Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Rodrigo Garcia vandt i Asturien

Rodrigo Garcia vandt i Asturien

06. maj 2007 18:040

Annonce

Den spanske rytter Rodrigo Garcia (Fuerteventura-Canarias) vandt i dag den fjerde etape i det italienske etapeløb Vuelta Asturias. Garcia kom i mål otte sekunder foran en lille tremands-gruppe, mens feltet med den førende Koldo Gil Perez (Saunier Duval-Prodir)kom i mål 17 sekunder efter.

Resultat af 4. etape
1 Rodrigo García Rena - Fuerteventura - Canarias 3.41.02 (43.00 km/t)
2 Juan Jose Oroz Ugalde - Orbea - Laukiz F.T. 0.08
3 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
4 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk
5 Giampaolo Cheula - Barloworld 0.13
6 Pablo Urtasun Perez - Liberty Seguros 0.17
7 Mario De Sárraga - Relax - Gam
8 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias
9 Jeremy Hunt - Unibet.com
10 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com
11 Iker Mezo Askargorta - Orbea - Laukiz F.T.
12 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
13 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk
14 José Antonio Pecharroman Fabian - Benfica
15 Angel Vicioso Arcos - Relax - Gam
16 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk
17 Eladio Jiménez - Karpin Galicia
18 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
19 Ryan Cox - Barloworld 0.30
20 Diego Milán Jiménez - Grupo Nicolás Mateos 0.57
21 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
22 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
23 David Muñoz - Fuerteventura - Canarias
24 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
25 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
26 Xabat Otxotorena - Orbea - Laukiz F.T.
27 Eduardo Gonzalez Gonzalez - Spanish National Team
28 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
29 Danail Petrov - Benfica
30 Francisco Mancebo Perez - Relax - Gam
31 Matteo Carrara - Unibet.com
32 David Bernabeu Armengol - Fuerteventura - Canarias
33 José Herrada Lopez - Viña Magna - Cropu
34 Juan Carlos Fernandez Mora - Extremadura - Spiuk
35 Koldo Gil Perez - Saunier Duval - Prodir
36 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
37 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam
38 Oscar Pujol Muñoz - Spanish National Team
39 Joseba Zumeta Etxabe - Orbea - Laukiz F.T.
40 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
41 Alberto Fernández - Saunier Duval - Prodir
42 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld
43 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam
44 Jonas Ljungblad - Unibet.com
45 Marcos A. Serrano - Karpin Galicia
46 Julen Zubero - Orbea - Laukiz F.T.
47 Marco Cavallari - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
48 John-Lee Augystyn - Barloworld
49 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros
50 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T.
51 Ruben Lobato - Saunier Duval - Prodir
52 Rui Miguel Sousa Barbosa - Liberty Seguros
53 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
54 Jordi Grau Sogas - Liberty Seguros
55 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
56 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur
57 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk
58 Luis Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu
59 Helder Miranda - Benfica
60 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
61 Hernani Broco - Liberty Seguros
62 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
63 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
64 Jaume Rovira Pons - Spanish National Team
65 Javier Ramirez Abeja - Fuerteventura - Canarias
66 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
67 Didac Ortega Ors - Benfica
68 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu 1.06
69 José Azevedo - Benfica
70 Javier Echarri Marín - Grupo Nicolás Mateos
71 Antonio Jesús - Liberty Seguros
72 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
73 Vicente Peiró - Grupo Nicolás Mateos
74 Jan Hruska - Relax - Gam
75 José Miguel Elías Galindo - Relax - Gam
76 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
77 Carlos Nozal Vega - Liberty Seguros
78 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos
79 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 1.12
80 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.19
81 Benat Intxausti Elorriaga - Grupo Nicolás Mateos 3.35
82 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 4.51
83 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi 10.40
84 Ramón Troncoso - Karpin Galicia
85 Edgardo Simon - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
86 Andoni Aranaga Azkune - Euskaltel - Euskadi
87 Renato Silva - Benfica
88 Claudio José Casas Gallego - Andalucia - Cayasur
89 Hugo Sancho - Benfica
90 Andoni Lafuente - Euskaltel - Euskadi
91 Josu Agirre Aseginolaza - Orbea - Laukiz F.T.
92 Gil Suray - Unibet.com 12.30
93 Stijn Vandenbergh - Unibet.com
94 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos
95 Bruno Lima - Viña Magna - Cropu
96 Iban Iriondo Uranga - Euskaltel - Euskadi
97 Niels Scheuneman - Unibet.com
98 Jesus Tendero Marcos - Viña Magna - Cropu
99 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
100 José Hernández Fernández - Spanish National Team
101 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
102 Gonzalo Zambrano - Spanish National Team
103 Fabio Borghesi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
104 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk
105 Juan José Abril Merino - Viña Magna - Cropu
106 Pedro García Villa - Spanish National Team
107 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
108 Ivan Melero Coco - Orbea - Laukiz F.T.
109 Gaizka Lasa Larraya - Karpin Galicia
110 James Lewis Perry - Barloworld
111 Rui Lavarinhas - Benfica
112 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
113 Javier Cherro Molina - Fuerteventura - Canarias
114 Eladio Sanchez Prado - Fuerteventura - Canarias
115 David Gutierrez Gutierrez - Spanish National Team
116 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
117 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
118 Bruno Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 12.37
119 Pieter Jacobs - Unibet.com

Samlet stilling efter 4. etape
1 Koldo Gil Perez - Saunier Duval - Prodir 15.53.20
2 Alberto Fernández - Saunier Duval - Prodir 0.01
3 John-Lee Augystyn - Barloworld 0.48
4 Francisco Mancebo Perez - Relax - Gam 0.53
5 David Bernabeu Armengol - Fuerteventura - Canarias 0.55
6 Ruben Lobato - Saunier Duval - Prodir 1.10
7 Danail Petrov - Benfica 1.18
8 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam
9 David Muñoz - Fuerteventura - Canarias 1.29
10 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur 1.33
11 Jaume Rovira Pons - Spanish National Team 1.38
12 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.49
13 Marcos A. Serrano - Karpin Galicia 2.17
14 Rodrigo García Rena - Fuerteventura - Canarias 2.28
15 Matteo Carrara - Unibet.com 2.30
16 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros 3.16
17 Jordi Grau Sogas - Liberty Seguros 3.18
18 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld 3.42
19 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 3.59
20 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T. 4.59
21 Juan Carlos Fernandez Mora - Extremadura - Spiuk 5.17
22 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias 5.27
23 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk 5.51
24 Juan Jose Oroz Ugalde - Orbea - Laukiz F.T. 6.05
25 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam 6.28
26 Rui Miguel Sousa Barbosa - Liberty Seguros 6.57
27 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur 7.01
28 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 9.09
29 Didac Ortega Ors - Benfica 10.05
30 Angel Vicioso Arcos - Relax - Gam 10.30
31 José Azevedo - Benfica 10.42
32 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 11.25
33 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 11.40
34 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 13.17
35 José Herrada Lopez - Viña Magna - Cropu 13.49
36 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos 16.47
37 Oscar Pujol Muñoz - Spanish National Team 17.03
38 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 18.13
39 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 18.17
40 Javier Echarri Marín - Grupo Nicolás Mateos 18.50
41 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 19.24
42 Luis Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu 21.22
43 Benat Intxausti Elorriaga - Grupo Nicolás Mateos 22.24
44 Antonio Jesús - Liberty Seguros 22.39
45 Javier Ramirez Abeja - Fuerteventura - Canarias 22.44
46 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 24.57
47 Hernani Broco - Liberty Seguros
48 Helder Miranda - Benfica 25.02
49 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 25.11
50 Vicente Peiró - Grupo Nicolás Mateos
51 José Miguel Elías Galindo - Relax - Gam 25.59
52 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu 26.38
53 Carlos Nozal Vega - Liberty Seguros 27.49
54 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 28.44
55 Pablo Urtasun Perez - Liberty Seguros 29.01
56 Diego Milán Jiménez - Grupo Nicolás Mateos 30.06
57 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
58 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 30.51
59 Iker Mezo Askargorta - Orbea - Laukiz F.T. 31.45
60 Stijn Vandenbergh - Unibet.com 31.51
61 Xabat Otxotorena - Orbea - Laukiz F.T. 32.12
62 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com 32.13
63 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 32.25
64 Marco Cavallari - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 33.03
65 Joseba Zumeta Etxabe - Orbea - Laukiz F.T.
66 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi 33.05
67 José Antonio Pecharroman Fabian - Benfica 33.09
68 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 33.49
69 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 35.10
70 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk 36.48
71 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk 36.49
72 Filipe Cardoso - Liberty Seguros 37.25
73 Eduardo Gonzalez Gonzalez - Spanish National Team 37.29
74 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
75 Jan Hruska - Relax - Gam 37.38
76 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk 38.04
77 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 38.10
78 Eladio Jiménez - Karpin Galicia 38.13
79 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 38.14
80 Ryan Cox - Barloworld 38.25
81 Jonas Ljungblad - Unibet.com 38.53
82 Julen Zubero - Orbea - Laukiz F.T. 39.38
83 Mario De Sárraga - Relax - Gam 40.19
84 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias 40.22
85 Jeremy Hunt - Unibet.com 40.37
86 Rui Lavarinhas - Benfica 43.58
87 Gaizka Lasa Larraya - Karpin Galicia 45.22
88 David Gutierrez Gutierrez - Spanish National Team
89 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
90 Josu Agirre Aseginolaza - Orbea - Laukiz F.T. 46.50
91 Hugo Sancho - Benfica 47.12
92 Niels Scheuneman - Unibet.com 47.25
93 Claudio José Casas Gallego - Andalucia - Cayasur 48.36
94 Ramón Troncoso - Karpin Galicia 48.53
95 Javier Cherro Molina - Fuerteventura - Canarias 49.01
96 Juan José Abril Merino - Viña Magna - Cropu 49.02
97 Gil Suray - Unibet.com
98 Gonzalo Zambrano - Spanish National Team 50.26
99 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
100 José Hernández Fernández - Spanish National Team
101 Jesus Tendero Marcos - Viña Magna - Cropu
102 Ivan Melero Coco - Orbea - Laukiz F.T.
103 Pedro García Villa - Spanish National Team
104 Pieter Jacobs - Unibet.com 50.33
105 Renato Silva - Benfica 50.44
106 Edgardo Simon - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 50.45
107 Andoni Aranaga Azkune - Euskaltel - Euskadi
108 Andoni Lafuente - Euskaltel - Euskadi
109 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi
110 Bruno Lima - Viña Magna - Cropu 52.35
111 Fabio Borghesi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
112 James Lewis Perry - Barloworld
113 Iban Iriondo Uranga - Euskaltel - Euskadi 52.45
114 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 53.32
115 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk 53.58
116 Bruno Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 54.03
117 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos 54.21
118 Eladio Sanchez Prado - Fuerteventura - Canarias 54.31
119 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1.02.10

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR