Resultat parløb over 30 kilometer
1 Jesper Mørkøv – Michael Smith Larsen 24 point
2 Emil Hovmand – Matias Greve 19
3 Jacob Mørkøv – Thomas Dalsted 6
4 Kim Franzpötter – Philip Frank 5
5 Henrik Bandsholm – Kenth Westergaard 4
6 Simon Bigum – Rasmus H. Lund 3
7 Lasse Normann Hansen – Daniel Mielke 2
8 Mathias Øllegaard – Stefan L. Jørgensen 1
9 Nichlas E. Sørensen – Jan E. Sørensen 0
10 Mathias Krigbaum – Steffen Thomsen 0
11 Jakob Bertelsen – Mathias Møller Nielsen 0
1 omgang efter 12 Sebastian Refsgaard – Frederik Schwartz 2
13 Lasse Mott – Andreas Jedig 0
2 omgange efter
14 Mikkel Mortensen – Thomas Roed 0
Foto Dan Reinhardt
Stillingen FELTET.dks 6-Dages Cup efter 2. afdeling 1 Jesper Mørkøv 12
1 Michael Smith Larsen 12
3 Emil Hovmand 9
3 Matias Greve 9
5 Alex Rasmussen 8
5 Michael Mørkøv 8
7 Luke Roberts 6
7 Marc Hester 6
9 Jacob Mørkøv 5
9 Thomas Dalsted 5
9 Sebastian Lander 5
9 Christian Kreutzfeldt 5
13 Philip Frank 4
13 Kim Franzpötter 4
15 Henrik Bandsholm 3
15 Kenth Westergaard 3
17 Simon Bigum 2
17 Rasmus Lund 2
17 Mike Lauge 2
17 Kasper Linde 2
21 Mathias Øllegaard 1
21 Stefan L. Jørgensen 1
21 Lasse Normann Hansen 1
21 Daniel Mielke 1
Resultat DBCs 10 kilometer mesterskab 1 Matias Greve 11.41.60
2 Michael Smith Larsen
3 Lasse Norman Hansen
4 Mathias Øllegaard
5 Christian Kreuzfeldt
Resultat Sprint Indledende heats 1. heat Kasper Jessen (12,58) vandt over Anders Lawaetz og Jon van Dijk
2. heat Bernhard Franzpötter vandt over Jannick Berg
3. heat Thore Bradtberg (12,10) vandt over Jesper Schack
Opsamlingsheat Jannick Berg vandt over Anders Lawaertz, Jon van Dijk og Jesper Schack.
½-finaler 1. ½-finale
Kasper Jessen (12,12) vandt over Jannick Berg
2. ½-finale
Bernhard Franzpötter (11,89) vandt over Thore Bradtberg
Finaler 2’ernes finale
Thore Bradtberg (12,15) vandt over Jannick Berg
1’ernes finale
Kasper Jessen (11,68) vandt over Bernhard Franzpötter
Resultat 1 Kasper Jessen
2 Bernhard Franzpötter
3 Thore Bradtberg
4 Jannick Berg
Resultat Udskilningsløb
Banerytternes Understøttelsesforenings løb 1 Kasper Jessen
2 Jesper Mørkøv
3 Thomas Dalsted
4 Jacob Mørkøv
5 Michael Smith Larsen
6 Anders Lawaertz
7 Philip Frank
8 Mikkel Mortensen
9 Heine Hansen
10 Nichlas E. Sørensen
11 Jan E. Sørensen
12 Kim Bo Jensen
13 Digby Simons
Resultat Claus Dalsgaard a/s Ungdoms Cup
Tempoløb over 16 omgange
1 Mathias Krigbaum
2 Mathias Møller Nielsen
3 Casper Folsach
4 Alexander Hjortnæs
5 Kenni Hansen
6 Jakob Bertelsen
Stillingen i Resultat Claus Dalsgaard a/s Ungdoms Cup efter 2. afdeling 1 Mathias Møller Nielsen 10
2 Mathias Krigbaum 8
3 Elias Busk 6 points
4 Casper Folsach 5
5 Rasnus Correl Roesgarth 4
6 Lasse Mott 3
6 Alexander Hjortnæs 3
8 Kenni Hansen 2
9 Jakob Bertelsen 1
Øvrige resultater
10 omganges pointsløb 1 Kamilla Sofie Vallin 15 points
2 Fie Degn Larsen 10
3 Amalie Olsen 5
18 omganges pointsløb 1 Digby Symons 6 points
2 Rasmus Sterebo 5
3 Nichlas E. Sørensen 5
4 Simon Bigum 5
5 Frederik Schwartz 3
6 Daniel Mielke 3
Banerytternes Understøttelsesforenings løb
10 omganges linieløb
1 Kamilla Sofie Vallin
2 Fie Degn Larsen
3 Amalie Olsen
Banerytternes Understøttelsesforenings løb
18 omganges pointshandicap 1 Emil Ravnsholt 8 points
2 Mathias Møller Nielsen 8
3 Mathias Krigbaum 8
4 Steffen Thomsen 5
5 Casper Folsach 5
6 Jakob Bertelsen 3
Banerytternes Understøttelsesforenings løb
Spurtløb over 15 omgange 1 Christian Kreuzfeldt
2 Daniel Mielke
3 Lasse Normann Hansen
4 Mathias Øllegaard
5 Frederik Schwartz
6 Rasmus Sterebo
7 Rasmus H. Lund
Australsk par-forfølgelsesløb over 20 omgange 1 Kasper Dahl Thygesen og Jonas Poulsen 6,17,59
2 Mathias Krigbaum og Mathias H. Holm 6,18,48
3 Patrick Olesen og Jon van Dijk 6,28,08
4 Alexander Lander og Emil Ravnsholt Olsen 6,33,34
9 omganges handicap
1 Rasmus Sterebo (120 meters handicap)
2 Kenni Hansen (170 meters handicap)
3 Andreas Pihl Nielsen (190 meters handicap)
4 Heine Hansen (0 meters handicap)
5 Anders Lawaertz (70 meters handicap)
6 Fie Degn Larsen (210 meters handicap)
7 Digby Simons (80 meters handicap)