Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ruben Plaza vandt samlet i Rioja

Ruben Plaza vandt samlet i Rioja

29. april 2007 18:170

Pablo Urtasun (Liberty Seguros) vandt den 140,8 km lange sidste etape i og omkring Logroño af Vuelta Ciclista a la Rioja, da han kom alene til mål næsten tre minutter før feltet.

Etapesejren betød dog intet for toppen af det samlede klassement. Caisse d´Epargne kunne således fejre en dobbeltsejr i det samlede klassement, hvor Ruben Paza vandt foran holdkammeraten Vladimir Karpets.

Resultat af 3. etape
1 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 3.08.26
2 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 2.59
3 Candido Barbosa - Liberty Seguros
4 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias
5 Dionisio Galparsoro - Euskaltel-Euskadi
6 Matteo Carrara - Unibet.com
7 Jorge Garcia - Relax-GAM
8 Philippe Schnyder - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
9 Juan Jose Oroz - Orbea-Oreka SDA
10 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne
11 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
12 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia
13 Huub Duyn - Team Slipstream
14 Aaron Villegas - Orbea-Oreka SDA
15 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos
16 Nacor Burgos - Relax-GAM
17 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
18 Jorge Perez - Relax-GAM
19 Gustavo Cesar - Karpin-Galicia
20 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur
21 Juan C. Carinena - Andalucia-Cajasur
22 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
23 Michal Golas - Unibet.com
24 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos
25 Manuel Vazquez - Andalucia-Cajasur
26 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
27 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi
28 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
29 Ivan Melero - Orbea-Oreka SDA
30 Enrique Salgueiro - Karpin-Galicia
31 Dailos Manuel Diaz - Fuerteventura-Canarias
32 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka SDA
33 David Arroyo - Caisse d'Epargne
34 Oscar Garcia - Relax-GAM
35 Jason Donald - Team Slipstream
36 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias
37 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
38 Jose Rafael Martinez - Relax-GAM
39 Victor Hugo Peña - Unibet.com
40 Marcos A. Serrano - Karpin-Galicia
41 Jordi Grau - Liberty Seguros
42 Carlos Nozal - Liberty Seguros
43 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos
44 Filipe Cardoso - Liberty Seguros 3.07
45 José Antonio Lopez - Andalucia-Cajasur 4.53
46 Sergi Escobar - Grupo Nicolas Mateos 7.28
47 David Herrero - Karpin-Galicia
48 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias
49 Jesus Rosendo - Andalucia-Cajasur
50 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka SDA
51 Fco. Jose Martinez - Andalucia-Cajasur
52 Julen Zubero - Orbea-Oreka SDA
53 Ivan Degasperi - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
54 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi
55 Alberto Loddo - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
56 Jonathan P. Mc Carty - Team Slipstream
57 Pieter Jacobs - Unibet.com 10.21
58 Denis Kudashev - Relax-GAM
59 Denis Bertolini - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
60 Joaquin Sobrino - Relax-GAM
61 Gil Suray - Unibet.com
62 Bruno Bertolini - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
63 David Garcia - Karpin-Galicia
64 Luis Pinheiro - Liberty Seguros
65 Serafin Martinez - Karpin-Galicia
66 Marco Zanotti - Unibet.com
67 Inaki Isasi - Euskaltel-Euskadi
68 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne
69 Markus Eichler - Unibet.com
70 Javier Echarri - Grupo Nicolas Mateos
71 David Belda - Fuerteventura-Canarias
72 Simon Edgarco - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
73 Josu Agirre - Orbea-Oreka SDA
74 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias
75 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos
76 Tyler Butterfield - Team Slipstream
77 Luis Perez Romero - Andalucia-Cajasur
78 César Quiterio - Liberty Seguros 13.33
79 Fabio Borghesi - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
80 Mattia Turrina - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
81 Steven Cozza - Team Slipstream
82 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne 18.19
83 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
84 Gonzalo Rabunal - Karpin-Galicia
85 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi
86 Francisco José Lara - Andalucia-Cajasur
87 Miguel Ochoa - Grupo Nicolas Mateos

Samlet slutstilling
1 Ruben Plaza - Caisse d'Epargne 11.08.21
2 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
3 Candido Barbosa - Liberty Seguros 0.53
4 Dionisio Galparsoro - Euskaltel-Euskadi
5 Matteo Carrara - Unibet.com
6 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
7 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
8 Eladio Jimenez - Karpin-Galicia
9 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
10 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
11 David Arroyo - Caisse d'Epargne
12 Aaron Villegas - Orbea-Oreka SDA
13 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi
14 Juan Jose Oroz - Orbea-Oreka SDA 2.01
15 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur 2.31
16 Manuel Vazquez - Andalucia-Cajasur
17 Jorge Garcia - Relax-GAM
18 Eloy Teruel - Grupo Nicolas Mateos
19 Enrique Salgueiro - Karpin-Galicia
20 Carlos Nozal - Liberty Seguros
21 Huub Duyn - Team Slipstream
22 Philippe Schnyder - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
23 Oscar Garcia - Relax-GAM
24 Marcos A. Serrano - Karpin-Galicia
25 Ivan Melero - Orbea-Oreka SDA
26 Jordi Grau - Liberty Seguros
27 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 3.07
28 Jose Rafael Martinez - Relax-GAM
29 Juan C. Carinena - Andalucia-Cajasur 4.29
30 Victor Hugo Peña - Unibet.com 4.46
31 Nacor Burgos - Relax-GAM 5.45
32 Dailos Manuel Diaz - Fuerteventura-Canarias
33 Jason Donald - Team Slipstream
34 Jorge Perez - Relax-GAM 5.53
35 Xabat Otxotorena - Orbea-Oreka SDA 7.00
36 Jesus Rosendo - Andalucia-Cajasur
37 Gustavo Cesar - Karpin-Galicia 7.01
38 Michal Golas - Unibet.com
39 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
40 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 7.06
41 Filipe Cardoso - Liberty Seguros 7.09
42 Joseba Zumeta - Orbea-Oreka SDA 7.13
43 Fco. Jose Martinez - Andalucia-Cajasur 8.28
44 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos 9.39
45 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos 9.53
46 Luis Perez Romero - Andalucia-Cajasur
47 Javier Echarri - Grupo Nicolas Mateos
48 Ivan Degasperi - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 10.14
49 Javier Cherro - Fuerteventura-Canarias 11.00
50 Sergi Escobar - Grupo Nicolas Mateos 11.30
51 Julen Zubero - Orbea-Oreka SDA
52 Pablo Urtasun - Liberty Seguros 11.39
53 Josu Agirre - Orbea-Oreka SDA 11.51
54 Inaki Isasi - Euskaltel-Euskadi 12.08
55 Mattia Turrina - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 13.05
56 José Antonio Lopez - Andalucia-Cajasur 14.11
57 Imanol Erviti - Caisse d'Epargne 14.23
58 Serafin Martinez - Karpin-Galicia
59 Markus Eichler - Unibet.com
60 David Herrero - Karpin-Galicia 15.54
61 Jonathan P. Mc Carty - Team Slipstream
62 Gonzalo Rabunal - Karpin-Galicia 17.51
63 Antonio Piedra - Fuerteventura-Canarias 17.54
64 Marco Zanotti - Unibet.com 18.47
65 Simon Edgarco - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
66 Denis Kudashev - Relax-GAM
67 Pieter Jacobs - Unibet.com
68 David Garcia - Karpin-Galicia
69 Gil Suray - Unibet.com
70 Luis Pinheiro - Liberty Seguros
71 Tyler Butterfield - Team Slipstream
72 Bruno Bertolini - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 19.14
73 Steven Cozza - Team Slipstream 20.12
74 Fabio Borghesi - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 21.59
75 Francisco José Lara - Andalucia-Cajasur 22.21
76 Alberto Loddo - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 22.23
77 Joaquin Ortega - Fuerteventura-Canarias
78 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi
79 César Quiterio - Liberty Seguros 22.24
80 Miguel Ochoa - Grupo Nicolas Mateos 23.22
81 Joaquin Sobrino - Relax-GAM 25.16
82 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias
83 David Belda - Fuerteventura-Canarias
84 Denis Bertolini - Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25.43
85 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 33.14
86 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne
87 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi 33.32

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 23/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Classic Loire Atlantique(1.1) 28/03

Settimana Internazionale ...(2.1) 25/03-29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 29/03

Gent-Wevelgem(1.UWT) 29/03

Cholet - Pays De Loire(1.1) 29/03

Gent-Wevelgem(1.NCUP) 29/03

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER