Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultat af DS-løbet

Resultat af DS-løbet

03. juni 2007 16:270
Hobro Cykleklub arrangerede i dag DS-løbet, og i A-klassen var det Kim Marius Nielsen fra Glud & Marstrand Horsens der vandt. I en spurt blandt otte ryttere viste han sig at være den hurtigste, og han henviste Michael Larsen (Team Odense Energi) og Stig Dam (Farsø CK) henholdsvis anden og tredjepladsen.


Kim Marius glad for sejren
”Det var et rigtigt godt stykke holdarbejde bag min sejr i dag,” sagde en glad Kim efter løbet og tilføjede: "Jacob holdt gruppen samlet, og Rune afleverede mig perfekt til spurten, så det kunne ikke være bedre."


Klasse: A Distance: 130 km.
1 Kim Marius Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 3.10,13
2 Michael Larsen - Team Odense Energi s.t.
3 Stig S. Dam - Farsø CK s.t.
4 Søren B. Petersen - Farsø CK s.t.
5 Søren Pugdahl Pedersen - Herning CK - Elite s.t.
6 Niki Østergaard - Team GLS s.t.
7 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens s.t.
8 Claus Nielsen - CK Aarhus s.t.
9 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 3.10,22
10 Morten Voss Christiansen - Glud & Marstrand Horsens 3.11,40
11 Daniel Vestergård Andersen - CK Aarhus s.t.

Klasse: B Distance: 130 km.
1 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling 3.10,14
2 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling 3.10,16
3 Morten Brinch Jensen - Herning CK 3.11,41
4 Rasmus Hvarre - Randers CK 1910 s.t.
5 Ulrik Binderup Christensen - Aalborg CR s.t.
6 Michael Henneberg Jensen - Cycling Nord s.t.
7 Eskil Vammen - CK Aarhus 3.12,09
8 Jens Lausten Hansen - Sønderborg CK s.t.
9 Mads Kühn - Cycling Nord s.t.

Klasse: C Distance: 104 km.
1 Jan Birk Oxlund - Vejen BC 2.36,10
2 Nikolaj Sørensen - Hammel CK 2.36,18
3 Henrik Dam Nielsen - Cykling Odense 2.37,16
4 Lasse Smidt - Cykling Odense s.t.
5 Erik Lahm - Odder CK s.t.
6 Lars Hald Nielsen - Skive CK s.t.
7 Tommy Jacobsen - Vejen BC s.t.
8 Peter Adrian Brouer - Horsens AC s.t.
9 Jesper Ravn Riis - Cycling Nord s.t.
10 Per Pallesen - Skive CK s.t.
11 Dennis Boje Nissen - Tønder ACR s.t.
12 Jesper Nielsen - Hvidovre CK s.t.
13 Mattias Friis - Odder CK s.t.
14 Poul Erik Bramsen - Agerskov CK91 s.t.
15 Rolf Nyborg Broge - Hammel CK s.t.

Klasse: Junior Distance: 130 km.
1 Sebastian Lander - Køge 3.14,37
2 Rasmus Guldhammer - Team Festina Vejle s.t.
3 Mikkel Lund - Roskilde CR 3.14,49
4 Nicki Rasmussen - Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
5 Christopher Juul-Jensen - Vejle CK s.t.
6 Ricky Jørgensen - Team Festina Vejle s.t.
7 Søren T. Kirkegaard Madsen - Herning CK s.t.
8 Jacques Stilling - Randers CK s.t.
9 Martin Stenger Føhns - Herning CK s.t.
10 Rasmus Lyngholm Malmkjær - Glud & Marstrand Hobro-Horsens 3.14,53
11 Jeppe Lykke Nielsen - Esbjerg CR 3.16,55
12 Morten Gregersen - Team Festina Vejle s.t.
13 Samuel Rytter Ravn - Roskilde CR s.t.
14 Kasper Tungesvig Christensen - Team Festina Vejle s.t.
15 Mathias Lisson - Herning CK s.t.

Klasse: Dame A Distance: 104 km.
1 Jette Cathrine Fuglsang - CK Aarhus 2.51,01
2 Maria Kruse - CK Aarhus 3.00,27

Klasse: Dame B Distance: 78 km.
1 Mette Nørtoft Jensen - CK Aarhus 2.03,11
2 Charlotte Lygum Christensen - Kolding BC 2.04,57
3 Henriette Christensen - Kolding BC 2.06,29

Klasse: Begynder Distance: 78 km.
1 Michael Nielsen - CCH Hjørring 2.03,43
2 Helmut Ebbe Kok - Aalborg CR s.t.
3 Brian Bøgild - CM Viborg s.t.
4 Michael Winther - CCH Hjørring s.t.
5 Jonas Kappelskov Bach - Cycling Nord s.t.
6 Morten Buus Andersen - Aalborg CR s.t.
7 Johnny Brandt - Hammel CK s.t.
8 Dennis Ebbesen - Randers CK 1910 s.t.
9 Christian Hvid Svensson - Odder CK s.t.
10 Ove Kjeldsen - Skive CK s.t.
11 Lars Høst - Sæby MCC s.t.
12 Anders Steiniche Johansen - Kolding BC s.t.
13 Preben Vedel - Skive CK s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 104 km.
1 Hans Jørgen Hellerup - Hammel CK 2.37,31
2 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykelklub s.t.
3 Per Christensen - Odder CK 2.40,13
4 Jan Steen Mathiesen - Holstebro CC s.t.
5 Lars Christensen - Aalborg CR s.t.
6 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens AC s.t.
7 Claus Hansen - Grenaa CC 2.40,15
8 Mogens Falk Nielsen - Bov CC s.t.
9 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Henrik Elstrøm Jensen - Hedensted Cykelklub 2.40,20
11 Carsten Lindstrøm Nielsen - Herning CK 2.40,49

Klasse: Veteran H50 Distance: 104 km.
1 Benny Petersen - Skive CK 2.47,44
2 Peter Andersen - Randers CK 1910 s.t.
3 Kai Pedersen - Randers CK 1910 2.47,49
4 Ole Jensen - Hedensted Cykelklub 2.48,46
5 Henning Thygesen - Svendborg CC 2.48,53
6 Viggo Haraldsted - CK Aarhus 2.51,59
7 Jan Pallesen - Skive CK s.t.
8 Knud Juul-Jensen - Odder CK s.t.
9 Niels Winther - CK Aarhus 2.52,07
10 Peter Hilmer - Grenaa CC 2.54,28
11 Svend Erik Hansen - Svendborg CC 2.57,46

Klasse: Veteran H60 Distance: 78 km.
1 Steffen Munch Hansen - CCH Hjørring 2.09,45
2 Flemming Lank - Morsø CK s.t.
3 Søren Vagtholm - Cykling Odense s.t.
4 Bjarne Brøndum - Cykling Odense s.t.
5 Allan Søndergaard - Hammel CK s.t.

Klasse: Dame Junior Distance: 78 km.
1 Maria Grandt Petersen - Esbjerg CR 2.12,29
2 Heidi Christiansen - Esbjerg CR s.t.

Klasse: Ungdom Distance: 78 km.
1 Peter Horn Bækhøj - Hobro CK38 2.01,01
2 Niels Hedekær Olsen - Roskilde CR s.t.
3 Asbjørn Kragh Andersen - Middelfart CC s.t.
4 Frederik Odgård Nielsen - Odder CK s.t.
5 Jesper Kousgaard - Herning CK s.t.
6 Nicklas Røssner Hansen - Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Mark Sehested Pedersen - Roskilde CR 2.03,57
8 Karl Magnus Larsen - Randers CK 1910 2.07,11
9 Hjalte Reuss Schmidt - Hobro CK38 s.t.
10 Kenneth Hansen - Esbjerg CR s.t.
11 Søren Kolkjær Kristensen - Odder CK s.t.
12 Simon Larsen - Esbjerg CR s.t.
13 Nicolai Mondrup Jensen - Odder CK 2.07,21
14 Niclas Jørgensen - Hobro CK38 2.09,04
15 Filip Fogh Marqvard Hansen - Grenaa CC s.t.
16 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
17 Steffen Schneider Jakobsen - CCH Hjørring s.t.
18 Alexander Mørk - Nr. Søby CK s.t.
19 Kasper Gryrdholt Pedersen - Esbjerg CR s.t.
20 Carsten Friis Kragh - Hobro CK38 s.t.
21 Morten Rasmussen - Odder CK s.t.

Klasse: Ældste-drenge Distance: 45 km.
1 Lasse Zink Mortensen - Rødekro CC 1.14,33
2 Simon Bigum - Cykling Odense s.t.
3 Nicolai Brøchner Nielsen - Kolding BC s.t.
4 Daniel Mielke - Roskilde CR s.t.
5 Mads Lillelund Christiansen - Esbjerg CR s.t.
6 Martin Herbæk Grøn - Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Jens Møller Pedersen - Randers CK 1910 s.t.
8 Christian Hedegaard Sørensen - Randers CK 1910 s.t.
9 Søren Kragh Andersen - Middelfart CC s.t.
10 Lucas Udby - Hobro CK38 1.14,36
11 Frederik Thalund Jensen - Herning CK 1.16,34
12 Lennart Guldberg Lauridsen - Herning CK 1.17,39
13 Mads Gregersen - Varde CK s.t.
14 Esben Peter Christian Clapp - Roskilde CR s.t.
15 Oliver Stausholm - Esbjerg CR s.t.
16 Peter Mathiesen - Holstebro CC s.t.
17 Jonas Kim Rasmussen - Middelfart CC 1.19,31
18 Jimmie Marud - Skive CK 1.19,39
19 Ask Nilou Nørgaard - Svendborg CC 1.19,43
20 Jacob Østergaard Markussen - Horsens AC 1.19,51

Klasse: Ældste-pige Distance: 45 km.
1 Fie Degn Larsen - Herning CK 1.18,31
2 Mette Meyer - Køge CR 1.20,41
3 Julie Leth - Odder CK 1.20,43

Klasse: Mellemste-drenge Distance: 27 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen - Nr. Søby CK 0.47,27
2 Simon Hamann Larsen - Kolding BC s.t.
3 Kenni H.S. Hansen - Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Niklas Eg - Herning CK 0.47,30
5 Henrik Pedersen - Nr. Søby CK 0.48,22
6 Patrick Leth - Odder CK s.t.
7 Christoffer Lisson - Herning CK s.t.
8 Jonas Wang - CK Fix s.t.
9 Jacob Kruse Jensen - Haderslev CK75 s.t.
10 Sebastian Møller - Randers CK s.t.
11 Kasper Würtz Schmidt - Randers CK 1910 s.t.
12 Mathias Jørgensen - Silkeborg IF s.t.
13 Mathias Rask Jeppesen - Vejen BC 0.51,57
14 Mads Krog Nielsen - Herning CK s.t.
15 Emil Wang - CK Fix 0.51,59

Klasse: Yngste Distance: 18 km.
1 Anthon Charmig - CK Aarhus 0.35,22
2 Andreas Stokbro - CK Fix 0.36,07
3 Mikkel Frølich Honorè - Middelfart CC 0.36,10
4 Anders Mielke - Roskilde CR 0.37,29
5 Ida Kragh Andersen - Middelfart CC 0.38,14
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE