Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Robert Förster vinder en tæt spurt

Robert Förster vinder en tæt spurt

17. maj 2007 17:280

Gerolsteiners Robert Förster vandt 5. etape af Giro d'Italia efter en tæt spurt med norske Thor Hushovd på de sidste meter.

Annonce



Efter 15 km stak Mikhail Ignatiev (Tinkoff Credit Systems) og Mickaël Buffaz (Cofidis) af. De nåede hurtigt op på 5 minutter og 25 sekunders forspring ned til feltet. Med lidt over 50 km tilbage af etapens 173 km valgte Ignatiev at køre væk fra Buffaz. Buffaz fik en håbløs opgave med at hente den stærke russer og valgte efter noget tid at falde tilbage til feltet.

Ignatiev blev hentet med omkring 20 km til mål, hvilket helt naturligt satte gang i kontraangreb. Det bedste forsøg kom fra Emanuelle Sella (Ceramica Panaria – Navigare) og Lorenzo Bernucci (T-mobile), der på et tidspunkt havde 15 sekunder til feltet på vej op ad den kort stigning La Macere, der lå 16 km fra mål.

Men til sidst blev alle angreb samlet, og selvom det gik opad til sidst, så forsøgte Team Milram at køre deres vanlige tog for Alessandro Petacchi. Det kunne være endt meget bedre, hvis ikke Ceramica Panarias Maximiliano Richeze kom ind og tog Petacchis plads bagerst i toget. Imens de to kæmpede deres kamp tæt ved den ene bande, så skød Thor Hushovd frem i den modsatte side af vejen og var tæt på at kollidere med Milrams Ongarato, der slog ud med 150 meter til mål. Hushovd holdt dog farten høj, men den var lige akkurat ikke så høj, så han kunne holde Gerolsteiners Robert Förster bag sig.

Förster drønede forbi Hushovd på de sidste meter og snød derved Thor Hushovd for etapesejr på Norges nationaldag. Alessandro Petacchi tog 3.-pladsen.

Danilo Di Luca (Liquigas) beholdt sin rosa førertrøje.

Resultat af 5. etape
1 Robert Forster - Gerolsteiner 4.17.02 (40.383 km/t)
2 Thor Hushovd - Crédit Agricole
3 Alessandro Petacchi - Team Milram
4 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
5 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
6 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
7 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
8 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
9 Juan José Haedo - Team CSC
10 Oscar Gatto - Gerolsteiner
11 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
12 Max Van Heeswijk - Rabobank
13 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
14 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
15 Franck Renier - Bouygues Telecom
16 Assan Bazayev - Astana
17 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
18 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi
19 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
20 Gregory Henderson - T-Mobile Team
21 Julian Dean - Crédit Agricole
22 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare
23 Alberto Ongarato - Team Milram
24 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
25 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
26 William Walker - Rabobank
27 Thomas Fothen - Gerolsteiner
28 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
29 Lilian Jégou - Française des Jeux
30 Nicolas Roche - Crédit Agricole
31 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
32 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
33 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
34 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
35 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Paolo Savoldelli - Astana
37 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
38 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
40 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
41 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
42 Matthias Russ - Gerolsteiner
43 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
44 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
45 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
46 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
47 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
48 Mario Aerts - Predictor - Lotto
49 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
50 Eddy Mazzoleni - Astana
51 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
52 Nick Gates - Predictor - Lotto
53 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
54 Alessandro Vanotti - Liquigas
55 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
56 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
57 Franco Pellizotti - Liquigas
58 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
59 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
60 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
61 Vincenzo Nibali - Liquigas
62 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
63 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
64 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
65 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
66 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
67 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
68 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
69 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
70 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
71 Leon Van Bon - Rabobank
72 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
73 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
74 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
75 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
76 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
77 Andrea Noe' - Liquigas
78 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
79 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
80 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
81 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
82 Christian Knees - Team Milram
83 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
84 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
85 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
86 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
87 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic
88 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
89 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
90 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
91 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
92 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
93 Andy Schleck - Team CSC
94 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
95 Brett Lancaster - Team Milram
96 Sven Krauss - Gerolsteiner
97 Maxim Gourov - Astana
98 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
99 Danilo Di Luca - Liquigas
100 Vladimir Miholjevic - Liquigas
101 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
102 Fabian Cancellara - Team CSC
103 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
104 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
105 David Zabriskie - Team CSC
106 Andrey Mizourov - Astana
107 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
108 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
109 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
110 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
111 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
112 Volodymir Gustov - Team CSC
113 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
114 Serguei Yakovlev - Astana
115 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
116 Steve Morabito - Astana
117 Benoît Joachim - Astana
118 Alexandr Kolobnev - Team CSC
119 Dmitriy Muravyev - Astana
120 Mirco Lorenzetto - Team Milram
121 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
122 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
123 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
124 Marco Pinotti - T-Mobile Team
125 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
126 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
127 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
128 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
129 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
130 Axel Merckx - T-Mobile Team
131 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
132 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
133 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
134 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
135 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
136 Marco Marzano - Lampre - Fondital
137 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
138 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
139 Michael Blaudzun - Team CSC
140 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
141 Fabien Patanchon - Française des Jeux
142 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
143 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
144 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
145 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
146 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
147 Francis Mourey - Française des Jeux
148 Angelo Furlan - Crédit Agricole
149 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
150 Koos Moerenhout - Rabobank
151 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
152 Martin Müller - Team Milram
153 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
154 Sergio Ghisalberti - Team Milram
155 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
156 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
157 Christophe Kern - Crédit Agricole
158 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
159 Alessandro Spezialetti - Liquigas
160 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
161 Arnaud Gérard - Française des Jeux
162 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
163 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
164 Davide Rebellin - Gerolsteiner
165 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
166 Matti Breschel - Team CSC
167 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
168 Michael Rasmussen - Rabobank
169 Enrico Gasparotto - Liquigas
170 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
171 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
172 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
173 Aaron Olson - T-Mobile Team
174 Charles Wegelius - Liquigas
175 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
176 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
177 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
178 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
179 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir
180 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 0.40
181 Patrice Halgand - Crédit Agricole 0.50
182 Yohann Gène - Bouygues Telecom
183 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 2.34
184 Alessandro Cortinovis - Team Milram 8.04
185 Tim Klinger - Gerolsteiner
186 Timothy Gudsell - Française des Jeux
187 Fabio Sabatini - Team Milram
188 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
189 Matteo Bono - Lampre - Fondital
190 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
DNS Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne


Samlet stilling efter 5. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 18.43.12
2 Franco Pellizotti - Liquigas 0.26
3 Andrea Noe' - Liquigas 0.35
4 Vincenzo Nibali - Liquigas
5 Andy Schleck - Team CSC 0.53
6 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 0.54
7 David Zabriskie - Team CSC 1.03
8 Paolo Savoldelli - Astana 1.07
9 Eddy Mazzoleni - Astana
10 Andrey Mizourov - Astana
11 Serguei Yakovlev - Astana
12 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.17
13 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
14 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
15 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
16 Volodymir Gustov - Team CSC 1.24
17 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.25
18 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 1.33
19 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.43
20 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
21 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1.50
22 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 1.58
23 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 2.00
24 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
25 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 2.17
26 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 2.19
27 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 2.22
28 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
29 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.24
30 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
31 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 2.27
32 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.32
33 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 2.34
34 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 2.36
35 Dmitriy Muravyev - Astana 2.39
36 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 2.43
37 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2.45
38 Christian Knees - Team Milram 2.53
39 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2.55
40 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.00
41 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
42 Mario Aerts - Predictor - Lotto 3.05
43 Charles Wegelius - Liquigas 3.09
44 Marco Pinotti - T-Mobile Team 3.11
45 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
46 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
47 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
48 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.15
49 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3.18
50 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 3.29
51 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 3.30
52 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3.33
53 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 3.44
54 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 3.48
55 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 3.49
56 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 3.54
57 Matthias Russ - Gerolsteiner 3.58
58 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 4.00
59 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 4.05
60 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.09
61 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 4.12
62 William Walker - Rabobank 4.13
63 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 4.29
64 Davide Rebellin - Gerolsteiner 4.32
65 Sergio Ghisalberti - Team Milram 4.42
66 Patrice Halgand - Crédit Agricole 4.51
67 Marco Marzano - Lampre - Fondital 4.52
68 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 4.53
69 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 4.58
70 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 5.00
71 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 5.05
72 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.09
73 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 5.32
74 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 6.06
75 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 6.09
76 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 6.20
77 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 6.21
78 Francis Mourey - Française des Jeux 6.28
79 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 6.29
80 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 6.35
81 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 6.50
82 Alexandr Kolobnev - Team CSC 7.05
83 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 8.06
84 Koos Moerenhout - Rabobank 8.11
85 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 8.16
86 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.34
87 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 8.41
88 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 8.44
89 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8.53
90 Assan Bazayev - Astana 9.00
91 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 9.04
92 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.10
93 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 9.23
94 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 9.54
95 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10.02
96 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 10.11
97 Vladimir Miholjevic - Liquigas 10.14
98 Lilian Jégou - Française des Jeux 10.20
99 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 10.56
100 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 11.00
101 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 11.42
102 Alessandro Petacchi - Team Milram 12.23
103 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 12.51
104 Mirco Lorenzetto - Team Milram 13.41
105 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 13.49
106 Matti Breschel - Team CSC 13.54
107 Steve Morabito - Astana 13.58
108 Fabian Cancellara - Team CSC 14.06
109 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 14.10
110 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 14.19
111 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 14.29
112 Enrico Gasparotto - Liquigas 14.44
113 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 14.47
114 Angelo Furlan - Crédit Agricole 15.06
115 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 15.07
116 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 15.09
117 Franck Renier - Bouygues Telecom 15.10
118 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 15.27
119 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 15.28
120 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 15.30
121 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
122 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 15.32
123 Julian Dean - Crédit Agricole 15.35
124 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 15.50
125 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 15.52
126 Alberto Ongarato - Team Milram 15.55
127 Brett Lancaster - Team Milram
128 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 16.00
129 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 16.07
130 Max Van Heeswijk - Rabobank 16.09
131 Axel Merckx - T-Mobile Team 16.11
132 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 16.14
133 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 16.17
134 Michael Blaudzun - Team CSC 16.45
135 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 16.48
136 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 16.51
137 Christophe Kern - Crédit Agricole 17.00
138 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 17.05
139 Nicolas Roche - Crédit Agricole 17.12
140 Alessandro Spezialetti - Liquigas 17.20
141 Robert Förster - Gerolsteiner 17.39
142 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 17.48
143 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18.05
144 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.17
145 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 18.48
146 Martin Müller - Team Milram 18.50
147 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 19.00
148 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 19.12
149 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 19.20
150 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 19.24
151 Fabien Patanchon - Française des Jeux 19.29
152 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 19.42
153 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.44
154 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 19.48
155 Alessandro Vanotti - Liquigas 19.50
156 Thomas Fothen - Gerolsteiner 20.16
157 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 20.22
158 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20.26
159 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 20.41
160 Maxim Gourov - Astana 20.48
161 Benoît Joachim - Astana 20.50
162 Juan José Haedo - Team CSC 20.54
163 Tim Klinger - Gerolsteiner 21.02
164 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 21.03
165 Michael Rasmussen - Rabobank 21.14
166 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 21.22
167 Arnaud Gérard - Française des Jeux 21.26
168 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 21.45
169 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 21.54
170 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 22.07
171 Alessandro Cortinovis - Team Milram 22.56
172 Aaron Olson - T-Mobile Team 23.10
173 Yohann Gène - Bouygues Telecom 23.19
174 Thor Hushovd - Crédit Agricole 24.05
175 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
176 Leon Van Bon - Rabobank 24.35
177 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 25.05
178 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 25.33
179 Fabio Sabatini - Team Milram 25.38
180 Oscar Gatto - Gerolsteiner 26.45
181 Sven Krauss - Gerolsteiner 26.49
182 Gregory Henderson - T-Mobile Team 30.02
183 Matteo Bono - Lampre - Fondital 31.11
184 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 31.33
185 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 31.48
186 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 34.13
187 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 34.33
188 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 34.40
189 Nick Gates - Predictor - Lotto 35.59
190 Timothy Gudsell - Française des Jeux 40.56


Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 57 pts
2 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 54
3 Robert Förster - Gerolsteiner 45
4 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 37
5 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 30
6 Danilo Di Luca - Liquigas 29
7 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 26
8 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 24
9 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 21
10 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 21
11 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20
12 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 20
13 Thor Hushovd - Crédit Agricole 20
14 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 16
15 Andy Schleck - Team CSC 14
16 Assan Bazayev - Astana 14
17 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 12
18 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 11
19 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10
20 Franco Pellizotti - Liquigas 10
21 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
22 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 9
23 Enrico Gasparotto - Liquigas 8
24 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8
25 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
26 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 8
27 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 7
28 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
29 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
30 Juan José Haedo - Team CSC 7
31 David Zabriskie - Team CSC 6
32 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
33 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
34 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 6
35 Max Van Heeswijk - Rabobank 6
36 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6
37 Oscar Gatto - Gerolsteiner 6
38 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 5
39 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 5
40 William Walker - Rabobank 5
41 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 4
42 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
43 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3
44 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
45 Franck Renier - Bouygues Telecom 3
46 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 3
47 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 3
48 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 2
49 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
50 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2
51 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
52 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
53 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 1
54 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
55 Alberto Ongarato - Team Milram 1
56 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1
57 Martin Müller - Team Milram 1
58 Leon Van Bon - Rabobank -5


Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 15 pts
2 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 10
3 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
4 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 6
5 Andy Schleck - Team CSC 4
6 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 3
7 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
8 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
9 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 2
10 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
11 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
12 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
13 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 1


Ungdomskonkurrencen efter 5. etape
1 Vincenzo Nibali - Liquigas 18.43.47
2 Andy Schleck - Team CSC 0.18
3 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 0.58
4 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.49
5 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2.10
6 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2.20
7 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.58
8 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 3.09
9 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 3.14
10 Matthias Russ - Gerolsteiner 3.23
11 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 3.25
12 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.34
13 William Walker - Rabobank 3.38
14 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 3.54
15 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 4.18
16 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4.34
17 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 5.46
18 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 6.15
19 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 8.06
20 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8.18
21 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 8.48
22 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 9.19
23 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 9.36
24 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 11.07
25 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 13.14
26 Matti Breschel - Team CSC 13.19
27 Steve Morabito - Astana 13.23
28 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 13.44
29 Enrico Gasparotto - Liquigas 14.09
30 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 14.12
31 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 15.25
32 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 15.32
33 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 16.30
34 Nicolas Roche - Crédit Agricole 16.37
35 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17.42
36 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 18.37
37 Fabien Patanchon - Française des Jeux 18.54
38 Thomas Fothen - Gerolsteiner 19.41
39 Tim Klinger - Gerolsteiner 20.27
40 Arnaud Gérard - Française des Jeux 20.51
41 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 21.10
42 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 21.32
43 Fabio Sabatini - Team Milram 25.03
44 Oscar Gatto - Gerolsteiner 26.10
45 Sven Krauss - Gerolsteiner 26.14
46 Gregory Henderson - T-Mobile Team 29.27
47 Matteo Bono - Lampre - Fondital 30.36
48 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 30.58
49 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 33.38
50 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 34.05
51 Timothy Gudsell - Française des Jeux 40.21


Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Liquigas 55.03.41
2 Lampre - Fondital 0.51
3 Team CSC 0.59
4 Astana 1.34
5 Saunier Duval - Prodir
6 Ceramica Panaria - Navigare 2.14
7 Acqua & Sapone - Caffe' Mokambo 2.20
8 Caisse D'epargne 2.43
9 Predictor - Lotto 3.12
10 Cofidis, Le Credit P. Telephone 3.27
11 Discovery Channel Pro C.T. 3.38
12 Euskaltel - Euskadi 5.34
13 Ag2R Prevoyance 5.40
14 Credit Agricole 5.54
15 Bouygues Telecom 8.51
16 Rabobank 9.00
17 Gerolsteiner 9.03
18 T-Mobile Team 10.39
19 Quick Step - Innergetic 11.15
20 Tinkoff Credit Systems 11.55
21 Team Milram 12.11
22 Francaise Des Jeux 13.59

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR