Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ricco klart stærkest på Super-Besse

Ricco klart stærkest på Super-Besse

10. juli 2008 17:300

Dagens etape i Tour de France blev kørt over 195,5 km fra Aigurande og til Super-Besse, som var den første etape i kuperet terræn - også et terræn, som kaldes Massif Central. Det kunne blive første gang, at de store favoritter viste sig frem.

Efter få kilometer begyndte franskmændene at angribe for at komme i dagens udbrud. Thomas Voeckler (Bouygues Telecom) var første mand af sted, men han blev hentet og derefter slog Voecklers konkurrent Sylvain Chavanel (Cofidis) kontra efter 8 km af dagens etape. Han fik følgeskab af Freddy Bichot (Agritubel) og Benoit Vaugrenard (Francaise des Jeux).

Med 50 km til målstregen forsøgte en række ryttere er komme af sted, deriblandt Rémi Pauriol (Credit Agricole), Felix Cardenas (Barloworld), David De La Funete (Saunier Duval), men trods adskillige angreb, så blev det hele samlet på den sidste kategori 2 stigning op til Super-Basse. Inden feltet blev samlet havde Sylvain Chavanel dog sikret sig nok bjergpoint til, at han kunne trække bjergtrøjen over hovedet efter etapen.

På Super-Besse fulgte en række angreb, det første seriøse angreb kom med 7 km til målstregen, det var Leonardo Piepoli (Saunier Duval) og Christian Vandevelde (Team Garmin). Med 2 kilometer til målstregen havde Piepoli og Vandevelde fortsat 12 sekunder ned til feltet, men opad stigningen lukkede Caisse d’Espargne for alvor op for Alejandro Valverde og de to udbrydere blev kørt ind.

300 meter før målstregen røg Stefan Schumacher (Gerolsteiner) i asfalten, da han kørte på Kim Kirchens (Team Columbia) baghjul. Det betød, at Andy Schleck blev bremset.

I spurten var Riccardo Ricco (Saunier Duval) helt suveræn og sejrede sikkert foran Alejandro Valverde (Caisse d’Espargne) og Cadel Evans (Silence-Lotto). Set med Team CSC – Saxo Bank briller mistede Andy Schleck nogle sekunder pga. Schumachers styrt, men Gerolsteiner-rytteren mistede også førertrøjen, som overtages af Kim Kirchen.


Resultat af 6. etape
1 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 4.57.52 (39.38 km/t)
2 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 0.01
3 Cadel Evans - Silence - Lotto
4 Frank Schleck - Team CSC - Saxo Bank 0.04
5 Kim Kirchen - Team Columbia
6 Roman Kreuziger - Liquigas 0.07
7 Moises Dueñas Nevado - Barloworld
8 Carlos Sastre Candil - Team CSC - Saxo Bank
9 Denis Menchov - Rabobank
10 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Scott
11 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 0.12
12 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel - Euskadi
13 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 0.15
14 Stijn Devolder - Quick Step 0.19
15 Thomas Lövkvist - Team Columbia 0.23
16 Iouri Trofimov - Bouygues Telecom
17 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
18 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
19 Christian Vande Velde - Team Garmin-Chipotle p/b H30
20 Tadej Valjavec - AG2R La Mondiale
21 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 0.27
22 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale
23 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel
24 Christian Knees - Team Milram
25 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 0.32
26 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
27 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Scott
28 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
29 Damiano Cunego - Lampre
30 Volodymir Gustov - Team CSC - Saxo Bank
31 John-Lee Augustyn - Barloworld
32 Christophe Moreau - Agritubel 0.41
33 Matteo Carrara - Quick Step
34 Marzio Bruseghin - Lampre
35 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
36 Sylvester Szmyd - Lampre
37 Andy Schleck - Team CSC - Saxo Bank 0.45
38 Yaroslav Popovych - Silence - Lotto 0.49
39 David Millar - Team Garmin-Chipotle p/b H30 0.51
40 Laurens Ten Dam - Rabobank
41 Sandy Casar - Française des Jeux 1.00
42 David Moncoutié - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
43 Kanstantsin Siutsou - Team Columbia 1.08
44 Gorka Verdugo Markotegi - Euskaltel - Euskadi 1.13
45 George Hincapie - Team Columbia 1.20
46 Stéphane Goubert - AG2R La Mondiale 1.36
47 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
48 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Chipotle p/b H30 1.45
49 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 1.49
50 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.55
51 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 1.56
52 David Le Lay - Agritubel 2.04
53 Jens Voigt - Team CSC - Saxo Bank
54 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux 2.19
55 Vincenzo Nibali - Liquigas
56 Félix Rafael Cárdenas - Barloworld
57 Bram Tankink - Rabobank
58 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
59 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale
60 John Gadret - AG2R La Mondiale
61 Jesús Del Nero - Saunier Duval - Scott
62 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 2.54
63 Markus Fothen - Gerolsteiner 2.57
64 José Luis Arrieta Lujambio - AG2R La Mondiale
65 Simon Gerrans - Crédit Agricole
66 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.31
67 Koos Moerenhout - Rabobank
68 Paolo Tiralongo - Lampre 3.45
69 José Iván Gutierrez - Caisse d'Epargne
70 Dario David Cioni - Silence - Lotto
71 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
72 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.48
73 Marco Marzano - Lampre
74 Marco Velo - Team Milram
75 Erik Zabel - Team Milram
76 Mario Aerts - Silence - Lotto
77 Johan Van Summeren - Silence - Lotto
78 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom
79 Christopher Froome - Barloworld
80 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
81 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom
82 Yoann Le Boulanger - Française des Jeux
83 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
84 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
85 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 5.42
86 Jurgen Van De Walle - Quick Step 6.02
87 David López García - Caisse d'Epargne
88 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 6.13
89 Filippo Pozzato - Liquigas 7.20
90 Murilo Fischer - Liquigas
91 Stef Clement - Bouygues Telecom 7.30
92 William Bonnet - Crédit Agricole 7.49
93 Joost Posthuma - Rabobank 8.05
94 Sébastien Rosseler - Quick Step
95 Trent Lowe - Team Garmin-Chipotle p/b H30 8.30
96 Adam Hansen - Team Columbia
97 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 8.53
98 Carlos Barredo Llamazales - Quick Step
99 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi
100 Iñaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
101 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 13.14
102 Matteo Tosatto - Quick Step
103 Alessandro Ballan - Lampre
104 Ronny Scholz - Gerolsteiner
105 Fabian Cancellara - Team CSC - Saxo Bank
106 Manuel Quinziato - Liquigas
107 Peter Velits - Team Milram
108 Gianpaolo Cheula - Barloworld
109 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
110 Leif Hoste - Silence - Lotto
111 Freddy Bichot - Agritubel
112 Nicolas Vogondy - Agritubel
113 Pieter Weening - Rabobank 14.00
114 Christophe Brandt - Silence - Lotto 14.35
115 Martin Müller - Team Milram
116 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
117 Bernhard Eisel - Team Columbia
118 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
119 Geoffroy Lequatre - Agritubel
120 Josep Jufre Pou - Saunier Duval - Scott
121 Danny Pate - Team Garmin-Chipotle p/b H30
122 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Scott
123 Oscar Freire Gomez - Rabobank 15.11
124 Stuart O'Grady - Team CSC - Saxo Bank 17.46
125 Robert Hunter - Barloworld
126 Steven De Jongh - Quick Step
127 Paolo Longo Borghini - Barloworld
128 Kurt Asle Arvesen - Team CSC - Saxo Bank
129 Robbie McEwen - Silence - Lotto
130 Björn Schröder - Team Milram
131 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
132 Francesco Chicchi - Liquigas
133 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
134 Romain Feillu - Agritubel
135 Niki Terpstra - Team Milram
136 Philippe Gilbert - Française des Jeux
137 Martijn Maaskant - Team Garmin-Chipotle p/b H30
138 Frederik Willems - Liquigas
139 Baden Cooke - Barloworld
140 Ralf Grabsch - Team Milram
141 Matteo Bono - Lampre
142 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
143 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
144 Florent Brard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
145 Sebastian Lang - Gerolsteiner
146 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
147 Arnaud Gérard - Française des Jeux
148 Massimiliano Mori - Lampre
149 Samuel Dumoulin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
150 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
151 Gert Steegmans - Quick Step
152 Nicki Sørensen - Team CSC - Saxo Bank
153 Sven Krauss - Gerolsteiner
154 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
155 Brett Lancaster - Team Milram
156 Mauro Facci - Quick Step
157 Magnus Backstedt - Team Garmin-Chipotle p/b H30
158 Nicolas Jalabert - Agritubel
159 Julian Dean - Team Garmin-Chipotle p/b H30
160 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Scott
161 Mark Renshaw - Crédit Agricole
162 Thor Hushovd - Crédit Agricole
163 Gerald Ciolek - Team Columbia
164 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
165 Marcus Burghardt - Team Columbia
166 Daniele Righi - Lampre
167 William Frischkorn - Team Garmin-Chipotle p/b H30
168 Mark Cavendish - Team Columbia
169 Lilian Jégou - Française des Jeux
170 Wim Vansevenant - Silence - Lotto
171 Robert Förster - Gerolsteiner
172 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
173 Jimmy Casper - Agritubel
174 Arnaud Coyot - Caisse d'Epargne
175 Sebastian Langeveld - Rabobank
176 Jérémy Roy - Française des Jeux 


Udgået

Aurélien Passeron - Saunier Duval - Scott


Samlet stilling efter 6. etape
1 Kim Kirchen - Team Columbia 24.30.41
2 Cadel Evans - Silence - Lotto 0.06
3 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 0.16
4 Christian Vande Velde - Team Garmin-Chipotle p/b H30 0.44
5 David Millar - Team Garmin-Chipotle p/b H30 0.47
6 Thomas Lövkvist - Team Columbia 0.54
7 Denis Menchov - Rabobank 1.03
8 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 1.12
9 Stijn Devolder - Quick Step 1.21
10 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
11 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel - Euskadi 1.27
12 Carlos Sastre Candil - Team CSC - Saxo Bank 1.34
13 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.40
14 Damiano Cunego - Lampre 1.42
15 George Hincapie - Team Columbia 1.45
16 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 1.49
17 Frank Schleck - Team CSC - Saxo Bank 1.56
18 Andy Schleck - Team CSC - Saxo Bank 1.58
19 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 2.03
20 Christian Knees - Team Milram 2.04
21 Marzio Bruseghin - Lampre 2.06
22 Tadej Valjavec - AG2R La Mondiale 2.19
23 Roman Kreuziger - Liquigas 2.20
24 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 2.36
25 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2.53
26 Matteo Carrara - Quick Step 2.55
27 Jens Voigt - Team CSC - Saxo Bank 3.01
28 Vincenzo Nibali - Liquigas
29 Iouri Trofimov - Bouygues Telecom 3.14
30 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 3.33
31 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 3.52
32 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 4.05
33 Yaroslav Popovych - Silence - Lotto 4.07
34 José Iván Gutierrez - Caisse d'Epargne 4.30
35 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Scott 4.33
36 Gorka Verdugo Markotegi - Euskaltel - Euskadi 4.43
37 Laurens Ten Dam - Rabobank 4.50
38 John-Lee Augustyn - Barloworld 4.54
39 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 5.32
40 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 5.33
41 Simon Gerrans - Crédit Agricole 5.42
42 Christophe Moreau - Agritubel 5.44
43 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 6.09
44 Moises Dueñas Nevado - Barloworld 6.12
45 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.24
46 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6.26
47 Markus Fothen - Gerolsteiner 6.36
48 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.42
49 Bram Tankink - Rabobank 6.51
50 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Chipotle p/b H30 6.55
51 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel 6.57
52 David Moncoutié - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7.41
53 Erik Zabel - Team Milram 7.51
54 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 7.53
55 Volodymir Gustov - Team CSC - Saxo Bank 7.59
56 José Luis Arrieta Lujambio - AG2R La Mondiale 8.02
57 Marco Velo - Team Milram 8.03
58 Sandy Casar - Française des Jeux 8.15
59 Kanstantsin Siutsou - Team Columbia 8.27
60 Koos Moerenhout - Rabobank 8.41
61 Jesús Del Nero - Saunier Duval - Scott 8.46
62 Filippo Pozzato - Liquigas 8.52
63 Stéphane Goubert - AG2R La Mondiale 8.53
64 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 8.58
65 Félix Rafael Cárdenas - Barloworld 9.32
66 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 9.45
67 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 9.56
68 David Le Lay - Agritubel 10.22
69 Carlos Barredo Llamazales - Quick Step 10.25
70 Mario Aerts - Silence - Lotto 10.35
71 Murilo Fischer - Liquigas 10.42
72 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux
73 Sylvester Szmyd - Lampre 11.02
74 William Bonnet - Crédit Agricole 11.11
75 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 11.19
76 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 11.50
77 Jurgen Van De Walle - Quick Step 12.10
78 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel - Euskadi 12.12
79 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12.14
80 Dario David Cioni - Silence - Lotto 12.15
81 Sébastien Rosseler - Quick Step 12.23
82 Joost Posthuma - Rabobank 12.45
83 Fabian Cancellara - Team CSC - Saxo Bank 13.31
84 Stef Clement - Bouygues Telecom 13.41
85 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 13.49
86 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Scott 13.50
87 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 13.55
88 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 13.59
89 Yoann Le Boulanger - Française des Jeux 14.05
90 John Gadret - AG2R La Mondiale 14.10
91 Iñaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 14.15
92 Paolo Tiralongo - Lampre 14.28
93 Trent Lowe - Team Garmin-Chipotle p/b H30 14.40
94 Johan Van Summeren - Silence - Lotto 14.54
95 Laurent Lefèvre - Bouygues Telecom 15.11
96 Marco Marzano - Lampre 15.18
97 Christopher Froome - Barloworld 15.40
98 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 15.46
99 Adam Hansen - Team Columbia 15.54
100 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 16.09
101 Alessandro Ballan - Lampre 16.34
102 Manuel Quinziato - Liquigas 17.13
103 Oscar Freire Gomez - Rabobank 17.22
104 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale 17.24
105 Matteo Tosatto - Quick Step 17.46
106 Leif Hoste - Silence - Lotto 18.15
107 Martin Müller - Team Milram 18.38
108 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 18.56
109 Sebastian Lang - Gerolsteiner 19.10
110 Ronny Scholz - Gerolsteiner 19.21
111 Danny Pate - Team Garmin-Chipotle p/b H30 19.42
112 David López García - Caisse d'Epargne 19.55
113 Geoffroy Lequatre - Agritubel 20.00
114 Nicolas Vogondy - Agritubel
115 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 20.11
116 Josep Jufre Pou - Saunier Duval - Scott 20.14
117 Robert Hunter - Barloworld 20.17
118 Christophe Brandt - Silence - Lotto 20.23
119 Romain Feillu - Agritubel 20.37
120 Paolo Longo Borghini - Barloworld 20.45
121 Peter Velits - Team Milram 20.47
122 Freddy Bichot - Agritubel 20.57
123 Thor Hushovd - Crédit Agricole 21.06
124 Philippe Gilbert - Française des Jeux 21.14
125 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 21.18
126 William Frischkorn - Team Garmin-Chipotle p/b H30 21.21
127 Robert Förster - Gerolsteiner 21.38
128 Gert Steegmans - Quick Step 21.46
129 Julian Dean - Team Garmin-Chipotle p/b H30 21.49
130 Steven De Jongh - Quick Step 22.06
131 Niki Terpstra - Team Milram 22.10
132 Martijn Maaskant - Team Garmin-Chipotle p/b H30 22.18
133 Stuart O'Grady - Team CSC - Saxo Bank 22.21
134 Nicolas Jalabert - Agritubel 22.53
135 Bernhard Eisel - Team Columbia 22.59
136 Gerald Ciolek - Team Columbia 23.02
137 Robbie McEwen - Silence - Lotto 23.10
138 Baden Cooke - Barloworld 23.12
139 Lilian Jégou - Française des Jeux 23.15
140 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 23.20
141 Mark Cavendish - Team Columbia 23.28
142 Mark Renshaw - Crédit Agricole 23.30
143 Sebastian Langeveld - Rabobank 23.46
144 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 23.59
145 Frederik Willems - Liquigas 24.01
146 Mauro Facci - Quick Step 24.04
147 Jimmy Casper - Agritubel 24.20
148 Florent Brard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 24.26
149 Samuel Dumoulin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 24.34
150 Daniele Righi - Lampre 25.06
151 Pieter Weening - Rabobank 25.10
152 Ralf Grabsch - Team Milram 25.21
153 Matteo Bono - Lampre 25.29
154 Arnaud Gérard - Française des Jeux 25.47
155 Gianpaolo Cheula - Barloworld 25.56
156 Brett Lancaster - Team Milram 26.03
157 Kurt Asle Arvesen - Team CSC - Saxo Bank 26.17
158 Massimiliano Mori - Lampre 26.22
159 Magnus Backstedt - Team Garmin-Chipotle p/b H30 26.23
160 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 26.26
161 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 26.51
162 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Scott 26.57
163 Sven Krauss - Gerolsteiner 27.14
164 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 27.48
165 Marcus Burghardt - Team Columbia 27.52
166 Arnaud Coyot - Caisse d'Epargne
167 Francesco Chicchi - Liquigas 28.30
168 Jérémy Roy - Française des Jeux 28.35
169 Björn Schröder - Team Milram 28.53
170 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Scott 28.55
171 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 29.02
172 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 30.24
173 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 31.11
174 Nicki Sørensen - Team CSC - Saxo Bank 32.36
175 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 35.25
176 Wim Vansevenant - Silence - Lotto 37.35


Pointkonkurrencen
1 Kim Kirchen - Team Columbia 97 pts
2 Thor Hushovd - Crédit Agricole 88
3 Oscar Freire Gomez - Rabobank 85
4 Erik Zabel - Team Milram 72
5 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 71
6 Robert Hunter - Barloworld 60
7 Cadel Evans - Silence - Lotto 53
8 Mark Cavendish - Team Columbia 51
9 Romain Feillu - Agritubel 49
10 Robbie McEwen - Silence - Lotto 49
11 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 47
12 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 46
13 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 46
14 Samuel Dumoulin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 43
15 William Frischkorn - Team Garmin-Chipotle p/b H30 38
16 Frank Schleck - Team CSC - Saxo Bank 37
17 Paolo Longo Borghini - Barloworld 34
18 Philippe Gilbert - Française des Jeux 32
19 Robert Förster - Gerolsteiner 32
20 Jimmy Casper - Agritubel 29
21 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 28
22 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Scott 27
23 Francesco Chicchi - Liquigas 27
24 David Millar - Team Garmin-Chipotle p/b H30 26
25 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel - Euskadi 26
26 Gerald Ciolek - Team Columbia 26
27 Carlos Sastre Candil - Team CSC - Saxo Bank 25
28 Iouri Trofimov - Bouygues Telecom 25
29 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale 25
30 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 24
31 Julian Dean - Team Garmin-Chipotle p/b H30 23
32 Iñaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 22
33 Baden Cooke - Barloworld 22
34 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
35 Martijn Maaskant - Team Garmin-Chipotle p/b H30 21
36 Filippo Pozzato - Liquigas 20
37 Nicolas Vogondy - Agritubel 19
38 Matteo Carrara - Quick Step 19
39 Gert Steegmans - Quick Step 19
40 Geoffroy Lequatre - Agritubel 18
41 Lilian Jégou - Française des Jeux 18
42 Denis Menchov - Rabobank 17
43 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 16
44 Andy Schleck - Team CSC - Saxo Bank 16
45 Vladimir Efimkin - AG2R La Mondiale 16
46 Fabian Cancellara - Team CSC - Saxo Bank 16
47 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 16
48 Roman Kreuziger - Liquigas 15
49 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 14
50 Moises Dueñas Nevado - Barloworld 14
51 Christian Vande Velde - Team Garmin-Chipotle p/b H30 13
52 Freddy Bichot - Agritubel 12
53 Florent Brard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
54 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 12
55 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 11
56 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Scott 11
57 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 10
58 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 10
59 Tadej Valjavec - AG2R La Mondiale 9
60 Magnus Backstedt - Team Garmin-Chipotle p/b H30 9
61 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 8
62 Stijn Devolder - Quick Step 7
63 George Hincapie - Team Columbia 7
64 Thomas Lövkvist - Team Columbia 6
65 Sven Krauss - Gerolsteiner 6
66 Damiano Cunego - Lampre 5
67 Jens Voigt - Team CSC - Saxo Bank 4
68 John-Lee Augustyn - Barloworld 4
69 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
70 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
71 Carlos Barredo Llamazales - Quick Step 3
72 Sebastian Lang - Gerolsteiner 3
73 Christian Knees - Team Milram 2
74 Vincenzo Nibali - Liquigas 2
75 David Le Lay - Agritubel 2


Bjergkonkurrencen
1 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 27 pts
2 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 27
3 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 20
4 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 18
5 Cadel Evans - Silence - Lotto 16
6 Frank Schleck - Team CSC - Saxo Bank 14
7 Kim Kirchen - Team Columbia 12
8 Freddy Bichot - Agritubel 12
9 Roman Kreuziger - Liquigas 10
10 Björn Schröder - Team Milram 9
11 Sandy Casar - Française des Jeux 7
12 Gorka Verdugo Markotegi - Euskaltel - Euskadi 6
13 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 5
14 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Scott 4
15 Lilian Jégou - Française des Jeux 3
16 Christophe Moreau - Agritubel 3
17 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 3
18 David Le Lay - Agritubel 1
19 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1
20 Geoffroy Lequatre - Agritubel 1


Ungdomskonkurrencen
1 Thomas Lövkvist - Team Columbia 24.31.35
2 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.46
3 Andy Schleck - Team CSC - Saxo Bank 1.04
4 Roman Kreuziger - Liquigas 1.26
5 Vincenzo Nibali - Liquigas 2.07
6 Iouri Trofimov - Bouygues Telecom 2.20
7 Riccardo Riccò - Saunier Duval - Scott 2.58
8 John-Lee Augustyn - Barloworld 4.00
9 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel 6.03
10 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux 9.48
11 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne 13.05
12 Trent Lowe - Team Garmin-Chipotle p/b H30 13.46
13 Christopher Froome - Barloworld 14.46
14 Romain Feillu - Agritubel 19.43
15 Peter Velits - Team Milram 19.53
16 Niki Terpstra - Team Milram 21.16
17 Martijn Maaskant - Team Garmin-Chipotle p/b H30 21.24
18 Gerald Ciolek - Team Columbia 22.08
19 Mark Cavendish - Team Columbia 22.34
20 Sebastian Langeveld - Rabobank 22.52
21 Matteo Bono - Lampre 24.35
22 Arnaud Gérard - Française des Jeux 24.53
23 Sven Krauss - Gerolsteiner 26.20
24 Marcus Burghardt - Team Columbia 26.58
25 Jérémy Roy - Française des Jeux 27.41
26 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 28.08


Holdkonkurrencen
1 Garmin Chipotle 73.34.10
2 Team CSC Saxo Bank 0.19
3 Team Columbia 0.20
4 Caisse d'Epargne 3.54
5 Liquigas 4.09
6 Euskaltel - Euskadi 4.17
7 Gerolsteiner 4.33
8 Cofidis Credit Par Telephone 5.24
9 Barloworld 5.30
10 Lampre 5.42
11 AG2R-La Mondiale 5.50
12 Saunier Duval - Scott 6.23
13 Rabobank 6.57
14 Agritubel 7.20
15 Credit Agricole 7.54
16 Silence - Lotto 8.55
17 Quick Step 9.11
18 Bouygues Telecom
19 Team Milram 14.10
20 Francaise des Jeux 14.25

Foto: Sirotti
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

World Cup Namur(CDM) 22/12

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

FIND DINE CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS