Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra de sjællandske mesterskaber

Resultater fra de sjællandske mesterskaber

20. maj 2006 17:360
I dag blev de sjællandske mesterskab i cykling afholdt. Det blev et spændende arrangement i flere klasse. I den danske A-klasse hos kvinderne Sisse Hermansen (Team Mermaid), imens Mie Bekker Lacota (Team Mermaid) vandt hos juniorerne.

De øvrige resultater kan ses herunder.


ÆLDP 40 km.
1 Katinka Skovgaard - Bornholms CC 01.16,57:
2 Pernille Ott Frendorf - Greve CC s.t.
3 Mette Meyer - Korsør CC 01.23,20:

MELP 24 km.
1 Nadia Pedersen - DCR Ballerup 00.51,14:
2 Amanda Marie Dyrkilde - Roskilde CR s.t.
3 Stine Ambrosiusen - Hillerød CK 00.55,44:

YNGP 16 km.
1 Lise Martina Engberg - Hillerød CK 00.37,25:
2 Amalie Dideriksen - Amager CR 00.43,35:
3 Freja Strand Olsen - Greve CC 00.46,46:

H60 80 km.
1 Anders Høj - Skive CC 02.19,36:
2 John Helleskov - Team Hfck & Ko 02.19,45:
3 John Larsen - Team Hfck og Ko 02.25,45:
4 John Elo Madsen - Team Hfck & Ko 02.25,56:
5 Jørgen Bengtsen - Abc s.t.
6 Leif Aage Nielsen - Politiets Ca s.t.
7 Rene Højvang Jensen - Team Hfck & Ko s.t.
8 Ole Hammelsvang - Team Hfck & Ko 02.27,35:

H50 80 km.
1 Henrik B Jensen - FBL 02.15,15:
2 Lars Uffe Nielsen - TC Ringsted s.t.
3 Claus August Van Der Goot - Team Cycling Ringsted 02.16,30:
4 John Mehr - Amager Cr 02.20,25:
5 Claus Richard Larsen - Abc 02.21,44:
6 Johannes Risbjerg - Politiets Ca 02.22,10:
7 Ole Schmidt Petersen - Abc s.t.
8 Henrik Rasmussen - Team Hfck & Ko 02.23,20:
9 Flemming Bech - Dbc s.t.
10 Micael Becker - Politiets Ca s.t.

D45 80 km.
1 Anne Eiby - Lyngby Cc 02.55,18:
2 Linda Søstrup Andersen - Holbæk Cr 03.04,57:

DB 80 km.
1 Lotte Bak - Politiets Ca 02.34,27:34
2 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets Ca 02.41,43:
3 Janne Smidt - Politiets Ca 02.55,18:

DA 80 km.
1 Sisse Hermansen - Team Mermaid 02.29,56:
2 Maria Bornak - Team Odense Energi 02.34,27:
3 Anette Berg - Team Mermaid s.t.
4 Lone Drejer - Cc Gladsaxe s.t.

DJUN 80 km.
1 Mie Bekker - Team Mermaid 02.29,56:
2 Trine Schmidt - Team Mermaid s.t.
3 Rie Strand Olsen - Greve Cc 02.34,27:

UNG 80 km.
1 Stefan Claes Dahl Olsen - Køge Cr 02.17,11:
2 Niels Hedekær Olsen - Roskilde Cr 02.17,53:
3 Sebastian Lander - Køge Cr 02.18,00:
4 Mathias Lisson - Roskilde Cr 00.00,00:
5 Nicolai Aastrup - Roskilde Cr s.t.
6 Mark Sehested Pedersen - Kalundborg Cc 02.23,56:
7 Stefan Reinert Djurhuus - Amager Cr s.t.
8 Mads Meyer - Køge Cr s.t.
9 Mathias Gade Jakobsen - Hobro CK s.t.
10 Kristoffer Schjønnemann Larsen - Køge Cr s.t.
11 Samuel Rytter Ravn - Roskilde Cr s.t.
12 Rasmus Christian Quaade - Ck Fix s.t.
13 Emil Søeberg Hovmand - Ordrup Cc s.t.
14 Lars F. E. Jensen - Dcr Ballerup s.t.
15 Philip Ankersø Sørensen - Hillerød Ck 02.27,00:
16 Marc Christian Garby - Team Cycling Ringsted s.t.
17 Jon Timotej - Roskilde Cr 02.28,18:
18 Rune Nis Sonne Skovgaard - Bornholms Cc 02.35,10:
19 André Tolstoj - Cc Gladsaxe s.t.
20 Jacob Frederiksen - Slagelse Cr s.t.
21 Laurits Enevoldsen - Team Cycling Ringsted 02.36,30:

ÆLD 40 km.
1 Sebastian Nielsen - Ck Fix 01.13,30:
2 Andreas Dencker - Ordrup Cc 01.14,45:
3 Jonathan Enevoldsen - Team Cycling Ringsted 01.16,57:
4 Thomas Grand Schmidt - Greve Cc s.t.
5 Alex Clausen - Ck Fix s.t.
6 Nicklas Dahl Jakobsen - Team Cycling Ringsted s.t.
7 Anders Bjerremand - Hfck s.t.
8 Jannick Berg - Ck Fix s.t.
9 Andre´ Haubroe Larsen - Slagelse Cr s.t.
10 Joachim Florian T. Clausen - Team Cycling Ringsted s.t.
11 Kevin Nyberg Simper - Korsør Cc s.t.
12 Dennis Daniel Christensen - Ordrup Cc s.t.
13 Mikkel Lindendorf Ravn - Slagelse Cr s.t.
14 Lucas Cesar - Ordrup Cc s.t.
15 Mathias Øllegaard - Hfck s.t.
16 Nicholas Rathmann Lerche - Roskilde Cr s.t.
17 Daniel Mielke - Roskilde Cr s.t.
18 Frederik Bjørke Schwartz - Dcr Ballerup s.t.
19 Philip Gleje - Ordrup Cc s.t.
20 Thomas Gunnar Truelsen - Kalundborg Cc s.t.
21 Simon Frederiksen - Roskilde Cr s.t.
22 Dion Jimmy Hansen - Hfck s.t.
23 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc s.t.
24 Mathias Holm - Cc Gladsaxe s.t.
25 Sebastian Hirsch - Ordrup Cc s.t.

MEL 24 km.
1 Mathis Johansson - Nakskov Cc 00.51,14:
2 Elias Helleskov Busk - Dcr Ballerup s.t.
3 Jonas Stevns Jacobsen - Amager Cr s.t.
4 Mads Pedersen - Holbæk Cr s.t.
5 Tobias Bagger - Ordrup Cc s.t.
6 Mads Elkjær Møller - Holbæk Cr s.t.
7 Mathias Møller Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.
8 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg Cc s.t.
9 Jon Van Dijk Nielsen - Dcr Ballerup s.t.
10 Louis Bendixen - Abc s.t.
11 Emil Anton Libak Simonsen - Amager Cr s.t.
12 Fredrik Lind Plesner - Lyngby Cc s.t.
13 Mikkel Skovbølle - Amager Cr s.t.
14 Kristian Holm - Cc Gladsaxe s.t.
15 Andreas Rifsdal Jedig - Greve Cc s.t.

YNG 16 km.
1 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe 00.32,17:
2 Helmut Wacker - Roskilde Cr s.t.
3 Jonas Wang - Ck Fix s.t.
4 Magnus Bak Klaris - Amager Cr s.t.
5 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.
6 Søren Martinus Walter Engberg - Hillerød Ck 00.33,54:
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE