Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Joaquim Rodriguez (Katusha Team) vandt 1. etape af Vuelta al Pais Vasco (Baskerlandet Rundt) efter en spurt i en gruppe på fire ryttere.
Annonce
Løbets første etape bød på 151 kilometer med start og mål i Zumarraga med seks kategoriserede stigninger undervejs. - Fire af disse lå inden for de sidste 50 kilometer med Alto de la Antigua (2,5 km, 10,6%) tre kilometer fra mål som et meget afgørende punkt.
Efter 15 kilometer kom Ivan Rovny (RadioShack), Bram Tankink (Rabobank) og Mathieu Perget (AG2R) væk fra feltet, og i løbet af de næste 20 kilometer nåede de op på ni minutters forspring.
Euskaltel-Euskadi, Team Leopard-Trek og Garmin-Cervelo satte tempo på feltet og begyndte at tage tid på de forreste.
36 kilometer fra mål var forspringet på lidt over to og et halvt minut, og på dette tidspunkt valgte Bram Tankink at udnytte en lille stigning til at angribe. Det var kun Rovny, der hurtigt kunne komme op igen. Med 32 kilometer til mål igen kom Perget dog også op igen.
Inden opkørslen til Alto de la Antigua lykkedes det for feltet at hente udbryderne. Team Leopard-Trek tog fronten af feltet ind på stigningen. På den meget stejle afslutning var det dog Chris Horner (Team RadioShack), der slap fri af feltet. Kort før toppen kørte Joaquim Rodriguez (Katusha) op til ham, og spanieren rundede toppen først foran Horner og Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi). Der var dog ikke slået de store huller på vej op ad stigningen.
Kort efter toppen samlede Horner, Rodriguez og Sanchez sig i en gruppe, og de trak fra de andre. Kun Andreas Klöden (Team RadioShack) kom op til de tre inden mål.
Rodriguez førte gruppen an til slut og åbnede spurten fra front, hvor der var et sving på blot 100 meter fra mål. Sanchez prøvede at nå forbi til sidst, men Katusha-rytteren tog sejren.
Resultat af 1. etape
1 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 4.02.42
2 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi
3 Andreas Klöden - Team RadioShack
4 Christopher Horner - Team RadioShack 0.01
5 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Cervelo 0.06
6 Damiano Cunego - Lampre - ISD
7 David Lopez Garcia - Movistar Team
8 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team
9 Danilo Di Luca - Katusha Team
10 Xavier Tondo Volpini - Movistar Team
11 Beñat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 0.09
12 Alexandr Kolobnev - Katusha Team 0.18
13 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
14 Alexandre Vinokourov - Pro Team Astana
15 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
16 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team
17 Francesco Gavazzi - Lampre - ISD
18 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale
19 Fränk Schleck - Leopard Trek
20 Andy Schleck - Leopard Trek
21 Jurgen Van Den Broeck - Omega Pharma-Lotto
22 Vasili Kiryienka - Movistar Team
23 Jelle Vanendert - Omega Pharma-Lotto
24 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD
25 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team 0.36
26 Javier Moreno Bazan - Caja Rural
27 Maxime Monfort - Leopard Trek
28 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo
29 Mauricio Ardila Cano - Geox-TMC
30 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi
31 Lars Petter Nordhaug - Sky Procycling 0.42
32 Kanstantsin Sivtsov - HTC-Highroad 0.43
33 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad
34 Matthew Busche - Team RadioShack 0.54
35 Vladimir Karpets - Katusha Team
36 Rémy Di Gregorio - Pro Team Astana
37 José Herrada Lopez - Caja Rural
38 Daniel Martin - Team Garmin-Cervelo
39 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40 Richie Porte - Saxo Bank-SunGard
41 Marco Pinotti - HTC-Highroad
42 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
43 Chris Anker Sörensen - Saxo Bank-SunGard
44 Carlos Barredo Llamazales - Rabobank Cycling Team 1.07
45 Iván Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi
46 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
47 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 1.14
48 Giampaolo Caruso - Katusha Team 1.16
49 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural 1.26
50 David Arroyo Duran - Movistar Team
51 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 1.35
52 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling
53 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 1.38
54 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale
55 Ivan Rovny - Team RadioShack
56 Dmitriy Fofonov - Pro Team Astana
57 Jakob Fuglsang - Leopard Trek
58 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale
59 Francesco Reda - Quickstep Cycling Team
60 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 1.41
61 Fabio Felline - Geox-TMC 1.43
62 Dimitri Champion - AG2R La Mondiale
63 Thomas Danielson - Team Garmin-Cervelo
64 Kevin Seeldraeyers - Quickstep Cycling Team 2.04
65 Christian Knees - Sky Procycling 2.08
66 Markel Irizar Aranburu - Team RadioShack
67 Enrico Gasparotto - Pro Team Astana
68 Marzio Bruseghin - Movistar Team 2.15
69 Jérôme Pineau - Quickstep Cycling Team 2.33
70 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 2.56
71 Simon Gerrans - Sky Procycling 3.14
72 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale 3.15
73 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi 3.43
74 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi
75 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team RadioShack 4.06
76 Jens Voigt - Leopard Trek
77 Stefan Denifl - Leopard Trek
78 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto
79 Aitor Perez Arrieta - Lampre - ISD 4.22
80 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale
81 Thomas Lövkvist - Sky Procycling 4.29
82 Oscar Freire Gomez - Rabobank Cycling Team 4.45
83 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team
84 Nicki Sörensen - Saxo Bank-SunGard 6.05
85 Christian Vande Velde - Team Garmin-Cervelo 8.14
86 Michael Rogers - Sky Procycling 9.19
87 Amaël Moinard - BMC Racing Team
88 Dario Cataldo - Quickstep Cycling Team
89 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 9.49
90 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
91 Garikoitz Bravo Oiarbide - Caja Rural
92 Denys Kostyuk - Lampre - ISD
93 Eduard Vorganov - Katusha Team
94 Josep Jufre Pou - Pro Team Astana
95 Gert Dockx - Omega Pharma-Lotto
96 Kristof Vandewalle - Quickstep Cycling Team
97 Martin Kohler - BMC Racing Team
98 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC
99 Laurent Didier - Saxo Bank-SunGard
100 Mauro Finetto - Liquigas-Cannondale
101 Fredrik Kessiakoff - Pro Team Astana
102 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale
103 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo
104 Andrew Talansky - Team Garmin-Cervelo
105 Stephen Cummings - Sky Procycling
106 Francesco Bellotti - Liquigas-Cannondale
107 Iñigo Cuesta - Caja Rural 9.55
108 Michal Golas - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
109 Tony Martin - HTC-Highroad
110 Matteo Bono - Lampre - ISD
111 Mathias Frank - BMC Racing Team
112 Óscar Pujol Muñoz - Omega Pharma-Lotto 11.03
113 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 15.07
114 Daniele Ratto - Geox-TMC
115 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team
116 Paul Martens - Rabobank Cycling Team
117 Manuele Boaro - Saxo Bank-SunGard
118 Simone Ponzi - Liquigas-Cannondale
119 José Vicente Garcia Acosta - Movistar Team
120 Jurgen Van De Walle - Omega Pharma-Lotto
121 Fabian Wegmann - Leopard Trek
122 David Lelay - AG2R La Mondiale
123 Inaki Isasi Flores - Euskaltel-Euskadi
124 Jason McCartney - Team RadioShack
125 Maxim Iglinskiy - Pro Team Astana
126 Mads Christensen - Saxo Bank-SunGard
127 Brian Vandborg - Saxo Bank-SunGard
128 Anders Lund - Leopard Trek
129 Levi Leipheimer - Team RadioShack
130 Juan Jose Cobo Acebo - Geox-TMC
131 David De La Fuente Rasilla - Geox-TMC
132 Sergey Renev - Pro Team Astana
133 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
134 Johann Tschopp - BMC Racing Team
135 Dominik Nerz - Liquigas-Cannondale
136 Andrey Kashechkin - Lampre - ISD
137 Alfredo Balloni - Lampre - ISD
138 Murilo Antonio Fischer - Team Garmin-Cervelo
139 Michael Albasini - HTC-Highroad
140 Danny Pate - HTC-Highroad
141 Caleb Fairly - HTC-Highroad
142 Craig Lewis - HTC-Highroad
143 Noè Gianetti - Geox-TMC 15.24
144 André Steensen - Saxo Bank-SunGard 15.26
145 Aitor Galdos - Caja Rural 15.36
146 Chris Butler - BMC Racing Team
147 Thimothy Roe - BMC Racing Team 15.45
148 Maxim Belkov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 15.54
149 Santo Anza - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
150 Julian Sanchez Pimienta - Caja Rural
151 Higinio Fernández - Caja Rural
152 John Gadret - AG2R La Mondiale
153 Addy Engels - Quickstep Cycling Team
154 Jussi Veikkanen - Omega Pharma-Lotto
155 Julien Vermote - Quickstep Cycling Team 18.16
156 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 19.50
157 Marco Bandiera - Quickstep Cycling Team
Samlet stilling
1 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 4.02.42
2 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi
3 Andreas Klöden - Team RadioShack
4 Christopher Horner - Team RadioShack 0.01
5 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Cervelo 0.06
6 Damiano Cunego - Lampre - ISD
7 David Lopez Garcia - Movistar Team
8 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team
9 Danilo Di Luca - Katusha Team
10 Xavier Tondo Volpini - Movistar Team
11 Beñat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 0.09
12 Alexandr Kolobnev - Katusha Team 0.18
13 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
14 Alexandre Vinokourov - Pro Team Astana
15 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
16 Luis Leon Sanchez Gil - Rabobank Cycling Team
17 Francesco Gavazzi - Lampre - ISD
18 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale
19 Fränk Schleck - Leopard Trek
20 Andy Schleck - Leopard Trek
21 Jurgen Van Den Broeck - Omega Pharma-Lotto
22 Vasili Kiryienka - Movistar Team
23 Jelle Vanendert - Omega Pharma-Lotto
24 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD
25 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team 0.36
26 Javier Moreno Bazan - Caja Rural
27 Maxime Monfort - Leopard Trek
28 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo
29 Mauricio Ardila Cano - Geox-TMC
30 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi
31 Lars Petter Nordhaug - Sky Procycling 0.42
32 Kanstantsin Sivtsov - HTC-Highroad 0.43
33 Tejay Van Garderen - HTC-Highroad
34 Matthew Busche - Team RadioShack 0.54
35 Vladimir Karpets - Katusha Team
36 Rémy Di Gregorio - Pro Team Astana
37 José Herrada Lopez - Caja Rural
38 Daniel Martin - Team Garmin-Cervelo
39 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
40 Richie Porte - Saxo Bank-SunGard
41 Marco Pinotti - HTC-Highroad
42 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
43 Chris Anker Sörensen - Saxo Bank-SunGard
44 Carlos Barredo Llamazales - Rabobank Cycling Team 1.07
45 Iván Velasco Murillo - Euskaltel-Euskadi
46 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
47 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 1.14
48 Giampaolo Caruso - Katusha Team 1.16
49 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural 1.26
50 David Arroyo Duran - Movistar Team
51 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 1.35
52 Xabier Zandio Echaide - Sky Procycling
53 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 1.38
54 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale
55 Ivan Rovny - Team RadioShack
56 Dmitriy Fofonov - Pro Team Astana
57 Jakob Fuglsang - Leopard Trek
58 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale
59 Francesco Reda - Quickstep Cycling Team
60 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 1.41
61 Fabio Felline - Geox-TMC 1.43
62 Dimitri Champion - AG2R La Mondiale
63 Thomas Danielson - Team Garmin-Cervelo
64 Kevin Seeldraeyers - Quickstep Cycling Team 2.04
65 Christian Knees - Sky Procycling 2.08
66 Markel Irizar Aranburu - Team RadioShack
67 Enrico Gasparotto - Pro Team Astana
68 Marzio Bruseghin - Movistar Team 2.15
69 Jérôme Pineau - Quickstep Cycling Team 2.33
70 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 2.56
71 Simon Gerrans - Sky Procycling 3.14
72 Maciej Paterski - Liquigas-Cannondale 3.15
73 Egoi Martinez De Esteban - Euskaltel-Euskadi 3.43
74 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi
75 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Team RadioShack 4.06
76 Jens Voigt - Leopard Trek
77 Stefan Denifl - Leopard Trek
78 Matthew Lloyd - Omega Pharma-Lotto
79 Aitor Perez Arrieta - Lampre - ISD 4.22
80 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale
81 Thomas Lövkvist - Sky Procycling 4.29
82 Oscar Freire Gomez - Rabobank Cycling Team 4.45
83 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team
84 Nicki Sörensen - Saxo Bank-SunGard 6.05
85 Christian Vande Velde - Team Garmin-Cervelo 8.14
86 Michael Rogers - Sky Procycling 9.19
87 Amaël Moinard - BMC Racing Team
88 Dario Cataldo - Quickstep Cycling Team
89 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 9.49
90 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
91 Garikoitz Bravo Oiarbide - Caja Rural
92 Denys Kostyuk - Lampre - ISD
93 Eduard Vorganov - Katusha Team
94 Josep Jufre Pou - Pro Team Astana
95 Gert Dockx - Omega Pharma-Lotto
96 Kristof Vandewalle - Quickstep Cycling Team
97 Martin Kohler - BMC Racing Team
98 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC
99 Laurent Didier - Saxo Bank-SunGard
100 Mauro Finetto - Liquigas-Cannondale
101 Fredrik Kessiakoff - Pro Team Astana
102 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale
103 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo
104 Andrew Talansky - Team Garmin-Cervelo
105 Stephen Cummings - Sky Procycling
106 Francesco Bellotti - Liquigas-Cannondale
107 Iñigo Cuesta - Caja Rural 9.55
108 Michal Golas - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
109 Tony Martin - HTC-Highroad
110 Matteo Bono - Lampre - ISD
111 Mathias Frank - BMC Racing Team
112 Óscar Pujol Muñoz - Omega Pharma-Lotto 11.03
113 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 15.07
114 Daniele Ratto - Geox-TMC
115 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team
116 Paul Martens - Rabobank Cycling Team
117 Manuele Boaro - Saxo Bank-SunGard
118 Simone Ponzi - Liquigas-Cannondale
119 José Vicente Garcia Acosta - Movistar Team
120 Jurgen Van De Walle - Omega Pharma-Lotto
121 Fabian Wegmann - Leopard Trek
122 David Lelay - AG2R La Mondiale
123 Inaki Isasi Flores - Euskaltel-Euskadi
124 Jason McCartney - Team RadioShack
125 Maxim Iglinskiy - Pro Team Astana
126 Mads Christensen - Saxo Bank-SunGard
127 Brian Vandborg - Saxo Bank-SunGard
128 Anders Lund - Leopard Trek
129 Levi Leipheimer - Team RadioShack
130 Juan Jose Cobo Acebo - Geox-TMC
131 David De La Fuente Rasilla - Geox-TMC
132 Sergey Renev - Pro Team Astana
133 Juan José Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi
134 Johann Tschopp - BMC Racing Team
135 Dominik Nerz - Liquigas-Cannondale
136 Andrey Kashechkin - Lampre - ISD
137 Alfredo Balloni - Lampre - ISD
138 Murilo Antonio Fischer - Team Garmin-Cervelo
139 Michael Albasini - HTC-Highroad
140 Danny Pate - HTC-Highroad
141 Caleb Fairly - HTC-Highroad
142 Craig Lewis - HTC-Highroad
143 Noè Gianetti - Geox-TMC 15.24
144 André Steensen - Saxo Bank-SunGard 15.26
145 Aitor Galdos - Caja Rural 15.36
146 Chris Butler - BMC Racing Team
147 Thimothy Roe - BMC Racing Team 15.45
148 Maxim Belkov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 15.54
149 Santo Anza - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
150 Julian Sanchez Pimienta - Caja Rural
151 Higinio Fernández - Caja Rural
152 John Gadret - AG2R La Mondiale
153 Addy Engels - Quickstep Cycling Team
154 Jussi Veikkanen - Omega Pharma-Lotto
155 Julien Vermote - Quickstep Cycling Team 18.16
156 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 19.50
157 Marco Bandiera - Quickstep Cycling Team
Pointkonkurrencen
1 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 25
2 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 20
3 Andreas Klöden - Team RadioShack 16
4 Christopher Horner - Team RadioShack 14
5 Ryder Hesjedal - Team Garmin-Cervelo 12
6 Damiano Cunego - Lampre - ISD 10
7 David Lopez Garcia - Movistar Team 9
8 Robert Gesink - Rabobank Cycling Team 8
9 Danilo Di Luca - Katusha Team 7
10 Xavier Tondo Volpini - Movistar Team 6
11 Beñat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 5
12 Alexandr Kolobnev - Katusha Team 4
13 Wout Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3
14 Alexandre Vinokourov - Pro Team Astana 2
15 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 1
Bjergkonkurrencen
1 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale 12
2 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 8
3 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team 7
4 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 6
5 Christopher Horner - Team RadioShack 4
6 Ivan Rovny - Team RadioShack 4
7 Samuel Sanchez Gonzalez - Euskaltel-Euskadi 2
8 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi 2
9 Jakob Fuglsang - Leopard Trek 2
10 Andreas Klöden - Team RadioShack 1
11 Mauricio Ardila Cano - Geox-TMC 1
12 Jens Voigt - Leopard Trek 1
Holdkonkurrencen
1 Movistar Team 12.08.27
2 Katusha Team 0.03
3 Lampre - ISD 0.21
4 Team RadioShack 0.34
5 Rabobank Cycling Team 0.39
6 Leopard Trek 0.51
7 Team Garmin-Cervelo 1.15
8 Euskaltel-Euskadi 1.22
9 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.58
10 HTC-Highroad 1.59
11 Sky Procycling 2.14
12 Pro Team Astana 2.29
13 Caja Rural 2.35
14 Geox-TMC 3.39
15 Omega Pharma-Lotto 4.21
16 AG2R La Mondiale 4.33
17 Quickstep Cycling Team 5.54
18 Liquigas-Cannondale 6.08
19 Saxo Bank-SunGard 7.32
20 BMC Racing Team 19.41
Annonce
Annonce
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Antwerp Port Epic / Sels ...(1.1) 19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce