Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Robert Förster vandt sprinternes kamp

Robert Förster vandt sprinternes kamp

10. august 2007 14:500

Robert Förster (Gerolsteiner) vandt første etape af Deutschland Tour foran Danilo Napolitano (Lampre-Fondital) og Erik Zabel (Team Milram). Förster kom fantastisk stærkt på de sidste 50 meter, og vandt suverænt spurten.

Dagens 183 kilometer lange etape i og Saarbrücken startede yderst hektisk. Flere ryttere prøvede at komme afsted, men feltet havde hele tiden kontrol over udbruddene.

Efter små 30 kilometers kørsel prøvede Matej Mugerli (Liquigas) at få skabt et lille hul. Han fik hurtigt selskab af Maarten Den Bakker (Skil-Shimano) og Philipp Ludescher (Vorarlberg) og de tre fik lov til at køre, og fik hurtigt oparbejdet et forspring på næsten 10 minutter.

Med godt 120 kilometer til mål satte Team CSC, T-Mobile, Team Milram og Gerolsteiner hver et par ryttere op forrest i feltet, så forspringet ikke blev større. Det resulterede med det samme i, at forspringet langsomt men sikkert blev mindre og mindre.

Undervejs på etapen var Matej Mugerli først over etapen to kategori 3 stigninger, så han kan i morgen køre i løbets bjergtrøje.

Med godt 70 kilometer til mål begyndte Philipp Ludescher at lide i frontgruppen, han sprang sine føringer over, og små ti kilometer senere måtte han slippe Den Bakker og Mugerli fuldstændig færdig. Feltet havde på dette tidspunkt sat tempoet endnu mere op, så de nu kun var 6½ minut efter.

Jens Voigt som sidste år vandt løbet samlet, viste sig også frem på dagens etape, da han ved etapens sidste indlagte spurt angreb for at tage det sidste bonussekund, og projektet lykkedes for den sympatiske tysker.

Da rytterne kørte ind på de sidste 20 kilometer var forspringet faldet til kun 1.50 min. Milram, Wiesenhof, Gerolsteiner og Lampre-Fondital havde på dette tidspunkt overtaget ansvaret i feltet, for at få kørt deres sprintere i position til finalen.

Med bare ni kilometer til mål var det slut for Den Bakker og Mugerli. Feltet, med Lampre-Fondital og T-Mobile i front, havde grådigt opslugt dagens lykkeriddere.

Flere hold prøvede de sidste kilometer af etapen af tage kontrol med afslutningen, men ingen af sprinterholdene var stærke nok. Så det blev en hektisk spurt hvor T-Mobile prøvede at aflevere Gerald Ciolek til en sejr, men den unge sprinter fik åbnet for hurtigt, så først overhalede Erik Zabel og Danilo Napolitano ham, og lige som man troede at Napolitano havde vundet etapen, kom Robert Förster skydende forbi på ydersiden og vandt suverænt spurten.

I morgen fortsætter Deutschland Tour med en 42 kilometer holdtidskørsel, hvor Team CSC er blandt de store favoritter.

Resultat af 1. etape
1 Robert Förster - Gerolsteiner 4.24.16 (41.708 km/t)
2 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital
3 Erik Zabel - Team Milram
4 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
5 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
6 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
7 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
8 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi
9 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
10 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
11 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
12 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir
13 Bradley Mcgee - Française des Jeux
14 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic
15 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
16 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
17 Magnus Backstedt - Liquigas
18 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
19 Rony Martias - Bouygues Telecom
20 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic
22 Sven Teutenberg - Team Volksbank
23 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi
24 Mark Renshaw - Crédit Agricole
25 Markus Zberg - Gerolsteiner
26 Fabian Cancellara - Team CSC
27 Matteo Carrara - Unibet.com
28 Gil Suray - Unibet.com
29 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
30 Mauro Da Dalto - Liquigas
31 Juan José Haedo - Team CSC
32 Addy Engels - Quickstep-Innergetic
33 Markus Eichler - Unibet.com
34 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
35 Theo Eltink - Rabobank
36 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
37 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
38 Patrick Calcagni - Liquigas
39 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
40 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
41 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
42 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
43 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
44 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
45 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Sebastian Siedler - Team Milram
47 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
48 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
49 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
51 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
52 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
53 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir
54 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
55 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
56 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
57 René Weissinger - Team Volksbank
58 André Greipel - T-Mobile Team
59 Carlos Dacruz - Française des Jeux
60 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
61 Harald Morscher - Team Volksbank
62 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
63 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
64 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
65 Jérémy Roy - Française des Jeux
66 Christophe Laurent - Crédit Agricole
67 Jens Voigt - Team CSC
68 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
69 Bobby Julich - Team CSC
70 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
71 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
72 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto
73 Matej Mugerli - Liquigas
74 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
75 Davide Rebellin - Gerolsteiner
76 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
77 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
78 Christophe Kern - Crédit Agricole
79 Matthias Russ - Gerolsteiner
80 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
81 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
82 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
83 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano
84 Roman Kreuziger - Liquigas
85 Morris Possoni - Lampre-Fondital
86 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic
87 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
88 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
89 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
90 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
91 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
92 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
93 Angelo Furlan - Crédit Agricole
94 Marc De Maar - Rabobank
95 René Mandri - AG2r Prévoyance
96 Fabio Sacchi - Team Milram
97 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
98 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
99 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
100 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
101 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
102 Albert Timmer - Skil-Shimano
103 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
104 Alexandr Kolobnev - Team CSC
105 Niki Terpstra - Team Milram
106 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
107 Florian Stalder - Team Volksbank
108 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
109 Bart Dockx - Predictor-Lotto
110 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
111 Rigoberto Uran - Unibet.com
112 Grischa Niermann - Rabobank
113 Enrico Poitschke - Team Milram
114 Robert Gesink - Rabobank
115 Björn Schröder - Team Milram
116 Ronny Scholz - Gerolsteiner
117 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
118 Francesco Failli - Liquigas
119 Ralf Grabsch - Team Milram
120 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
121 Martin Müller - Team Milram
122 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
123 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
124 Andy Schleck - Team CSC
125 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
126 Philipp Ludescher - Team Volksbank
127 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital
128 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
129 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
130 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
131 Joost Posthuma - Rabobank
132 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
133 Mariusz Witecki - Team Volksbank
134 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
135 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
136 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
137 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
138 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
139 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
140 Pieter Jacobs - Unibet.com
141 Paul Martens - Skil-Shimano
142 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
143 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
144 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
145 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
146 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
147 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
148 Franco Pellizotti - Liquigas
149 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
150 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
151 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir
152 Ian Mcleod - Française des Jeux
153 Julien Belgy - Bouygues Telecom
154 Volodymir Gustov - Team CSC
155 Marco Pinotti - T-Mobile Team
156 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
157 Laurens Ten Dam - Unibet.com
158 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team
159 Sebastian Lang - Gerolsteiner
160 Gerrit Glomser - Team Volksbank
161 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
162 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
163 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
164 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
165 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
166 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
167 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
168 Chris Anker Sørensen - Team CSC
169 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
170 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
171 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
172 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic
173 Koos Moerenhout - Rabobank
174 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
175 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
176 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi
177 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
178 Kaoru Ouchi - Skil-Shimano
179 Marco Marzano - Lampre-Fondital
180 Andreas Klier - T-Mobile Team
181 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 1.05
182 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 1.29


Samlet stilling efter 1. etape
1 Robert Förster - Gerolsteiner 4.24.06
2 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 0.02
3 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 0.04
4 Matej Mugerli - Liquigas 0.05
5 Erik Zabel - Team Milram 0.06
6 Philipp Ludescher - Team Volksbank 0.07
7 André Greipel - T-Mobile Team 0.09
8 Jens Voigt - Team CSC
9 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.10
10 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
11 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
12 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
13 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi
14 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom
15 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
16 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
17 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir
18 Bradley Mcgee - Française des Jeux
19 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic
20 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
21 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
22 Magnus Backstedt - Liquigas
23 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
24 Rony Martias - Bouygues Telecom
25 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic
27 Sven Teutenberg - Team Volksbank
28 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi
29 Mark Renshaw - Crédit Agricole
30 Markus Zberg - Gerolsteiner
31 Fabian Cancellara - Team CSC
32 Matteo Carrara - Unibet.com
33 Gil Suray - Unibet.com
34 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
35 Mauro Da Dalto - Liquigas
36 Juan José Haedo - Team CSC
37 Addy Engels - Quickstep-Innergetic
38 Markus Eichler - Unibet.com
39 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
40 Theo Eltink - Rabobank
41 Erki Pütsep - Bouygues Telecom
42 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
43 Patrick Calcagni - Liquigas
44 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
45 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
46 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
48 Geert Verheyen - Quickstep-Innergetic
49 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
50 Tom Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Sebastian Siedler - Team Milram
52 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
53 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
54 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
55 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
56 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
58 Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir
59 Christophe Brandt - Predictor-Lotto
60 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
61 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
62 René Weissinger - Team Volksbank
63 Carlos Dacruz - Française des Jeux
64 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
65 Harald Morscher - Team Volksbank
66 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
67 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
68 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
69 Jérémy Roy - Française des Jeux
70 Christophe Laurent - Crédit Agricole
71 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
72 Bobby Julich - Team CSC
73 Wim Van Huffel - Predictor-Lotto
74 Gustav Erik Larsson - Unibet.com
75 Josep Jufre Pou - Predictor-Lotto
76 Leonardo Bertagnolli - Liquigas
77 Davide Rebellin - Gerolsteiner
78 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
79 Gorazd Stangelj - Lampre-Fondital
80 Christophe Kern - Crédit Agricole
81 Matthias Russ - Gerolsteiner
82 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
83 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
84 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
85 Roman Kreuziger - Liquigas
86 Morris Possoni - Lampre-Fondital
87 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic
88 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
89 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
90 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
91 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
92 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
93 Rubens Bertogliati - Saunier Duval-Prodir
94 Angelo Furlan - Crédit Agricole
95 Marc De Maar - Rabobank
96 René Mandri - AG2r Prévoyance
97 Fabio Sacchi - Team Milram
98 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne
99 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
100 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
101 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
102 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
103 Albert Timmer - Skil-Shimano
104 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
105 Alexandr Kolobnev - Team CSC
106 Niki Terpstra - Team Milram
107 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
108 Florian Stalder - Team Volksbank
109 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
110 Bart Dockx - Predictor-Lotto
111 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
112 Rigoberto Uran - Unibet.com
113 Grischa Niermann - Rabobank
114 Enrico Poitschke - Team Milram
115 Robert Gesink - Rabobank
116 Björn Schröder - Team Milram
117 Ronny Scholz - Gerolsteiner
118 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
119 Francesco Failli - Liquigas
120 Ralf Grabsch - Team Milram
121 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
122 Martin Müller - Team Milram
123 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
124 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
125 Andy Schleck - Team CSC
126 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
127 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital
128 Björn Leukemans - Predictor-Lotto
129 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval-Prodir
130 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
131 Joost Posthuma - Rabobank
132 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
133 Mariusz Witecki - Team Volksbank
134 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
135 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
136 Jurgen Van De Walle - Quickstep-Innergetic
137 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
138 Andrea Tonti - Quickstep-Innergetic
139 Pieter Jacobs - Unibet.com
140 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
141 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
142 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel-Euskadi
143 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
144 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
145 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
145 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
147 Franco Pellizotti - Liquigas
148 Roy Sentjens - Predictor-Lotto
149 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
150 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir
151 Ian Mcleod - Française des Jeux
152 Julien Belgy - Bouygues Telecom
153 Volodymir Gustov - Team CSC
154 Marco Pinotti - T-Mobile Team
155 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
156 Laurens Ten Dam - Unibet.com
157 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team
158 Sebastian Lang - Gerolsteiner
159 Gerrit Glomser - Team Volksbank
160 Jon Bru Pascal - Euskaltel-Euskadi
161 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
162 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
163 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
164 Guido Trentin - Saunier Duval-Prodir
165 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
166 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
167 Chris Anker Sørensen - Team CSC
168 David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
169 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
170 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
171 Paolo Bettini - Quickstep-Innergetic
172 Koos Moerenhout - Rabobank
173 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
174 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
175 Anton Luengo Celaya - Euskaltel-Euskadi
176 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon
177 Kaoru Ouchi - Skil-Shimano
178 Marco Marzano - Lampre-Fondital
179 Andreas Klier - T-Mobile Team
180 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 1.15
181 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 1.39


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Robert Förster - Gerolsteiner 25 pts
2 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 20
3 Erik Zabel - Team Milram 16
4 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 16
5 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 13
6 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 11
7 Matej Mugerli - Liquigas 10
8 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano 10
9 Werner Riebenbauer - Team Volksbank 9
10 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel-Euskadi 8
11 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 7
12 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 6
13 Philipp Ludescher - Team Volksbank 6
14 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 5
15 Manuele Mori - Saunier Duval-Prodir 4
16 Bradley Mcgee - Française des Jeux 3
17 André Greipel - T-Mobile Team 2
18 Jens Voigt - Team CSC 2
19 Kevin Hulsmans - Quickstep-Innergetic 2
20 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 1

Mountains classification

1 Matej Mugerli - Liquigas 6 pts
2 Maarten Den Bakker - Skil-Shimano 4
3 Philipp Ludescher - Team Volksbank 2

Young rider classification

1 Philipp Ludescher - Team Volksbank 4.24.13
2 André Greipel - T-Mobile Team 0.02
3 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 0.03
4 Kenny Robert Van Hummel - Skil-Shimano
5 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
6 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
7 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
8 Davide Vigano - Quickstep-Innergetic
9 Mark Renshaw - Crédit Agricole
10 Gil Suray - Unibet.com
11 Markus Eichler - Unibet.com
12 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
13 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi
14 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
15 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
16 Sébastien Minard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
17 Luis Leon Sanchez Gil - Caisse d'Epargne
18 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
19 Matthew Lloyd - Predictor-Lotto
20 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
21 Jérémy Roy - Française des Jeux
22 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
23 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
24 Matthias Russ - Gerolsteiner
25 Claudio Corioni - Lampre-Fondital
26 Roman Kreuziger - Liquigas
27 Morris Possoni - Lampre-Fondital
28 Maarten Wijnants - Quickstep-Innergetic
29 Maxime Monfort - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
30 Sergey Kolesnikov - Unibet.com
31 Marc De Maar - Rabobank
32 René Mandri - AG2r Prévoyance
33 Albert Timmer - Skil-Shimano
34 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
35 Niki Terpstra - Team Milram
36 Florian Stalder - Team Volksbank
37 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
38 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
39 Rigoberto Uran - Unibet.com
40 Robert Gesink - Rabobank
41 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
42 Francesco Failli - Liquigas
43 Yukihiro Doi - Skil-Shimano
44 Andy Schleck - Team CSC
45 Amaël Moinard - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
46 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
47 Pieter Jacobs - Unibet.com
48 Dimitri Champion - Bouygues Telecom
49 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
49 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
51 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
52 Julien Belgy - Bouygues Telecom
53 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
54 Trent Lowe - Discovery Channel Pro Cycling Team
55 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
56 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel-Euskadi
57 Riccardo Ricco - Saunier Duval-Prodir
58 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
59 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
60 Chris Anker Sørensen - Team CSC
61 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt 1.32


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Bouygues Telecom 13.12.48
2 Quickstep-Innergetic
3 Caisse d'Epargne
4 Team Gerolsteiner
5 Euskaltel-Euskadi
6 Liquigas
7 Team Volkswagen-Trek
8 Unibetcom
9 Rabobank
10 Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Française des Jeux
12 Skil-Shimano
13 Team CSC
14 AG2r Prévoyance
15 T-Mobile Team
16 Crédit Agricole
17 Team Milram
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone
19 Saunier Duval-Prodir
20 Team Wiesenhof Felt
21 Lampre-Fondital
22 Predictor-Lotto
23 Elk Haus-Simplon

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?