Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra bane-VM - dag 5

Resultater fra bane-VM - dag 5

27. marts 2011 18:51Foto: Reinhardt/DK

Denne nyhed samler op på resultaterne fra femte dag af VM i banecykling i hollandske Apeldoorn.

Ingen danskere var i aktion i dag.

 

Resultat af mændenes 1000 meter på tid
1 Stefan Nimke - Tyskland 1.00.793
2 Teun Mulder - Holland 1.01.179
3 François Pervis - Frankrig 1.01.228
4 Michaël D'Almeida - Frankrig 1.01.481
5 Joachim Eilers - Tyskland 1.02.296
6 Quentin Lafargue - Frankrig 1.02.582
7 Tomas Babek - Tjekkiet 1.02.788
8 Andrey Kubeev - Rusland 1.02.838
9 Hugo Haak - Holland 1.02.897
10 Edward Dawkins - New Zealand 1.03.534
11 Mohd Rizal Tisin - Malaysia 1.03.651
12 Puerta Zapata Fabian Hernando - Colombia 1.03.653
13 Kamil Kuczynski - Polen 1.03.791
14 Yevhen Bolibrukh - Ukraine 1.03.846
15 Adrian Teklinski - Polen 1.04.086
16 Yudai Nitta - Japan 1.04.201
17 Nikolay Zhurkin - Rusland 1.04.312
18 Angel Ramiro Pulgar Araujo - Venezuela 1.05.083
19 Frankrigsco Ceci - Italien 1.05.193
20 Muhd Arfy Qhairant Amran - Malaysia 1.08.450
DNS Simon Van Velthooven - New Zealand

 

Resultat af mændenes parløb
1 Leigh Howard - Cameron Meyer (Australien) 8
2 Martin Blaha - Jiri Hochmann (Tjekkiet) 1
 

1 omgang efter
3 Theo Bos - Peter Schep (Holland) 21
4 Vivien Brisse - Morgan Kneisky (Frankrig) 18
5 Unai Elorriaga Zubiaur - David Muntaner Juaneda (Spanien) 17
6 Elia Viviani - Davide Cimolai (Italien) 13
7 Kenny De Ketele - Tim Mertens (Belgien) 7
8 Andreas Graf - Andreas Müller (Østrig) 7
9 Weimar Alfonso Roldan Ortiz - Carlos Alberto Uran Arroyave (Colombia) 5
10 Ivan Savitskiy - Kirill Yatsevich (Rusland) 4
11 Alexander Aeschbach - Tristan Marguet (Schweiz) 3
12 Ralf Matzka - Robert Bengsch (Tyskland) 2
13 Aaron Gate - Thomas Scully (New Zealand) 2
 

2 omgange efter
14 Sebastian Donadio - Gerardo Luis Fernandez (Argentina) 1
15 Sergiy Lagkuti - Mykhaylo Radionov (Ukraine) 1
16 Ho Ting Kwok - Ki Ho Choi (Hong Kong) 1
 


Resultat af kvindernes omnium

 

Samlet slutstilling

1 Tara Whitten - Canada
2 Sarah Hammer - USA
3 Kirsten Wild - Holland
4 Malgorzata Wojtyra - Polen
5 Tatsiana Sharakova - Hviderusland
6 Marlies Mejias Garcia - Cuba
7 Leire Olaberria Dorronsoro - Spanien
8 Amy Cure - Australien
9 Joanne Kiesanowski - New Zealand
10 Evgenya Romanyuta - Rusland
11 Laura Trott - Storbritannien
12 Min Hye Lee - Sydkorea
13 Jolien D'Hoore - Belgien
14 Lisa Brennauer - Tyskland
15 Angie Sabrina Gonzalez Garcia - Venezuela
16 Pascale Jeuland - Frankrig
17 Maria Luisa Calle Williams - Colombia
18 Mei Yu Hsiao - Taiwan
19 Jutatip Maneephan - Thailand
20 Jarmila Machacova - Tjekkiet
21 Vaida Pikauskaite - Litauen
22 Xiao Juan Diao - Hong Kong
DNF Pascale Schnider - Schweiz
DNF Minami Uwano - Japan
 

Resultat af 3000 meter individuelt forfølgelsesløb

1 Sarah Hammer - USA 3.34.012
2 Tara Whitten - Canada 3.36.219
3 Leire Olaberria Dorronsoro - Spanien 3.38.880
4 Laura Trott - Storbritannien 3.40.684
5 Tatsiana Sharakova - Hviderusland 3.41.419
6 Amy Cure - Australien 3.41.561
7 Marlies Mejias Garcia - Cuba 3.42.375
8 Maria Luisa Calle Williams - Colombia 3.42.441
9 Kirsten Wild - Holland 3.43.167
10 Lisa Brennauer - Tyskland 3.44.674
11 Malgorzata Wojtyra - Polen 3.44.725
12 Joanne Kiesanowski - New Zealand 3.46.455
13 Min Hye Lee - Sydkorea 3.48.494
14 Jolien D'Hoore - Belgien 3.48.596
15 Angie Sabrina Gonzalez Garcia - Venezuela 3.50.003
16 Evgenya Romanyuta - Rusland 3.50.270
17 Pascale Jeuland - Frankrig 3.50.810
18 Jarmila Machacova - Tjekkiet 3.51.133
19 Vaida Pikauskaite - Litauen 3.52.012
20 Mei Yu Hsiao - Taiwan 4.00.824
21 Jutatip Maneephan - Thailand 4.01.548
22 Xiao Juan Diao - Hong Kong 4.09.802
DNS Pascale Schnider - Schweiz

Resultat af scrtach
1 Tatsiana Sharakova - Hviderusland
2 Tara Whitten - Canada
3 Evgenya Romanyuta - Rusland
4 Sarah Hammer - USA
5 Kirsten Wild - Holland
6 Amy Cure - Australien
7 Marlies Mejias Garcia - Cuba
8 Joanne Kiesanowski - New Zealand
9 Laura Trott - Storbritannien
10 Malgorzata Wojtyra - Polen
11 Jutatip Maneephan - Thailand
12 Min Hye Lee - Sydkorea
13 Leire Olaberria Dorronsoro - Spanien
14 Jolien D'Hoore - Belgien
15 Pascale Jeuland - Frankrig
16 Maria Luisa Calle Williams - Colombia
17 Angie Sabrina Gonzalez Garcia - Venezuela
18 Mei Yu Hsiao - Taiwan
19 Jarmila Machacova - Tjekkiet
20 Vaida Pikauskaite - Litauen
21 Lisa Brennauer - Tyskland
22 Xiao Juan Diao - Hong Kong

Resultat af 500 meter på tid

1 Laura Trott - Storbritannien 35.799
2 Marlies Mejias Garcia - Cuba 36.015
3 Leire Olaberria Dorronsoro - Spanien 36.143
4 Sarah Hammer - USA 36.204
5 Tara Whitten - Canada 36.231
6 Malgorzata Wojtyra - Polen 36.272
7 Mei Yu Hsiao - Taiwan 36.382
8 Tatsiana Sharakova - Hviderusland 36.604
9 Joanne Kiesanowski - New Zealand 36.687
10 Jolien D'Hoore - Belgien 36.756
11 Evgenya Romanyuta - Rusland 36.764
12 Jutatip Maneephan - Thailand 36.833
13 Min Hye Lee - Sydkorea 36.940
14 Angie Sabrina Gonzalez Garcia - Venezuela 37.092
15 Lisa Brennauer - Tyskland 37.158
16 Kirsten Wild - Holland 37.557
17 Amy Cure - Australien 37.803
18 Vaida Pikauskaite - Litauen 38.247
19 Maria Luisa Calle Williams - Colombia 38.646
20 Xiao Juan Diao - Hong Kong 38.808
21 Jarmila Machacova - Tjekkiet 38.819
22 Pascale Jeuland - Frankrig 38.961

 

Resultat fra gårsdagens løb



Resultat af kvindernes keirin

A-finale
1 Anna Meares - Australien
2 Olga Panarina - Hviderusland
3 Clara Sanchez - Frankrig
4 Shuang Guo - Kina
5 Fatehah Mustapa - Malaysia
6 Lisandra Guerra Rodriguez - Cuba

B-finale
7 Victoria Pendleton - Storbritannien
8 Lyubov Shulika - Ukraine
9 Sandie Clair - Frankrig
10 Kristina Vogel - Tyskland
11 Eunmi Park - Sydkorea
12 Wai Sze Lee - Hong Kong

Øvrige placeringer
13 Simona Krupeckaite - Litauen
13 Jinjie Gong - Kina
13 Gintare Gaivenyte - Litauen
13 Kaarle Mcculloch - Australien
17 Rebecca Angharad James - Storbritannien
17 Diana Maria Garcia Orrego - Colombia
17 Zhao Juan Meng - Hong Kong
17 Yvonne Hijgenaar - Holland
21 Aksana Papko - Hviderusland
21 Emily Rosemond - Australien
21 Lin Junhong - Kina 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger