Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Robert Hunter vandt i Portugal

Robert Hunter vandt i Portugal

18. marts 2007 23:230
I dag blev 4. og sidste etape af Volta ao Santarém kørt og dagens etape endte nok engang i en massespurt, hvor Javier Benitez (Benfica) var en cykellængde bedre end de øvrige modstandere i dag.

Benitez vandt etapen foran Hugo Sabido (Barloworld) og Pablo Urtasun (Liberty Seguros). Eneste dansker i løbet Claus Michael Møller blev nummer 103 godt 4 minutter efter dagens vinder. Samlet slutter Claus Michael Møller på 97. pladsen. Løbet blev samlet vundet af Robert Hunter (Barloworld).

Etapen blev kørt fra Golegã til Santarém over 166 km.


Resultat 4. etape
1 Javier Benitez - Benfica 3.38.01
2 Hugo Sabido - Barloworld
3 Pablo Urtasun - Liberty Seguros
4 Bruno Neves - LA-MSS
5 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi
6 Angel Edo - Vitória-ASC
7 Carlo Westphal - Gerolsteiner
8 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon
9 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
10 Bauke Mollema - Rabobank Continental
11 Vincent Jerome - Bouygues Telecom
12 Claudio Faria - LA-MSS
13 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista
14 Hector Guerra - Liberty Seguros
15 Xavier Tondo - LA-MSS
16 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
17 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loulé
18 Martin Garrido - Duja-Tavira
19 Robert Hunter - Barloworld
20 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
21 Rony Martias - Bouygues Telecom
22 Alejandro M. Marques - Madeinox-Bric-Loulé
23 Beat Zberg - Gerolsteiner
24 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
25 Tom Leezer - Rabobank Continental
26 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
27 Nelson Vitorino - Duja-Tavira
28 Iban Iriondo - Euskaltel-Euskadi
29 Lars Boom - Rabobank Continental
30 Benjamin Johnson - Team Slipstream powered by Chipotle
31 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
32 Andre Cardoso - Fercase - Rota Dos Moveis
33 Ricardo Martins - Fercase - Rota Dos Moveis
34 Kanstantsin Siutsou - Barloworld
35 Peter Pichler - Elk Haus-Simplon
36 José Azevedo - Benfica
37 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
38 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
39 Bingen Fernandez - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
40 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista
41 William Frischkorn - Team Slipstream powered by Chipotle
42 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista
43 Carlos Nozal - Liberty Seguros
44 Santos Gonzalez - Karpin Galicia
45 Dionisio Galparsoro - Euskaltel-Euskadi
46 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
47 Luis Pinheiro - Liberty Seguros
48 Rik Verbrugghe - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
49 David Blanco - Duja-Tavira
50 Tom Veelers - Rabobank Continental
51 Pedro Costa - Vitória-ASC
52 Afonso Azevedo - LA-MSS
53 Dennis Van Winden - Rabobank Continental
54 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros
55 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
56 Joseba Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
57 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loulé
58 Lander Aperribay - Euskaltel-Euskadi
59 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle
60 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista
61 César Quiterio - Liberty Seguros
62 Gustavo Rodriguez - Fercase - Rota Dos Moveis
63 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle
64 Félix Rafael Cardenas - Barloworld
65 Peter Stetina - Team Slipstream powered by Chipotle 0.16
66 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
67 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
68 Steven Kruijswijk - Rabobank Continental 0.24
69 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
70 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.26
71 Ricardo Mestre - Duja-Tavira
72 Pedro Cardoso - LA-MSS
73 Edgar Anao - LA-MSS
74 Gaizka Lasa - Karpin Galicia 0.33
75 Renato Silva - Benfica 0.37
76 Serafin Martinez - Karpin Galicia
77 Claudio Apolo - Duja-Tavira
78 Pedro Lopes - Benfica 0.42
79 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 0.45
80 Unai Uribarri - Euskaltel-Euskadi 0.51
81 Celio Sousa - Riberalves-Boavista
82 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 1.07
83 Yohann Gene - Bouygues Telecom 1.11
84 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
85 Helder Miranda - Benfica
86 Bruno Castanheira - Benfica
87 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 1.13
88 Fco. Jose Torres - Barbot-Halcon 1.15
89 Mikel Pradera - Benfica 1.52
90 Luis Silva - Duja-Tavira
91 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 2.01
92 Rogério Batista - LA-MSS 2.03
93 Marcio Correia - Fercase - Rota Dos Moveis
94 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 2.27
95 Juan Fco. Mouron - Karpin Galicia
96 Gustavo Cesar - Karpin Galicia 2.33
97 Luis Fernandez - Karpin Galicia
98 Giosuè Bonomi - Barloworld 4.02
99 Enrico Degano - Barloworld
100 Paolo Borghini - Barloworld
101 Giampaolo Cheula - Barloworld
102 José Alberto Martinez - Agritubel
103 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon
104 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loulé 6.12
105 Fernando Sousa - Madeinox-Bric-Loulé
106 Manuel Calvente - Agritubel 6.13
107 Jose Rodrigues - Vitória-ASC
108 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loulé 8.07
109 Hernani Broco - Liberty Seguros 14.00
110 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
111 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon
112 Emilien Benoit Berges - Agritubel
113 Pedro Barnabe - Fercase - Rota Dos Moveis
114 Rui Sa - Barbot-Halcon
115 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon
116 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista
117 Carlos Pinho - Barbot-Halcon
118 Micael Isidoro - Vitória-ASC
119 José Sousa - Vitória-ASC
120 Virgilio Neves - Fercase - Rota Dos Moveis
121 Joao Cabreira - LA-MSS
122 Bruno Barbosa - Fercase - Rota Dos Moveis
123 Vitor Rodrigues - Liberty Seguros
124 Hugo Sancho - Benfica
125 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loulé
126 Paulo Barroso - Vitória-ASC
127 Rui Pinto - Barbot-Halcon
128 André Vital - Madeinox-Bric-Loulé
129 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi
130 Benoît Sinner - Agritubel
131 Jorge Ferraz - Barbot-Halcon
132 Candido Oliveira - Barbot-Halcon
133 Martijn Keizer - Rabobank Continental
134 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
135 Thom Van Dulmen - Rabobank Continental
136 Stefan Kushlev - Riberalves-Boavista
137 Paul Sneeboer - Duja-Tavira
138 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle
139 Hans Dekkers - Agritubel
140 Cedric Coutouly - Agritubel
141 Markus Fothen - Gerolsteiner


Samlet stilling efter 2. etape
1 Robert Hunter - Barloworld 13.24.33
2 Martin Garrido - Duja-Tavira 0.16
3 Lars Boom - Rabobank Continental 0.37
4 Javier Benitez - Benfica 0.42
5 Xavier Tondo - LA-MSS 0.54
6 Hector Guerra - Liberty Seguros 0.58
7 Hugo Sabido - Barloworld
8 Santos Gonzalez - Karpin Galicia
9 Rik Verbrugghe - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.59
10 Alejandro M. Marques - Madeinox-Bric-Loulé 1.02
11 Rony Martias - Bouygues Telecom
12 Tom Leezer - Rabobank Continental
13 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.04
14 José Azevedo - Benfica 1.08
15 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 1.13
16 Ricardo Martins - Fercase - Rota Dos Moveis 1.14
17 Beat Zberg - Gerolsteiner
18 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
19 Nelson Vitorino - Duja-Tavira 1.18
20 David Blanco - Duja-Tavira 1.19
21 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle 1.22
22 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 1.23
23 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.28
24 Bauke Mollema - Rabobank Continental 1.29
25 Dennis Van Winden - Rabobank Continental 1.33
26 Tom Veelers - Rabobank Continental 1.34
27 Kanstantsin Siutsou - Barloworld
28 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.35
29 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 1.36
30 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 1.40
31 Bingen Fernandez - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.41
32 Vincent Jerome - Bouygues Telecom 1.43
33 Joaquim Sampaio - Riberalves-Boavista 1.47
34 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 1.49
35 Edgar Anao - LA-MSS 1.55
36 Carlos Nozal - Liberty Seguros 1.57
37 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
38 Carlo Westphal - Gerolsteiner 1.58
39 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 2.00
40 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 2.06
41 César Quiterio - Liberty Seguros 2.10
42 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loulé 2.14
43 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.15
44 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 2.18
45 Pedro Cardoso - LA-MSS 2.21
46 Pedro Lopes - Benfica
47 Steven Kruijswijk - Rabobank Continental
48 Benjamin Johnson - Team Slipstream powered by Chipotle 2.23
49 Fco. Jose Torres - Barbot-Halcon 2.24
50 William Frischkorn - Team Slipstream powered by Chipotle 2.25
51 Dionisio Galparsoro - Euskaltel-Euskadi
52 Lander Aperribay - Euskaltel-Euskadi 2.26
53 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 2.28
54 Joseba Zubeldia - Euskaltel-Euskadi 2.29
55 Iban Iriondo - Euskaltel-Euskadi 2.30
56 Bruno Neves - LA-MSS 2.31
57 Félix Rafael Cardenas - Barloworld 2.33
58 Virgilio Santos - Riberalves-Boavista 2.34
59 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
60 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 2.36
61 Claudio Faria - LA-MSS 2.37
62 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 2.46
63 Renato Silva - Benfica 2.50
64 Ricardo Mestre - Duja-Tavira 2.53
65 Afonso Azevedo - LA-MSS 2.58
66 Yann Huguet - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.59
67 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loulé
68 Peter Pichler - Elk Haus-Simplon 3.00
69 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 3.02
70 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 3.05
71 Nelson Rocha - Riberalves-Boavista
72 Bruno Castanheira - Benfica 3.07
73 Angel Edo - Vitória-ASC
74 Andre Cardoso - Fercase - Rota Dos Moveis 3.13
75 Serafin Martinez - Karpin Galicia 3.15
76 Gaizka Lasa - Karpin Galicia 3.17
77 Gustavo Rodriguez - Fercase - Rota Dos Moveis 3.22
78 Luis Pinheiro - Liberty Seguros 3.30
79 Nicolas Hartmann - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.31
80 Jochen Summer - Elk Haus-Simplon 3.36
81 Yohann Gene - Bouygues Telecom 3.37
82 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 3.48
83 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 3.54
84 Mikel Pradera - Benfica 4.03
85 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 4.11
86 Gustavo Cesar - Karpin Galicia 4.15
87 Luis Silva - Duja-Tavira 4.20
88 Pedro Costa - Vitória-ASC 4.26
89 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 4.30
90 Rogério Batista - LA-MSS 4.42
91 Peter Stetina - Team Slipstream powered by Chipotle 5.20
92 José Alberto Martinez - Agritubel 5.21
93 Giampaolo Cheula - Barloworld 5.33
94 Luis Fernandez - Karpin Galicia 5.53
95 Marcio Correia - Fercase - Rota Dos Moveis 6.04
96 Paolo Borghini - Barloworld 6.07
97 Claus Michael Møller - Barbot-Halcon 6.18
98 Unai Uribarri - Euskaltel-Euskadi 6.27
99 Giosuè Bonomi - Barloworld 6.38
100 Juan Fco. Mouron - Karpin Galicia 6.59
101 Enrico Degano - Barloworld 7.31
102 Fernando Sousa - Madeinox-Bric-Loulé 7.53
103 Gilberto Martins - Madeinox-Bric-Loulé 8.26
104 Jose Rodrigues - Vitória-ASC 9.02
105 Manuel Calvente - Agritubel 9.19
106 Helder Oliveira - Madeinox-Bric-Loulé 10.19
107 Markus Fothen - Gerolsteiner 14.58
108 Martijn Keizer - Rabobank Continental 15.37
109 Thom Van Dulmen - Rabobank Continental 15.42
110 Stefan Kushlev - Riberalves-Boavista 15.56
111 Joao Cabreira - LA-MSS 15.58
112 Jacek Morajko - Riberalves-Boavista 16.02
113 Lizuarte Martins - Madeinox-Bric-Loulé
114 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 16.03
115 Hernani Broco - Liberty Seguros 16.05
116 Benoît Sinner - Agritubel 16.16
117 Paulo Barroso - Vitória-ASC 16.19
118 Cedric Coutouly - Agritubel 16.20
119 Rui Sa - Barbot-Halcon 16.30
120 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon 16.39
121 André Vital - Madeinox-Bric-Loulé 16.43
122 Wolfgang Murer - Elk Haus-Simplon 16.44
123 Pedro Barnabe - Fercase - Rota Dos Moveis 16.46
124 Carlos Pinho - Barbot-Halcon 17.06
125 Bruno Barbosa - Fercase - Rota Dos Moveis 17.12
126 Hans Dekkers - Agritubel 17.33
127 Candido Oliveira - Barbot-Halcon 17.54
128 Paul Sneeboer - Duja-Tavira 18.00
129 José Sousa - Vitória-ASC 18.06
130 Rui Pinto - Barbot-Halcon 18.08
131 Claudio Apolo - Duja-Tavira 18.12
132 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon 18.35
133 Vitor Rodrigues - Liberty Seguros 18.57
134 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon 19.05
135 Jorge Ferraz - Barbot-Halcon 19.50
136 Emilien Benoit Berges - Agritubel 20.06
137 Micael Isidoro - Vitória-ASC 22.37
138 Helder Miranda - Benfica 26.55
139 Hugo Sancho - Benfica 33.39
140 Virgilio Neves - Fercase - Rota Dos Moveis 35.32
141 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi 42.23


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Celio Sousa - Riberalves-Boavista 8 pts
2 Sergio Sousa - Madeinox-Bric-Loulé 5
3 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 5
4 Javier Benitez - Benfica 3
5 Pedro Cardoso - LA-MSS 3
6 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 3
7 Hugo Sabido - Barloworld 2
8 Fco. Jose Torres - Barbot-Halcon 2
9 Jose Rodrigues - Vitória-ASC 2
10 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 1
11 Luis Pinheiro - Liberty Seguros 1


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Lars Boom - Rabobank Continental
2 Tom Leezer - Rabobank Continental
3 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
4 Bauke Mollema - Rabobank Continental
5 Dennis Van Winden - Rabobank Continental


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Javier Benitez - Benfica 55 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 52
3 Bruno Neves - LA-MSS 27
4 Hugo Sabido - Barloworld 23
5 Rony Martias - Bouygues Telecom 23
6 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 20
7 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 18
8 Angel Edo - Vitória-ASC 18
9 Pedro Soeiro - Barbot-Halcon 17
10 Tom Veelers - Rabobank Continental 16
11 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 11
12 Manuel Cardoso - Riberalves-Boavista 10
13 Martin Garrido - Duja-Tavira 8
14 César Quiterio - Liberty Seguros 8
15 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 6
16 Carlo Westphal - Gerolsteiner 6
17 Nuno Marta - Madeinox-Bric-Loulé 5
18 Giosuè Bonomi - Barloworld 4
19 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
20 Dennis Van Winden - Rabobank Continental 3
21 Fco. Jose Torres - Barbot-Halcon 3
22 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 3
23 Alejandro M. Marques - Madeinox-Bric-Loulé 2
24 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon 2
25 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 2


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Barloworld 40.16.26
2 Rabobank Continental 0.04
3 Duja-Tavira 0.08
4 Gerolsteiner 0.14
5 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.28
6 Bouygues Telecom 1.16
7 Team Slipstream powered by Chipotle
8 LA-MSS 1.20
9 Karpin Galicia 1.25
10 Madeinox-Bric-Loulé 1.30
11 Liberty Seguros 1.38
12 Benfica 1.44
13 Riberalves-Boavista 2.58
14 FERCASE/ROTA DOS MOVEIS FRM 3.48
15 Euskaltel-Euskadi 3.53
16 Elk Haus-Simplon 5.18
17 Barbot-Halcon 7.58
18 Vitória-ASC 11.03
19 Agritubel 26.23
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 06/06

Tour de Suisse(2.UWT) 07/06-14/06

Elfstedenronde(1.1) 07/06

OVO Energy Women's Tour(2.WWT) 08/06-13/06

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 08/06

Tour de Korea(2.1) 10/06-14/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG MANGE SPAR PENGE