Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Robbie McEwen sejrede igen

Robbie McEwen sejrede igen

09. maj 2006 14:330
Dagens etape i dette års Giro d’Italia lignende på forhånd en sprinteretape. Men efter blot 10 kilometer angreb 5 ryttere Sandy Casar (Française des Jeux), Patrick Calcagni (Liquigas), Jurgen Van De Walle (Quick Step-Innergetic), Grischa Niermann (Rabobank) og Alessandro Bertolini (Selle Italia), og de havde ikke tænkt sig, at feltet skulle komme samlet til mål.

De 5 ryttere øgede stille og roligt forspringet ned til feltet på et tidspunkt havde de næsten 7 minutter ned til feltet, men så begyndte flere af sprinterholdene at røre på sig. Halvvejs på etapen øgede feltet stille og roligt tempoet og forspringet blev derefter løbende reduceret.

Med 15 kilometer til mål blevet udbruddet hentet, og sprinterholdene kom for alvor frem og styrede tempoet i front. QuickStep og T-Mobile prøvede at holde feltet samlet, men med godt 5 kilometer til mål angreb tyske Jens Voigt (Team CSC), det lykkedes dog ikke, og han måtte se sig hentet få kilometer senere. Så etapen endte i en massespurt, hvor Robbie McEwen (Davitamon-Lotto) igen viste sine sprinterevner og sejrede foran Paolo Bettini (QuickStep) og Alberto Loddo (Selle Italia).

I det samlede klassement lykkedes det Stefan Schumacher (Gerolsteiner) at fastholde førertrøjen.


Stefan Schumacher på podiet / Foto: Sirotti


Resultat af 4.etape
1 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 4.38.51 (41.527 km/t)
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
3 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
4 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
5 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
6 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
7 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
8 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
9 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
10 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
11 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
12 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
13 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
14 Graeme Brown (Aus) Rabobank
15 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
16 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
17 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
18 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
19 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
20 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
21 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
22 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
23 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
24 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
25 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
26 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
27 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
28 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
29 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
30 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
31 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
32 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
33 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
34 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
36 Marc De Maar (Ned) Rabobank
37 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
38 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
39 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
40 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
41 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
42 Jens Voigt (Ger) Team CSC
43 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
44 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team
45 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
46 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
47 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
48 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
49 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
50 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
51 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
52 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
53 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
54 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
55 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
56 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
57 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
58 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
59 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
60 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom
61 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
62 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
63 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
64 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
65 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
66 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
67 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
68 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
69 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
70 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
71 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
72 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
73 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
74 Ivan Basso (Ita) Team CSC

75 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
76 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
77 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
78 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi
79 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
80 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
81 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
82 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
83 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
84 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
85 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux
86 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
87 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
88 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
89 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
90 Theo Eltink (Ned) Rabobank
91 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
92 Bobby Julich (USA) Team CSC
93 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
94 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
95 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
96 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
97 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
98 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
99 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
100 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
101 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
102 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
103 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
104 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
105 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
106 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
107 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
108 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
109 André Korff (Ger) T-Mobile Team
110 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
111 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
112 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
113 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
114 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
115 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
116 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
117 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
118 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
119 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
120 Christian Knees (Ger) Team Milram
121 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
122 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
123 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
124 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital
125 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
126 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
127 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
128 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
129 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
130 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
131 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
132 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
133 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
134 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
135 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
136 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
137 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
138 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
139 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
140 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
141 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
142 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
143 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
144 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
145 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
146 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
147 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
148 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
149 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
150 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
151 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
152 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi
153 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic
154 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
155 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
156 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
157 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
158 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
159 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team
160 Marc Wauters (Bel) Rabobank
161 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
162 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
163 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
164 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
165 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
166 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
167 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
168 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
169 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
170 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
171 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
172 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
173 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
174 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
175 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
176 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
177 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
178 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
179 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
180 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
181 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
182 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
183 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
184 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
185 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
186 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
187 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
188 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
189 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir
190 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
191 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
192 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
193 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 4.37
194 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 7.19
195 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
Udgået Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
Udgået Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
Udgået Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram


Samlet stilling efter 4. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 14.52.55
2 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.13
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.23
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.29
5 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.31
6 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
7 Bradley McGee (Aus) Française des Jeux
8 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.32
9 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 0.33
10 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 0.35
11 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.37
12 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.38
14 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 0.39
15 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 0.40
16 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 0.41
17 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.43
18 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.45
19 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 0.46
20 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.49
21 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 0.51
22 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.52
23 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
24 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 0.55
25 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
26 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 0.56
27 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 0.58
29 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 0.59
30 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
31 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1.00
32 Nicki Sorensen (Den) Team CSC 1.01
33 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.02
34 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
35 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
36 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
37 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 1.04
38 Bobby Julich (USA) Team CSC 1.05
39 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.06
40 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1.07
41 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.08
42 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
43 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
44 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.10
45 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 1.11
46 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
47 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 1.12
48 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
49 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 1.14
50 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1.15
51 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto
52 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
53 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.17
54 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.18
55 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 1.21
56 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
57 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.22
58 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
59 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.28
60 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
61 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.29
62 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
63 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.30
64 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
65 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 1.32
66 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
67 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
68 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
69 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 1.33
70 Marc De Maar (Ned) Rabobank 1.35
71 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto
72 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
73 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 1.36
74 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
75 Serguei Yakovlev (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 1.37
76 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
77 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 1.38
78 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
79 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 1.39
80 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
81 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
82 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
83 Theo Eltink (Ned) Rabobank 1.41
84 José Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
85 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
86 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 1.43
87 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
88 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 1.44
89 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
90 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.45
91 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.46
92 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
93 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
94 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 1.48
95 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
96 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
97 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.49
98 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 1.51
99 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.52
100 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.56
101 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
102 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.57
103 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
104 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 1.58
105 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.59
106 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 2.00
107 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
108 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.02
109 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
110 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.03
111 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
112 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.04
113 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
114 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 2.05
115 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
116 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 2.06
117 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
118 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.08
119 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
120 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2.11
121 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 2.12
122 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 2.13
123 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom 2.19
124 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 2.21
125 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 2.26
126 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2.28
127 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 2.29
128 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.33
129 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 2.34
130 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.37
131 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
132 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 2.38
133 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
134 André Korff (Ger) T-Mobile Team
135 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 2.39
136 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 2.42
137 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
138 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2.51
139 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2.54
140 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 2.55
141 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 2.58
142 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
143 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.59
144 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 3.00
145 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
146 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3.01
147 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 3.10
148 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 3.13
149 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 3.16
150 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 3.19
151 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 3.28
152 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
153 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 3.33
154 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 3.34
155 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.35
156 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.46
157 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3.51
158 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4.28
159 Graeme Brown (Aus) Rabobank 4.38
160 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.41
161 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 4.42
162 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4.52
163 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 5.01
164 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 5.08
165 Aaron Olsen (USA) Saunier Duval-Prodir
166 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 5.18
167 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 5.23
168 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 5.24
169 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
170 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 5.25
171 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 5.26
172 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 5.30
173 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 5.36
174 Sébastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 5.37
175 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 5.50
176 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 5.53
177 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 5.54
178 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5.58
179 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Würth Team 6.03
180 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 6.20
181 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
182 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 6.24
183 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 6.30
184 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 6.31
185 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.48
186 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8.05
187 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.36
188 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 8.47
189 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8.57
190 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 9.15
191 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.06
192 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 15.44
193 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 15.58
194 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 16.23
195 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 17.52
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

La Route d'Occitanie(2.1) 11/06-14/06

Saarland Trofeo(2.NCUP) 11/06-14/06

Cycling Tour of Bihor - B...(2.1) 12/06-14/06

Rund um Köln(1.1) 14/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-19/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER