Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra Grenaa CC
09. maj 2016 13:58 af Lasse Wedege Penning

I går blev der kørt licensløb i Grenaa, hvor Grenaa Cykle Club arrangerede løb for flere klasser. Emil Ravnsholt fortsatte Team Almeborg-Bornholms glimrende weekend med en sejr i Herre A-klassen, mens Tine Rasch Hansen (Team BMS BIRN) var bedst i Dame A.

Herre A
1 Emil Ravnsholt - Team Almeborg-Bornholm 03:23:37
2 Thomas Edemann Jensen - Odder Cykel Klub s.t.
3 Christian Moberg Jørgensen - Team TREFOR s.t.
4 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Almeborg-Bornholm s.t.
5 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
6 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
7 Jonas Vingegaard - Odder Cykel Klub s.t.
8 Steffen Munk Christiansen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
9 Daniel Bligaard Lyhne - Vejle Cykel Klub 03:23:43
10 Nils Lau Nyborg Broge - Team WeBike-CK Aarhus 03:23:46
11 Kasper Würtz Schmidt - Frederikshøj Cycling Club 03:23:48
12 Kasper Asgreen - Team TREFOR 03:24:15
13 Thomas Guldhammer - Vejle Cykel Klub 03:25:28
14 Mads Lilholm Meyer - Vejle Cykel Klub s.t.
15 Jakob Frandsen - Team WeBike-CK Aarhus 03:26:08
16 Mikkel Bahnsen - Frederikshøj Cycling Club 03:27:01
17 Frederik Brendborg Rasmussen - Team Almeborg-Bornholm s.t.
18 Rasmus Esmann Ginnerup - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
19 August Mors Poulsen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
20 Frederik Muff - Team WeBike-CK Aarhus 03:27:06
21 Nikolaj Henning - Odder Cykel Klub s.t.
22 Mathias Bregnhøj - Herning Cykle Klub 03:27:10
23 Søren Malling Siggaard - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.

 

Herre B
1 Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub 02:54:38
2 Mads Hardahl - Aalborg Cykle-Ring 02:54:39
3 Andreas Brandt Aidel - Hammel Cykle Klub s.t.
4 Rasmus Fjordside Lehrmann - Frederikshøj Cycling Club s.t.
5 Jonas Rernböck - Odder Cykel Klub 02:57:05
6 Mikkel Dreyer Nielsen - Hammel Cykle Klub 02:57:33
7 Frederik Lund - Odder Cykel Klub s.t.
8 Casper Steen - Vejle Cykel Klub s.t.
9 Eskil Vammen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Jonas Petersen - Team ABC Elite s.t.
11 Søren Pedersen - Vejle Cykel Klub s.t.
12 Rasmus Klinkgaard - Cykling Odense 02:57:39
13 Thomas Mikkelsen - Brædstrup Cykel Klub 02:58:06
14 Emil Lang Skovbølling - Fremad Odense Cykelklub s.t.
15 Rashid F. Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
16 Thomas Gjødsbøl - Herning Cykle Klub s.t.
17 Jonas Nordal Jakobsen - Hammel Cykle Klub s.t.
18 Rasmus Brochstedt Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
19 Tore Thøgersen - Cykling Odense s.t.
20 Daniel Falk Andersen - Hammel Cykle Klub s.t.
21 Peter Roed Knudsen - Cykling Odense s.t.
22 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
23 Stefan Ryom - Odder Cykel Klub s.t.
24 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Cykling Odense s.t.
25 Nikolaj Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
26 Thor Mørup Prødel - Amager Cykle Ring s.t.
27 Rasmus Søgaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
28 Lasse Panduro Nielsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
29 Victor Skousgaard - Odder Cykel Klub s.t.
30 Jesper Olsen - Viborg Cycling 02:58:18
31 Andreas Tvermoes Noe - Team Cycling Ringsted 03:06:50
32 Sebastian Kildemand Schjødt - Cykling Odense 03:21:21

 

Herre C
1 William Herman Wisholm - Aalborg Cykle-Ring 02:25:55
2 Jacob Bech - KÆDEN, Nr. Lyndelse s.t.
3 Thomas Albertsen - Holstebro Cycleclub af 1960 02:25:58
4 René Gier Vemmelund - Herning Cykle Klub 02:26:27
5 Nikolaj Fredsgaard - Cykle Klubben Aarhus 02:26:29
6 Jakob Kortbæk - Thy Cykle Ring s.t.
7 Mads Søgaard Mondrup - Herning Cykle Klub s.t.
8 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
9 Steen Skov Laursen - Ry Cycle Club s.t.
10 Palle Stefansen - Herning Cykle Klub s.t.
11 Jens Lund Jørgensen - Ry Cycle Club s.t.
12 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub s.t.
13 Anders Bruun - Give Cykelklub (elite) s.t.
14 Adam Nygård Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
15 Frank Eriksen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
16 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club s.t.
17 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
18 Paw Sørensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
19 Frederik Jeppesen - Odder Cykel Klub 02:26:35
20 Jesper Attermann - Tønder Amatør Cykle Ring 02:26:37
21 Jakob Hoffmann - Politiets IF, Kbh-Cykling s.t.
22 Jonas Andersen - Odder Cykel Klub 02:26:40
23 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 02:35:24
24 Ciano Mejer - Vejle Cykel Klub 02:41:51

 

Herre D
1 Rasmus Kusk - Cykle Klubben Aarhus 01:50:59
2 Martin Thusgaard - Cykle Klubben Aarhus 01:51:01
3 Morten Arild Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 01:51:10
4 Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus 01:51:58
5 Frederik Just Jernov - Cykle Klubben Aarhus 01:52:00
6 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub 01:52:21
7 Jonas Kjemtrup - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Hjalte Vestergaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
9 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
10 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
11 Torben Bartholin - Brædstrup Cykel Klub s.t.
12 Nikolaj Køster - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
13 Rasmus Kolmos Schmidt - Sønderborg Cykle Klub s.t.
14 Kristian Danielsen - Give Cykelklub (elite) s.t.
15 Anders Fransgaard - Cykelmotion Viborg s.t.
16 Allan Hareskov - Cykle Clubben Hjørring s.t.
17 Kenny Jensen - Vejle Cykel Klub s.t.
18 Thomas Blichert-Toft - Ry Cycle Club s.t.
19 Brian Johnsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
20 Palle Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
21 Thomas Larsen Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
22 Jimmy Østergaard - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
23 Peter Skjold - Fredericia Cycle Club s.t.
24 Philippe René Guichard - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 01:52:27
25 Claus Boe Jensen - Viborg Cycling 01:52:30
26 Jacob Træholt - Randers Cykleklub af 1910 01:52:50
27 Sebasian F Rasmussen - Cykling Odense 01:52:53
28 Kenneth Munk Kock - Vejen Bicykle Club 01:52:56
29 Johnny Brandt - Hammel Cykle Klub 01:52:57
30 Kristian Hald - Cykle Clubben Hjørring 01:53:30
31 Jesper Hedensted - Horsens Amatør Cykleklub 01:56:32
32 John Poulsen - Hobro Cykle Club af 1938 01:57:57
33 Niels Mellemgaard Sørensen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
34 Jan Holst Rothmann - Cykle Clubben Hjørring s.t.
35 Jeppe Juul Jensen - Cykel Klubben Djurs 01:58:00
36 Thomas Wetter - Hobro Cykle Club af 1938 02:06:20

 

Dame A
1 Tine Rasch Hansen - Team BMS BIRN 02:35:25
2 Karen Hviid Christensen - Hedensted Cykel Klub 02:38:34
3 Susanne Andersen - Stavanger SK 02:41:55
4 Louise Norman Hansen - Team BMS BIRN 02:53:25
5 Josefine Huitfeldt - Team Rytger 02:53:29

 

Dame B
1 Rikke Bak Dalgaard - Amager Cykle Ring 02:01:29
2 Mette Line Eriksen - Fredericia Cycle Club 02:03:01
3 Else Lund - Hammel Cykle Klub 02:11:46

 

H40
1 Tom Bøttger Frømling - Sønderborg Cykle Klub 02:21:40
2 Klaus Vesterlund Nielsen - Frederikshøj Cycling Club 02:22:52
3 Keld Fjord - Holte Cykel Klub s.t.
4 Bjarne Olsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
5 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
6 Jan Birk Oxlund - Silkeborg I.F. Cykling 02:22:58
7 Brian Poulsen - Horsens Amatør Cykleklub 02:23:01
8 Jesper Olesen - JO CK 02:23:11
9 Søren Damgaard - Nr. Søby Cykel Klub 02:24:08
10 Kenni Schmidt - Grenaa Cykle Club s.t.
11 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite) s.t.
12 Bjarne Kingo Andersen - Nyborg Cykle Klub s.t.
13 Dan Backhausen - Midtbyens CC - MCC s.t.
14 Jes Knudsen - Cykel Klubben Djurs s.t.
15 Kim Lambæk - Vejen Bicykle Club s.t.
16 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
17 Erik Zoega - Nyborg Cykle Klub s.t.
18 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
19 Allan Fønss Kristensen - Frederikshøj Cycling Club s.t.
20 Steen Larsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
21 Kim Givskov Hansen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
22 Lars Ole Markvardsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
23 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub 02:24:13
24 Lars Gade - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
25 Henrik Dann Andersen - Hammel Cykle Klub s.t.
26 John Grøndahl Fuglsang - Thy Cykle Ring 02:24:17
27 Finn Madsen - Skive Cykle Klub 02:24:19
28 Leon Vibholm - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
29 Torben Damsgaard Johansen - Hammel Cykle Klub 02:24:24
30 Bo Boi - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
31 Henrik Kücken - Rødekro Cykle Club RKCC 02:24:26
32 Henrik Frederiksen - Holte Cykel Klub 02:24:30
33 Klaus Bo Faigh - Cykling Odense 02:36:20
34 Henrik Post - Frederikshøj Cycling Club 02:37:21
35 Peter Madsen - Vejen Bicykle Club 02:47:12
36 Klaus Frederiksen - Cykle Klubben Aarhus 02:48:20

 

H50
1 Keld Pedersen - Hareskov Cykelklub 01:49:29
2 Jesper Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
3 Dan Jensen - Cykling Odense s.t.
4 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs 01:49:34
5 Flemming Wolff Kristensen - Cykling Odense 01:49:39
6 Lars-Bo Marcussen - Sønderborg Cykle Klub 01:50:08
7 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club s.t.
8 Bo Sommer - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
9 Jan Hansen - Lyngby Cycle Club s.t.
10 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
11 Stig Nylandsted Larsen - Hammel Cykle Klub s.t.
12 Henrik Sass - Team Cycling Ringsted s.t.
13 Kim Skytte - Brædstrup Cykel Klub s.t.
14 Ole Thøgersen - Nyborg Cykle Klub s.t.
15 Hans Kristian Hoffmann - Hedensted Cykel Klub s.t.
16 Hans Helleshøj Buch - Cykle Klubben Aarhus s.t.
17 Roy Andersen - Grenaa Cykle Club s.t.
18 Lars T Sørensen - Brædstrup Cykel Klub s.t.
19 Lars Christensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
20 Leo Hav - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
21 Kim Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
22 Ronny Herman Wisholm - Aalborg Cykle-Ring s.t.
23 Henrik Albertsen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
24 Bill Fisker - Thy Cykle Ring s.t.
25 Søren Eriksen - Kerteminde Cykelklub s.t.
26 Niels Peter Heiby - Cykle Klubben Aarhus s.t.
27 Peter Isager - Cykel Klubben Djurs s.t.
28 Lars Julin - Aarhus MTB s.t.
29 Lars Fogtmann - Cykle Klubben Aarhus s.t.
30 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club s.t.
31 Jens Ankerstjerne - Hedensted Cykel Klub s.t.
32 Peter Bjerrisgaard - Vejen Bicykle Club s.t.
33 Brian Jacobsen - Aarhus MTB s.t.
34 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
35 Martin Young - Fredericia Cycle Club 01:50:16
36 Stig Bruun - Holstebro Cycleclub af 1960 01:50:18
37 Leif Thomsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
38 Danner Vedel Friis Kirkel - Horsens Amatør Cykleklub 01:50:21
39 Carsten Lindstrøm Nielsen - Herning Cykle Klub 01:50:31
40 Peter Lybecker - Hammel Cykle Klub 02:02:07
41 Kenneth Christensen - Cykelmotion Viborg 02:05:19
42 Peter Vestergaard - Faaborg Ski- og Motionsklub Elite 02:05:59

 

H60
1 Ken G. Hansen - Politiets IF, Kbh-Cykling 02:02:28
2 Ove Birk - Cykle Clubben Hjørring s.t.
3 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg 02:02:59
4 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club s.t.
5 Jan Høegh - Politiets IF, Kbh-Cykling s.t.
6 Henrik Jensen - Randers Cykleklub af 1910 02:03:02
7 Svend Christensen - Elite Cycling Snejbjerg 02:03:27
8 Svend E. Hansen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 02:11:42
9 Ib Jørgensen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 02:13:50


H70
1 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring 02:03:00
2 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club s.t.
3 Laust Madsen - Horsens Amatør Cykleklub 02:03:27

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig.

Glemt kodeord?

Opret bruger