Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ricco vandt flot etape

Ricco vandt flot etape

27. maj 2007 17:080

Den unge Saunier Duval rytter, Riccardo Ricco, vandt dagens kongeetape i Giro d'Italia foran holdkammeraten Leonardo Piepoli. Efter en flot afslutning lykkedes de Di Luca at forsvare den lyserøde trøje.

Team CSC rytteren, Andy Schleck, kæmpede sig flot i mål i top 10, og forsvare dermed sin tredjeplads i det samlede klassement.


Etapens forløb
Allerede fra starten af dagens etape var der uro i feltet, og der blev angrebet igen og igen. Til sidst lykkedes det dog en stor gruppe, inklusiv Michael Rasmussen og Paolo Bettini at komme afsted. De havde som mest godt 6 minutter ned til feltet.

Efter 87 kilometers kørsel begyndte Saunier Duval deres store angreb. Leonardo Piepoli (Saunier Duval-Prodir), Riccardo Riccò (Saunier Duval-Prodir), Julio Pérez Cuapio (Ceramica Panaria-Navigare) og Ivan Parra (Cofidis) angreb nede fra feltet, og de fik ganske hurtigt lukket hullet op til frontgruppen.

Straks de havde fået kontakt, satte Piepoli og Ricco et højt tempo, og det var faktisk kun Cuapio og Parra som kunne følge med. Michael Rasmussen prøvede længe, men måtte til sidst strække våben.

Nede i feltet satte Astana sig frem med Savoldelli med Mazzoleni på hjul. Dette resulterede i at både Di Luca og Cunego blev tømt for hjælperyttere og en lille eksklusiv gruppe med Di Luca, Mazzoleni, Savoldelli, Simoni, Cunego og Schleck blev dannet.

Selvom Savoldelli kørte flot, tabte de dog hele tiden tid til de fire i front. Tiden gik fra to minutter, til tre, fire og til sidst næsten fem minutters forspring, inden tempoet rigtigt blev sat i vejret på sidste stigning.

Inden da havde Astana holdet for anden dag i træk lavet en genialitet på en nedkørsel med 30 kilometer til mål. Savoldelli kørte med Mazzoleni på hjul væk fra favoritgruppen, og efter endnu en flot indsats af Savoldelli afleverede han Mazzoleni et lille minut foran favoritgruppen og godt 2.30 min op til frontgruppen.

Mazzoleni kæmpede resten af etapen for at indhente de fire forreste og for måske at køre sig i løbets lyserøde førertrøje. Som tættest var Mazzoleni et minut efter, men sluttede i mål 1.29 min efter.



Nede i favoritgruppen åbnede Di Luca med godt fire kilometer til mål for alvor op for gassen. Simoni forsøge at gå efter, men kunne ikke lukke hullet. Heller ikke Schleck eller Cunego kunne følge med. Alle fire ryttere kørte dog meget ind på frontgruppen på de sidste kilometer, og således kunne Di Luca forsvare sin førsteplads, samtidigt med at Schleck kunne forsvare sin samlede tredjeplads. Schleck må dog indse, at flere ryttere nu truer ham meget bagfra.

Resultat af 15. etape
1 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5.47.22
2 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
3 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.10
4 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 0.32
5 Eddy Mazzoleni - Astana 1.29
6 Danilo Di Luca - Liquigas 2.53
7 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 3.30
8 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 3.36
9 Andy Schleck - Team CSC 3.52
10 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 6.03
11 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 6.07
12 Paolo Savoldelli - Astana
13 Michael Rasmussen - Rabobank 6.27
14 Franco Pellizotti - Liquigas 6.59
15 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 7.11
16 Vincenzo Nibali - Liquigas 7.32
17 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 8.07
18 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 8.43
19 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 9.50
20 Andrey Mizourov - Astana 10.21
21 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 10.49
22 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 11.20
23 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 11.27
24 Mario Aerts - Predictor - Lotto 11.31
25 Marco Pinotti - T-Mobile Team 12.26
26 Dmitriy Muravyev - Astana
27 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 12.44
28 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
29 Francis Mourey - Française des Jeux 12.56
30 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 13.06
31 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 13.19
32 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 15.36
33 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 15.40
34 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 16.17
35 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 17.29
36 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
37 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
38 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 17.35
39 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 18.34
40 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.48
41 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 19.01
42 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20.43
43 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20.48
44 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 21.02
45 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 21.12
46 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 21.42
47 Marco Marzano - Lampre - Fondital 21.58
48 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 22.25
49 Axel Merckx - T-Mobile Team 24.50
50 Christian Knees - Team Milram 25.05
51 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 25.14
52 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
53 Aaron Olson - T-Mobile Team 26.36
54 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 26.44
55 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 27.28
56 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 27.52
57 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 29.08
58 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
59 Sven Krauss - Gerolsteiner
60 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 29.21
61 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
62 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
63 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 29.27
64 Charles Wegelius - Liquigas 29.47
65 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 33.17
66 Nick Gates - Predictor - Lotto 33.22
67 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
68 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 33.37
69 Steve Morabito - Astana 33.44
70 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 34.03
71 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 34.27
72 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 34.37
73 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 34.39
74 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 34.42
75 Alessandro Spezialetti - Liquigas
76 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
77 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 34.45
78 Volodymir Gustov - Team CSC
79 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
80 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
81 William Walker - Rabobank
82 Julian Dean - Crédit Agricole 34.51
83 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 34.53
84 Vladimir Miholjevic - Liquigas 35.03
85 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
86 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 35.09
87 Benoît Joachim - Astana 35.17
88 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 35.40
89 Andrea Noe' - Liquigas 35.48
90 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 35.57
91 Oscar Gatto - Gerolsteiner 35.59
92 David Zabriskie - Team CSC 36.09
93 Arnaud Gérard - Française des Jeux 36.16
94 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 36.27
95 Angelo Furlan - Crédit Agricole
96 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
97 Nicolas Roche - Crédit Agricole
98 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
99 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 36.50
100 Fabien Patanchon - Française des Jeux 36.54
101 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 37.04
102 Enrico Gasparotto - Liquigas 37.09
103 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 37.11
104 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 37.14
105 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
106 Mirco Lorenzetto - Team Milram 37.18
107 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 37.20
108 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 37.23
109 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 37.33
110 Alessandro Petacchi - Team Milram 37.37
111 Lilian Jégou - Française des Jeux
112 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 37.44
113 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 37.46
114 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 37.53
115 Brett Lancaster - Team Milram 37.54
116 Alessandro Cortinovis - Team Milram
117 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
118 Alessandro Vanotti - Liquigas 38.16
119 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 38.21
120 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 38.24
121 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
122 Matteo Bono - Lampre - Fondital 38.30
123 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 38.41
124 Martin Müller - Team Milram 38.44
125 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 38.52
126 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
127 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 39.00
128 Matthias Russ - Gerolsteiner 39.01
129 Matti Breschel - Team CSC 39.08
130 Koos Moerenhout - Rabobank 39.12
131 Maxim Gourov - Astana
132 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
133 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 39.29
134 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
135 Assan Bazayev - Astana 39.34
136 Thomas Fothen - Gerolsteiner
137 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 39.38
138 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 39.44
139 Christophe Kern - Crédit Agricole
140 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 39.48
141 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 39.50
142 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 40.01
143 Franck Renier - Bouygues Telecom 40.10

Samlet stilling efter 15. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 68.00.55
2 Eddy Mazzoleni - Astana 1.51
3 Andy Schleck - Team CSC 2.56
4 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 3.19
5 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 3.23
6 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 3.39
7 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 6.05
8 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 7.02
9 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 7.29
10 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 9.29
11 Franco Pellizotti - Liquigas 9.30
12 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.17
13 Paolo Savoldelli - Astana 12.08
14 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 12.35
15 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 13.51
16 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 16.13
17 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20.02
18 Marco Pinotti - T-Mobile Team 21.59
19 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 26.44
20 Mario Aerts - Predictor - Lotto 27.58
21 Andrey Mizourov - Astana 28.26
22 Vincenzo Nibali - Liquigas 30.18
23 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 34.35
24 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 35.05
25 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 36.02
26 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 41.25
27 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 42.40
28 Francis Mourey - Française des Jeux 47.03
29 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 48.50
30 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 49.18
31 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 49.44
32 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 50.08
33 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 50.28
34 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 51.21
35 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 52.44
36 Charles Wegelius - Liquigas 53.02
37 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 53.47
38 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 55.10
39 Dmitriy Muravyev - Astana 56.28
40 Andrea Noe' - Liquigas 57.43
41 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 58.42
42 Matthias Russ - Gerolsteiner 59.14
43 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1.00.24
44 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 1.00.51
45 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1.01.09
46 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 1.02.34
47 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 1.03.24
48 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 1.03.51
49 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.08.15
50 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 1.09.10
51 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 1.09.46
52 William Walker - Rabobank 1.09.53
53 David Zabriskie - Team CSC 1.12.12
54 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1.17.29
55 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.17.58
56 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 1.18.07
57 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 1.19.42
58 Axel Merckx - T-Mobile Team 1.20.08
59 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 1.21.45
60 Vladimir Miholjevic - Liquigas 1.21.51
61 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1.24.21
62 Michael Rasmussen - Rabobank 1.26.46
63 Christian Knees - Team Milram 1.29.01
64 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 1.30.38
65 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.31.11
66 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 1.32.32
67 Koos Moerenhout - Rabobank 1.34.03
68 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 1.34.50
69 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1.34.54
70 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.35.48
71 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 1.36.51
72 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1.36.52
73 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 1.37.24
74 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.38.07
75 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1.39.00
76 Steve Morabito - Astana 1.40.15
77 Volodymir Gustov - Team CSC 1.42.44
78 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 1.44.42
79 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.45.06
80 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1.45.41
81 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
82 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 1.46.53
83 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1.47.04
84 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 1.47.12
85 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 1.47.22
86 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.48.03
87 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 1.48.11
88 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 1.50.02
89 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 1.52.25
90 Lilian Jégou - Française des Jeux 1.53.21
91 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 1.55.35
92 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.56.10
93 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 1.56.28
94 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 1.56.37
95 Enrico Gasparotto - Liquigas 1.57.37
96 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.57.51
97 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 1.59.32
98 Assan Bazayev - Astana 2.02.40
99 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2.03.33
100 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.04.42
101 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 2.05.06
102 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 2.05.32
103 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.05.35
104 Benoît Joachim - Astana 2.05.37
105 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 2.06.19
106 Alessandro Vanotti - Liquigas 2.06.26
107 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 2.07.04
108 Alessandro Petacchi - Team Milram 2.09.24
109 Mirco Lorenzetto - Team Milram 2.11.59
110 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.12.50
111 Julian Dean - Crédit Agricole 2.13.31
112 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2.14.16
113 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.17.49
114 Alessandro Cortinovis - Team Milram 2.18.35
115 Maxim Gourov - Astana 2.20.23
116 Brett Lancaster - Team Milram 2.20.25
117 Franck Renier - Bouygues Telecom 2.20.48
118 Christophe Kern - Crédit Agricole 2.21.24
119 Angelo Furlan - Crédit Agricole 2.21.26
120 Matti Breschel - Team CSC 2.22.05
121 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 2.24.16
122 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 2.25.03
123 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 2.26.19
124 Thomas Fothen - Gerolsteiner 2.26.42
125 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.28.56
126 Arnaud Gérard - Française des Jeux 2.29.28
127 Nicolas Roche - Crédit Agricole 2.29.32
128 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 2.31.45
129 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 2.32.27
130 Martin Müller - Team Milram 2.33.27
131 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.34.55
132 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 2.37.50
133 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2.38.12
134 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 2.39.38
135 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.40.53
136 Nick Gates - Predictor - Lotto 2.46.38
137 Matteo Bono - Lampre - Fondital 2.51.02
138 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 2.51.12
139 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 2.51.53
140 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.52.24
141 Aaron Olson - T-Mobile Team 2.55.24
142 Oscar Gatto - Gerolsteiner 2.57.48
143 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 2.58.14

Pointkonkurrencen efter 15. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 135 pts
2 Danilo Di Luca - Liquigas 108
3 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 96
4 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 73
5 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 70
6 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 67
7 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 65
8 Andy Schleck - Team CSC 59
9 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 59
10 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 57
11 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 56
12 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 51
13 Eddy Mazzoleni - Astana 47
14 Franco Pellizotti - Liquigas 38
15 Assan Bazayev - Astana 37
16 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 36
17 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 33
18 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 32
19 Marco Pinotti - T-Mobile Team 32
20 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 32
21 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 32
22 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 30
23 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 29
24 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 28
25 Paolo Savoldelli - Astana 26
26 Christophe Kern - Crédit Agricole 24
27 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
28 David Zabriskie - Team CSC 20
29 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18
30 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 17
31 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 16
32 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 15
33 Enrico Gasparotto - Liquigas 12
34 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 12
35 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 12
36 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
37 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 12
38 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 12
39 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11
40 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 11
41 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10
42 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
43 Alessandro Spezialetti - Liquigas 10
44 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
45 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8
46 Andrea Noe' - Liquigas 8
47 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance 8
48 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 8
49 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
50 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
51 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 7
52 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 6
53 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 6
54 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 6
55 Michael Rasmussen - Rabobank 5
56 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 5
57 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
58 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 4
59 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4
60 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 4
61 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 4
62 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 3
63 William Walker - Rabobank 3
64 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
65 Fabien Patanchon - Française des Jeux 3
66 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2
67 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
68 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 2
69 Francis Mourey - Française des Jeux 2
70 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
71 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2
72 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 1
73 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
74 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 1
75 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 1
76 Brett Lancaster - Team Milram 1
77 Martin Müller - Team Milram 1
78 Oscar Gatto - Gerolsteiner 1
79 Vincenzo Nibali - Liquigas -5
80 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole -5
81 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne -5
82 Charles Wegelius - Liquigas -5
83 Franck Renier - Bouygues Telecom -5
84 Matti Breschel - Team CSC -5
85 Thomas Fothen - Gerolsteiner -5
86 Marco Marzano - Lampre - Fondital -6
87 Christian Knees - Team Milram -9
88 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team -10
89 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -15
90 Benoît Joachim - Astana -20

Bjergkonkurrencen efter 15. etape
1 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 60 pts
2 Danilo Di Luca - Liquigas 41
3 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 36
4 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 31
5 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 23
6 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 20
7 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 16
8 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 15
9 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 15
10 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 14
11 Andy Schleck - Team CSC 14
12 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 13
13 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 11
14 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 9
15 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
16 Marco Pinotti - T-Mobile Team 8
17 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 8
18 Eddy Mazzoleni - Astana 7
19 Michael Rasmussen - Rabobank 7
20 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 6
21 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 6
22 Paolo Savoldelli - Astana 5
23 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 4
24 David Zabriskie - Team CSC 4
25 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
26 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 3
27 Christophe Kern - Crédit Agricole 3
28 Franco Pellizotti - Liquigas 2
29 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 2
30 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
31 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
32 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
33 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2
34 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
35 William Walker - Rabobank 1
36 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 1
37 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
38 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1
39 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
40 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1

Ungdomskonkurrencen efter 15. etape
1 Andy Schleck - Team CSC 68.03.51

2 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 0.43
3 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 13.17
4 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 23.48
5 Vincenzo Nibali - Liquigas 27.22
6 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 52.14
7 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 55.46
8 Matthias Russ - Gerolsteiner 56.18
9 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 57.55
10 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.05.19
11 William Walker - Rabobank 1.06.57
12 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 1.16.46
13 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 1.29.36
14 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 1.31.54
15 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 1.33.55
16 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1.33.56
17 Steve Morabito - Astana 1.37.19
18 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 1.41.46
19 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.42.10
20 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 1.44.16
21 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 1.52.39
22 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 1.53.41
23 Enrico Gasparotto - Liquigas 1.54.41
24 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 2.03.23
25 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 2.04.08
26 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 2.11.20
27 Matti Breschel - Team CSC 2.19.09
28 Thomas Fothen - Gerolsteiner 2.23.46
29 Arnaud Gérard - Française des Jeux 2.26.32
30 Nicolas Roche - Crédit Agricole 2.26.36
31 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 2.28.49
32 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 2.29.31
33 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.31.59
34 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 2.34.54
35 Fabien Patanchon - Française des Jeux 2.35.16
36 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.37.57
37 Matteo Bono - Lampre - Fondital 2.48.06
38 Sven Krauss - Gerolsteiner 2.49.28
39 Oscar Gatto - Gerolsteiner 2.54.52

Holdkonkurrencen efter 15. etape
1 Saunier Duval - Prodir 203.15.02
2 Ceramica Panaria - Navigare 0.11
3 Lampre - Fondital 0.43
4 Liquigas 1.32
5 Astana 11.35
6 Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 54.30
7 Cofidis, Le Credit P. Telephone 1.24.56
8 Caisse D'epargne 1.33.12
9 Predictor - Lotto 1.34.46
10 Team Csc 1.49.48
11 Quick Step - Innergetic 2.00.09
12 Ag2R Prevoyance 2.07.56
13 Tinkoff Credit Systems 2.28.06
14 T-Mobile Team 2.28.52
15 Rabobank 2.31.14
16 Discovery Channel Pro CyclingTeam 2.34.52
17 Credit Agricole 3.13.54
18 Bouygues Telecom 3.21.25
19 Francaise Des Jeux 3.31.57
20 Euskaltel - Euskadi 3.46.32
21 Gerolsteiner 3.57.24
22 Team Milram 5.06.10

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS