Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag afholdt Nyborg CK Nordea- og Toyotaløbet.
Annonce
Der var løb for alle klasser over junior, da de yngre ryttere har Youth Tour i denne forlængede weekend.
I A-klassen vandt Mathias Gade (billedet, Glud & Marstrand-LRØ) i en tomandspurt foran Jacob Nielsen (Blue Water Cycling). Dame A-klassens løb blev vundet af Michelle Lauge (BikeToyz-Kvickly Odder). Alle resultater kan ses herunder.
A - 150 km
1 Mathias Gade Jakobsen - Glud & Marstrand - LRØ 3.44.49
2 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling
3 Christian Ranneries - Team Concordia Forsikring-Himmerland 0.14
4 Morten Øllegaard - Team Concordia Forsikring-Himmerland 0.36
5 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Himmerland
6 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For
7 Nicolai Brøchner - Team Designa Køkken - Knudsgaard
8 Andreas Frisch - Blue Water Cycling
9 Niki Østergaard Nielsen - Glud & Marstrand - LRØ
10 Andreas Rosenberg - Næstved BC
11 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ
12 Mathias Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard
13 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling
14 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand - LRØ
15 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC
16 Mark Petersen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 0.40
17 Mikkel Mortensen - Team Concordia Forsikring-Himmerland
18 Jacob Christiansen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 0.53
19 Michael Johansen - Bornholm Pro Cycling 1.02
20 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.08
21 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Tre-For
22 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Bornholm Pro Cycling 1.09
23 Mikkel Black Christensen - Odder CK
24 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC
25 Søren Pugdahl Pedersen - Blue Water Cycling 1.11
26 Mads Moltke Steen - BikeToyz - Kvickly Odder
27 Stefan Ravn Olsen - Team Lyngby CC
28 Anders Damgaard Christiansen - BikeToyz - Kvickly Odder 1.15
29 Marc Hester - Team Concordia Forsikring-Himmerland 1.16
30 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring-Himmerland
31 Kasper Malmkjær - Herning CK
32 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand - LRØ
33 Klaus Hieronymus Stenger - Team Tre-For 1.19
34 Michel Sandstød - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 1.43
35 Mads Hardahl - Aalborg CR
36 Aske Louring Vorre - Team Tre-For
37 Mads Lilholm Meyer - Team Designa Køkken - Knudsgaard 1.50
38 Stig Hemmingsen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
39 Casper Folsach - Team Concordia Forsikring-Himmerland
40 Sebastian Bidstrup Andersen - Bornholm Pro Cycling 1.53
41 Ulrik Binderup Christensen - Aalborg CR 2.04
42 Jesper Mørkøv - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 2.27
B - 120
1 Frederik Rasmussen - Lyngby CC 3.01.18
2 Markus Kilsgaard - Lyngby CC 0.10
3 Stefan Djurhuus - Amager CR
4 Rasmus Correl Roesgarth - ABC 0.15
5 Ulrik Mehlby Thomsen - Cykling Odense 1.34
6 Rasmus Mejldal - Cykling Odense 1.35
7 Alexander Brøchner Nielsen - Kolding BC 1.41
8 Jonas Rasmussen - Middelfart CC 2.08
9 Casper Skov Pedersen - Holstebro CC
10 Morten Ellegaard Andersen - CC Hillerød
11 Nichlas Eberhardt Sørensen - DBC 2.12
12 Jacob Bech Rasmussen - Cykling Sydfyn 2.36
13 Jesper Laustsen - Randers CK 1910 3.00
14 Simon Bigum - Cykling Odense
15 Christian Carlsbæk Møller - Randers CK 1910
16 Torben Ternstrøm - Tønder ACR
17 Mathias Christensen - Odder CK 3.02
18 Alex Clausen - ABC
19 Tommy N. S. Cramer - Greve CC
20 Thomas Lund - Herning CK
21 Emil Dam Sørensen - FBL
22 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling 3.05
23 Jan Birk Oxlund - Vejen BC 3.08
24 Morten Rasmussen - Cykling Odense 3.12
25 Morten Myrhøj Monrad Nielsen - Odder CK 10.28
26 Nikolaj Henning - Middelfart CC 10.34
27 Rasmus Hvarre - Cykling Odense
28 Mikkel Christiansen - Roskilde CR 11.40
29 Sebastian Juul - ABC 28.04
30 Jesper Kael Jensen - Randers CK 1910
C - 90 km
1 Steffen Thomsen - DCR Ballerup 2.19.28
2 Claus Erik Nielsen - Roskilde CR 0.40
3 Elijus Civilis - FBL
4 Eskil Wammen - CK Aarhus
5 Joakim Mikkel Svensson - ABC
6 Nicholas Christophersen - Greve CC
7 Mathias Munk Andersen - Cykling Odense 0.50
8 Andreas Dall-Jepsen - Lyngby CC
9 Morten Banke - Silkeborg IF Cykling
10 Lasse Søgaard - Holstebro CC
11 Ricki Clausen - Hvidovre CK
12 Kristian Karstoft - FBL
13 Martin Adelfred Jensen - Vejle CK
14 Jimmy Nielsen - Rødekro CC
15 Jens Møller Pedersen - Randers CK 1910
16 Anders Krogh Jensen - Randers CK 1910
17 Anders Banke Petersen - Middelfart CC
18 Thomas Mikkelsen - Horsens AC
19 Jonas Schultz Ingerslev - CK Aarhus
20 Henrik Kücken - Rødekro CC 0.54
21 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling 0.56
22 Jacob Mørkøv - ABC 0.59
23 Matias Møller Svenningsen - Cykling Odense
24 Martin Nielsen - Cycling Langeland
25 Frederik Rosenbæk - Svendborg CC
26 Ciano Mejer - Vejle CK
27 Lars Erik Granly - SarpsborgCK
28 Christian Wøelsted - Randers CK 1910
29 Steffen Karstoft - Asker CK
30 Adam Linnemann - Holbæk CR 1.03
31 Alexander Nielsen - Middelfart CC 1.08
32 Christian Brandt Pedersen - FBL 1.39
33 Frederik Nystedt - Åstorps CK 1.46
34 Jon Fuglsang - JC Cykleklub 1.56
35 Niels Mogensen - DBC
36 Jóhan Jóhannsson - CK Aarhus 2.29
37 Tommy Jacobsen - Vejen BC 2.32
38 Mads Elvius - FBL 6.49
39 Niels Munk Asmussen - Middelfart CC 15.31
40 Jakob Skinderholm Anthonisen - Politiets CA 21.42
41 Klaus Bo Faigh - Cykling Odense 30.56
D - 90 km
1 Christian Elbæk - Silkeborg IF Cykling 2.22.28
2 Sebastian Hartvigsen - ABC 0.02
3 Lasse Åkerström - DBC 0.39
4 Kristian Olsen - Roskilde CR
5 Stig Christensen - Ordrup CC
6 Allan Leander Mikkelsen - CK Aarhus
7 Lyhne Birkerød BC - Anders
8 Anders Moustgaard - JC Cykelklub
9 Thomas Sanderlund - Cykling Odense
10 Victor Ander Søndergaard - Randers CK 1910
11 Christioansen Team Tåsinge - Carsten
12 Jacob Søholm - Randers CK 1910
13 Christian Madsen - FBL
14 Jesper Kristensen - Roskilde CR
15 Johnny Brandt - Hammel CK
16 Magnus Groth - Silkeborg IF Cykling
17 Erik Zoega - Nyborg CK
18 Steen Christensen - Lyngby CC
19 Casper Nissen - Svendborg CC
20 Bjarne Kingo Andersen - Nyborg CK
21 Klaus Nielsen - Thy CR
22 Jan Engel Jensen - Ordrup CC
23 Jesper Gottlieb - Horsens AC
24 Jesper Scharling Sørensen - Ordrup CC
25 Anders Winkler Pedersen - Middelfart CC
26 Skipper Team Tåsinge - Claus
27 Jesper Adolphsen - Ordrup CC
28 Andersen Birkerød BC - Per
29 Kim Petersen - ABC
30 Jan Hansen - Hareskov Cykelklub
31 Ole Møller - Nyborg CK
32 Poul Søndergaard - Silkeborg IF Cykling
33 Dan Hansen - Nyborg CK
34 Stig Bruun - Holstebro CC
35 Kristian Nielsen - Randers CK 1910
36 Dennis Johansen - Roskilde CR
37 Flemming Nørskov - CK Aarhus 0.47
38 Lasse Jakobsen - Hvidovre CK
39 Rasmus Teglgaard Mohr - Roskilde CR
40 Jesper Due Sørensen - Nyborg CK
41 Per Michael Nielsen - Sorø BC
42 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg CK
43 Emil Pedersen - Randers CK 1910
44 Foder Team Tåsinge - Thomas 1.00
45 Jens Frederik Hesse Thomsen - CK Aarhus 1.02
46 Morten Ahm Byrgesen - Roskilde CR 1.12
47 Jeppe Tolbøll - Haderslev Starup CK 1.14
48 Bo Øberg-Hansen - Cykling Odense 13.31
49 Christian Guttesen - Vejle CK 20.32
50 Jakob Krogh Petersen - Nyborg CK 21.20
51 Ole Sponholtz - CK Aarhus 22.31
52 Vindt Team Tåsinge - Jakob
53 Lars Brandt Nielsen - Politiets CA
Dame A - 90 km
1 Michelle Lauge - BikeToyz - Kvickly Odder 2.20.50
2 Betina Cramer - Greve CC
3 Iben Bohe - CC Hillerød 1.24
4 Britt Lauenborg - ABC 1.44
5 Rikke Frederiksen - ABC 9.57
6 Mette Fugl Rasmussen - ABC
7 Camilla Larsen - ABC 10.03
8 Annette Berg - Sorø BC 10.09
Dame B - 68 km
1 Cathrine Grage - Hvidovre CK 1.56.45
2 Anne Karoline Frandsen - DMK 2.05
3 Mette Andersen - CC Hillerød
4 Mette Line Eriksen - Fredericia CC 6.06
5 Ann Salling - Randers CK 1910 11.42
6 Pernille Ross - CC Hillerød
7 Helle Hygum - Vejle MTB
8 Else Lund - Hammel CK
Veteran H40 - 90 km
1 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling 2.18.08
2 Brian Poulsen - Horsens AC
3 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykelklub
4 Svend Hvidsten - Nyborg CK
5 Jes Knudsen - CK Djurs
6 Steen Larsen - Horsens AC
7 Torleif Røberg - Fredericia CC
8 Michael Godskesen - Silkeborg IF Cykling 0.18
9 Dan Holm - ABC 1.06
10 Morten B. Andersen - Fredericia CC 1.10
11 Aksel Nielsen - Aalborg CR 1.16
12 Carsten Quottrup - CK Aarhus
13 Flemming Steen - Horsens AC 1.58
14 Henrik Olsen - CC Hillerød
15 Per Christensen - Odder CK
16 Peter Konggaard Jørgensen - Svendborg CC
17 Jesper Sloth Hansen - Vejen BC
18 kenneth Iversen - KCK Herlev
19 Michael Mortensen - Cykling Odense
20 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup CK
21 Dan Andersen - Roskilde CR
22 Kurt Sørensen - Fredericia CC
23 Jan Christoffersen - Cykling Odense
24 Lars Ole Markvardsen - Viborg Cycling
25 Henrik Dann Andersen - Hammel CK
26 John Papsø - Silkeborg IF Cykling
27 Carsten Rosenbæk - Svendborg CC
28 Lars Felix Jensen - FBL
29 Morten Arild Nielsen - Horsens AC
30 Erik Madsen - ABC
31 Peter Dueholm - CK Aarhus
32 Martin F. Young - Kolding BC
33 Anders Ladefoged - Hedensted Cykelklub
34 Morten Mejsen Westergaard - Vejle CK
35 Karsten Wedel Madsen - Kolding BC 2.05
36 Kristian Pardorf Johansen - Cykling Odense 2.09
37 Tomas Louis Millung - Holte Cykel Klub
38 Peter Ott Johansen - FBL
39 Mads Nicolaysen - Holte Cykel Klub
40 Jens-Peder Ravn Rasmussen - Horsens AC 2.51
41 Michael Jepsen - Cykling Sydfyn 4.20
42 Per Schøler - Nyborg CK 7.03
43 Allan Sørensen - Vejle MTB 7.44
44 Anders Møller - Nyborg CK 7.58
45 Tonny Terndrup - Cykling Odense
46 Peter Holm Nielsen - CK Aarhus
47 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted 8.14
48 Stig Andersen - Sorø BC 8.18
49 Claus Vinnich Hansen - Vejen BC 8.22
50 Peter Læssøe Jørgensen - ABC 10.30
51 Peter André Friese Vestergaard - Faaborg Ski og Motionsklub 12.30
52 Stefan Simonsen - Horsens AC 12.33
53 Thomas Erringsø - ABC 18.17
Veteran H50 - 90 km
1 Gudmund Brændgaard - Horsens AC 2.18.58
2 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg IF Cykling 0.13
3 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup CC 1.02
4 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens AC 1.21
5 Jan Møller - Odder CK 1.23
6 Asger e Sørensen - Cykling Sydfyn
7 Hans Jørgen Hellerup - Hammel CK
8 Frank Reuter - Politiets CA
9 Michael Kristensen - KCK Herlev
10 Alex Madsen - Randers CK 1910
11 Sven Olav Lund - Lyngby CC
12 Peter Martin Stenberg - Hvidovre CK
13 Christian Sørensen - Lyngby CC
14 Gert Pagh Nielsen - Middelfart CC
15 Jimmi Johansen - Lyngby CC
16 Jens Pape - Hedensted Cykelklub
17 Bo Martinsen - Esbjerg CR
18 Frank Selsmark - FBL
19 Jan Værnhøj Pedersen - LFCK
20 Ole Kent Jessen - LFCK
21 Christian Skram - Ordrup CC
22 Claus Richard Larsen - ABC 1.35
23 Bruce King - KCK Herlev
24 Morten Ryan Hansen - DBC
25 Ole Bladt-Hansen - Esbjerg CR 3.16
26 Torben Lynge Jacobsen - Kalundborg CC
27 Hasse Larsen - Ordrup CC 3.35
28 Steffen Kiil Jensen - Svendborg CC
29 Jan Eberhardt Sørensen - Politiets CA 3.41
30 Peter Kondrup - Fredericia CC 11.49
31 Jan Ryan Hansen - DBC
32 Jan Peter Petersen - Nakskov CC
33 Poul Petersen - CK Kronborg
34 Kjeld Liisberg - CK Aarhus 11.52
35 Carsten Jakobsen - Cykling Sydfyn 11.59
36 Jesper Andersen - Cycling Langeland 12.15
37 Jimmy Jakobsen - Hammel CK
38 Jørgen Pugdahl Pedersen - Skive CK
39 Erik Pedersen - Middelfart CC 19.04
40 Bjarne Andersen - Nyborg CK 51.20
Veteran H60 - 68 km
1 Torben Nielsen - Politiets CA 1.58.40
2 Svend E. Hansen - Svendborg CC
3 Bjarke Lorentzen Andersen - Herning CK 0.03
4 Ib Jørgensen - Svendborg CC
5 Laust Madsen - Horsens AC
6 Søren Vagtholm - Cykling Odense
7 Frank Kofoed - CC Hillerød
8 Heinz Gerhardt Terndrup - Nyborg CK
9 Bent Christiansen - Svendborg CC 0.07
10 Bjarne Brøndum - Cykling Nord Fyn 0.10
11 Frank Meyer - Politiets CA
12 William Øhlenschlæger Madsen - Haderslev Starup CK 7.00
13 John Helleskov - Hammel CK
14 Johan Peder Hansen - Hobro CK38 9.55
15 Bjarne Brunhøj-Esbensen - Nyborg CK 12.59
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce