Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Samlet sejr til Arvesen i Ster Elektrotour - Opd.

Samlet sejr til Arvesen i Ster Elektrotour - Opd.

17. juni 2006 17:000
Norske Kurt-Asle Arvesen vandt lørdag eftermiddag etapeløbet Ster Elektrotour. Nordmanden forsvarede førertrøjen sammen med holdkammeraterne. Etapen endte med etapesejr til Gerolsteiners Robert Förster.


Resultat af 5. etape
1 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 2.46.26
2 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano
3 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
4 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
5 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
6 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
7 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
8 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
9 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
10 Martin Müller (Ger) Team Milram
11 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep-Innergetic
12 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
13 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
14 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
15 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
16 Marcel Beima (Ned) ProComm-Van Hemert
17 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
18 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
19 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
20 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic
21 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano
22 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
23 Arnoud Van Groen (Ned) Team Löwik Meubelen
24 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
25 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
26 Folkert De Haan (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 0.04
27 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
28 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
29 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
30 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
31 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
32 Rick Fransen (Ned) Team Löwik Meubelen
33 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
34 Dirk Bellemakers (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
35 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano
36 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert
37 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
38 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com
39 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano
40 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano
41 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
42 Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic
43 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic
44 Jens Voigt (Ger) Team CSC
45 Theo Eltink (Ned) Rabobank
46 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
47 Matej Jurco (Svk) Team Milram
48 Yvo Kusters (Ned) ProComm-Van Hemert
49 Hans Bloks (Ned) Team Löwik Meubelen
50 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
51 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert
52 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
53 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
54 Marc De Maar (Ned) Rabobank
55 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
56 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
57 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
58 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
59 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
60 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert
61 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
62 Kasper Klostergaard (Den) Team CSC
63 Albert Timmer (Ned) Team Löwik Meubelen
64 Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
65 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
66 Bjorn Hoeben (Ned) ProComm-Van Hemert
67 Michele Gobbi (Ita) Team Milram
68 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
69 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
70 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
71 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
72 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
73 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
74 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano 0.15
75 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 0.17
76 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 0.31
77 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano 1.45


Udgik på 5. etape
DNF Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
DNF Erik Dekker (Ned) Rabobank
DNF Marc Wauters (Bel) Rabobank
DNF Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago


Samlet slutstillingen
1 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 14.38.21
2 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic 0.20
3 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 0.36
4 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 0.41
5 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.43
6 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com 0.49
7 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.14
8 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1.49
9 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 2.27
10 Jens Voigt (Ger) Team CSC 3.10
11 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 3.39
12 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 3.58
13 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic 4.09
14 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 4.12
15 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 4.16
16 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 4.17
17 Matej Jurco (Svk) Team Milram 4.33
18 Marc De Maar (Ned) Rabobank 4.40
19 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 4.42
20 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 4.44
21 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 4.52
22 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 4.56
23 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert 4.58
24 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 5.08
25 Marcel Beima (Ned) ProComm-Van Hemert
26 Folkert De Haan (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 5.11
27 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.13
28 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 5.15
29 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
30 Albert Timmer (Ned) Team Löwik Meubelen 5.24
31 Hans Bloks (Ned) Team Löwik Meubelen 5.31
32 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert 5.37
33 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com 5.41
34 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano 5.53
35 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 6.01
36 Theo Eltink (Ned) Rabobank 6.07
37 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
38 Rick Fransen (Ned) Team Löwik Meubelen 6.09
39 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6.15
40 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 6.17
41 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 6.26
42 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto 6.30
43 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert 6.38
44 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 6.39
45 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano 6.49
46 Bjorn Hoeben (Ned) ProComm-Van Hemert 6.55
47 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano 6.58
48 Yvo Kusters (Ned) ProComm-Van Hemert
49 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7.00
50 Martin Müller (Ger) Team Milram 7.28
51 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7.35
52 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 7.46
53 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
54 Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic 7.58
55 Michele Gobbi (Ita) Team Milram 8.01
56 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 8.02
57 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 8.08
58 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
59 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano
60 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano 8.11
61 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 8.13
62 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 8.15
63 Arnoud Van Groen (Ned) Team Löwik Meubelen 8.18
64 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 8.23
65 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
66 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 8.26
67 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic 8.58
68 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano 9.06
69 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 9.39
70 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 10.19
71 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 11.02
72 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 15.18
73 Kasper Klostergaard (Den) Team CSC 16.01
74 Dirk Bellemakers (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 16.04
75 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 16.15
76 Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 17.01
77 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep-Innergetic 27.25


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Jens Voigt (Ger) Team CSC 28 pts
2 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 24
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 20
4 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 20
5 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 16
6 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 16
7 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 15
8 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 15
9 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 12
10 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic 10
11 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 10
12 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic 9
13 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 8
14 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com 8
15 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 6
16 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 6
17 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert 6
18 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 5
19 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5
20 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com 5
21 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 4
22 Matej Jurco (Svk) Team Milram 4
23 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
24 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 3
25 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 3
26 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 3
27 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 3
28 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 2
29 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 2
30 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic 2
31 Martin Müller (Ger) Team Milram 1
32 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert 1


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 19 pts
2 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 19
3 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 14
4 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 8
5 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 7
6 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 6
7 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 4
8 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano 4
9 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 3
10 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 2
11 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2
12 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert 2
13 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 2
14 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic 2
15 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
16 Jens Voigt (Ger) Team CSC 2


Slutstillingen i sprintkonkurrencen
1 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano 6 pts
2 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 5
3 Theo Eltink (Ned) Rabobank 4
4 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 3
5 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 3
6 Jens Voigt (Ger) Team CSC 3
7 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 3
8 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 3
9 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2
10 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 2
11 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2
12 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 1
13 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1
14 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Chocolade Jacques-Topspo 44.01.45
2 Rabobank 0.55
3 Quickstep - Innergetic 1.16
4 Unibet.com 2.55
5 Skil - Shimano 4.37
6 Tenax - Salmilano 5.03
7 Landbouwkrediet-Colnago 5.48
8 Team Milram 7.15
9 Davitamon - Lotto 8.06
10 ProComm - Van Hemert 8.16
11 Gerolsteiner 8.35
12 Lowik Meubelen 9.07
13 Team CSC 11.50
14 Van Vliet - EBH Advocatn 20.29
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

Tour du Finistère(1.1) 18/04

Amstel Gold Race(1.WWT) 19/04

Amstel Gold Race(1.UWT) 19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER