Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Robert Hunter vandt 11. etape

Robert Hunter vandt 11. etape

19. juli 2007 17:160

Det blev Robert Hunter, der vandt dagens næsten pandekageflade 182,5 km lange etape gennem Provence til Montpellier i Languedoc provinsen.

Det, der på forhånd så ud til at blive en stille dag på kontoret for favoritterne til den samlede sejr, udviklede sig til at blive et spændende forfølgelsesløb, da Astana blæste til angreb i sidevinden.

Indledningsvist var en gruppe på fem ryttere kommet af sted, og de havde på et tidspunkt et forspring på mere end syv minutter. Men da feltet drejede ud i sidevinden iværksatte Alexandre Vinokourov og hans Astana hold et storstilet angreb, og det betød, at feltet blev splittet op i flere grupper.

Mens Tom Boonen og Robert Hunter sad med hos de forreste, så var stort set alle de øvrige sprintere fanget nede bagved. Det lykkedes dog at få samling bag ved, og der startede nu en jagt på at nå op til de forreste.

Det lykkedes ikke, og dagens helt store taber må siges at være Christophe Moreau, som ikke nåede med, da Astana blæste til angreb. Han styrtede tidligt på etapen og tabte i dag desuden 3:20 minutter til de øvrige favoritter.

Tom Boonen fik heller ikke det ud af dagen, som han havde regnet med. 1000 meter før målstregen var der nemlig styrt, og det betød, at Boonen blev fanget bag ved og ikke nåede med, da spurten skulle køres.

Kim Kirchen åbnede og blev fulgt af Philippo Pozzato og Fabian Cancellara og Robert Hunter. Kirchen kunne ikke holde, og i stedet blev det Robert Hunter, der trak det længste strå med Team CSC’s Fabian Cancellara på andenpladsen og Liquigas’ M. Fischer på tredjepladsen.

Michael Rasmussen Forsvarede som ventet sin gule førertrøje.

Resultat af 11. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 3.47.50 (48.06 km/t)
2 Fabian Cancellara - Team CSC
3 Murilo Fischer - Liquigas
4 Filippo Pozzato - Liquigas
5 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
6 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
7 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
8 Philippe Gilbert - Française des Jeux
9 William Bonnet - Crédit Agricole
10 Kim Kirchen - T-Mobile Team
11 Markus Fothen - Gerolsteiner
12 Enrico Poitschke - Team Milram
13 Peter Wrolich - Gerolsteiner
14 Andrey Kashechkin - Astana
15 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
16 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
17 Christian Vande Velde - Team CSC
18 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
19 Manuel Quinziato - Liquigas
20 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Andreas Klöden - Astana
22 Cadel Evans - Predictor - Lotto
23 Kanstantin Siutsou - Barloworld
24 Ralf Grabsch - Team Milram
25 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
26 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
27 Mauricio Soler - Barloworld
28 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
29 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
30 Bert Grabsch - T-Mobile Team
31 Daniele Righi - Lampre - Fondital
32 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
33 Chris Horner - Predictor - Lotto
34 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
35 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
37 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
38 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
39 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
40 Ronny Scholz - Gerolsteiner
41 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
42 Stef Clement - Bouygues Telecom
43 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
44 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
45 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
46 Michael Rasmussen - Rabobank
47 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
48 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
49 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
50 Antonio Colom Mas - Astana
51 Grischa Niermann - Rabobank
52 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
53 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
54 Alexandre Vinokourov - Astana
55 Denis Menchov - Rabobank
56 Paolo Savoldelli - Astana
57 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
58 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
59 Carlos Sastre Candil - Team CSC
60 Bram De Groot - Rabobank
61 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
62 Serguei Ivanov - Astana
63 Frederik Willems - Liquigas
64 Maxim Iglinskiy - Astana
65 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
66 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
67 Kjell Carlström - Liquigas
68 Paolo Longo Borghini - Barloworld
69 Alexander Efimkin - Barloworld
70 Grégory Rast - Astana
71 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
72 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
73 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
74 Giampaolo Cheula - Barloworld
75 David Millar - Saunier Duval - Prodir
76 Frank Schleck - Team CSC
77 Marcel Sieberg - Team Milram
78 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
79 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
80 Julian Dean - Crédit Agricole
81 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 3.20
82 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
83 Mickael Delage - Française des Jeux
84 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
85 Alessandro Cortinovis - Team Milram
86 Alberto Ongarato - Team Milram
87 Christian Knees - Team Milram
88 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
89 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
90 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
91 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
92 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
93 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
94 Axel Merckx - T-Mobile Team
95 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
96 Robert Förster - Gerolsteiner
97 Jens Voigt - Team CSC
98 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
99 Lilian Jégou - Française des Jeux
100 Benoît Salmon - Agritubel
101 Sven Krauss - Gerolsteiner
102 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
103 Patrice Halgand - Crédit Agricole
104 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
105 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
106 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
107 Freddy Bichot - Agritubel
108 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
109 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
110 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
111 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
112 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
113 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
114 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
115 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
116 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
117 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
118 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
119 Erik Zabel - Team Milram
120 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
121 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 3.29
122 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
123 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
124 Pieter Weening - Rabobank
125 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
126 Thor Hushovd - Crédit Agricole
127 Mario Aerts - Predictor - Lotto
128 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
129 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
130 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
131 Andry Grivko - Team Milram
132 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
133 Moises Duenas Nevado - Agritubel
134 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
135 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
136 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
137 Thomas Dekker - Rabobank
138 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
139 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
140 Leif Hoste - Predictor - Lotto
141 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 3.38
142 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 3.40
143 Michael Albasini - Liquigas 3.41
144 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
145 Sandy Casar - Française des Jeux
146 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 3.50
147 Anthony Charteau - Crédit Agricole
148 Nicolas Jalabert - Agritubel 3.54
149 Michael Boogerd - Rabobank 3.58
150 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 4.44
151 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
152 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
153 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 8.20
154 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 10.13
155 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
156 Nicolas Vogondy - Agritubel
157 John Gadret - AG2r Prévoyance
158 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
159 Daniel Navarro Garcia - Astana
160 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
161 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
162 Charles Wegelius - Liquigas
163 Geraint Thomas - Barloworld
164 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
165 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto
166 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
167 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
168 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 12.26

Udgået på dagens etape 
DNF Igor Antón - Euskaltel-Euskadi
DNF Sylvain Calzati - Ag2r Prévoyance
hors délais David Zabriskie - Team CSC

Samlet stilling efter 11. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 53.11.38
2 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 2.35
3 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 2.39
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 2.41
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.08
6 Carlos Sastre Candil - Team CSC 3.39
7 Andreas Klöden - Astana 3.50
8 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.53
9 Kim Kirchen - T-Mobile Team 5.06
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 5.20
11 Andrey Kashechkin - Astana 5.34
12 Frank Schleck - Team CSC 5.56
13 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6.36
14 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 6.38
15 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 6.42
16 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 6.45
17 Mauricio Soler - Barloworld 6.49
18 Denis Menchov - Rabobank 7.10
19 Alexandre Vinokourov - Astana 8.05
20 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.16
21 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 8.51
22 Kanstantin Siutsou - Barloworld 9.00
23 Chris Horner - Predictor - Lotto 9.11
24 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 11.02
25 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 11.05
26 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 13.05
27 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 13.29
28 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
29 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 13.44
30 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 15.49
31 Jens Voigt - Team CSC 17.19
32 Markus Fothen - Gerolsteiner 18.58
33 Michael Boogerd - Rabobank 20.07
34 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20.12
35 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 22.37
36 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 22.45
37 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 26.21
38 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 28.10
39 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 29.28
40 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 29.41
41 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 30.41
42 Thomas Dekker - Rabobank 31.52
43 Christian Vande Velde - Team CSC 32.46
44 Maxim Iglinskiy - Astana 33.06
45 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
46 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 33.09
47 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 33.18
48 Patrice Halgand - Crédit Agricole 33.20
49 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 34.07
50 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 36.16
51 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 37.28
52 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 39.25
53 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 40.15
54 Mario Aerts - Predictor - Lotto 40.43
55 Christian Knees - Team Milram 43.10
56 Ronny Scholz - Gerolsteiner 44.14
57 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 44.21
58 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 44.49
59 Antonio Colom Mas - Astana 47.43
60 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 47.48
61 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 48.14
62 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 49.27
63 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 52.02
64 Kjell Carlström - Liquigas 52.06
65 Paolo Savoldelli - Astana 52.56
66 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 53.35
67 Serguei Ivanov - Astana 54.39
68 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 55.28
69 Sandy Casar - Française des Jeux 55.50
70 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 55.52
71 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 56.33
72 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 57.01
73 Stef Clement - Bouygues Telecom 57.03
74 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 57.14
75 Axel Merckx - T-Mobile Team 58.59
76 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 1.00.51
77 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 1.00.55
78 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.02.13
79 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.02.39
80 Andry Grivko - Team Milram 1.02.56
81 John Gadret - AG2r Prévoyance 1.03.00
82 Grischa Niermann - Rabobank 1.04.19
83 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.05.37
84 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.05.49
85 Erik Zabel - Team Milram 1.06.21
86 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 1.06.27
87 Charles Wegelius - Liquigas 1.06.58
88 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1.07.10
89 Michael Albasini - Liquigas 1.07.47
90 Nicolas Vogondy - Agritubel 1.07.52
91 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 1.08.00
92 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.09.23
93 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.09.26
94 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.09.36
95 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.09.45
96 David Millar - Saunier Duval - Prodir 1.10.07
97 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 1.11.56
98 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 1.12.20
99 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.13.24
100 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.14.52
101 Grégory Rast - Astana 1.14.58
102 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.15.41
103 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.15.57
104 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.16.18
105 Filippo Pozzato - Liquigas 1.16.19
106 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 1.17.28
107 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 1.18.56
108 Fabian Cancellara - Team CSC 1.19.35
109 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.19.42
110 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 1.21.02
111 Alexander Efimkin - Barloworld 1.21.11
112 Murilo Fischer - Liquigas 1.21.31
113 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.21.36
114 Nicolas Jalabert - Agritubel 1.22.29
115 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.23.55
116 Frederik Willems - Liquigas 1.24.35
117 Daniele Righi - Lampre - Fondital
118 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.25.02
119 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 1.26.41
120 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.27.20
121 Lilian Jégou - Française des Jeux 1.28.16
122 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 1.28.22
123 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.28.58
124 Benoît Salmon - Agritubel 1.29.17
125 Julian Dean - Crédit Agricole 1.29.22
126 Freddy Bichot - Agritubel 1.29.35
127 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.29.36
128 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.29.47
129 William Bonnet - Crédit Agricole 1.29.55
130 Enrico Poitschke - Team Milram 1.29.59
131 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.30.15
132 Bert Grabsch - T-Mobile Team 1.30.24
133 Ralf Grabsch - Team Milram 1.30.37
134 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 1.31.04
135 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 1.31.05
136 Robert Hunter - Barloworld 1.31.11
137 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.31.21
138 Mickael Delage - Française des Jeux 1.31.29
139 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.31.35
140 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.31.45
141 Marcel Sieberg - Team Milram 1.31.51
142 Pieter Weening - Rabobank 1.32.03
143 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.33.09
144 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 1.33.39
145 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.33.49
146 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.35.24
147 Manuel Quinziato - Liquigas 1.35.39
148 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.35.41
149 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.36.14
150 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.37.43
151 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.37.51
152 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.37.56
153 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 1.38.25
154 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 1.38.30
155 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.38.34
156 Bram De Groot - Rabobank 1.39.34
157 Robert Förster - Gerolsteiner 1.41.45
158 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 1.42.00
159 Alberto Ongarato - Team Milram 1.42.28
160 Thor Hushovd - Crédit Agricole 1.43.13
161 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 1.44.34
162 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.44.58
163 Leif Hoste - Predictor - Lotto 1.45.24
164 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.45.36
165 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.47.36
166 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.48.34
167 Geraint Thomas - Barloworld 1.50.47
168 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 1.57.10

Pointkonkurrencen efter 11. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 160 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 149
3 Erik Zabel - Team Milram 144
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 110
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 108
6 Fabian Cancellara - Team CSC 93
7 Filippo Pozzato - Liquigas 78
8 Robert Förster - Gerolsteiner 78
9 Murilo Fischer - Liquigas 73
10 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 68
11 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 68
12 Philippe Gilbert - Française des Jeux 63
13 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 59
14 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 48
15 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 48
16 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47
17 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 46
18 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
19 William Bonnet - Crédit Agricole 44
20 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
21 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
22 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
23 Cadel Evans - Predictor - Lotto 39
24 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 38
25 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 37
26 Andreas Klöden - Astana 36
27 Michael Albasini - Liquigas 36
28 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 35
29 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 34
30 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 34
31 Mauricio Soler - Barloworld 33
32 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
33 Michael Rasmussen - Rabobank 30
34 Sandy Casar - Française des Jeux 30
35 Andry Grivko - Team Milram 29
36 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 26
37 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26
38 Andrey Kashechkin - Astana 26
39 Jens Voigt - Team CSC 26
40 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
41 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 25
42 Frank Schleck - Team CSC 24
43 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
44 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 23
45 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 22
46 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 22
47 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 21
48 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 21
49 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
50 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 21
51 Sven Krauss - Gerolsteiner 21
52 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
53 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
54 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19
55 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 19
56 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
57 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 18
58 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
59 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 15
60 Marcel Sieberg - Team Milram 15
61 Markus Fothen - Gerolsteiner 15
62 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
63 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 15
64 Manuel Quinziato - Liquigas 15
65 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
66 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 14
67 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 14
68 Enrico Poitschke - Team Milram 14
69 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
70 Peter Wrolich - Gerolsteiner 13
71 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
72 Carlos Sastre Candil - Team CSC 12
73 Geraint Thomas - Barloworld 11
74 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
75 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 9
76 Christian Vande Velde - Team CSC 9
77 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
78 Julian Dean - Crédit Agricole 9
79 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8
80 Denis Menchov - Rabobank 7
81 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
82 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 7
83 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 7
84 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
85 Frederik Willems - Liquigas 6
86 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 5
87 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
88 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 5
89 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 5
90 Alexandre Vinokourov - Astana 4
91 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
92 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4
93 Freddy Bichot - Agritubel 4
94 Alberto Ongarato - Team Milram 4
95 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
96 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
97 Thomas Dekker - Rabobank 3
98 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
99 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
100 Christian Knees - Team Milram 2
101 Antonio Colom Mas - Astana 2
102 Stef Clement - Bouygues Telecom 2
103 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 2
104 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
105 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 2
106 Ralf Grabsch - Team Milram 2
107 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
108 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
109 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1
110 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
111 Lilian Jégou - Française des Jeux
112 Alexander Efimkin - Barloworld -3
113 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto -4
114 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
115 Ronny Scholz - Gerolsteiner -5
116 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -5
117 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC -5
118 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -20

Bjergkonkurrencen efter 11. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 98 pts
2 Mauricio Soler - Barloworld 79
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 70
4 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 50
6 Cadel Evans - Predictor - Lotto 46
7 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42
9 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 42
10 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 33
11 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
12 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 30
13 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 26
14 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
15 Philippe Gilbert - Française des Jeux 23
16 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 20
17 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 20
18 Antonio Colom Mas - Astana 20
19 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 19
20 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
21 Stef Clement - Bouygues Telecom 17
22 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
23 Andrey Kashechkin - Astana 16
24 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 16
25 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
26 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
27 William Bonnet - Crédit Agricole 15
28 David Millar - Saunier Duval - Prodir 14
29 Frank Schleck - Team CSC 14
30 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
31 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
32 Andreas Klöden - Astana 12
33 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
34 Patrice Halgand - Crédit Agricole 11
35 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 11
36 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
37 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 10
38 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
39 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
40 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
41 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 8
42 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
43 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 6
44 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 6
45 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 6
46 Christian Knees - Team Milram 5
47 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
48 Denis Menchov - Rabobank 5
49 Jens Voigt - Team CSC 5
50 Sandy Casar - Française des Jeux 4
51 Michael Albasini - Liquigas 4
52 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
53 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3
54 Freddy Bichot - Agritubel 3
55 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
56 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
57 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
58 Andry Grivko - Team Milram 2
59 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
60 Alexander Efimkin - Barloworld 2
61 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 2
62 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
63 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
64 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1
65 Frederik Willems - Liquigas 1
66 Marcel Sieberg - Team Milram 1
67 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1

Ungdomskonkurrencen efter 11. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 53.14.46
2 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 3.37
3 Mauricio Soler - Barloworld 3.41
4 Kanstantin Siutsou - Barloworld 5.52
5 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.41
6 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 19.29
7 Thomas Dekker - Rabobank 28.44
8 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 45.06
9 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 52.44
10 Stef Clement - Bouygues Telecom 53.55
11 Andry Grivko - Team Milram 59.48
12 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.06.15
13 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.12.33
14 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.12.49
15 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.13.10
16 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.20.47
17 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.26.39
18 William Bonnet - Crédit Agricole 1.26.47
19 Mickael Delage - Française des Jeux 1.28.21
20 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.28.27
21 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.28.37
22 Marcel Sieberg - Team Milram 1.28.43
23 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.30.01
24 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.34.43
25 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.34.48
26 Geraint Thomas - Barloworld 1.47.39

Holdkonkurrencen efter 11. etape
1 Team CSC 159.44.19
2 Caisse D’epargne 5.02
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 5.08
4 Rabobank 5.19
5 Astana 8.04
6 Euskaltel-Euskadi 17.08
7 Saunier Duval-Prodir 25.32
8 Predictor-Lotto 31.28
9 T-Mobile Team 32.32
10 AG2r Prévoyance 40.32
11 Crédit Agricole 41.07
12 Quickstep-Innergetic 46.07
13 Lampre-Fondital 55.53
14 Liquigas 59.11
15 Gerolsteiner 1.15.48
16 Barloworld 1.19.06
17 Bouygues Telecom 1.19.28
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.51.47
19 Agritubel 2.16.06
20 Française des Jeux 2.32.46
21 Team Milram 2.33.21



KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger