Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Resultater fra Skoda-Amager Løbet

Resultater fra Skoda-Amager Løbet

15. september 2014 07:26Foto: A.S.O.

Søndag blev Skoda-Amager-løbet kørt, og det gav følgende resultater. Løbet var iøvrigt den tredje afdeling af Dame Cuppen, som du kan læse mere om lidt senere i dag på Feltet.dk.

B - 128,0 km
1 August Mors Poulsen - Team Jutlander Bank 03:07:32
2 Mads Bugge Andersen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
3 Mark Petersen - Lyngby Cycle Club  
4 Benjamin Hansson - Amager Cykle Ring  
5 Peder Jacobsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
6 Kristoffer Stampe - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
7 Anders Dreyer Frost - Roskilde Cykle Ring +00:06
8 Nicolai Stegmann - Næstved Bicycle Club +00:11
9 Kenneth Iversen - K C K Herlev +02:20
10 Christian Finnerup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
11 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse-Farum Cykelklub  
12 Frederik Muff - Cykle Klubben Aarhus +03:34
13 Oskar Karlsson - CK Ringen +03:38
14 Kristian Flagstad - Cykle Klubben Aarhus  
15 Nikolaj Richardt Jørgensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +03:47
16 Tim Bendtsen - Holbæk Cykelsport +03:50
17 Henrik Bunde - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
18 bjarne kingo andersen - Nyborg Cykle Klub  
19 Jesper Dünweber Darre - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
20 Mads G Nicolaysen - Holte Cykel Klub  
21 Kim Sørensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
22 Nikolaj Rønhede - Cykleklubben Fix Rødovre  
23 Mads Bang Andersen - D.C.R. - Ballerup  
24 Patrick Seemann - Hvidovre Cykle Klub +04:16
25 Anders Winsløw - Hvidovre Cykle Klub  

C - 100,0 km
1 Rashid F. Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:33:15
2 Mark Ellegaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
3 Morten Ib Nielsen - Ordrup Cykle Club  
4 Rasmus Brochstedt Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
5 Emil Christophersen - Tissø Cykle Ring  
6 Lars Skovgaard - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
7 Tommy Cramer - Sydkystens Cycling +00:05
8 Peter Lindkvist - DK 3650 Cycling +00:44
9 Dan Hermansson - CK Fix Helsingborg  
10 Jakob Rasmussen - Bornholms Cycle Club  
11 Ask Nørgaard - Svendborg Cykle Club  
12 Daniel Nihlen - CK Ringen  
13 Michael Vandborg - Amager Cykle Ring  
14 Morten Rytgaard - Lyngby Cycle Club  
15 Per Frederik Bengtson - CK Ringen +00:55 
 
D - 85,0 km

1 Søren Nilsson - Amager Cykle Ring 02:10:28
2 Mikkel Henningsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
3 Tommy Hass - D.C.R. - Ballerup  
4 Nicolai Ravn - Sydkystens Cycling  
5 Christian Berg-Larsen - Amager Cykle Ring  
6 Martin Holmbo Ørneholm - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
7 Nicklas Hammerstrand - Bornholms Cycle Club  
8 Dan Backhausen - Birkerød Bicykel Club  
9 Bo Hein - Dansk Bicycle Club  
10 Torben Bartholin - Brædstrup Cykel Klub  
11 Christian Graver Larsen - SemiProTour  
12 Till Lehmann Christiansen - Amager Cykle Ring  
13 Kean Bang-Sørensen - fbl  
14 Jacob Zeeberg - TRI4 Triathlon Klub  
15 Jakob David Jensen - Birkerød Bicykel Club  
16 Peter Nielsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
17 Thomas Frandsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
18 Søren Bak Jepsen - Birkerød Bicykel Club  
19 Jan Engel Jensen - Ordrup Cykle Club  
20 Steen Petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
21 Mårten Persson - CK Ringen  
22 Niclas lau - D.C.R. - Ballerup  
23 Søren Christiansen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +00:11
24 Rasmus Hastrup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +01:07
25 Lars Nielsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) +16:38
  
H40 - 100,0 km
1 Keld Fjord - Holte Cykel Klub 02:29:54
2 Kristian Israelsen Olsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
3 Christian Østergaard - Sydkystens Cycling  
4 Rasmus Bøg - K C K Herlev Motion +00:07
5 Torkil Høg - Ordrup Cykle Club +00:20
6 Henrik Frederiksen - Amager Cykle Ring +00:25
7 Henrik Zachariassen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
8 Jesper Jensen - Holte Cykel Klub  
9 Thomas Schlüter - Roskilde Cykle Ring  
10 Carsten Nielsen - Skive Cykle Klub  
11 Jan Bender Nielsen - Nyborg Cykle Klub  
12 jan hansen - Hareskov Cykelklub  
13 Michael buck Kesby - D.C.R. - Ballerup  
14 Martin Rump Rask - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub  
15 Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
16 niels marquard - Sorø Bicycle Club  
17 Dean MacAulay - Ordrup Cykle Club  
18 Páll S.Didriksen - Amager Cykle Ring  
19 Søren Svenningsen - Holte Cykel Klub  
20 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted  
21 Peter Læssøe Jørgensen - Sydkystens Cycling  
22 Franz Gliese - Sorø Bicycle Club  
23 Michael allan Hansen - Ordrup Cykle Club  
24 Stig Andersen - Sorø Bicycle Club  
25 Claus Birk - Hvidovre Cykle Klub  
26 Bjørn Oppermann - Hvidovre Cykle Klub +00:35
27 Torben Bo Knudsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub +00:41
28 Martin Pedersen - Team Vivelo / IBT isolering  
29 morten christensen - Sorø Bicycle Club +01:55
30 Henrik Bandsholm - Sydkystens Cycling +06:01
 
H50 - 85,0 km
1 Henrik Sass - Team Cycling Ringsted 02:10:55
2 Rene Lynge - K C K Herlev  
3 Keld Pedersen - Hareskov Cykelklub  
4 Sven Olav Lund - Globeteam - Siesta Homes Group  
5 Jørn Christiansen - Ordrup Cykle Club  
6 Morten Ryan Hansen - Dansk Bicycle Club  
7 Stig Christensen - Ordrup Cykle Club  
8 Jens Kasler - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
9 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup Cykle Club  
10 Peter Godsk - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
11 Jørgen Staun Jensen - Hvidovre Cykle Klub  
12 Henrik Juhl Pedersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +00:21
13 Bo Simonsen - Køge Cykel Ring +03:34
14 Thomas Ege - Sydkystens Cycling  
15 Jan Ryan Hansen - Dansk Bicycle Club +03:38
16 jan høegh - Politiets IF, Kbh-Cykling  
17 Michael Juhl Pedersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
18 Karl Poulsen - D.C.R. - Ballerup +03:49
19 John Marfelt - Bornholms Cycle Club +03:52
20 Michael Stockfleth - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +03:55
21 Hasse Larsen - Ordrup Cykle Club +04:18
22 Michael Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +04:21
23 Henrik Staal Larsen - KÆDEN, Nr. Lyndelse  
24 preben hørby andersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
25 Henrik Diepgen - K C K Herlev  
26 Jan Geelmuyden - CK Kronborg  
27 Svend-Erik Meulengracht - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
28 Lars Dalgas - Odder Cykel Klub  
29 Anders Christoffersen - Køge Cykel Ring  
30 Frank Larsen - Ordrup Cykle Club  
31 Jan Bo Pedersen - Køge Cykel Ring  
 
H60 - 71,0 km
1 Thomas Kyng - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 01:58:18
2 Bjarne Brøndum - Cykling Nord Fyn +00:06
3 Henrik Rasmussen - Hedehusene Fløng Cykle Klub +01:22
4 Frank Kofoed - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
5 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cykle Club  
6 John Busk - Politiets IF, Kbh-Cykling  
7 Lasse Timmermann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
8 Torben William Petersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
9 Gert Hansen - Politiets IF, Kbh-Cykling  
10 Svend Erik Pedersen - Greve Cykle Club  
11 Ib Malm - Team Cycling Ringsted  
12 Henrik Ahrenst - Hareskov Cykelklub  
13 Micael Becker - Politiets IF, Kbh-Cykling +03:14
14 Michael O. Andersen - Politiets IF, Kbh-Cykling  
 
U17 - 71,0 km
1 Julius Johansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01:45:41
2 Kristian Kaimer Eriksen - Cykleklubben Fix Rødovre  
3 Jeppe Hanssing - Amager Cykle Ring  
4 Arne Birkemose - Cykling Odense  
5 Espen Brett - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)  
6 Sebastian Rathje Andersen - Næstved Bicycle Club  
7 Sander Andersen - D.C.R. - Ballerup  
8 Anders Mielke - Roskilde Cykle Ring  
9 Malthe Munch - Cykleklubben Fix Rødovre +00:06
10 Mads Lundh - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +02:04
11 Phillip Christian Vejre - Lyngby Cycle Club  
12 Mathias Alexander Erik Larsen - Roskilde Cykle Ring +02:57
13 Rasmus Dahlmann - Greve Cykle Club  
14 Christian Bahr - Cykling Odense  
15 Kenneth Quistgaard - Køge Cykel Ring  
16 Marcus Olsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub  
17 Frederik Irgens Jensen - Slagelse Cykle Ring  
18 Matias Gunnar Malmberg - Cykleklubben Fix Rødovre  
19 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Team Cycling Ringsted  
20 Rasmus Stigaard - Rødekro Cykle Club, RKCC  
21 Johan Price-Pejtersen - Cykleklubben Fix Rødovre +03:02
22 Andreas Lund Andresen - Cykleklubben Fix Rødovre +03:50
23 Jens Raagaard - Roskilde Cykle Ring +07:56
24 Magnus Tuxen Rosing - Cykleklubben Fix Rødovre  
25 Frederik Bæts Kristensen - Næstved Bicycle Club  
26 Mads Pals Thomassen - Ordrup Cykle Club  
27 Jonathan Sulbæk Skarving - Amager Cykle Ring +08:04
28 Mads Schmidt Jørgensen - Slagelse Cykle Ring +15:15
29 Nicolai Luthmann - Slagelse Cykle Ring +15:20
30 Lucas Norman Gude - K C K Herlev +16:12
  
U15 - 42,0 km
1 Frederik Carstensen - Slagelse Cykle Ring 01:14:51
2 Frederik Wandahl - Höllviken CK +00:03
3 Peter Busk - Køge Cykel Ring  
4 Mattias Skjelmose Jensen - Amager Cykle Ring  
5 Kresten Andersen - Næstved Bicycle Club  
6 Marcus Sander Hansen - Greve Cykle Club  
7 Magnus Fleron Juncker - Cykleklubben Fix Rødovre  
8 Thorolf Rønhede - Cykleklubben Fix Rødovre  
9 Sebastian Andreasson - D.C.R. - Ballerup  
10 Casper Tougaard Toft - Greve Cykle Club  
11 Jonas Zwisler - Roskilde Cykle Ring  
12 Jeff Hudlebusch - K C K Herlev  
13 Tobias Stieler - CK Kronborg  
14 tobias Lund Andresen - Cykleklubben Fix Rødovre  
15 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge Cykel Ring  
16 Andreas Toft Neldeberg - K C K Herlev  
17 Kasper Andersen - Sydkystens Cycling +00:09
18 Malthe Jack Hansen - Roskilde Cykle Ring  
19 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club  
20 Gustav Feddersen - Team Cycling Ringsted  
21 Frederik Toft - Greve Cykle Club  
22 Emil Nykjær Vædeled Roed - Cykling Odense  
23 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring  
24 Noah Austin - Roskilde Cykle Ring  
25 Luis Carl Jørgensen - Næstved Bicycle Club  
26 Emil Vad - Ordrup Cykle Club  
27 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix Rødovre  
28 Philip Bach - Amager Cykle Ring  
29 Kasper Ellegaard Vejen - Roskilde Cykle Ring  
30 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring  
31 Felix Clausen - Amager Cykle Ring +00:14
32 Ilannguaq Møller - Slagelse Cykle Ring  
33 Jacob Maegaard Schebye - Køge Cykel Ring  
34 Jakob Søndergaard - Sydkystens Cycling +00:21
35 August Danielsen - Køge Cykel Ring +00:38
36 Daniel Guld - Cykel Klubben Djurs +00:41
37 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring +03:28
38 Christian Amtsbiller - cc hillerød +06:39
39 Mikkel Christian Bærensen - Greve Cykle Club  
40 Victor Malmqvist - K C K Herlev +08:48
41 Victor Dahl Saltoft - Holbæk Cykelsport  
42 Marckus Njor - D.C.R. - Ballerup +13:47
 
U16 Piger - 42,0 km
1 Caroline Andersson - Halmstad CK 01:16:23
2 Tusnelda Svanholmer - Amager Cykle Ring  
 
U13 - 28,0 km
1 Kasper Due Kaspersen - Slagelse Cykle Ring 54:15:00
2 Casper Petersen - Hedehusene Fløng Cykle Klub  
3 Kalle Egelund Holm - Amager Cykle Ring  
4 Carl-Frederik Bévort - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
5 Lucas Schrøder - Køge Cykel Ring  
6 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus  
7 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre  
8 Magnus Munch - Køge Cykel Ring  
9 Felix Fog Holst Larsen - Sydkystens Cycling  
10 Kasper Gylling - Roskilde Cykle Ring  
11 Emil S. Iwersen - Amager Cykle Ring  
12 Poul Holten Andersen - Amager Cykle Ring  
13 Mads Christiansen - Roskilde Cykle Ring  
14 Jacob Marott - Roskilde Cykle Ring  
15 Mathias Daniel Hansen - Roskilde Cykle Ring  
16 Philip Otte Mikkelsen - Ordrup Cykle Club  
17 Søren Bruun Fejfer - Ordrup Cykle Club  
18 Rasmus Bisgaard - Greve Cykle Club  
19 Mathias Andresen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)  
20 Elias Martin Modest - Sydkystens Cycling  
21 Zacharias Ozairy - Amager Cykle Ring  
22 Alexander Arnt Hansen - Værløse-Farum Cykelklub  
23 Asger Hülsen Eriksen - Sydkystens Cycling  
24 Adam Holm Jørgensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) +00:23
25 Jacob Schmidt - Greve Cykle Club +05:19
26 Lukas Biil Juhl Andersen - Amager Cykle Ring  
 
U13 Piger - 28,0 km
1 Celina Frank Pedersen - Amager Cykle Ring 54:25:00
 
U11 - 14,0 km
1 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 27:35:00
2 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring  
3 Martin Nadal - Holbæk Cykelsport +00:05
4 Tobias Bressendorff Jacobi - D.C.R. - Ballerup +00:11
5 Noah Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +00:15
6 Rasmus Blynov - Køge Cykel Ring +02:24
7 Lukas Andersen - Roskilde Cykle Ring +03:01
8 Niclas Christensen - amager cr +03:55
9 Magnus Petersen - sydkysten cykling  
10 Magnus Tillquist Nielsen - Sorø Bicycle Club +07:30
 
U11 Piger - 14,0 km
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 27:47:00
2 Solbjørk Minke Anderson - Amager Cykle Ring +00:05
3 emma marie flindt hansen - Amager Cykle Ring +07:19

Dame - 100,1 km

1 Camilla Møllebro Pedersen - Team BMS Ladies 02:44:39
2 Anita Yvonne Stenberg - Amager Cykle Ring st.
3 Katrine Hein Bünger - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub st.
4 Amalie Dideriksen - Amager Cykle Ring +09:47
5 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen - K C K Herlev st.
6 Iben Bohé - Team BMS Ladies st.
7 Helle Sommer Sahlholdt - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) st.
8 Marie Schousboe Vilmann - Team BMS Ladies st.
9 Julia Karlsson - Fallskoping st.
10 Betina Cramer - Sydkystens Cycling st.
11 Mette Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) st.
12 Pernille Mathiesen - Team Rytger st.
13 Kamilla Sofie Vallin - Team Rytger st.
14 Michelle Lauge - Amager Cykle Ring +09:52
15 Caroline Bohé - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +10:03


 

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08

La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Belgrade Trophy(2.1) 13/08-14/08

La Ronde Des Vallées(2.1) 13/08-14/08

La Polynormande(1.1) 14/08

EM - Herrer(CC) 14/08

Tour du Limousin(2.1) 16/08-19/08

EM - Kvinder (Enkeltstart)(CCW) 17/08

One Belt One Road Nation'...(2.NCUP) 17/08-19/08

EM - Herrer (Enkeltstart)(CC) 17/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 18/08-28/08

Vuelta a España(2.UWT) 19/08-11/09

EM - Kvinder(CCW) 21/08

BEMER Cyclassics(1.UWT) 21/08

Schaal Sels Merksem(1.1) 21/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger