Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Rune Udby vandt Handy Print løbet

Rune Udby vandt Handy Print løbet

09. juni 2007 16:540

- Rune Udby sejrede i A-klassen
- Mikkel Schiøler vandt hos juniorerne

Annonce

Mange danske cykelryttere brugte lørdagen på cykelløbet Handy Print løbet, som blev arrangeret af Skive Cykel Klub.

Rune Udby sejrede i A-klassen


A-løbet blev vundet af Glud & Marstrand Horsens-rytteren Rune Udby. Horsens-rytteren var bedst i spurten, da han slog Søren Pugdahl Pedersen (Herning CK - Elite), imens Glenn Bak (Murphy&Gunn - Newlyn) tog sig af 3. pladsen 16 sekunder efter dagens vinder.


Mikkel Schiøler vandt hos juniorerne

Hos juniorerne lykkedes det også to ryttere at komme alene til målstregen. Det var en af de unge Glud & Marstrand Horsens ryttere, som kom med i det afgørende udbrud - nemlig Mathias Gade, som havde selskab af Mikkel Schiøler fra Roskilde CR. I spurten var Schiøler bedst og sejrede.

Kampen og 3. pladsen blev vundet af Tomas Kousgaard fra Herning CK.

Foto: Frank Rud Jensen.

Klasse: A Distance: 170 km.
1 Rune Udby Glud & Marstrand Horsens 4.02,42
2 Søren Pugdahl Pedersen Herning CK - Elite 4.02,43
3 Glenn Bak Murphy&Gunn - Newlyn - M.Donnel 4.02,58
4 Michael Smith Larsen Herning CK - Elite 4.03,04
5 Jonas Aaen Jørgensen Team GLS 4.03,16
6 Michael Tronborg Team Designa Køkken s.t.
7 Casper Jørgensen Team Odense Energi s.t.
8 Philip Nicholas Nielsen CK Fix 4.03,23
9 Thomas Guldhammer Team Designa Køkken 4.05,29
10 Nikola Aisrup GLS s.t.
11 Rudi Nielsen Randers CK 1910 s.t.
12 Claus Nielsen CK Aarhus 4.05,31
13 Michael Reihs Team Designa Køkken 4.05,39
14 Stig S. Dam Farsø CK 4.12,40
15 Flemming Rasmussen Herning CK - Elite s.t.
16 Kalle K. Corneliussen Herning CK 4.14,52
17 Martin Hansen Herning CK - Elite 4.15,10
18 Jens-Erik Madsen Team Designa Køkken s.t.
19 Martin Frost Lollesgaard Team Odense Energi s.t.
20 Anders Hilligsøe Herning CK s.t.

Klasse: B Distance: 144 km.
1 Keld Fjord CK Kronborg 3.42,07
2 Jacob Holk Cykling Odense 3.42,17
3 Jan B. Oxlund Vejen BC 3.42,27
4 Rasmus Hvarre Randers CK 1910 3.43,40
5 Jens Lausten Hansen Sønderborg CK s.t.
6 Rasmus Mejldal Cykling Odense 3.44,19
7 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling 3.44,31
8 Mads Nicolaysen CK Kronborg s.t.
9 Mattias Friiss Odder CK 3.44,37
10 Kristian Søgaard Kolding BC 3.46,09
11 Jesper Thomsen Randers CK 1910 s.t.

Klasse: C Distance: 108 km.
1 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 2.44,03
2 Jannik Hyldtoft Hansen Tønder ACR 2.44,05
3 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK s.t.
4 Leon Vibholm Horsens AC s.t.
5 Lasse Smidt Cykling Odense s.t.
6 Thomas Bank Egebirk Horsens AC s.t.
7 Henrik Friborg Herning CK s.t.
8 Jesper Sloth Hansen Vejen BC s.t.
9 Tommy Jacobsen Vejen BC s.t.
10 Lars Hald Nielsen Skive CK s.t.
11 Rolf Nyborg Broge Hammel CK s.t.
12 Nikolaj Sørensen Hammel CK s.t.
13 Henrik M. Larsen Esbjerg CR s.t.
14 Peter Adrian Brouer Horsens AC s.t.
15 Dennis Boje Nissen Tønder ACR s.t.

Klasse: Junior Distance: 108 km.
1 Mikkel Schiøler Roskilde CR 2.47,17
2 Mathias Gade Jakobsen Glud & Marstrand Hobro-Horsens s.t.
3 Thomas Kousgaard Herning CK 2.48,09
4 Nikolaj E. Svenningsen Herning CK s.t.
5 Kasper Tungesvig Christensen Team Festina Vejle 2.49,19
6 Martin Stenger Føhns Herning CK 2.50,35
7 Klaus V. Kristensen Herning CK 2.51,22
8 Anders Eltzholtz Viborg Cycling 2.51,26
9 Lenni Andersen Herning CK s.t.
10 Steffan Hansen Esbjerg CR s.t.
11 Dennis Skov Petersen Sønderborg CK s.t.
12 Nick Iversen Herning CK 2.52,21
13 Rasmus Christian Quaade Roskilde CR 2.55,24
14 Jacob Gye Madsen Team Festina Vejle s.t.

Klasse: Dame A Distance: 108 km.
1 Maria Bornak Hillerød CK 2.47,53
2 Mette Nørtoft C K Århus s.t.
3 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus 2.47,55

Klasse: Dame B Distance: 72 km.
1 Charlotte Lygum Christensen Kolding BC 1.59,47
2 Henriette Christensen Kolding BC 1.59,48
3 Bente Jensen Hvidovre CK 2.01,45

Klasse: Begynder Distance: 108 km.
1 Michael Winther CCH Hjørring 2.56,23
2 Carsten Ebbesen Herning CK 2.56,49
3 Christian Hvid Svensson Odder CK s.t.
4 Jens Rasmus Knudsen Damgaard Cycling Nord s.t.
5 Freddy K. Hansen Skive CK s.t.
6 Michael Bønding Thorsager Motion Cykling s.t.
7 Søren Engelund Pedersen Odder CK s.t.
8 Preben Vedel Skive CK s.t.
9 Karsten Kousgaard Randers CK 1910 s.t.
10 Peter Bjerrisgård Vejen BC s.t.

Klasse: Veteran H40 Distance: 108 km.
1 Niels-Jørgen Jensen Cykling Odense 2.45,08
2 Keld Torndyb Hvidovre CK 2.45,11
3 Torleif Røberg Thorsager Motion Cykling 2.45,12
4 Henning Sørensen Hammel CK 2.45,48
5 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
6 Jens Ankerstjerne Hedensted Cykelklub s.t.
7 Jan Steen Mathiesen Holstebro CC s.t.
8 Tage Odgaard Nielsen Morsø CK s.t.
9 Henrik Parbst Hvidovre CK s.t.
10 Per Christensen Odder CK s.t.
11 Thomas Aabling Petersen Hedensted Cykelklub s.t.
12 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
13 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC s.t.

Klasse: Veteran H50 Distance: 108 km.
1 Benny Petersen Skive CK 2.52,23
2 Ole Jensen Hedensted Cykelklub 2.52,25
3 Peter Hilmer Grenaa CC 2.56,26
4 Tommy Vibholm Horsens AC 2.56,34
5 Kim Theils Randers CK 1910 2.56,49
6 Frank Blok Hansen Viborg Cycling 2.57,04
7 Per Sandahl Hammel CK s.t.

Klasse: Veteran H60 Distance: 72 km.
1 Allan Søndergaard Hammel CK 2.02,47
2 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.
3 Heinz Gerhardt Munter Cykling Odense s.t.

Klasse: Dame Junior Distance: 72 km.
1 Heidi Christiansen Esbjerg CR 1.59,47

Klasse: Ungdom Distance: 72 km.
1 Jacques Stilling Randers CK 1910 1.46,12
2 Jesper Kousgaard Herning CK s.t.
3 Alexander Mørk Nr. Søby CK 1.46,28
4 Anders Damgaard Christiansen Horsens AC s.t.
5 Simon Larsen Esbjerg CR s.t.
6 Nicklas Røssner Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Simon Frederiksen Roskilde CR s.t.
8 Heine Børgesen Hobro CK38 1.47,04
9 Mathias Øllegaard Hvidovre CK 1.52,59
10 Mark Sehested Pedersen Roskilde CR 1.53,03
11 Stefan Linné Jørgensen CK Fix s.t.
12 Anders Bak Hansen Skive CK s.t.
13 Sebastian Refsgaard DCR Ballerup s.t.
14 Matias Rosendal Damm Esbjerg CR s.t.
15 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
16 Casper Degn Larsen Herning CK s.t.
17 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 1.54,09
18 Kasper Anton Rosenberg Odder CK s.t.
19 Niclas Jørgensen Hobro CK38 1.54,11
20 Morten Veirup Esbjerg CR s.t.
21 Simon Skov Laursen Silkeborg IF Cykling s.t.
22 Matias Udby Hobro CK38 1.54,59
23 Nikolaj Bach Vad Viborg Cycling 1.59,35
24 Rasmus Christiansen Dalgaard Aalborg CR 1.59,47
25 Daniel Malmros Christiansen Odder CK s.t.

Klasse: Ældste-1 Distance: 35 km.
1 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC 1.03,15
2 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC s.t.
3 Simon Bigum Cykling Odense s.t.
4 Jens Møller Pedersen Randers CK 1910 1.03,20
5 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK 1910 1.03,48
6 Daniel Mielke Roskilde CR 1.04,50
7 Lucas Udby Hobro CK38 1.04,52
8 Mads Gregersen Varde CK s.t.
9 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
10 Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC s.t.
11 Philip Køhler Holstebro CC s.t.
12 Oliver Stausholm Esbjerg CR s.t.
13 Nicklas Dahl Jakobsen Team Cykling Ringsted s.t.
14 Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK s.t.
15 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
16 Tobias Thomsen Roskilde CR s.t.
17 Søren Birkemose Svendborg CC s.t.
18 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR s.t.
19 Frederik Thalund Jensen Herning CK 1.05,02
20 Alexander Kamp Egsted Roskilde CR 1.08,10
21 Alexander Engels Ryming Nr. Søby CK 1.10,22
22 Thomas Strange Hansen Silkeborg IF Cykling 1.10,35

Klasse: Ældste Pige Distance: 35 km.
1 Fie Degn Larsen Herning CK 1.04,55
2 Julie Leth Odder CK 1.08,16
3 Mette Meyer Køge CR 1.11,20

Klasse: Mellemste-1 Distance: 26 km.
1 Simon Hamann Larsen Kolding BC 0.48,48
2 Henrik Pedersen Nr. Søby CK s.t.
3 Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK 1910 s.t.
4 Patrick Leth Odder CK s.t.
5 Valentin Nørgaard Herning CK s.t.
6 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
7 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK 1910 s.t.
8 Christoffer Lisson Herning CK s.t.
9 Andreas Holm Gylling CK Aarhus s.t.
10 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
12 Mathias N. Villadsen Nr. Søby CK s.t.

Klasse: Mellemste Pige Distance: 26 km.
1 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR 0.48,51
2 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Yngste Distance: 13 km.
1 Anthon Charmig CK Aarhus 0.24,18
2 Rasmus Beck Knudsen Esbjerg CR 0.24,57
3 Simon Andreassen Cykling Odense 0.25,42
4 Anders Mielke Roskilde CR 0.26,18

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger