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8
87 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
88 Denis Menchov - Rabobank 7
89 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 7
90 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 6
91 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
92 Frederik Willems - Liquigas 6
93 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 6
94 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
95 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
96 Michael Boogerd - Rabobank 5
97 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 5
98 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
99 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4
100 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4


Bjergkonkurrencen efter 14. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 142 pts
2 Mauricio Soler - Barloworld 140
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 104
4 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 85
5 Cadel Evans - Predictor - Lotto 64
6 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 55
7 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 54
8 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
9 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 50
10 Antonio Colom Mas - Astana 50
11 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
12 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42
13 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 33
14 Andreas Klöden - Astana 32
15 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
16 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 30
17 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 28
18 Andrey Kashechkin - Astana 28
19 Philippe Gilbert - Française des Jeux 26
20 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 26
21 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
22 Carlos Sastre Candil - Team CSC 24
23 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24
24 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 21
25 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 20
26 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 20
27 Thomas Dekker - Rabobank 19
28 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 19
29 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
30 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
31 David Millar - Saunier Duval - Prodir 16
32 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
33 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
34 William Bonnet - Crédit Agricole 15
35 Frank Schleck - Team CSC 14
36 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 14
37 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
38 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
39 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 12
40 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 12
41 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
42 Patrice Halgand - Crédit Agricole 11
43 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 11
44 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
45 Denis Menchov - Rabobank 10
46 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 10
47 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
48 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
49 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
50 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 8
51 Michael Boogerd - Rabobank 7
52 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
53 Christian Knees - Team Milram 5
54 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
55 Jens Voigt - Team CSC 5
56 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4
57 Sandy Casar - Française des Jeux 4
58 Michael Albasini - Liquigas 4
59 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
60 Freddy Bichot - Agritubel 3
61 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
62 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
63 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
64 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
65 Andry Grivko - Team Milram 2
66 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
67 Alexander Efimkin - Barloworld 2
68 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
69 Frederik Willems - Liquigas 1
70 Marcel Sieberg - Team Milram 1
71 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1


Ungdomskonkurrencen efter 14. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 64.14.38
2 Mauricio Soler - Barloworld 9.08
3 Kanstantin Siutsou - Barloworld 20.30
4 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 29.18
5 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 33.38
6 Thomas Dekker - Rabobank 36.23
7 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 44.07
8 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.04.22
9 Andry Grivko - Team Milram 1.34.49
10 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 1.35.51
11 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.51.10
12 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.53.50
13 Philippe Gilbert - Française des Jeux 2.02.09
14 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2.07.37
15 William Bonnet - Crédit Agricole 2.08.07
16 Mickael Delage - Française des Jeux 2.08.46
17 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 2.09.24
18 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2.09.36
19 Marcel Sieberg - Team Milram 2.10.15
20 Daniel Navarro Garcia - Astana 2.10.33
21 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 2.13.59
22 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 2.15.30
23 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.25.43
24 Geraint Thomas - Barloworld 2.27.21 


Holdkonkurrencen efter 14. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 192.54.08
2 Astana 1.58
3 Rabobank 7.58
4 Caisse D’Epargne 11.24
5 Team CSC 11.40
6 Euskaltel-Euskadi 25.26
7 Predictor-Lotto 49.13
8 Saunier Duval-Prodir 1.05.30
9 Crédit Agricole 1.11.09
10 AG2r Prévoyance 1.18.37
11 T-Mobile Team 1.23.35
12 Liquigas 1.27.41
13 Quickstep-Innergetic 1.29.21
14 Lampre-Fondital 1.31.19
15 Gerolsteiner 1.56.24
16 Barloworld 2.08.45
17 Bouygues Telecom 2.08.58
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.44.19
19 Agritubel 3.42.59
20 Team Milram 3.56.48
21 Française des Jeux 4.24.47

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE