Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Resultater fra BOV CC - In2ZYM-Xtreme Cup

Resultater fra BOV CC - In2ZYM-Xtreme Cup

28. september 2014 21:09Foto: Sirotti

Casper Folsach, der for få dage siden deltog i U23 VM-enkeltstarten, kørte sig i dag til sejr i sæsonens sidste licensløb på dansk grund, da BOV CC arrangerede sidste afdeling af In2ZYM-Xtreme Cuppen. Det var også sidste afdeling af Lindberg Sport Damecup, og her endte Iben Bohé med at tage sejren, mens Camilla Møllebro tog den samlede sejr.

A - 139 km
1 Casper Von Folsach Globeteam - Siesta Homes Group 03.04,27
2 Rasmus Guldhammer Poulsen Team TREFOR - Blue Water s.t.
3 Nikola Aistrup Riwal Platform Cycling Team 03.04,32
4 Lasse Bøchman CULT Energy Vital Water s.t.
5 Michael Olsson Ahus Cykel Klub 03.04,37
6 Alex Nicki Sylvest Rasmussen Riwal Platform Cycling Team 03.04,59
7 Patrick Clausen Team TREFOR - Blue Water s.t.
8 Morten Øllegaard Riwal Platform Cycling Team s.t.
9 Simon Bigum Randers Cykleklub af 1910 s.t.
10 Dennis Herforth Jensen Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
11 Christian Moberg Jørgensen CULT Energy Vital Water s.t.
12 Jesper Odgaard Nielsen Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
13 Rasmus Mygind Team TREFOR - Blue Water s.t.
14 Nicki Rasmussen Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
15 Emil Wårsøe Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
16 Jens Møller Pedersen Randers Cykleklub af 1910 s.t.
17 Lukas Carstensen Team Bike-Aid s.t.
18 Aleksej Calmann Team Jutlander Bank s.t.
19 Christoffer Lisson Team Designa Køkken - Knudsgaard s.t.
20 Marcus Bønlykke Kalundborg Cykle Club s.t.

 

B - 119 km
1 Kenneth Iversen K C K Herlev 02.43,28
2 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
3 Mark Ellegaard Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
4 Gustav Haislund Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
5 August Mors Poulsen Team Jutlander Bank s.t.
6 Bjarne Kingo Andersen Nyborg Cykle Klub s.t.
7 Michael Munch Køge Cykel Ring s.t.
8 Mads G Nicolaysen Holte Cykel Klub s.t.
9 Mads Bang Andersen D.C.R. - Ballerup 02.43,33
10 Rasmus Brochstedt Olsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02.43,34
11 Jan Birk Oxlund Vejen Bicykle Club 02.43,41
12 Henrik Andersen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02.44,00
13 Jens Frøslev-Nielsen Værløse-Farum Cykelklub s.t.
14 Morten Ellegaard Andersen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
15 Frederik Mailund Lassen Team Jutlander Bank 02.44,09

 

C - 99 km
1 Ask Nørgaard Svendborg Cykle Club 02.29,16
2 Morten Rytgaard Lyngby Cycle Club 02.29,25
3 Kasper Trier Jørgensen Amager Cykle Ring 02.29,51
4 Kenni Schmidt Grenå Cykle Club s.t.
5 Marko Weber PSV90 Neubrandenburg s.t.
6 Jesper Emil Linkis Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
7 Casper Steen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Ciano Mejer Vejle Cykel Klub s.t.
9 Niclas Kjærhus Sørensen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
10 Markus Tröndle Freundeskreis Uphill s.t.
11 Danny Troest Petersen Aalborg Cykle-Ring s.t.
12 Lars Skovgaard Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
13 Christian Bisgaard Sauer Mikkelsen Aalborg Cykle-Ring s.t.

 

D - 99 km
1 Andreas Jensen Cykle Klubben Aarhus 02.33,27
1 Thomas Blichert-Toft Gl. Rye MTB 02.28,52
2 Andreas Jensen Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Carsten Hjorth Pedersen Hammel Cykle Klub s.t.
4 Kristian Eriksen Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Flemming Nielsen Give Cykelklub (elite) s.t.
6 Martin Holmbo Ørneholm Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
7 Kim Ternstrøm Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
8 Christian Berg-Larsen Amager Cykle Ring s.t.
9 Kim N. Skytte Brædstrup Cykel Klub 02.33,31
10 Emil Jørgensen CK Kronborg 02.33,31
11 Christian Guttesen Give Cykelklub (elite) s.t.
12 Hans Helleshøj Buch Cykle Klubben Aarhus s.t.
13 Stefan Sørensen Herning Cykle Klub s.t.
14 Lasse Kristiansen Cykling Odense s.t.
15 Nicklas Jensen Thy Cykle Ring s.t.

 

Junior - 119 km
1 Rasmus Klinkgaard Riwal Cycling - Climacell - Junior 02.46,37
2 Tim Vang Cronqvist D.C.R. - Ballerup s.t.
3 Nicolai Petersen Cycling Elite Copenhagen - Amager s.t.
4 Mathias Linderod Cycling Elite Copenhagen - Amager s.t.
5 Martin Frank Riwal Cycling - Climacell - Junior s.t.
6 Kristian Arnth Sørensen Giordana Isaac Cycle Herning s.t.
7 Oscar Bjørn-Rosager D.C.R. - Ballerup s.t.
8 Marius Therkildsen Team PythonPro.Com s.t.
9 Peter Kjær Nielsen Team PythonPro.Com s.t.
10 Rasmus Byriel Iversen Team Campus Vejle s.t.
11 Mikkel Bjerg Lyngby Cycle Club s.t.
12 Daniel Bligaard Lyhne Giordana Isaac Cycle Herning s.t.
13 Nikolaj Nielsen Team ABC Junior 02.46,43
14 Søren Malling Siggaard Giordana Isaac Cycle Herning 02.48,41
15 Thomas Henningsen Team Bravida - Georg Berg 02.48,42

 

Dame A - 79 km
1 Iben Bohé Team BMS Ladies 02.12,45
2 Christina Siggaard Autoglas Wetteren Cyclingteam s.t.
3 Camilla Møllebro Pedersen Team BMS Ladies s.t.
4 Susanne Andersen Stavanger SK s.t.
5 Hanna Helamb Mölndal CK s.t.
6 Kamilla Sofie Vallin Team Rytger s.t.
7 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen K C K Herlev s.t.
8 Lisa Robb Harburger RG s.t.
9 Helle Sommer Sahlholdt Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.

 

H40 - 99 km
1 Morten Arild Nielsen Horsens Amatør Cykleklub 02.20,36
2 Michael Jensen Randers Cykleklub af 1910 02.20,37
3 Niels H. Leist Ordrup Cykle Club s.t.
4 Peter Faldt Jensen Fredericia Cycle Club s.t.
5 Anders Møller Nyborg Cykle Klub s.t.
6 Lars Gade Per P. Cykler s.t.
7 Thomas Erringsø Roskilde Cykle Ring 02.21,06
8 Christian Faber Sønderborg Cykle Klub s.t.
9 Brian Nygaard Vinjebo Team Cycling Ringsted s.t.
10 Flemming Nørskov Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Stig Nylandsted Larsen Hammel Cykle Klub s.t.
12 Morten B. Andersen Fredericia Cycle Club s.t.
13 Jan Hansen Hareskov Cykelklub s.t.
14 Tom Bøttger Frømling Sønderborg Cykle Klub s.t.
15 Hans Christian Iversen Haderslev Starup Cykelklub s.t.

 

H50 - 79 km
1 Keld Pedersen Hareskov Cykelklub 01.54,25
2 Tom Jensen Grenå Cykle Club 01.54,59
3 Rene Lynge K C K Herlev 01.55,18
4 Henrik Ginnerup Thy Cykle Ring 01.55,18
5 Enrico Busch Radteam Bourgsdurf s.t.
6 Stig Christensen Ordrup Cykle Club s.t.
7 Bo Kruse Silkeborg I.F. Cykling s.t.
8 Henrik Sass Team Cycling Ringsted s.t.
9 Henrik Staal Larsen KÆDEN - Nr. Lyndelse s.t.
10 Hasse Larsen Ordrup Cykle Club s.t.
11 Svend E. Hansen Svendborg Cykle Club s.t.
12 Mathias STURM Kieler RV s.t.
13 Tommy Fugleberg Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
14 Ole Thøgersen Nyborg Cykle Klub s.t.
15 Jan Birke Lyngbye Cykle Klubben Aarhus s.t.

 

H60 - 79 km
1 Torben Flindt Ordrup Cykle Club 02.07,38
2 Lasse Timmermann Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
3 Wolf Schluudt Radteam Burgsdorf s.t.
4 Henrik Rasmussen Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
5 Benny Jensen Per P. Cykler s.t.
6 Ib Jørgensen Svendborg Cykle Club s.t.
7 Peter Kondrup Fredericia Cycle Club s.t.
8 Poul Petersen CK Kronborg s.t.
9 Per Sandahl Nr. Søby Cykel Klub s.t.

 

U17 - 79 km
1 Andreas Stenger Føhns Herning Cykle Klub 01.54,13
2 Karl Klinge Middelfart Cykel Club 01.54,31
3 Linus Kvist Motala aif 01.56,02
4 Nicolai Clausen Herning Cykle Klub s.t.
5 Alexander Salby Rødekro Cykle Club - RKCC s.t.
6 Anders Lilliendal Cykling Odense s.t.
7 Mathias Alexander Erik Larsen Roskilde Cykle Ring s.t.
8 Justin Kloese WSV Emmen s.t.
9 Stan Gosink WSV Emmen s.t.
10 Søren Bidstrup Amager Cykle Ring s.t.
11 Arne Birkemose Cykling Odense s.t.
12 Olaf Rickler Staffanstorp C.K. s.t.
13 Anders Ømose Jensen Cykling Odense s.t.
14 Mathias Mortensen Kolding Bicycle Club s.t.
15 Valdemar Kure Krogh CK Kronborg s.t.
16 Julius Johansen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
17 Lauritz Aarslev Cykel Klubben Djurs s.t.
18 Morten Andreas Stampe Odder Cykel Klub s.t.
19 Kenneth Quistgaard Køge Cykel Ring s.t.
20 Andreas Lund Andresen Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
21 Frederik Irgens Jensen Slagelse Cykle Ring s.t.
22 Andreas Knudsen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
23 Adam Toftemark Roskilde Cykle Ring s.t.
24 Oliver Knudsen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
25 Marcus Olsen Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.

 

U16 piger - 40 km
1 Maja Johansson Mölndals CK 01.19,30
2 Caroline Andersson Halmstad CK s.t.
3 Johanna Johansson Kinds C.K. s.t.
4 Mathilda Luokkonen Kinds CK s.t.
5 Maria Bertelsen Herning Cykle Klub s.t.
6 Smilla Jalaejoki Staffanstorp C.K. s.t.

 

U15 drenge-1 - 40 km
1 Frederik Wandahl Höllviken CK 01.10,44
2 Peter Busk Køge Cykel Ring s.t.
3 Victor Fuhrmann Desimpelaere Køge Cykel Ring s.t.
4 Casper Tougaard Toft Greve Cykle Club s.t.
5 Kresten Andersen Næstved Bicycle Club s.t.
6 Jonas Zwisler Roskilde Cykle Ring s.t.
7 Mads Høiberg Klinke Roskilde Cykle Ring s.t.
8 Emil Eriksen Herning Cykle Klub s.t.
9 Oskar Palm Höllviken CK s.t.
10 Marcus Sander Hansen Greve Cykle Club s.t.
11 Tobias Lund Andresen Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
12 Robin Juel Skivild Cykling Fyn s.t.
13 Andreas Toft Neldeberg K C K Herlev s.t.
14 Mikkel Bertelsen Herning Cykle Klub s.t.
15 Emil Klokkerholm Herning Cykle Klub s.t.
16 Mads Degn Horsens Amatør Cykleklub s.t.

 

U15 drenge-2 - 40 km
1 Lasse Bøgh Rasmussen Grindsted Cykel Motion 01.09,55
2 Lucas Johannes Knudsen Herning Cykle Klub 01.12,58
3 Frederik Erringsø Roskilde Cykle Ring s.t.
4 David Alexander Jørgensen Billund Cykel & MTB Klub s.t.
5 Kasper Ellegaard Vejen Roskilde Cykle Ring s.t.
6 Frederik Toft Greve Cykle Club s.t.
7 Gustav Feddersen Team Cycling Ringsted s.t.
8 Oliver Andersen Team Cycling Ringsted s.t.
9 Rasmus Greve Nielsen Roskilde Cykle Ring s.t.
10 Jonathan Damsgaard Hald Vejle Cykel Klub s.t.
11 Emil Myrup Laakkonen Cykling Odense s.t.
12 Oliver Heine Næstved Bicycle Club s.t.
13 Marcus Breiner Nr. Søby Cykel Klub s.t.
14 Lucas Nielsson Trampen s.t.
15 Anders Toft Nielsen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
16 Marcus Holm Herning Cykle Klub s.t.
17 Felix Clausen Amager Cykle Ring s.t.

 

U13 drenge - 32 km
1 Oliver B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling 01.00,05
2 Christian Spang Kjeldsen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
3 Julius Nowak Dalner Holbæk Cykelsport s.t.
4 Jacob Christensen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5 Tobias Lillelund Herning Cykle Klub s.t.
6 Poul Holten Andersen Amager Cykle Ring s.t.
7 Mathias Møller Jørgensen Give Cykelklub (elite) s.t.
8 Kasper Gylling Roskilde Cykle Ring s.t.
9 Aksel Klinge Middelfart Cykel Club s.t.
10 Frederik Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Lucas Schrøder Køge Cykel Ring s.t.
12 Jeppe Andreasen Odder Cykel Klub s.t.
13 Laurits Skydsgaard Jensen Greve Cykle Club s.t.
14 Casper Petersen Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
15 Andreas Vejlin Silkeborg I.F. Cykling s.t.
16 Julius Skovmand Lomholt Cykle Clubben Hjørring s.t.
17 Benjamin Kolze Changizi Silkeborg I.F. Cykling s.t.

 

U13 piger - 32 km
1 Ida Johansson Mölndals CK 01.06,00
2 Amalie Spaabæk Schmücker Herning Cykle Klub s.t.
3 Gullborg Guttesen Give Cykelklub (elite) s.t.

 

U11 drenge - 16 km
1 August Birk Hundt Næstved Bicycle Club 00.30,57
2 Noah Nielsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
3 Rasmus Perto Cykel Klubben Djurs s.t.
4 Thor Juel Skivild Cykling Fyn s.t.
5 Lasse Bo Andersen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
6 Nicolai Wandahl Höllviken CK s.t.
7 Philip Steenbjerg Herning Cykle Klub s.t.
8 Søren Lind jensen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
9 Noah Wulff Odder Cykel Klub s.t.

 

U11 piger - 16 km
1 Julie Lillelund Herning Cykle Klub 00.30,58
2 Alma Johansson Mölndals CK 00.31,00
3 Astrid Marie Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus 00.31,05

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08

La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08

La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08

La Polynormande(1.1) 14/08

EM - Herrer(CC) 14/08

Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08

EM - Kvinder (Enkeltstart)(CCW) 17/08

One Belt One Road Nation'...(2.NCUP) 17/08-19/08

EM - Herrer (Enkeltstart)(CC) 17/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 18/08-28/08

Vuelta a España(2.UWT) 19/08-11/09

EM - Kvinder(CCW) 21/08

BEMER Cyclassics(1.UWT) 21/08

Schaal Sels Merksem(1.1) 21/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger