Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Rene Jørgensen vandt i Hammel

Rene Jørgensen vandt i Hammel

28. maj 2007 14:230

- Rene Jørgensen: Flot løb af os

René Jørgensen fra Team Designa Køkken holdet vandt i dag Favrskov løbet, som er arrangeret af Hammel Cykel Klub. Jørgensen kom sammen med Claus Michael Møller, og her var Jørgensen den hurtigste. Lige efter de to ryttere kørte Alex Rasmussen ind på tredjepladsen.


Rene Jørgensen: Flot løb af os
Den manglende vind i Kjellerup og i Viborg fortsatte i Hammel, men til gengæld har Hammel "Pøt Mølle", så der var kaldt til angreb i håbet om endelig at kunne undgå en massespurt. Rytterne skulle igennem 4 store omgange af 29 km efterfulgt af 7 små omgange af 3,1 km - ialt ca. 138 km.

”Allerede første gang opad Pøt Mølle, havde vi besluttet, at vi vil sætte hele holdet frem og trække. Det lykkedes også rigtig godt, og 10 ryttere kom af sted. Vi havde Kasper Jebjerg, Michael Reihs, Fredrik Johansson, Martin Mortensen og mig selv. Så den eneste rytter, som vi ikke fik med var Thomas Guldhammer,” forklarer Rene Jørgensen.

Udbruddet blev dog kørt ind efter 15-20 km. ”Det var måske heldigt nok, at Thomas Guldhammer ikke var kommet med i udbruddet, da han kunne køre med i kontra udbruddet, som kom efter, at vi var blevet hentet,” fortæller Rene Jørgensen videre.

Senere i løbet fik Thomas Guldhammer følgeskab af flere øvrige ryttere, hvor en farlig 4-mandsgruppe rev sig afgørende løb. Det var Claus Michael Møller (Team Barbot), Alex Rasmussen (Team Odense Energi), Fredrik Johansson og René Jørgensen (begge Team Designa Køkken). 4-mandsgruppen arbejdede rigtig godt sammen, og da rytterne kørte ud på de 7 afsluttende omgange i Hammel stod det klart, at vinderen skulle findes i denne gruppe.

”På sidste omgang lykkedes det mig at komme af sted sammen med Claus Michael Møller. Det var klart, at hverken Frederik eller jeg havde nogen interesse i at komme hjem sammen med Alex Rasmussen, da han helt sikkert ville slå os i spurten.

Med 5 km til mål begyndte Fredrik og René på skift at angribe for at undgå at servere spurten til Alex Rasmussen.

”Jeg sad mig på hjul af Claus i spurten, og han blev nødt til at køre, da han vidste, at jeg havde Frederik Johansson lige bagefter.”

Dermed kunne Rene Jørgensen også forholdsvis let vinde spurten og tilføje endnu et flot resultat til CV’et i denne sæson. I næste weekend skal Team Designa Køkken køre endagsløbene Grand Prix de Plumelec-Morbihan og Boucles de l´Aulne i Frankrig, og her håber Rene Jørgensen på endnu et godt resultat.

Læs mere om løbet og Rene Jørgensen på www.feltet.dk/renej, som iøvrigt er blevet omdesignet!  


Rene Jørgensen vinder / Foto: MBaek.dk


Klasse: A Distance: 138 km.
1 René Jørgensen Team Designa Køkken 3.17,30
2 Claus Michael Møller Team Barbot s.t.
3 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Team Odense Energi 3.17,42
4 Fredrik Johansson Team Designa Køkken s.t.
5 Martin Hansen Herning CK - Elite 3.17,48
6 Jakob Bering Randers CK 1910 s.t.
7 Morten Knudsen Farsø CK s.t.
8 Kasper Klostergaard Team CSC s.t.
9 Dean Pagh Iversen Dicovery channel Marco-Polo Cyc s.t.
10 Michael Reihs Team Designa Køkken s.t.
11 Jacob Nielsen Glud & Marstrand Horsens s.t.
12 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi s.t.
13 Kasper Jebjerg Team Designa Køkken s.t.
14 Thomas Guldhammer Team Designa Køkken s.t.
15 Anders Gade Fialla Team Odense Energi s.t.
16 René Ahrenkiel Farsø CK s.t.
17 Morten Lambert Team Reelight s.t.
18 Kalle K. Corneliussen Herning CK s.t.
19 Christian Hansen Cykling Odense s.t.
20 Andreas Pagh Cycling Nord s.t.

Klasse: B Distance: 116 km.
1 Lars Bojsen Kolding BC 2.49,34
2 Christian Poulsen Kolding BC 2.50,16
3 Klaus Vesterlund Nielsen Århus MTB s.t.
4 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Kristian Søgaard Kolding BC 2.51,21
6 Morten Brinch Jensen Herning CK 2.51,22
7 Rasmus Hvarre Randers CK 1910 s.t.
8 Anders Poul Hansen CK Fix s.t.
9 Martin Tom Hansen Hammel CK s.t.
10 Ian Legg Team Emporlli 2.51,29
11 Keld Fjord CK Kronborg 2.54,08
12 Thomas Gøhns Cykling Odense s.t.
13 Mads Kühn Cycling Nord s.t.
14 Tom Bøttger Sønderborg CK s.t.
15 Hafstein Geirsson Hjolredafelag Reykajvikur s.t.

Klasse: C Distance: 87 km.
1 Morten Mikkelsen Thy CR 2.09,29
2 Tommy Jacobsen Vejen BC 2.09,35
3 Thomas Bank Egebirk Horsens AC 2.09,37
4 Michael Larsen Hedensted Cykelklub s.t.
5 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder ACR s.t.
6 Rolf Nyborg Broge Hammel CK s.t.
7 Brian Poulsen Horsens AC s.t.
8 Leon Vibholm Horsens AC s.t.
9 Nicolai Madsen CK Aarhus s.t.
10 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense s.t.
11 Mattias Friis Odder CK s.t.
12 Daniel Garne Jensen Hammel CK s.t.
13 Thomas Lund Herning CK s.t.
14 Henrik Faurholt Jensen CK Aarhus s.t.
15 Stefan Schenermann Team Nannook s.t.

Klasse: Junior Distance: 87 km.
1 Søren T. Kirkegaard Madsen Herning CK 2.09,22
2 Jacob Gye Madsen Team Festina Vejle s.t.
3 Adrian Gjølberg Tønsberg CK s.t.
4 Rasmus Louring Vorre Vejle CK 2.09,27
5 Mikkel Lund Roskilde CR 2.10,15
6 Mads Meyer Roskilde CR 2.10,17
7 Mathias Lisson Herning CK 2.10,20
8 Kasper Tungesvig Christensen Team Festina Vejle s.t.
9 Dennis Skov Petersen Sønderborg CK 2.10,26
10 Jimmi Sørensen Herning CK s.t.
11 Kasper Sørensen Glud & Marstrand Hobro-Horsens 2.10,54
12 Max Elmholt Herning CK s.t.
13 Nick Iversen Herning CK s.t.
14 Morten Gregersen Team Festina Vejle s.t.
15 Jonas Schau Guddal Haderslev CK75 s.t.

Klasse: Dame A Distance: 87 km.
1 Kristine Saastad Kongsberg IF - Norge 2.27,40
2 Hege Linn Eie Vatlan Flekkefjord SK s.t.
3 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus 2.27,44
4 Ruth Althoetmar MTV Bad Bevensen 2.28,26
5 Pernille Vork Esbjerg CR 2.30,42

Klasse: Dame B Distance: 87 km.
1 Mette Nørtoft Jensen CK Aarhus 2.27,40
2 Trine Lorentzen ABC 2.30,44
3 Henriette Christensen Kolding BC s.t.
4 Inge K. Baumgarten Roskilde CR s.t.
5 Mia Josefine Eskebjerg ABC s.t.
6 Vibeke Overgaard Madsen Politiets CA 2.31,43
7 Anna Telyakevych ABC 2.31,48

Klasse: Begynder Distance: 58 km.
1 Michael Nielsen CCH Hjørring 1.30,56
2 Nikolaj Krog Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Jens Noppenau FBL s.t.
4 Mikkel Detz Kolding BC s.t.
5 Jonas Kappelskov Bach Cycling Nord s.t.
6 Troels Vesterlund Nielsen Vejle CK s.t.
7 Danny Skovgren ABC s.t.
8 Søren Trillingsgaard CK Aarhus s.t.
9 Thomas Tanggaard Silkeborg IF Cykelmotion s.t.
10 Adam Aisen FBL s.t.
11 Christian Hvid Svensson Odder CK s.t.
12 Michael Bønding Thorsager Motion Cykling 1.31,02
13 Jeppe Bjørn Jørgensen Randers CK 1910 s.t.
14 Jens Rasmus Knudsen Damgaard Cycling Nord s.t.
15 Johnny Brandt Hammel CK 1.31,28

Klasse: Veteran H40 Distance: 87 km.
1 Enrico Busch Radteam Borgsdorf 2.12,00
2 Keld Torndyb Hvidovre CK 2.12,03
3 Bogi Kristiansen CC Gladsaxe 2.12,26
4 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 2.12,29
5 Kurt Sørensen Fredericia CC s.t.
6 Hans Hoffmann Hedensted CK s.t.
7 Lars Christensen Aalborg CR s.t.
8 Lutz Schroder Pearl Marster CyclingTeam s.t.
9 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
10 s.t.
11 Stefan Simonsen Horsens AC s.t.
12 Jan Roesgarth Hvidovre CK s.t.
13 Per Christensen Odder CK s.t.
14 Asger Navne Sørensen Cycling Langeland s.t.
15 Christian Clausen Mathiesen Politiets CA s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 87 km.
1 Peter Andersen Randers CK 1910 2.20,41
2 Tommy Vibholm Horsens AC 2.21,30
3 Viggo Haraldsted CK Aarhus 2.21,31
4 Klaus Neuhaus RV Hachting 2.22,13
5 Allan Hillers Skive CK s.t.
6 Knud Juul-Jensen Odder CK s.t.
7 Svend Erik Hansen Svendborg CC s.t.
8 Peter Hilmer Grenaa CC s.t.
9 Ole Jensen Hedensted Cykelklub s.t.
10 Ole Attermann CK Aarhus s.t.
11 Karl-Heinz Volkmann Harversterhuder RV s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 87 km.
1 Kim Theils Randers CK 1910 2.26,19
2 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring s.t.
3 Leif Jørgensen Kalundborg CC s.t.
4 Helmuth Gram Fredericia CC s.t.
5 Pouh Branko RG Vlohto 2.29,58
6 Harter Wolfgang RV Hnchting s.t.
7 Heinz Gerhardt Munter Cykling Odense s.t.

Klasse: Dame Junior Distance: 87 km.
1 Isabelle Söderberg Svenska Cykelförbundet 2.27,38
2 Kajsa Snihs Svenska Cykelförbundet s.t.
3 Maria Voreland Ringerike Sykkelklubb - Norge s.t.
4 Anita Dalen Vegårshei - NTG s.t.
5 Cecillie Sæterrøy Johansen IL Stjørdalsblink - Norge s.t.

Klasse: Ungdom Distance: 58 km.
1 Nicklas Røssner Hansen Silkeborg IF Cykling 1.30,34
2 Lasse Norman Hansen Cykling Odense 1.30,41
3 Simon Frederiksen Roskilde CR 1.30,45
4 Pelle Niklas Christensen Clapp Roskilde CR 1.31,50
5 Simon Larsen Esbjerg CR s.t.
6 Samuel Rytter Ravn Roskilde CR 1.31,51
7 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
8 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR s.t.
9 Sebastian Lander Køge CR s.t.
10 Niels Hedekær Olsen Roskilde CR s.t.
11 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
12 Mark Sehested Pedersen Roskilde CR s.t.
13 Christian Mathiesen Hobro CK38 s.t.
14 Kenneth Hansen Esbjerg CR s.t.
15 Karl Magnus Larsen Randers CK 1910 s.t.
16 Jens Møller Pedersen Randers CK s.t.
17 Michael Valgren Andersen Thy CR s.t.
18 Nicolas Amstrup Madsen Hillerød CK s.t.
19 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC s.t.
20 Thorvald Larsen Slagelse CR s.t.
21 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring s.t.
22 Jesper Kousgaard Herning CK s.t.
23 Filip Fogh Marqvard Hansen Grenaa CC s.t.
24 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC s.t.
25 Emil Søeberg Hovmand Ordrup CC s.t.

Klasse: Ældste-Drenge 1 Distance: 42,3 km.
1 Simon Bigum Cykling Odense 1.13,13
2 Aske Louring Vorre Vejle CK s.t.
3 Nicklas Dahl Jakobsen Team Cykling Ringsted s.t.
4 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 s.t.
5 Lucas Udby Hobro CK38 s.t.
6 Frederik Thalund Jensen Herning CK s.t.
7 Nicolai Christensen Randers CK 1910 s.t.
8 Mads Gregersen Varde CK s.t.
9 Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC s.t.
10 Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK s.t.

Klasse: Ældste-Drenge 2 Distance: 42,3 km.
1 Søren Kragh Andersen Middelfart CC 1.15,17
2 Esben Peter Christian Clapp Roskilde CR 1.15,30
3 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
4 Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC 1.22,04
5 Tobias Kristensen CK Aarhus s.t.
6 Nicklas Kjær Runliden Horsens AC s.t.
7 Alexander Engels Ryming Nr. Søby CK s.t.
8 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.
9 Nima Brodersen Talebi Horsens AC 1.22,06
10 Emil Juel Jensen CK Aarhus s.t.
11 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling s.t.
12 Rasmus Hviid Schmidt Randers CK 1910 s.t.

Klasse: Ældste-Pige Distance: 42,3 km.
1 Mette Meyer Køge CR 1.20,32
2 Nina Schultz Nielsen Herning CK 1.22,05
3 Heidi Knudsen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Julie Leth Odder CK s.t.

Klasse: Mellemste-Drenge Distance: 28,2 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK 0.48,41
2 Henrik Pedersen Nr. Søby CK 0.52,32
3 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling 0.52,34
4 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
5 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
6 Niklas Eg Herning CK s.t.
7 Mathias Rask Jeppesen Vejen BC s.t.
8 Patrick Leth Odder CK s.t.
9 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.
10 Christoffer Lisson Herning CK s.t.
11 Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK 1910 s.t.

Klasse: Mellemste-Pige Distance: 28,2 km.
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.55,43
2 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR s.t.
3 Anna Madsen Grenaa CC 0.58,45

Klasse: Yngste Distance: 14,1 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.27,05
2 Anthon Charmig CK Aarhus 0.29,30
3 Mikkel Frølich Honorè Middelfart CC 0.29,59
4 Simon Andreassen Cykling Odense 0.30,01
5 Rasmus Beck Knudsen Esbjerg CR s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER